Jump to content
peja16

1o ΣΕΡΒΙΣ Golf Gt

Recommended Posts

γεια σε ολους.εγω αλλαξα τα πρωτα λαδια στα 1.500χλμ και τωρα θα το παω για τα δευτερα στα 15.000χλμ.εμενα μου εβαλαν 5-30 της castrol στο φιλοσιδη.αξιζει να πω οτι τα 15.000χλμ τα εχω κανει σε 4μηνες.πολλα εεε???τι να κανουμε δεν κα8εται κα8ολου ησυχο.....

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.εγω αλλαξα τα πρωτα λαδια στα 1.500χλμ και τωρα θα το παω για τα δευτερα στα 15.000χλμ.εμενα μου εβαλαν 5-30 της castrol στο φιλοσιδη.αξιζει να πω οτι τα 15.000χλμ τα εχω κανει σε 4μηνες.πολλα εεε???τι να κανουμε δεν κα8εται κα8ολου ησυχο.....

:)

Πόσο πλήρωσες για την αλλαγή; ¶λλαξες και φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται στο 1ο σέρβις του golf gt από το οποίο μόλις γύρισα έγιναν τα εξής:

Α)μπηκε αντιψυκτικο υγρο

Β)αλλαχτηκε το λαδι του κινητηρα και μπηκε της castrol το 530 longlife το οποιο ειναι το μονο λαδι απο οτι μου ειπαν που μπορει να μπει λογο του οτι ειναι ιδανικο για υψηλες θερμοκρασιες

Γ)όσον αφορα τώρα το φιλτρο λαδιου μπηκε ενα χαρτινο της vw. δεν ειναι της αγορας και δεν ειχε κανενα τυπο πανω στη συσκευασια απο οτι κοιταξα.

Δ)έλεγχος λειτουργίας φώτων, συστήματος φρένων,ελαστικών και μάκτρας

Ολα αυτά κόστισαν 140 ευρώ..

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται πάρα πολλά τα χρήματα γι'αυτές μόνο τις εργασίες! Απ'ότι κατάλαβα είσαι από Αθήνα. Σε ποια αντιπροσωπεία το πήγες; Θα ήθελα αν ξέρει κανείς τιμές για 1ο service και από άλλα μέρη της Ελλάδος και κυρίως Θεσσαλονίκη...

Link to comment
Share on other sites

Β)αλλαχτηκε το λαδι του κινητηρα και μπηκε της castrol το 530 longlife το οποιο ειναι το μονο λαδι απο οτι μου ειπαν που μπορει να μπει λογο του οτι ειναι ιδανικο για υψηλες θερμοκρασιες

Γ)όσον αφορα τώρα το φιλτρο λαδιου μπηκε ενα χαρτινο της vw. δεν ειναι της αγορας και δεν ειχε κανενα τυπο πανω στη συσκευασια απο οτι κοιταξα.

B)19euro x 5ltr(στο gti τοσα παίρνει) = 95ευρώ -> Castrol SLX Longlife 3 5-30

Γ)Λάθος το φίλτρο είναι MANN και πρέπει να έχει γυρω στα 7-10ευρω..Οχι VW branded

Για GT φίλτρο λαδιού -> ΜΑΝΝ-HUMMEL HU712/6x

223.jpg

Για GTI φίλτρο λαδιού -> ΜΑΝΝ-HUMMEL HU719/6x

246.jpg

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Τα λαδια εχουν 12 ευρω το ενα επι 5 = 60 ευρω, το φιλτρο 10 ευρω , το αντιψυκτικο ολο το μπουκαλι 8 ευρω, συνολο 78 ευρω και 62 ευρω μπουρμπουαρ στην αντιπροσωπεια..Εισαι γενναιοδωρος φιλε!! Μαγκια σου βεβαια..δε μου πεφτει λογος.. :D

Link to comment
Share on other sites

εχω 5000 χιλιομετρα και θα παω για εναν ελεγχο και λεω να αλλαξω και τα λαδια.στο τηλεφωνο που μιλησα με τον εδω αντιπροσωπο μου ειπε 70 ευρω περιπου συνολο ολο το σερβις με λαδια 5- 30.στην καρδιτσα μου ειπαν 20 ευρω το λιτρο για τα ιδια λαδια.θα παω μαλλον παρασκευη εδω στη λαρισα και οτι νεο για το τι εργασιες εκαναν θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται στο 1ο σέρβις του golf gt από το οποίο μόλις γύρισα έγιναν τα εξής:

