Jump to content
stig

Ηχεία ηχοσυστήματος

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Παρατήρησα χθες ότι τα πίσω ηχεία που βρίσκονται ψηλά στις πόρτες, δεν ακούγονται καθόλου. Τί μπορεί να συμβαίνει; Στο μενού του ηχοσυστήματος δεν είδα καμία ρύθμιση. Ούτε του balance έχει να κάνει. Μιλάω για το νέο Passat. Κάποιος να έχει το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ο εξοπλισμός αναφέρει 4 ηχεία.

Στις πίσω πόρτες, ψηλά, έχει 2 ηχεία, σαν twiters τα οποία όμως δεν δουλεύουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα 4 ηχεία είναι μπροστά μόνο?

Το σκέφτηκα κι αυτό. Τα πίσω να είναι απλά σαν προεγκατάσταση. Αλλά ολόκληρο αμάξι να μην έχει και πίσω ηχεία ready;

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα κι αυτό. Τα πίσω να είναι απλά σαν προεγκατάσταση. Αλλά ολόκληρο αμάξι να μην έχει και πίσω ηχεία ready;

Το κάνει αυτό η VW..... thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest SpyrosA

Φίλε το Passat δεν έχει πίσω ηχεία!!!! Πρέπει να τα παραγγείλεις extra!!! Έχει 6 ηχεία μπροστά!!! Τα 4 είναι Tweeter και τα 2 είναι κανονικά ηχεία. Οπότε μην ψάχνεις για ηχεία πίσω εάν δεν τα έχεις παραγγείλει extra!!!! :):o :o

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήρε ένας στη δουλειά μου ένα Passat 1600, και τα 4 ηχεία όπως είπαν και οι προλαλήσαντες είναι μόνο μπροστά. Για αυτό και στο στερεοφωνικό, εκτός από το Balance (που θα το βρεις στο κουμπάκι "Setup", δεξιά, τρίτο από επάνω αν θυμάμαι καλά) δεν βγάζει Fader για ρύθμιση εμπρός-πίσω. "Καρατσεκαρισμένο"... :excl:

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και οι προλαλλήσαντες, το Passat σου δεν έχει πίσω ηχεία!!

Αν θελήσεις μπορείς απλά να πας σε κάποιον εγκαταστάτη ηχοσυστημάτων αυτοκινήτου και να του πεις να σου περάσει την καλωδίωση για τα πίσω ηχεία. Με ένα ζευγάρι καλούτσικα διαιρούμενα ηχεία (ηχεία γούφερ και τουίτερ -σύνολο 4 ηχεία) και την απαραίτητη καλωδίωση, θα σου στοιχίσει στο περίπου Ε150-200.

Link to comment
Share on other sites

Guest SpyrosA

Μιας και εγώ έχω κάποιες απορίες σχετικά με το θέμα θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας. Όταν παρήγγειλα το δικό μου Passat (2.0 Fsi Sportline) ήθελα να τοποθετήσω ηχεία πίσω. Μιλώντας με τον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο της Vw στην Ζάκυνθο Μ. Μυλωνά μου εξήγησε ότι δεν χρειαζόταν να τα παραγγείλουμε και να τα χρεωθώ extra, αλλά επειδή η τοποθέτηση τους ήταν πολύ εύκολη, θα μου τα έβαζε αυτός χωρίς χρέωση ως δώρο. Με το που ήρθε το αυτοκίνητο κανονίσαμε ένα ραντεβού ώστε να μου τα τοποθετήσει. Πηγαίνοντας το αυτοκίνητο, διαπίστωσα ότι οι τύποι όπως στα περισσότερα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Vw δεν είχαν ιδέα περί τίνος πρόκειται και προσπαθούσαν να με αποφύγουν. Για να μην μακρηγορώ ύστερα από άλλες 2 συναντήσεις κατέληξαν στο ότι το ηχοσύστημα της βασικής έκδοσης του Passat RCD 300 δεν μπορεί να δεχτεί πίσω ηχεία επειδή δεν τα σηκώνει και για λόγους κουραφέξαλα. Επειδή δεν είμαι και πολύ ειδικός με τα ΡαδιοCd πείτε μου την γνώμη σας. Το RCD 300 μπορεί να πάρει πίσω ηχεία???? Κατά την γνώμη μου θεωρώ τουλάχιστον γελοίο να μην μπορούν να τοποθετήσουν δύο απλά ηχεία σε ένα αυτοκίνητο!!! Φανταστείτε δηλαδή να πάθουμε καμιά πιο χοντρή ζημιά (Μακριά από μας.....)!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγώ έχω κάποιες απορίες σχετικά με το θέμα θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας. Όταν παρήγγειλα το δικό μου Passat (2.0 Fsi Sportline) ήθελα να τοποθετήσω ηχεία πίσω. Μιλώντας με τον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο της Vw στην Ζάκυνθο Μ. Μυλωνά μου εξήγησε ότι δεν χρειαζόταν να τα παραγγείλουμε και να τα χρεωθώ extra, αλλά επειδή η τοποθέτηση τους ήταν πολύ εύκολη, θα μου τα έβαζε αυτός χωρίς χρέωση ως δώρο. Με το που ήρθε το αυτοκίνητο κανονίσαμε ένα ραντεβού ώστε να μου τα τοποθετήσει. Πηγαίνοντας το αυτοκίνητο, διαπίστωσα ότι οι τύποι όπως στα περισσότερα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Vw δεν είχαν ιδέα περί τίνος πρόκειται και προσπαθούσαν να με αποφύγουν. Για να μην μακρηγορώ ύστερα από άλλες 2 συναντήσεις κατέληξαν στο ότι το ηχοσύστημα της βασικής έκδοσης του Passat RCD 300 δεν μπορεί να δεχτεί πίσω ηχεία επειδή δεν τα σηκώνει και για λόγους κουραφέξαλα. Επειδή δεν είμαι και πολύ ειδικός με τα ΡαδιοCd πείτε μου την γνώμη σας. Το RCD 300 μπορεί να πάρει πίσω ηχεία???? Κατά την γνώμη μου θεωρώ τουλάχιστον γελοίο να μην μπορούν να τοποθετήσουν δύο απλά ηχεία σε ένα αυτοκίνητο!!! Φανταστείτε δηλαδή να πάθουμε καμιά πιο χοντρή ζημιά (Μακριά από μας.....)!!!!!!!

