Jump to content
JoVi

Aναρτηση - Ελατηρια

Recommended Posts

ερπετό το έκανες το εργαλείο!

Πάντως υπάρχει στο Ηράκλειο μια εταιρία που φτιάχνει χειροποίητα αμορτισέρ τα οποία και προσαρμόζει σε ό,τι ελατήρια θες. Μην σας κακοφανεί η λέξη χειροποίητα. Θα σας πω ότι σε ένα test που κάναν οι 4τροχοί μεταξύ όλων των μαρκών αμορτισέρ σε ένα focus σε πίστα, η εν λόγω εταιρία έκανε τους καλύτερους χρόνους. Και οι τιμές από ότι ξέρω είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικές και κάνει και εξαγωγή στο εξωτερικό. Θα πάω μια βόλτα για περισσότερες πληροφορίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest nt7561
ερπετό το έκανες το εργαλείο!

Πάντως υπάρχει στο Ηράκλειο μια εταιρία που φτιάχνει χειροποίητα αμορτισέρ τα οποία και προσαρμόζει σε ό,τι ελατήρια θες. Μην σας κακοφανεί η λέξη χειροποίητα. Θα σας πω ότι σε ένα test που κάναν οι 4τροχοί μεταξύ όλων των μαρκών αμορτισέρ σε ένα focus σε πίστα, η εν λόγω εταιρία έκανε τους καλύτερους χρόνους. Και οι τιμές από ότι ξέρω είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικές και κάνει και εξαγωγή στο εξωτερικό. Θα πάω μια βόλτα για περισσότερες πληροφορίες.  :(

Απλά όταν χαμηλώνεις ένα αυτοκίνητο τόσο πολύ και με τους δρόμους που έχει η πολυαγαπημένη μας Ελλάδα, πρέπει να έχεις τα μάτια σου όχι 14 αλλά 404, μιας και παντού παραμονεύουν κίνδυνοι!!! knife.gif

Αντώνη όταν μάθεις σχετικά με αυτές τις αναρτήσεις που αναφέρεις, ρίξε ένα ψίθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την οδήγηση που καταλαβαίνεις αν είναι πεσμένα τα αμορτισέρ υπάρχουν και τα αμορτισερόμετρα. Αν ενδιαφέρεστε το Quick Fit (που κάνει χειροποίητα αλλά πρέπει να είναι τα μαμίσια) τα μετράει και μάλιστα δωρεάν. Οι συγκεκριμένοι είναι αυτοί που έφταιξαν τα αμορτισέρ του focus που αναφέρει ο bear

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω δυο πραγματακια για αναρτηση σε 9Ν. Φοραω την σπορ αναρτηση η οποια απο οτι ξερω ειναι χαμηλωμενο 1,5ποντο. Να βαλω αλλα ελατηρια (π.χ H&R 3.5) με τα μαμα αμορτισερ? Και επισης να βαλω μπαρα θολων? Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω δυο πραγματακια για αναρτηση σε 9Ν. Φοραω την σπορ αναρτηση η οποια απο οτι ξερω ειναι χαμηλωμενο 1,5ποντο. Να βαλω αλλα ελατηρια (π.χ H&R 3.5) με τα μαμα αμορτισερ? Και επισης να βαλω μπαρα θολων? Τι λετε?

Το να αλλάξεις μόνο τα ελατήρια είναι μια φθηνή λύση αλλά με ημερομηνία λήξης γιατί οι μαμά αναρτήσεις θα χαλάσουν γρήγορα. Αν κρατήσεις τις μαμα αναρτήσεις δεν είναι απαραίτητη η μπάρα θόλων, οσόν αφορά τουλάχιστον τις πιέσεις που θα δέχονται οι θόλοι. Αλλά μια μπάρα θόλων πάντα βοηθά...ειδικά αν συνδιάζεται με ψαλιδόμπαρα.

Πόσα χλμ έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το να αλλάξεις μόνο τα ελατήρια είναι μια φθηνή λύση αλλά με ημερομηνία λήξης γιατί οι μαμά αναρτήσεις θα χαλάσουν γρήγορα. Αν κρατήσεις τις μαμα αναρτήσεις δεν είναι απαραίτητη η μπάρα θόλων, οσόν αφορά τουλάχιστον τις πιέσεις που θα δέχονται οι θόλοι. Αλλά μια μπάρα θόλων πάντα βοηθά...ειδικά αν συνδιάζεται με ψαλιδόμπαρα.

Πόσα χλμ έχεις?

