Jump to content
BABIS

Συμπλήρωμα υγρών

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε με ασφαλή χιλιόμετρα!!

Λοιπόν έχω ένα gt με 12500 χλμ και γύρω στα 8000 με 9000 χλμ χρειάστηκε να συμπληρώσω υγρά στο ψυγείο μου. B):D

Αλλά μιλάμε για πολλά,είχε πέσει κάτω από την ένδειξη min και ευτυχώς που το πρόσεξα. :D:lol:

Έχει παρουσιαστεί και σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου 7000 ολα καλα.ελεγχο για καμια διαροη εκανες?βαλτω σε ραμπα και δες στην κατω ποδια η στον προφυλακτηρα μπροστα και στο ψυγειο για σημαδια διαροης.

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου 7000 ολα καλα.ελεγχο για καμια διαροη εκανες?βαλτω σε ραμπα και δες στην κατω ποδια η στον προφυλακτηρα μπροστα και στο ψυγειο για σημαδια διαροης.

Βασικά από τότε που συμπλήρωσα δεν έπεσε καθόλου η στάθμη.

Μάλλον θα κάνω λίγο υπομονή για άλλα 2000 χλμ και θα το δώ στο service. :D:blink:

Link to comment
Share on other sites

έχεις standard διαρροή, δεδομένου ότι έχεις συμπληρώσει όσο λες στο δοχείο πλήρωσης..Το ψυκτικό δεν εξατμίζεται ακόμη και αν το δουλεύεις κόφτες συνέχεια σε καύσωνα σε όλα τα κλειστά κυκλώματα ψύξης. Ψάξου λίγο.

Link to comment
Share on other sites

έχεις standard διαρροή, δεδομένου ότι έχεις συμπληρώσει όσο λες στο δοχείο πλήρωσης..Το ψυκτικό δεν εξατμίζεται ακόμη και αν το δουλεύεις κόφτες συνέχεια σε καύσωνα σε όλα τα κλειστά κυκλώματα ψύξης. Ψάξου λίγο.

Εγω το κοβω για αντλια νερου!!

Το ειχα αντιμετωπιση στο Opel του πατερα μου!!

Δεν εξηγηται αλλιως διαρροη υγρων ακομα και αν το δουλευεις κοφτες οπως ειπε και ο γιαννης!!

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

to iδιο αντιμετοπησα και εγω στο GT m στα 6.000 κμ περιπου και απλωσ συμπληρωσα και ειμαι οκ απο τοτε

ξερετε τι υγρο παιρνει? αν βαλω παραφλου κανει? και εμενα εχει πεσει λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που δεν εχω gt στα 12000 ημουν λιγο κατω απο το ΜΙΝ...Συμπληρωσα χτες και βλεπουμε...

Τι υγρο εβαλες ομως, δεν μου ειπες... πρεπει να εχει καποιες προδιαγραφες η οχι?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει προβλημα με το απιονισμενο....αλλα καλυτερο ειναι το παραφλου!!!

με το απιονισμενο αραιωνεις το ηδη υπαρχων αντιψυκτικο...

Link to comment
Share on other sites

...Το ιδιο και στο δικο μου παιδια.GTsport140 στα 7350χλμ και τσεκαρα σημερα τα λαδια βρισκοντας τα στην περιοχη Α,δηλ ολα καλα!Παρατηρησα ομως οτι το ψυκτικο υγρο βρισκεται σχεδον στο Min.Βεβαια ακομη και οταν παρελαβα το αυτοκινητο η σταθμη ηταν λιγο πιο κατω απο το Max,αλλα γιατι αυτη η απωλεια απο τοσο νωρις?Ισως το υδροψυκτο Turbo,ομως απο οτι αναφερεται παραπανω αυτο δεν παιζει...Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα αυτοκίνητα ήταν έτσι από την αρχή παιδια......