Μουφα μυριζει.

Ακου δεν μπορει να δεχτει ο ενισχυτης πισω ηχεια!!Ελεος!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε και γω εχω το passat το καινουργιο με το RCD 300 και το είχα παραγγειλει με 8 ηχεία για να εχει και πισω ηχο.Δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπορουν να μπουν πισω ηχεια αφου οπως σου ειπα εμενα με το ιδιο ηχοσυστημα εχει και 4 ηχεια πισω.Να πας απο κει και να του τριξεις τα δοντια οι συμφωνιες είναι συμφωνιες.Τοσα λεφτα εδωσες..

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι γνωστές μ@λ@κίες των αντιπροσωπειών!!!

Πίσω ηχεία μπαίνουν και ας λένε οι αντιπροσωπείες ότι θέλουν!!!

Απλά επειδή για να μπούν τα πίσω ηχεία λύνεται το μισό αυτοκίνητο, μάλλον θα βαριόντουσαν να μπούν σε αυτή τη διαδικασία....

Επείδη στο Passat μου έβαλα τα πίσω ηχεία εκτός αντιπροσωπείας είδα την διαδικασία λυσίματος και έχει ως εξής: λύσιμο του κάτω μέρους του τιμονιού (όλο), λύσιμο η ασφαλειοθήκη,λύσιμο το ντουλαπάκι, λύσιμο των μαρσπιέ των μπροστινών πορτών και φυσικά λυσιμο των πίσω πορτών.

Όταν το βλέπεις σε καινούριο αυτοκίνητο να λύνεται σε τόσα κομμάτια παθαίνεις ένα σοκ!!Μην αγχώνεστε!!Οι σωστοί μάστοροι κάνουν καλύτερη δουλειά από τους μπαγλαμάδες της αντιπροσωπείας...

Link to comment
Share on other sites

απλα αν μπουν πισω ηχεια,θα χασει λιγο απο την αποδοση τα μπροστα...

καθαρος λογος ειναι οτι ειναι λουκι να βαλεις πισω ηχεια σε οποιοδηποτε καινουργιο vw!!!

καλυτερα βαλε ενα subaki πισω και μη βαζεις ηχεια...δε προκειται να τα ακουσεις ποτε!!!!

εκτος αν θελεις να ακουνε οι πισω κι οχι εσυ!!!!...αλλο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ειναι να ακους μονο απο μπροστα τερμα και αλλο να ακους και απο πισω.

Δεν νομιζω οτι θα βαλει ηχεια πισω και θα χασει σε ηχο!!Θα κερδισει σιγουρα σε συνολικη αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Guest SpyrosA

Το θέμα είναι ότι με μόνο μπροστά ηχεία έχεις πρόβλημα, γιατί όταν βάλεις πίσω επιβάτες δεν ακούν το ίδιο με σένα, με αποτέλεσμα να πρέπει να αυξήσεις αρκετά την ένταση!!! Το θέμα τώρα είναι από την στιγμή που χρειάζεται τόση δουλειά για να μπουν 2 ηχεία, εννοώ (δλδ τόσο λύσιμο) εάν αξίζει να τα βάλλεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρήγγειλα τα εργοστασιακά ηχεία για τις πίσω πόρτες.Κοστίζουν περί τα 105 Ευρώ με έκπτωση 15% και θα τα τοποθετήσω μόνος.Πιστεύω ότι αξίζει το κόπο να τα βάλεις γιατί πράγματι εχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.