Jump to content
nik gt

Golf V Gt Owners

Recommended Posts

Παιδιά έχει αλλάξει κανείς σας φίλτρο αέρα αν ναι τι;

Eχω αλλαξει εγω και εβαλλα της Green 70 ευρω αν θυμαμαι καλα..αλλα παιζουν και αλλα φιλτρα τωρα οπως και σκουπες ειδικα για Τsi k Gt..exei βαλλει κανεις καμια τετοια σκουπα??της Sbg νομιζω ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Στα ανηφορικα κομματια με στροφιλικια θα βλεπεις 12-13 ακομα και 14...

Ετσι και εμενα..

Αλλα σε καλο δρομο στρωτο οπου δεν ''ζοριζεται'' θα δεις και 6,5 με 7....

To δικο σου καρλος ειναι ¨ειδικη παραγγελια¨ και δεν καιει τιποτα εεε??? Μηπως ειναι υβριδικο??? Μου φαινεται οτι εισαι αρκετα υπερβολικος αφου το 6.5 - 7 που αναφερεις αν υπαρχει περιπτωση να το δειξει ειναι μονο με 100σταρα βενζινη, στην ε8νικη Α8ηνων-8εσσαλονικης κ αφου εχεις μηδενισει το μετρητη τη στιγμη που 8α μπεις στην ε8νικη, πηγαινοντας διαρκως με 6η στο κιβωτιο και χωρις να τολμας να κανεις προσπεραση που 8α σε αναγκασει να περασεις τις 3000 στροφες..Ειπαμε οκ ειναι οικονομικο αν δεν πηγαινεις κοφτες αλλα να σοβαρευτουμε και λιγακι..Το καλυτερο που μπορεις να πετυχεις ειναι μια μεση τιμη 7.5-8 και αυτο πηγαινοντας πολυυυυυυυ χαλλλλαρααα!! Οσο για μεση καταναλωση μεσα στην πολη εγω ειχα εναμισυ χρονο το 1.6 φσι και η μεση καταναλωση ηταν κολλημενη στο 11.4 χωρις βεβαια να το πηγαινω χαλαρα αλλα ουτε κ κοφτες συνεχως..Οποτε ο φιλος που ειχε την απορια με τα 13-14 λιτρα μεση καταναλωση δεν πρεπει να ανησυχει..ετσι ειναι μεσα στην πολη και ιδιαιτερα στα βορεια προαστεια που ειμαι κι εγω... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

To δικο σου καρλος ειναι ¨ειδικη παραγγελια¨ και δεν καιει τιποτα εεε??? Μηπως ειναι υβριδικο??? Μου φαινεται οτι εισαι αρκετα υπερβολικος αφου το 6.5 - 7 που αναφερεις αν υπαρχει περιπτωση να το δειξει ειναι μονο με 100σταρα βενζινη, στην ε8νικη Α8ηνων-8εσσαλονικης κ αφου εχεις μηδενισει το μετρητη τη στιγμη που 8α μπεις στην ε8νικη, πηγαινοντας διαρκως με 6η στο κιβωτιο και χωρις να τολμας να κανεις προσπεραση που 8α σε αναγκασει να περασεις τις 3000 στροφες..Ειπαμε οκ ειναι οικονομικο αν δεν πηγαινεις κοφτες αλλα να σοβαρευτουμε και λιγακι..Το καλυτερο που μπορεις να πετυχεις ειναι μια μεση τιμη 7.5-8 και αυτο πηγαινοντας πολυυυυυυυ χαλλλλαρααα!! Οσο για μεση καταναλωση μεσα στην πολη εγω ειχα εναμισυ χρονο το 1.6 φσι και η μεση καταναλωση ηταν κολλημενη στο 11.4 χωρις βεβαια να το πηγαινω χαλαρα αλλα ουτε κ κοφτες συνεχως..Οποτε ο φιλος που ειχε την απορια με τα 13-14 λιτρα μεση καταναλωση δεν πρεπει να ανησυχει..ετσι ειναι μεσα στην πολη και ιδιαιτερα στα βορεια προαστεια που ειμαι κι εγω... :wacko:

Οι διαδρομες που κανω στο νησι ειναι σχετικα μικρες.

Μια συγκεκριμενη διαδρομη περιλαμβανει 4 χλμ ανηφορικο δρομο, κανα 4αρι ευθεια και

μετα ενα 4ρι κατηφορικο. Στα 4 πρωτα μου δειχνει 10-11 λιτρα (με χαλαρη οδηγηση) στην συνεχεια πεφτει

αλλα οταν πιασω το κατηφορικο κομματι του δρομου οπου το αμαξι ρολαρει, ο μεσος ορος πεφτει

με αποτελεσμα οταν φτασω το trip com να ειναι στα 6,5 με 7!!!