Απο τη μια ειναι καλο να τελειωσουν τα μαμα αμορτισερ γρηγορα για να βαλουμε αλλα καλυτερα..... withstupid.gifrocket.gif αλλα θελω να μαθω για το αμαξι ειναι καλυτερο η χειροτερο να αλλαξω ελατηρια και μια μπαρα σαν πρωτη φαση ας πουμε. Εχω 34000χλμ. (υπ'οψιν φοραω 205/45/16)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια ειναι καλο να τελειωσουν τα μαμα αμορτισερ γρηγορα για να βαλουμε αλλα καλυτερα..... withstupid.gifrocket.gif αλλα θελω να μαθω για το αμαξι ειναι καλυτερο η χειροτερο να αλλαξω ελατηρια και μια μπαρα σαν πρωτη φαση ας πουμε. Εχω 34000χλμ. (υπ'οψιν φοραω 205/45/16)

Σίγουρα καλύτερο θα είναι, απλά να είσαι έτοιμος και για αμορτισέρ (ανάλογα την χρήση πάντα). Πάντως αν θα σε ενδιέφερ για ρυθμιζόμενα αμορτισέρ θα ήταν πιο χρήσιμο να το σκεφτείς τώρα γιατί συνήθως πάνε σετ με ελατήρια.

Νομίζω οτι με τα λάστιχα που φόρας έχεις χαλάσει τον κύκλο του αυτοκίνητου... η σωστή διάσταση για την 16αρα στο Polo είναι 205/40/16 η οποία βέβαια χτυπάει αλλά είναι η σωστή...

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

σιγα ρε παιδια που θα βαλουμε μπαρα θολων ναι μπορει να κραταει το αμαξι σταθερο αλλα εχετε πεσει μεσα σε λακουβα με αμαξι που εχει?λες κ πεφτεις ενα μετρο μεσα ειναι περα απο το γεγονος οτι ετσι κ τρακαρεις κ εχεις μπαρα θολων την εχεις γαμησει στα εχει σπασει ολα λογω στραβης πιεσης που θα δεχτει

Link to comment
Share on other sites

σιγα ρε παιδια που θα βαλουμε μπαρα θολων ναι μπορει να κραταει το αμαξι σταθερο αλλα εχετε πεσει μεσα σε λακουβα με αμαξι που εχει?λες κ πεφτεις ενα μετρο μεσα ειναι περα απο το γεγονος οτι ετσι κ τρακαρεις κ εχεις μπαρα θολων την εχεις γαμησει στα εχει σπασει ολα λογω στραβης πιεσης που θα δεχτει

Καλά μην καταλήξουμε οτι κάνει και κακό η μπάρα... Δεν νομίζω να ωφείλεται στην μπάρα το χτυπήμα σε λακούβα... η μπάρα απλά δεν επιτρέπει στα αμορτισέρ να κίνηθούν στα πλάγια και να σπάσουν τους θόλους. Ξέρεις τι καταπονήσεις δέχονται οι θόλοι απο σκληρά αμορτισέρ? Επίσης σε ατύχημα η μπάρα έχωντας δεμένο το αμάξι μπορεί να βοηθήσει να σώθεις και απο εκεί και πέρα αν είναι να βγείς ζωντανός ας τα σπάσει όλαααα.

Link to comment
Share on other sites

Guest nickpolohks

η vw δινει μεχρι και205/45/r16 διασταση ελαστικων αρα το παλικαρι ειναι ενταξει δειτε και στην ταπα της βενζινης που το γραφει αν δεν πιστευετε(παντα μιλαμε για το 9n)

Link to comment
Share on other sites

Για αμορτισερ δεν το σκεφτομαι ακομα γιατι θελω να κανω πρωτα αλλα πραγματα στον κινητηρα. Η διασταση που φοραω ηταν στα εξτρα. Δηλαδη ετσι το παριγκειλα, ακριβως οπως του supersayian.

Δεν υπαρχουν μπαρες οι οποιες σε περιπτωση ατυχηματος να σπανε ετσι ωστε να μην καταστρεφουν και την αλλη μερια?

Με λιγα λογια δεν μου προτεινεται να κανω αυτες τις αλλαγες? Να παραμεινω με την σπορ αναρτηση και οταν μαζεψω λ7 να βαλω ενα κιτ αναρτησης?

