Jump to content
Greg20

Σβήνει στα νερά......

Recommended Posts

Ρε παιδιά θέλω να σας κάνω μια ερώτηση. Εχω το polo 6n κάθε φορά που βρέχει με το παραμικρό το αμάξι σβήνει και αποφεύγω να περάσω απο νερά κιόλας το κάνει σε σας ποτέ αυτό? Μήπως πρέπει να στεγανοποιήσω κάποιο μέρος του κινητήρα? Βοηθήστε γιατί τώρα το χειμώνα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι αυτά τα έχω κοιτάξει και μάλιστα άλλαξα τα μπουζοκαλώδια γιατί το ένα είχε σκιστεί και τα μπουζί ειναι καινούρια απο πρόσφατο service, αλλα το πρόβλημα παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

Να μου σβήνει όχι δε το είχα το πρόβλημα, αλλά να σκάνε αρυθμίες και να ακούς να κοπανάνε τα σωθηκά ναι... αυτό το πάθενα όταν το πόλο ήταν 1000αράκι ... λόγω της θέσης του ντιστριμπιτέρ στο πόλο και χαμηλώματος και όποτε πέρναγα με φόρα από νερά, βρεχότανε και έκανε κενά στα μπουζί οπότε το μοτόρι υπολειτουργούσε... B)

Link to comment
Share on other sites

Guest nikolasR200

αν και δεν ξέρω πιο είναι το Polo 6n, ακούγεται σαν πολλαπλασιαστής εφόσον έχεις κοιτάξει μπουζοκαλώδια..πρέπει να έχει χάσει τη στεγανοποίηση του.. μπορείς να τον τεστάρεις πετάγοντας του νερό με κάποιο μπουκάλι..αν ξέρεις που βρίσκεται :D

Link to comment
Share on other sites

Doggy Τα συπμτώματα που λες τα έχει και το δικό μου, αλλα εκτος το οτι υπολιτουργεί το μοτερ όπως λές, σβήνει κιόλας μόλις σταματίσεις και αρχίζει το μοτέρ να δουλεύει στο ρελντί.

Link to comment
Share on other sites

Polopower το ίδιο έκανε και εμένα, γι'αυτο και άμα τύχαινε φανάρι με πολλά νερά (σπάνιο φαινόμενο), το κράταγα με γκάζι κάπου στις 1200-1500 rpm και δε το άφηνα να πέσει στο ρελαντί :D

Αλλά λέμε για πολλά νερά ε!

Link to comment
Share on other sites

έχε πάντα μαζί σου ένα WD-40 , σωτήριο κατασκεύασμα , βοηθάει από το λασκάρισμα σκουριασμένων βιδών μέχρι να απομακρύνει την υγρασία. Ψέκασε τα σημεία ανάμεσα πίπες-μπουζοκαλώδια,πολλαπλασιαστής-μπουζοκαλώδια-4 καλώδια οπως και τη φύσα πανω στον πολλαπλασιαστή.επίσης έλεγξε τα καλώδια σύνδεση (+-) στην μπαταρία να είναι σφιγμένα,δες όλα τα προηγούμενα καλώδια να είναι σφιχτα. Κάνε όλα αυτά και πες μας νέα.Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Εκανα πριν λιγο ενα ποστ ( http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=14282 ) σχετικά με κάτι που έπαθα χθές.. Έσβησε το polo με 70-80km/h στη μέση του δρόμου.. Ειχε νερα αλλα όχι πολλα, ψιλοβροχο, ισα ισα είχε γινει γυαλι ο δρομος.. Λετε να εβαλε νερα απο καπου και το δικο μου και εσβησε? Δε ξερω πως να το εξηγησω..! :/

Link to comment
Share on other sites

Φίλε trv Εύχομαι να μή σου ξανασυμβεί τίποτα τέτοιο ξανά, γιατί πρέπει φρίκαρες άσχημα εκέινη τη στιγμή. Είχες άγιο!!! Το γιατί σου έσβησε είναι το περίεργο. Και μένα σβήνει αλλα ευτιχώς μέχρι τώρα ποτέ με πολλα χιλιόμετρα μόνο όταν το έχω ρελαντί σε κανα φανάρι. Μια φορά μόνο στον περιφεριακό στην θεσσαλονίκη πού είχε παρα πολύ βροχή και ρετάριζε αλλα επειδή είχα στροφές δεν έσβησε. Απο όσο έχω καταλάβει και απο όσα λένε τα παιδιά μάλον είναι πολλά τα σημέια που πρέπει να ελέξω άν καταφέρω και ελέξω όλλα τα σημέια που μου έιπε ο giannispolo και βγάλω καμιά άκρη θα σας ενημερώσω όλους για το τι να κοιτάξετε αν έχετε παρόμοιο πρόβλημα, μέχρι τότε αποφίγετε τα νερά tongue.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.