Α)μπηκε αντιψυκτικο υγρο

Β)αλλαχτηκε το λαδι του κινητηρα και μπηκε της castrol το 530 longlife το οποιο ειναι το μονο λαδι απο οτι μου ειπαν που μπορει να μπει λογο του οτι ειναι ιδανικο για υψηλες θερμοκρασιες

Γ)όσον αφορα τώρα το φιλτρο λαδιου μπηκε ενα χαρτινο της vw. δεν ειναι της αγορας και δεν ειχε κανενα τυπο πανω στη συσκευασια απο οτι κοιταξα.

Δ)έλεγχος λειτουργίας φώτων, συστήματος φρένων,ελαστικών και μάκτρας

Ολα αυτά κόστισαν 140 ευρώ..

Αυτά

αντιψυκτικό γιατί έβαλες δεν είχε απο το εργοστάσιο;

Που έκανες το σέρβις;

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ KARENTA

ΣΚΥΛΙΤΣΗ 54 ΚΑΙ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΥ 2 ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑ

ΟΙ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΑΛΛΑΧΤΗΚΕ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:

Α) ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ 03C115562 14,20 ΕΥΡΩ

Β) ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ ΥΓΡΟ ΠΛΥΣΤΙΚΩΝ 2,54 ΕΥΡΩ

Γ) ΛΑΔΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑ 5-30 της Castrol 21,29 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ. ΕΜΕΝΑ ΕΒΑΛΕ 4 ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΣΥΝΟΛΟ 85,15 ΕΥΡΩ

Δ)ΠΡΩΤΟ SERVICE ΛΙΠΑΝΣΕΩΝ ( ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ) 16 ΕΥΡΩ

+ Φ.Π.Α. 22,40 ΕΥΡΩ

ΣΥΝΟΛΟ 140,29 ΕΥΡΑ ! ! !

Edited by MIXOSGOLFGT
Link to comment
Share on other sites

Στον παζαρόπουλο σου άλλαξαν τα ίδια με του φίλου παραπάνω στο 1ο service γιατί αυτό που πλήρωσες εσύ είναι περίπου το μισο...;

Edited by konv
Link to comment
Share on other sites

Στον παζαρόπουλο σου άλλαξαν τα ίδια με του φίλου παραπάνω στο 1ο service γιατί αυτό που πλήρωσες εσύ είναι περίπου το μισο...;

Τα ίδια γίνονται ακριβώς στο πρώτο service + η λεγόμενη "σύσφιξη αμαξώματος" ή όπως αλλιώς θέλουν να το λένε, δηλ. το να σφίξουν όλες τις βίδες από κάτω (δεν ξέρω αν το κάνουν πάντα ή το περνάν στο ντούκου εγώ το ζήτησα συγκεκριμένα και ήμουν και μπροστά όταν γινόταν). Όπως όμως έγραψα πιο πάνω πήγα ΔΙΚΑ ΜΟΥ λάδια.. Δηλαδή + 53 ευρώ που έδωσα εγώ για να πάρω λάδια από αλλού.

Δηλ. συνολικά το 1ο service μου κόστησε 118 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε η αλλαγη λαδιων θεωρειται σερβις?! :blink: Μην τρελαθουμε κιολας.

Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι η πρωτη επισκεψη εχει καθαρα εισπρακτικο χαρακτηρα και το εχουν μετονομασει σε σερβις για να στα παιρνουν και να τους λες και ευχαριστω.

Ο ελεγχος και οι συσφιξεις ειναι υποχρεωμενοι να στις κανουν και μαλιστα στις περισσοτερες αντιπροσωπειες γινονται δωρεαν. Προφανως στην VW ακολουθουν αλλη πολιτική...

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε η αλλαγη λαδιων θεωρειται σερβις?! :unsure: Μην τρελαθουμε κιολας.

Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι η πρωτη επισκεψη εχει καθαρα εισπρακτικο χαρακτηρα και το εχουν μετονομασει σε σερβις για να στα παιρνουν και να τους λες και ευχαριστω.