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες εχω ενα GT με 7.600 χλμ. οταν το παρελαβα απο αντιπροσωπεια το ψυκτικο υγρο αν θυμαμαι καλα ηταν στο max. τορα εχει παει ακριβως στο μεσω μεταξυ max και min, ισως και ελαχιστα πιο κατω. συνεβη τωρα τελευταια σε κανεναν σας? υγρο συμπληρωσατε μονοι σας η το πηγατε στην αντιπροσωπεια? που μπορω να βρω παραφλου στο εμποριο? πηρα τηλ στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο,οτι συμβαινει καμια φορα και οτι δεν πρεπει να ανησυχω ενω μου ειπαν να τους το παω να συμπληρωσουν. τι θα με συμβουλευατε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες εχω ενα GT με 7.600 χλμ. οταν το παρελαβα απο αντιπροσωπεια το ψυκτικο υγρο αν θυμαμαι καλα ηταν στο max. τορα εχει παει ακριβως στο μεσω μεταξυ max και min, ισως και ελαχιστα πιο κατω. συνεβη τωρα τελευταια σε κανεναν σας? υγρο συμπληρωσατε μονοι σας η το πηγατε στην αντιπροσωπεια? που μπορω να βρω παραφλου στο εμποριο? πηρα τηλ στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο,οτι συμβαινει καμια φορα και οτι δεν πρεπει να ανησυχω ενω μου ειπαν να τους το παω να συμπληρωσουν. τι θα με συμβουλευατε να κανω?

καταρχην φιλε δεν χρειαζεται αναστατωση γιατι ειναι κατι που συμβαινει αραια και

που σε ολα τα αυτοκινητα....μπορεις να το συμπληρωσεις και μονος σου

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες εχω ενα GT με 7.600 χλμ. οταν το παρελαβα απο αντιπροσωπεια το ψυκτικο υγρο αν θυμαμαι καλα ηταν στο max. τορα εχει παει ακριβως στο μεσω μεταξυ max και min, ισως και ελαχιστα πιο κατω. συνεβη τωρα τελευταια σε κανεναν σας? υγρο συμπληρωσατε μονοι σας η το πηγατε στην αντιπροσωπεια? που μπορω να βρω παραφλου στο εμποριο? πηρα τηλ στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο,οτι συμβαινει καμια φορα και οτι δεν πρεπει να ανησυχω ενω μου ειπαν να τους το παω να συμπληρωσουν. τι θα με συμβουλευατε να κανω?

Και εμένα μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο στα 15000 χλμ σε 1,6 FSI. Δεν νομίζω να συντρέχει λόγος ανυσηχίας γιατί απ'οτι βλέπω το έχουν πάθει όλοι, λίγο πολύ, στα πρώτα χιλιόμετρα που κάνει το αυτοκίνητο και πιθανόν να συμβαίνει επειδή είναι "αδούλευτο" το κύκλωμα ψύξης.

Γνώμη μου.....μη βαράτε....

Αφού φίλε μου σου είπαν να πας να στο συμπληρώσουν εκεί, πήγαινε, αλλά αν πάλι δεν μπορείς ή δεν προλαβαίνεις βάλε απεσταγμένο νερό το οποίο το βρίσκεις πολύ εύκολα σε βενζινάδικα, ή παραφλού, όπως είπε και ο φίλος Afterdark, αλλά αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να βάλεις το ίδιο. Κυκλοφορούν ας πούμε πράσινα ή μπλέ παραφλού αλλά δεν νομίζω ότι κάνει να τα ανακατέψεις.

Παραφλού βρίσκεις σε μαγαζιά που πουλάνε ανταλακτικά αυτοκινήτων ή και σε μερικά βενζινάδικα...

:):D:lol:

Edited by papadogiorgas
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο στα 15000 χλμ σε 1,6 FSI. Δεν νομίζω να συντρέχει λόγος ανυσηχίας γιατί απ'οτι βλέπω το έχουν πάθει όλοι στα πρώτα χιλιόμετρα που κάνει το αυτοκίνητο και πιθανόν να συμβαίνει επειδή είναι "αδούλευτο" το κύκλωμα ψύξης.