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

ναι εγω αυτης τις αποψης ειμαι κ αν εχεις παραπανω λεφτα να βαλεις κ ρυθμιζομενες κ να εισαι αρχοντας

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην καταλήξουμε οτι κάνει και κακό η μπάρα... Δεν νομίζω να ωφείλεται στην μπάρα το χτυπήμα σε λακούβα... η μπάρα απλά δεν επιτρέπει στα αμορτισέρ να κίνηθούν στα πλάγια και να σπάσουν τους θόλους. Ξέρεις τι καταπονήσεις δέχονται οι θόλοι απο σκληρά αμορτισέρ? Επίσης σε ατύχημα η μπάρα έχωντας δεμένο το αμάξι μπορεί να βοηθήσει να σώθεις και απο εκεί και πέρα αν είναι να βγείς ζωντανός ας τα σπάσει όλαααα.

Έτσι είναι, συμφωνώ κι εγώ. Αν είναι να πάθεις κάτι θα το πάθεις.Δεν σημαίνει ότι θα φταίει η μπάρα θόλων.

Έχω λίγο ζόρι αυτές τις μέρες, αλλά υπόσχομαι ότι μέχρι το τέλος του μηνα θα έχω περισσότερα.  :blink:

Αντωνιό όποτε μπορείς παληκάρι μου

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την οδήγηση που καταλαβαίνεις αν είναι πεσμένα τα αμορτισέρ υπάρχουν και τα αμορτισερόμετρα. Αν ενδιαφέρεστε το Quick Fit (που κάνει χειροποίητα αλλά πρέπει να είναι τα μαμίσια) τα μετράει και μάλιστα δωρεάν. Οι συγκεκριμένοι είναι αυτοί που έφταιξαν τα αμορτισέρ του focus που αναφέρει ο bear

Μενιο μπορεις να μας πεις που ειναι to Quick Fit ?

Link to comment
Share on other sites

Μενιο μπορεις να μας πεις που ειναι to Quick Fit ?

Κατεβα συγγρου και δεξια πριν το διαχωρισμο Γλυφαδα - πειραιας στριψε στην αμφιθεας. μολις βγεις απο την γεφυρα το πρωτο στενο δεξια ειναι η πεντελης. στριψε εκει (θα δεις ΒΜW spanow service) 2 τετραγωνα κατω Νο21 αν θυμαμαι καλα θα δεις Quck Fit. Zητας τον Μακη και αυτο ηταν

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΚΙΤ ΤΙΣ ΑΡΕΧ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΛΗΡΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΑΧΟΡΑΛΛΑ,ΣΤΡΙΒΟΥΝ ΣΑΝ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ,ΨΑΞΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΟΝΙ ΚΑΙ ΒΙΛΣΤΕΙΝ!!!!!ΝΑ ΔΕΙΣ!!!!ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ!!!!!!

ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΤΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΥΣ 6ΠΟΝΤΑ ΓΙΑ 6Ν2 POLO???ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΤΙ ΤΙΜΗ ΕΧΟΥΝ!!!!!!ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!!!!

Dr.Montoya.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω........αμα αφησω τα ελατηρια που εχω τωρα(H&R3,5cm)kai αφησω πισω μνον τις μαμα αναρτησεις...βαλω μπροστα μονο καινουριες τι θα καταφερω?εχετε να προτεινετε μαρκα που με συνδιασμο με τα ελατηρια μου να χτυπαει το λιγοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Bilstein με HR ειναι ο καλυτερος συνδυασμος για Γερμανικα. Δειτε ή ρωτηστε και στα εξουσιοδοτημένα να δείτε τι αμορτισερ φερνουν για τα αυτοκινητα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το πολο 9Ν και μετα απο αρκετο ψαξιμο και τρεξιμο εχω βαλει την Κw variant2 με 6ποντους χαμηλωμα.

Απλα τελεια αναρτηση.Εχω καταενθουσιαστει.Το αυτοκινητο εχει αλαξει εντελως και σε συνδιασμο με τα 16'' λαστιχα dunlop sp παταει πλεον στα ποδια του προσφεροντας ενα μεγαλο χαμογελο οταν αποφασιζω να το ζορισω στα διαφορα στροφιλικια.Καμια σχεση με τη μαμα αναρτηση που σου δινει την αισθηση οτι ταξιδευεις πανω σε προζυμι.Παρολο που την εχω ρυθμισει στην πιο μαλακη ρυθμιση το αυτοκινητο πυροβολει χωρις να περνει κλισεις στις στροφες.Επισεις προσφερει πολυ καλη ανεση και δεν κοπαναει αφου καταλαβαινεις αποσβεση χωρις να χοροπηδαει.Πληροφοριακα αναφερω οτι σε πεταλοηδες στροφη που πριν εμπαινα με 80 και δαγκονομουν μην κανει τσαφ τωρα την περνω με 120 ελεγχομενα χωρις να αγχοθω.Πιστευω οτι μονο θετικα μπορει να προσφερει και ειναι αν οχι τελεια τουλαχιστον παρα πολυ καλη για το συγκεκριμενο μοντελο.Το μονο αρνητικο ειναι οτι ο Ελληναρας αντιπροσοπος οπως και πολλοι αλλοι στο χωρο εχουν απαγορευτικες τιμες.Ετσι αποφασισα να τους αφησω να τις χαζευουν στις βιτρινες τους και τις εφερα απο γερμανια μεσω ενος φιλου γερμανου.