Δοξα το θεο ακομα βλεπω καλα!!! Αυτο εννοουσα οταν ελεγα 6,5 και 7 και μαλλον παρεξηγηθηκα.

Μακαρι και να ειχα υβριδικο :wacko:

Δεν ειπα οτι καιει μονιμα 6,5 με 7!!!

Αυτο ειχα πει ''Στα ανηφορικα κομματια με στροφιλικια θα βλεπεις 12-13 ακομα και 14...'' αν κοιταξεις τα post μου.

Η μεση καταναλωση με νορμαλ οδηγηση ειναι 9-10. Αυτο το λεω οχι βασει trip com αλλα βασει ευρω.

Με 20 ευρω βενζινη (100αρα) κανω περιπου 200 χλμ.

Εγω τουλαχιστον αυτα δινω σε καυσιμο....

Συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφεις παραπανω. Η καταναλωση ειναι οπως την περιγραφεις.

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Τόσα ρε παιδιά καίω εγώ. Έχω 2500+ χιλιόμετρα και ο υπολογιστής γράφει 8,9lt/100km! Και μπορώ να πω ότι οδηγώ ναι μεν κάποιες στιγμές χαλαρά, αλλά και κάποιες άλλες με το γκάζι στο πάτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Τόσα ρε παιδιά καίω εγώ. Έχω 2500+ χιλιόμετρα και ο υπολογιστής γράφει 8,9lt/100km! Και μπορώ να πω ότι οδηγώ ναι μεν κάποιες στιγμές χαλαρά, αλλά και κάποιες άλλες με το γκάζι στο πάτωμα.

Geo αν δεν κανω λα8ος εχεις το ε30?? Πανω που τα βρισκαμε με τον καρλος και συμφωνω οτι το 9-10 λιτρα μεση καταναλωση ειναι πιο φυσιολογικο οπως αναφερε, λες οτι κυκλοφορεις καινουριο αυτοκινητο διλιτρο τουρμπο στην αττικη και εχεις μεση καταναλωση 8.9???? Δεν ξερω πλεον τι να πω..Μαλλον εχει πολυ ανηφορα εκει που κυκλοφορω εγω.. :D

Link to comment
Share on other sites

Το απλό έχω...

Κοίτα στην Αττική το κυκλοφορώ, στο κέντρο και στην κίνηση όχι. Απλά όταν πάω κάπου δεν επιλέγω την μεγαλύτερη σχέση στο κιβώτιο, αλλά αυτήν που με το λιγότερο πάτημα στο γκάζι θα φύγω πιο γρήγορα. Δεν τρέχω άσκοπα, δεν τουρμπίζω άσκοπα και αφήνω έγκαιρα το γκάζι. Τώρα αν πιο μετά αρχίζω και του πίνω το αίμα, θα ανέβει στο 11, όπως είχα και στο προηγούμενο για 15.000χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Το απλό έχω...

Κοίτα στην Αττική το κυκλοφορώ, στο κέντρο και στην κίνηση όχι. Απλά όταν πάω κάπου δεν επιλέγω την μεγαλύτερη σχέση στο κιβώτιο, αλλά αυτήν που με το λιγότερο πάτημα στο γκάζι θα φύγω πιο γρήγορα. Δεν τρέχω άσκοπα, δεν τουρμπίζω άσκοπα και αφήνω έγκαιρα το γκάζι. Τώρα αν πιο μετά αρχίζω και του πίνω το αίμα, θα ανέβει στο 11, όπως είχα και στο προηγούμενο για 15.000χλμ.

Που φτασαμε να λεμε το gti ¨απλο"!!!! :D Οκ Geo δεν εχω λογο να αμφισβητησω αυτα που λετε ..ισως απο τον πολυ εν8ουσιασμο δεν αντεχω ακομα να πηγαινω ¨οικονομικα¨με το τερατακι που πηρα! Εχει πολυ γλυκο γκαζι το ατιμο..Με το gti εχω 11.4 μεση καταναλωση στα 4500 χλμ που το εχω ...αλλα εχει παει πολλες φορες κοφτες...ομολογω.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοκκινο 3θυρο - ηλιοροφη. Απο 13/6 - 5000 χλμ. Με πλεον ανανεομενο look. Παραθετω και φωτο στο topic ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ / ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ με τιτλο ΝΕΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ GT. Παρακαλω πειτε μου γνωμη.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Βλάβες GT ??? Διάβασε κανείς το περιοδικο EVO Νοεμβριος 2007 τευχος 60 για 2 GT απο Αρτα με διαδοχικες βλαβες σε αισθητηρες, τουρμπινα, σκαστρα κτλ? icon_confused.gif