Γνώμη μου.....μη βαράτε....

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

εισαι σωστος φιλε μου...ας μην ξεχναμε οτι το κυκλωμα του ψυγειου απο εποχη σε εποχη παρουσιαζει

απωλειες....ζεστη κρυο

Link to comment
Share on other sites

εισαι σωστος φιλε μου...ας μην ξεχναμε οτι το κυκλωμα του ψυγειου απο εποχη σε εποχη παρουσιαζει

απωλειες....ζεστη κρυο

Εδώ εμένα μου παρουσιάζει απώλειες το λάδι του κινητήρα από εποχή σε εποχή....το υγρό του ψυγείου δεν θα μου παρουσίαζε????

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εμένα μου παρουσιάζει απώλειες το λάδι του κινητήρα από εποχή σε εποχή....το υγρό του ψυγείου δεν θα μου παρουσίαζε????

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::lol:

το παραφλου ειναι πιο ευκολο και πιο φυσιολογικο γιατι οι διαφορες στις θερμοκρασιες

επιβαρυνουν και την λειτουργια του ψυγειου...με τις πολλες ζεστες εχουμε κι υπερχειλισεις του

παραφλου.....

Link to comment
Share on other sites

το παραφλου ειναι πιο ευκολο και πιο φυσιολογικο γιατι οι διαφορες στις θερμοκρασιες

επιβαρυνουν και την λειτουργια του ψυγειου...με τις πολλες ζεστες εχουμε κι υπερχειλισεις του

παραφλου.....

Κατα'ρχήν φίλε Aferdark τα σέβη μου!!

Κατα δεύτερον αυτο που είπα όσον αφορά το χρώμα του παραφλού ισχυεί?

Γιατί δεν είμαι και σίγουρος και να μην το τρέχουμε τσάμπα το παιδί να ψάχνει χρώματα......

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει ρολο τοσο το χρωμα οσο τα στοιχεια του παραφλου...το χρωμα της αντιπροσωπιας ειναι

κοκκινο και καλο ειναι να βαλεις το δικο του εστω κι αν χρειαστει να πας στην VW και να παρεις

1λιτρο.....

Link to comment
Share on other sites

παντως το 1ο πραγμα που με ρωτησαν απο την αντιπροσωπεια οταν τους το ανεφερα ηταν αν δουλευα πολυ τον κλιματισμο και οτι ισως οφειλεται σ'αυτο δηλαδη επειδη το αμαξι το πηρα καλοκαιρι 8/07 καινουργιο+αδουλευτο γι αυτο να ειχα απωλειες. παντως τον κλιματισμο δεν τον δουλευω πολυ και γενικα ειμαι κατα του κλιματισμου (κοβει και αλογα tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες εχω ενα GT με 7.600 χλμ. οταν το παρελαβα απο αντιπροσωπεια το ψυκτικο υγρο αν θυμαμαι καλα ηταν στο max. τορα εχει παει ακριβως στο μεσω μεταξυ max και min, ισως και ελαχιστα πιο κατω. συνεβη τωρα τελευταια σε κανεναν σας? υγρο συμπληρωσατε μονοι σας η το πηγατε στην αντιπροσωπεια? που μπορω να βρω παραφλου στο εμποριο? πηρα τηλ στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο,οτι συμβαινει καμια φορα και οτι δεν πρεπει να ανησυχω ενω μου ειπαν να τους το παω να συμπληρωσουν. τι θα με συμβουλευατε να κανω?

Πηγα αντιπροσωπεια και μου συμπληρωσαν μια μικρη ποσοτητα απιονισμενο νερο,περιπου 300ml και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα απωλειων.

Ειχα 7350χλμ και τωρα στα 11200 δεν εχει χασει καθολου.

Κανε και συ το ιδιο μονος σου,εκτος και αν μενεις ή πηγαινεις σε περιοχες με πολυ χαμηλες θερμοκρασιες-παγετου,οποτε συμπληρωσε την απωλεια με αντιψυκτικο G12 και μονο!

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.