Jump to content
Periklis

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΜΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑ Golf V Gti

Recommended Posts

Και όμως βγάζει , απλα δεν ανάβει το check..

Ορίστε το σφάλμα

000665 - Boost Pressure Regulation: Control Range Not Reached P0299 - 002 - Lower Limit Exceeded

Δέν είναι σιγουρα κωδικός της σκάστρας.

¶ν δεις στο vortex υπάρχουν πολλά posts με το συγκεκριμένο error (απλά κάνε search "Lower Limit Exceede") και κανένας (ακόμα και οι εταιρίες προγραμματισμού δέν βγήκε να πεί ότι είναι απο την σκάστρα.Το απο τί προέρχεται....άστο...

EDIT: Στα παρακάτω posts φαίνεται ο ίδος κωδικός (το πρώτο είναι του fanis)

Δέν υπάρχει κανείς με σιγουριά να πεί οτι ο εν λόγω κωδικός οφείλεται στην σκάστρα.

link

link

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Και όμως βγάζει , απλα δεν ανάβει το check..

Ορίστε το σφάλμα

000665 - Boost Pressure Regulation: Control Range Not Reached P0299 - 002 - Lower Limit Exceeded

Δεν βγαζει ρε συ...Ουτε εμενα εβγαζε...Ουτε στο διαγνωστικο, ουτε σε πολλα αλλα που ξερω...Δεν μιλαω για Check Engine...Μιλαω για Vag-Com, που ουτε εκει μου εβγαζε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζει ρε συ...Ουτε εμενα εβγαζε...Ουτε στο διαγνωστικο, ουτε σε πολλα αλλα που ξερω...Δεν μιλαω για Check Engine...Μιλαω για Vag-Com, που ουτε εκει μου εβγαζε τιποτα...

Doc εχεισ αλλαξει κ εσυ σκαστρα??ειδεσ τετοια συμπτωματα??

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε...Δεν ειχα αμφιβολιες...το αμαξι δεν πηγαινε καλα...Ηθελα να την αλλαξω, γιατι κατι δεν ενιωθα καλα, και το εβλεπα και στο μπαρομετρο, μια πτωση της πιεσης σε ενα συγκεκριμενο σημειο κατα 0,5 bar...

Την παρηγγειλα, και περιμενα δυο βδομαδες, ΕΛΕΟΣ, παραγγελια απο Γερμανια, ενα απο τα πλεον κινησιμα ανταλλακτικα...Την βγαζω, μονος μου εννοειται, σιγα μην παω να περασω εγγυηση ενα τοσο φτηνο πραγμα και να με πρηζουνε, και ω, τι θαυμα, σπασμενη σκαστρα...Την αλλαξα και το αμαξι ειναι λες και εβαλα προγραμμα...Για τετοια διαφορα μιλαμε...

Παω να παραγγειλω χτες αλλη μια να εχω καβαντζα, για να μην ξαναπεριμενω τοσο καιρο σε αναλογη περιπτωση...και τι μου λενε...ΕΛΕΟΣ...Παλι παραγγελια Γερμανια 15 μερες...Δηλαδη, αν εχεις τον Θεο σου, εφεραν, ΜΙΑ σκαστρα, αυτην που παρηγγειλα...Δεν παρηγγειλαν αλλες να υπαρχουν...Ευγε....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε...Δεν ειχα αμφιβολιες...το αμαξι δεν πηγαινε καλα...Ηθελα να την αλλαξω, γιατι κατι δεν ενιωθα καλα, και το εβλεπα και στο μπαρομετρο, μια πτωση της πιεσης σε ενα συγκεκριμενο σημειο κατα 0,5 bar...

Την παρηγγειλα, και περιμενα δυο βδομαδες, ΕΛΕΟΣ, παραγγελια απο Γερμανια, ενα απο τα πλεον κινησιμα ανταλλακτικα...Την βγαζω, μονος μου εννοειται, σιγα μην παω να περασω εγγυηση ενα τοσο φτηνο πραγμα και να με πρηζουνε, και ω, τι θαυμα, σπασμενη σκαστρα...Την αλλαξα και το αμαξι ειναι λες και εβαλα προγραμμα...Για τετοια διαφορα μιλαμε...