Μεταφέρω ότι απαντήθηκε ακριβώς σε άλλο forum

"δυστυχως δεν εχω scanner για να το ανεβασω. Αυτος λεει οτι αγορασε ενα GT αυτος, ενα ο φιλος του. Τον λενε Φωτη Νικολοπουλο και ειναι απο Αρτα. Παραλαμβανει ο φιλος του το αμαξι λεει και μετα απο λιγο καιρο του εκανε διακοπες το τουρμπο. Αφου μετα παραλαμβανει και αυτος το δικο του στα 5.000km ειχε το ιδιο προβλημα. Εμεινε 3 φορες στα 3.764km στα 5.128 και στα 6.518. Εχει αντικαταστησει μεχρι τωρα αισθητηραΝ70, αισθητηρα κλαπετων, αντλια βενζινης με τον εγκεφαλο της (εχει εγκεφαλο η αντλια????), βαλβιδα πολλαπλης εισαγωγης, εγκεφαλο κινητηρα 2 φορες οπου την δευτερη εγινε και αναβαθμιση του λογισμικου αλλα δεν απεδωσε και ποτενσιομετρο αυλου εισαγωγης. Και λεει ακομα οτι ρωτοντας αλλους κατοχους GT ολοι ειχαν καποιο προβλημα (ποτενσιομετρα, αντλιες βενζινης κτλ) λεει.... Ακομα λεει οτι ο φιλος του εχει αλλαξει στην αντιπροσωπια της Αρτας τα εξης: αισθητηρα Ν70, σκαστρα, και τουρμπο (εσπασε το ποδαρακι του τουρμπο λεει και επρεπε να αλλαχθει η τουρμπινα ολη). Ο δευτερος τα επαθε αυτα σε διαστημα km 10000 - 25000 περιπου. Sorry παιδια δεν εχω scanner να το ανεβασω. Ειναι 6 σελιδες εγραψα κατα την κριση μου τα πιο σημαντικα."

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιληφθεί κανείς στο Gt του, στην καμπίνα επιβατών μυρωδιές από καυσαέρια; Όταν λέω καυσαέρια εννοώ του κινητήρα και όχι από άλλα αυτοκίνητα σε κίνηση στην πόλη! Σε μένα συμβαίνει αρκετά συχνά όχι πάντα αλλά να αναφέρω επίσης ότι έχω την ανακύκλωση του αέρα σβηστή στο εσωτερικό. Δηλ. να εισέρχεται στην καμπίνα φρέσκος εξωτερικός αέρας. Αν δεν συμβαίνει και σ'εσάς πείτε μου για να πάω να το κοιτάξω.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εντοπισα ενα θορυβο οταν ξεκιναγα το αμαξι πατηναρωντας ελαφρος τον συμπλεκτη οταν ηθελα ναβγω απο το γκαραζ μου.το πηγα στον φιλιππαιο να το δουνε και μου ειπαν οτι ειναι απο το βολαν 2 μαζων στροφαλου και δεν χρηζει αλλαγης.εγω ζητησα να αλλαχτει αλλα μου ειπαν οτι δεν καλυπτεται απο την εγγυηση γιατι ειναι αναλοσιμο.το αυτοκινητο εχει 17200κμ

Link to comment
Share on other sites

GT μαυρο με ηλιοροφη.....παραγγελια 17/03/2006....παρελαβα 12/05/2006....(και μενα μου ειπαν οτι ηταν η πρωτη παραγγελια...αλλα χαρτι δεν πηρα...κλαψ!...μαλλον θα εννουσαν πρωτη παραγγελια στην ΚΑΡΕΝΤΑ(χαλανδρι).....

Το αμαξακι μου ειναι ειδη 2 ετων με 50000χλ......και με 2 προβληματα μεχρι τωρα(σασμαν στα 16000χλ και κατι αδιαυκρινιστο στα 45000χλ....δεν τα ξανα αναφερω γιατι τα εχω ηδη ξεχασει....ουτο σι αλλως με εχει ικανοποιησει τοσο ωστε να μην τα σκεφτομαι καν...

Φιλτρο JR, αμορτισερ Blistein, ελατηρια HR, χαμηλωμενο 3mm ......

