Jump to content
salakv

ΕΝΔΕΙΞΗ Epc, Golf V

Recommended Posts

Έχω το GOLF V. Κατά καιρούς και τωρα τελευταία πολύ συχνά μου ανάβει η ένδειξη EPC και νεκρώνει το γκάζι μου. Πρέπει να το σβήσω να περιμένω λιγο και μετά να το βάλω μπρος για να επαναλειτουργήσει το γκάζι και να σβήσει η ένδειξη. Όταν πάω στο μηχανικό για να σβήσω το σφάλμα από τη μνήμη μου γράφει το 50-52 "ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ". Πηραμε τηλ στην Αθήνα για το πρόβλημα και μας είπαν οτι ο εγκέφαλος δεν διαβάζει σωστά κάποιο λογισμικό και μου πετάει το σφάλμα. Ξέρει κανείς κάτι? Η άποψη σας θα με βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το σε μια αντιπροσωπεια να σου κανουν μια αναβαθμιση.Κατι τετοιο πρεπει να ειναι.Παλια μου το εκανε και μενα αλλα εχει σταματησει...

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το σε μια αντιπροσωπεια να σου κανουν μια αναβαθμιση.Κατι τετοιο πρεπει να ειναι.Παλια μου το εκανε και μενα αλλα εχει σταματησει...

Σταμάτησε από μόνο του ή το έκανες αναβάθμιση και δεν ξανα εμφανίστηκε?

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησε από μόνο του ή το έκανες αναβάθμιση και δεν ξανα εμφανίστηκε?

Δεν εχει εγγυηση το αυτοκινητο?

Γιατι δεν αλλαζουν εγκεφαλο αφου λεει κατεστραμενος εγκεφαλος?

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησε από μόνο του ή το έκανες αναβάθμιση και δεν ξανα εμφανίστηκε?

Καποια στιγμη μου εκαναν αναβαθμιση αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν πριν ή μετα αφου μου το εκανε.Μου το εκανε μονο 2 φορες και πηγαινα με καμμια 170αρα.Ειχα και την αρκουδα αναμενη αλλα δεν ξερω αν εχει σχεση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει εγγυηση το αυτοκινητο?

Γιατι δεν αλλαζουν εγκεφαλο αφου λεει κατεστραμενος εγκεφαλος?

Εγγύηση last year!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι το epc μπορεί να οφείλεται σε κακής ποιότητας βενζίνη...Δεν το έχω διασταυρώσει βέβαια, το λέω με κάθε επιφύλαξη...

Τελικα αυτο ισχυει???

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει η πιθανότητα να θες καινούρια πεταλούδα(κλαπέτο που είναι fix μαζί με το ποτενσιόμετρο).Δεν ξέρω πόσο έχει καινούρια για πεντάρι.

Edited by giannispolo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία

Εχω ακριβώς το ιδιο πρόβλημα αλλα μου το επαναλαβάνει αρκετα συχνά ... οταν σβήσω το αμαξι ομως μου σβηνει την ενδειξη EPC απο το καντραν ... εχω ακουσει οτι μπορει να ειναι ακομη και τρομπα (θελω να κλαψω) ... εχω το 1.4 FSI

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο team. Έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς θέμα σε golf v. Η ένδειξη epc δεν μου βγαίνει πολύ συχνά. Μου το έχει βγάλει 5-6 φορές που έβαλα βενζίνη περισσότερα λίτρα (αξίας άνω των 50eur) με το που έφυγα από το βενζινάδικο και δυο φορές μου το εμφάνισε σε πορεία... Όλα αυτά μέσα σε διάστημα ενός έτους... Το πήγα σε καλό ηλεκτρολόγο δεν βρήκαμε κατι. Το θέμα είναι ότι το epc μόλις σβήσω τον κινητήρα μετά από το συμβάν παραμένει παρόλο που το όχημα πάει κανονικά. Μόλις το σβήσω 2η φορά και ξαναξεκινήσω εξαφανίζεται και το όχημα εξακολουθεί να πηγαίνει normal... Αν ξέρει κάποιος περισσότερα για το που οφείλεται το θέμα με το epc ας βοηθήσει μήπως βγάλω άκρη.

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2022 at 5:10 ΜΜ, vags21 said:

Καλησπέρα στο team. Έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς θέμα σε golf v. Η ένδειξη epc δεν μου βγαίνει πολύ συχνά. Μου το έχει βγάλει 5-6 φορές που έβαλα βενζίνη περισσότερα λίτρα (αξίας άνω των 50eur) με το που έφυγα από το βενζινάδικο και δυο φορές μου το εμφάνισε σε πορεία... Όλα αυτά μέσα σε διάστημα ενός έτους... Το πήγα σε καλό ηλεκτρολόγο δεν βρήκαμε κατι. Το θέμα είναι ότι το epc μόλις σβήσω τον κινητήρα μετά από το συμβάν παραμένει παρόλο που το όχημα πάει κανονικά. Μόλις το σβήσω 2η φορά και ξαναξεκινήσω εξαφανίζεται και το όχημα εξακολουθεί να πηγαίνει normal... Αν ξέρει κάποιος περισσότερα για το που οφείλεται το θέμα με το epc ας βοηθήσει μήπως βγάλω άκρη.

 

Κι εμενα ξεκινησε ν αναβει η εδειξη epc πριν 2 μερες.Αναβει λιγα λεπτα μετα σβηνει κοκ...σε golf v.Το αμαξι δεν παρουσιαζει κανενα συμπτωμα,απλα αναβει η συγκεκριμενη ενδειξη.

Τελικα τι εκανες?Βρηκες τι ευθυνοταν?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.