Τιμη KW VARIANT 2 Ελλαδα 1250-1500 Ε

Τιμη KW VARIANT 2 Γερμανια 750Ε

Τοποθετιση 50Ε

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ!

Συγνωμη για το μεγαλο post παντως πιστευω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω χαμηλώσει 6 πόντους και μάλιστα με 15άρια λάστιχα με 45άρι προφίλ. Δεν το συζητώ για κρατήματα!!! Το κακό είναι ότι βρίσκει παντού ρε γ@μώτο. Ήδη έχω κάνει δυο ζημιές στο bodykit. Μια μπροστά και μία πίσω. Το χαμήλωμα αλλάζει τόσο την εμφάνιση όσο και την συμπεριφορά του αυτοκινήτου, αλλά σε περιορίζει κατά πολύ στα δρομολόγια που μπορείς να ακολουθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το πολο 9Ν και μετα απο αρκετο ψαξιμο και τρεξιμο εχω βαλει την Κw variant2 με 6ποντους χαμηλωμα.

Απλα τελεια αναρτηση.Εχω καταενθουσιαστει.Το αυτοκινητο εχει αλαξει εντελως και σε συνδιασμο με τα 16'' λαστιχα dunlop sp παταει πλεον στα ποδια του προσφεροντας ενα μεγαλο χαμογελο οταν αποφασιζω να το ζορισω στα διαφορα στροφιλικια.Καμια σχεση με τη μαμα αναρτηση που σου δινει την αισθηση οτι ταξιδευεις πανω σε προζυμι.Παρολο που την εχω ρυθμισει στην πιο μαλακη ρυθμιση το αυτοκινητο πυροβολει χωρις να περνει κλισεις στις στροφες.Επισεις προσφερει πολυ καλη ανεση και δεν κοπαναει αφου καταλαβαινεις αποσβεση χωρις να χοροπηδαει.Πληροφοριακα αναφερω οτι σε πεταλοηδες στροφη που πριν εμπαινα με 80 και δαγκονομουν μην κανει τσαφ τωρα την περνω με 120 ελεγχομενα χωρις να αγχοθω.Πιστευω οτι μονο θετικα μπορει να προσφερει και ειναι αν οχι τελεια τουλαχιστον παρα πολυ καλη για το συγκεκριμενο μοντελο.Το μονο αρνητικο ειναι οτι ο Ελληναρας αντιπροσοπος οπως και πολλοι αλλοι στο χωρο εχουν απαγορευτικες τιμες.Ετσι αποφασισα να τους αφησω να τις χαζευουν στις βιτρινες τους και τις εφερα απο γερμανια μεσω ενος φιλου γερμανου.

Τιμη KW VARIANT 2 Ελλαδα 1250-1500 Ε

Τιμη KW VARIANT 2 Γερμανια 750Ε

Τοποθετιση 50Ε

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ!

Συγνωμη για το μεγαλο post παντως πιστευω να  βοηθησα

Πιστευω εβαλες την καλυτερη αναρτηση. :thumbsup: Η εδω τιμη ειναι απαγορευτηκη ομως για το μοντελο μας. Δεν πιστευω να αξιζει σε ενα μικρο 1400 να δωσεις 1500Ε για αναρτηση. Η τιμη που τη πηρες παντος πολυ καλη. Ξερεις αν μπορουμε να τις παραγγειλουμε απο το ιντερνετ σε αυτη τη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Mε 650 ευροπουλα περιπου παίζεις σε BILSTEIN-WEITEC 3,5mm χαμήλωμα(αυτα εχω εγω) ,δεν χτυπάνε πολύ. Στην ιδια τιμή παίζει το ιδιο αμορτσέρ με JAMEX ελατηριάκι πιστεύω οτι είναι καλές λύσεις. lick.giflick.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.