Υ.Γ εχει βαλει καποιος ηδη σκαστρα??.....

Να τα χαιρεστε ολοι παιδια.....

Link to comment
Share on other sites

GT μαυρο με ηλιοροφη.....

Ωπα..δικος μου εισαι εσυ..+ οτι εγω εχω τεμπελη. tongue.gif

Φιλτρο JR, αμορτισερ Blistein, ελατηρια HR, χαμηλωμενο 3mm ......

Εχεις δει διαφορα με το φιλτρο?Μου εχουν πει οτι μονο με ελατηρια ειμαι κομπλε..Αλλα δεν νομιζω..Εισαι ευχαριστημενος εσυ γενικα απο το στησιμο?Ποσο πηγε αμορτησερ κ ελατηρια?

Υ.Γ εχει βαλει καποιος ηδη σκαστρα??.....

Για σκαστρα ειχα παει για φιμε κ ο τυπος εκει μ ειπε απο μονος του οτι εχω κ σκαστρα για το δικο σου.ελα να σ κανω βολτα με το δικο μ μ λεει(ειχε με τα 140 αυτος)Ακουγοταν καλα..αλλα δεν με ενοιαζε κ ετσι δεν ασχοληθηκα..

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα 12/05/2006....(

Ακριβως ιδια ημερομηνια με το δικο μου!!

Συνομηλικα τα μωρά μας λοιπόν, να τα χαιρομαστε !!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ εχει βαλει καποιος ηδη σκαστρα??.....

Εδω θα δεις την καινουργια σκαστρα της forge καθως και προγραμμα απο την APR

http://www.tuningwerkes.co.uk/products/vw_golf5.html

Link to comment
Share on other sites

Ωπα..δικος μου εισαι εσυ..+ οτι εγω εχω τεμπελη. tongue.gif

3θυρο??.....+ οτι ειμαι γυναικα tongue.gif

Εχεις δει διαφορα με το φιλτρο?Μου εχουν πει οτι μονο με ελατηρια ειμαι κομπλε..Αλλα δεν νομιζω..Εισαι ευχαριστημενος εσυ γενικα απο το στησιμο?Ποσο πηγε αμορτησερ κ ελατηρια?

Mε το φιλτρο ομολογω πως δεν ειδα και καμια τρελη διαφορα...νομιζω πως χρειαζομαι και ενα τελικο τουλαχιστον εστω για να αναπνεει καλυτερα το αυτοκινητο....

Οταν εβαλα τα ελατηρια με τα αμορτισερ στα 16.000χλ περιπου εβαλα φυσικα και καινουργια Brigeston Potenza ....το αμαξι ηταν πραγματικα πολυ καλο....εμπαινε καλυτερα στις στροφες....νομιζω πως αν αλλαζα τα ελατηρια της HR θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα στο στησιμο γιατι παρατηρω καποιες αναπηδησεις(απο ανωμαλιες του δρομου) σε μεγαλες ταχυτητες....με τα πολλα νομιζω πως με ενα αλλο σετακι ελατηριων θα ειναι κορυφη για μενα....

Επισης αυτη τη στιγμη δοκιμαζω τα Continental sport III αλλα μετα απο 3000χλ δεν με εχουν πεισει σε καμια περιπτωση....ειναι πολυ...πως να το πω ...πολυ μαλακα για μενα...

Τα Brigeston για μενα νομιζω πως ειναι κορυφη για το GT....

Αμορτισερ Blistein + ελατηρια HR = μου κοστισαν 700ευρω....

Καλοταξιδο και να το χαρεις.....

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα δεις την καινουργια σκαστρα της forge καθως και προγραμμα απο την APR

http://www.tuningwerkes.co.uk/products/vw_golf5.html

Εχω ακουσει για την Forge και με οσους το εχω σηζητησει την ιδια απαντηση παιρνω...Forge...

Σε ευχαριστω για το site...

Καλες βολτες.....

Link to comment
Share on other sites

Ωπα..δικος μου εισαι εσυ..+ οτι εγω εχω τεμπελη. tongue.gif

3θυρο??.....+ οτι ειμαι γυναικα tongue.gif

Ωπ......Ε..Ναι..Βασικα τι να πω σορρυ... :blush:

Δεν ηξερα.. tongue.gif

Παντως συχγαρητηρια για κοπελα που ασχολησε με το αντηκειμενο.. :thumbsup:worthy.gif:thumbsup:

Και ναιιιιιιι 3θυρο το χω κ γω..Πιστευω οτι σε 5θυρο χαλαει πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.