Παω να παραγγειλω χτες αλλη μια να εχω καβαντζα, για να μην ξαναπεριμενω τοσο καιρο σε αναλογη περιπτωση...και τι μου λενε...ΕΛΕΟΣ...Παλι παραγγελια Γερμανια 15 μερες...Δηλαδη, αν εχεις τον Θεο σου, εφεραν, ΜΙΑ σκαστρα, αυτην που παρηγγειλα...Δεν παρηγγειλαν αλλες να υπαρχουν...Ευγε....

Ελεοσ ακου εφεραν μια σκαστρα..θα το κοιταξω και γω γιατι με τρομαξατε..εσυ παρρηγγειλεσ σκαστρα απο την αντιπροσωπεια??υπαρχει καμια καλυτερη στην αγορα για το δικο μας??

Link to comment
Share on other sites

Αντιπροσωπεια. Πολυ νωρις για κατι αλλο. Γενικα, πλεον καταληγει να ειναι αναλωσιμο. Δεν χρειαζεται πανικος...Αν ξερεις καλα το αμαξι σου, θα το καταλαβεις...Παντως ενα μπαρομετρο χρειαζεται και βοηθαει παρα πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Αντιπροσωπεια. Πολυ νωρις για κατι αλλο. Γενικα, πλεον καταληγει να ειναι αναλωσιμο. Δεν χρειαζεται πανικος...Αν ξερεις καλα το αμαξι σου, θα το καταλαβεις...Παντως ενα μπαρομετρο χρειαζεται και βοηθαει παρα πολυ....

δεν πρεπει να εχει γινει κατι κακο προσ το παρον αλλα θα το κοιταξω μη τυχον..tnx παντωσ

Link to comment
Share on other sites

Σε εμας η σκαστρα ειναι πανευκολο να βγει αλλωστε, οποτε δεν χανεις να κοιταξεις...Θεωρητικα πρεπει να ειναι πιο γερες απο του GTI, γιατι ειναι φτιαγμενες για σχεδον διπλασιες πιεσεις...Θεωρητικα παντα...

Παντως μην αγχωνεσαι...Θα το καταλαβεις πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikos1979

Παιδιά σκέφτομαι το GTI...αλλά αγχώνομαι με αυτά που διαβάζω για τον κινητήρα του. Υπάρχει περίπτωση αυτά τα προβλήματα να έχουν φτιαχτεί στα GTI του 2007?

Λύση τελικά βρήκατε?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι το GTI...αλλά αγχώνομαι με αυτά που διαβάζω για τον κινητήρα του. Υπάρχει περίπτωση αυτά τα προβλήματα να έχουν φτιαχτεί στα GTI του 2007?

Λύση τελικά βρήκατε?

Ευχαριστώ.

εγω λεω να παρεις το Polo το GTi...1.8T 150ps ...δεν αστειευται καθολου!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

ειναι το μοναδικο αυτοκινητο που εχει μεγαλυτερη ιπποδυναμη στους τροχους απ οτι στο μοτερ(151ps στους τροχους παρακαλω)

συμφωνα με το περιοδικο DRIVE Μαρτιος 2007...ΤSi και GT εχουν λιγοτερα στον τροχο...και το GTi λιγο περισσοτερα...

με ενα προγραμμα το Πολακι θα ριχνει καμια κΩλΩνα στο Gti!!! -_-:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να παρεις το Polo το GTi...1.8T 150ps ...δεν αστειευται καθολου!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

ειναι το μοναδικο αυτοκινητο που εχει μεγαλυτερη ιπποδυναμη στους τροχους απ οτι στο μοτερ(151ps στους τροχους παρακαλω)

συμφωνα με το περιοδικο DRIVE Μαρτιος 2007...ΤSi και GT εχουν λιγοτερα στον τροχο...και το GTi λιγο περισσοτερα...

με ενα προγραμμα το Πολακι θα ριχνει καμια κΩλΩνα στο Gti!!! -_-:rolleyes:

Μακάρι να ήταν έτσι απλά τα πράγματα.