Ο ελεγχος και οι συσφιξεις ειναι υποχρεωμενοι να στις κανουν και μαλιστα στις περισσοτερες αντιπροσωπειες γινονται δωρεαν. Προφανως στην VW ακολουθουν αλλη πολιτική...

Συμφωνω..Δε νομιζω οτι η Vw διαφερει , απλα εμεις δεν ειμαστε απαιτητικοι και τους χαιδευουμε..Μπορεις να αλλαξεις οπουδηποτε λαδια και φιλτρο λαδιου ,να προσθεσεις και αντιψυκτικο και να πας το αυτοκινητο στην αντιπροσωπεια για τεχνικο ελεγχο και "σφυξιματα" εντελως δωρεαν, εφοσον βεβαια ειναι μεσα στην εγγυηση (κατι λογικο αφου μιλαμε για 1ο σερβις!)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την περίπτωση δε χάνεις την εγγύηση αλλά πληρώνεις την ταρίφα των 52 ευρώ που είναι τα "εργατικά" για τον πρώτο τεχνικό έλεγχο. (Αν δε χρειαστείς τίποτα από υλικά κτλ κτλ - Εννοείται πως ΔΕΝ είναι δωρεάν).

Οπότε για μένα δεν άξιζε τον κόπο να ξοδέψω τον παραπάνω χρόνο για μια τέτοια διαδικασία.

Περί ορέξεως βέβαια...

Θα μπορούσαμε ίσως να πάρουμε Huyndai και να έχουμε δεν ξέρω κι εγώ πόσα χρόνια δωρεάν service.

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα και εγω τον πρωτο ελεγχο στο gt μου.εχω 5000 χιλιομετρα και οι εργασιες ηταν αλλαγη λαδιων (εγω ηθελα να γινει) αλλαγη φιλτρου λαδιου και ελεγχος αυτοκινητου(με τα ματια)απο τον τεχνικο

το κοστος

4L CASTROL 5-30S LX3 71,40 EURO

FILTRO ΛΑΔΙΟΥ 14,48 EURO

ΦΠΑ 16,32 EURO

ΣΥΝΟΛΟ 102.20 EURO

ολες οι εργασιες εγιναν στην αντιπροσωπεια της vw εδω στη λαρισα

Link to comment
Share on other sites

Aρα πανω κατω τα ιδια λεφτα ειναι !

Κοιταχτε το παιδι που το πηγε στη Καrenta τον χρεωσαν 5 lt

το παιδι που πηγε Λαρισσα ton χρεωσαν 4lt

κα αμα βλετε κι τη διαφορ με το ψυκτικο υγρο +φπα που προκυπτει απ αυτα μια η αλλη σχεδον ! Οποτε μηπως το θεμα ειναι στα ποσα λιτρα μας χρεωνοθν κι αμα μας χωνουν αχρειστα ανταλλακτικα οπως το αντιψυκτικο του παιδιου για να φουσκωνουν !!!!

Link to comment
Share on other sites

Συσφίξεις πότε γίνονται και που (σε ποια σημεία) όντος τις κάνουν (χρειάζονται:D

Στο GT οι εργασίες του σερβις είναι ακριβώς οι ίδιες με τα υπόλοιπα; Δεν απαιτούντε περισσότερες; Με τον κομπρέσορα και το τούρμπο τι γίνεται πόσα χιλιόμετρα αντέχουν;

Πολλά θέματα έβαλα Ε;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την περίπτωση δε χάνεις την εγγύηση αλλά πληρώνεις την ταρίφα των 52 ευρώ που είναι τα "εργατικά" για τον πρώτο τεχνικό έλεγχο. (Αν δε χρειαστείς τίποτα από υλικά κτλ κτλ - Εννοείται πως ΔΕΝ είναι δωρεάν).

Eννοειται πως ΕΙΝΑΙ δωρεαν...Τωρα αν εσενα σε επιασαν κοτσο και σου ειπαν 52 ευρω για τεχνικο ελεγχο, αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο..Ολοι λιγο πολυ εχουμε πεσει θυμα κοροιδιας και οτι γραφουμε εδω μεσα ειναι προς γνωση και συμμορφωση ολων.., κανεις δεν κανει τον εξυπνο..Αλλα ο τεχνικος ελεγχος...ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ! Φιλικα :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.