Καμία σχέση τα 2 αμάξια.

Και γώ είχα το Polo Gti παλιότερα, και παρότι το είχα φτάσει σχεδόν στα 150 άλογα, δέν έπαυε να παραμένει Polo.

Τί εννοώ με αυτό;;Η ποιότητα και η αντοχή των υλικών είναι ανάλογη με την τιμή και τις προσδοκίες του εκάστοτε μοντέλου.

Δέν είναι όλα πέρνω ένα αμάξι, του αλάζω τα φώτα στο tuning και ξαφνικά έχω καλύτερο αμάξι.

Και γώ μπορεί να κεράσω τσάι σε καμιά Porsche αλλά τα φρένα τις, την αντοχή της, και γενικά την ποιότητα της, δέν θα την δώ ότι και να κάνω.

Ότι πληρώσεις παίρνεις...ΓΕΝΙΚΩΣ....

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Guest Nikos1979
εγω λεω να παρεις το Polo το GTi...1.8T 150ps ...δεν αστειευται καθολου!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

ειναι το μοναδικο αυτοκινητο που εχει μεγαλυτερη ιπποδυναμη στους τροχους απ οτι στο μοτερ(151ps στους τροχους παρακαλω)

συμφωνα με το περιοδικο DRIVE Μαρτιος 2007...ΤSi και GT εχουν λιγοτερα στον τροχο...και το GTi λιγο περισσοτερα...

με ενα προγραμμα το Πολακι θα ριχνει καμια κΩλΩνα στο Gti!!! :lol::lol:

Φίλε ευχαριστώ για τη πρόταση...αλλά αν με ενδιέφερε το Polo θα σας ρώταγα για Polo. Ξέρω ακριβώς τι θέλω και είμαι μεταξύ του Golf GTI (οχι Polo, Cupra κλπ) και της BMW 120i (3dr, 170hp). Το Golf είναι Golf και το Polo είναι μικρό...δε θέλω να κατέβω κατηγορία, θέλω είτε να ανέβω, ή να πάρω κάτι καλύτερο από αυτό που έχω τώρα σε επιδόσεις και στήσιμο (μαμά). Ενα συνολικά πλήρες αυτοκίνητο δηλαδή.

Επανέρχομαι στην ερώτηση μου λοιπόν...αγχώνομαι με αυτά που διαβάζω για τον κινητήρα του Golf GTI. Υπάρχει περίπτωση αυτά τα προβλήματα να έχουν φτιαχτεί στα GTI του 2007?

Λύση τελικά βρήκατε?

Ευχαριστώ! ;)

Edited by Nikos1979
Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
ειναι το μοναδικο αυτοκινητο που εχει μεγαλυτερη ιπποδυναμη στους τροχους απ οτι στο μοτερ(151ps στους τροχους παρακαλω)

Έχεις καταλάβει τι έχεις γράψει;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ευχαριστώ για τη πρόταση...αλλά αν με ενδιέφερε το Polo θα σας ρώταγα για Polo. Ξέρω ακριβώς τι θέλω και είμαι μεταξύ του Golf GTI (οχι Polo, Cupra κλπ) και της BMW 120i (3dr, 170hp). Το Golf είναι Golf και το Polo είναι μικρό...δε θέλω να κατέβω κατηγορία, θέλω είτε να ανέβω, ή να πάρω κάτι καλύτερο από αυτό που έχω τώρα σε επιδόσεις και στήσιμο (μαμά). Ενα συνολικά πλήρες αυτοκίνητο δηλαδή.

Επανέρχομαι στην ερώτηση μου λοιπόν...αγχώνομαι με αυτά που διαβάζω για τον κινητήρα του Golf GTI. Υπάρχει περίπτωση αυτά τα προβλήματα να έχουν φτιαχτεί στα GTI του 2007?

Λύση τελικά βρήκατε?

Ευχαριστώ! ;)

Koίταξε, αν το αυτοκίνητο το κρατήσεις εργοστασιακό, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Αν γεκικά το χρησιμοποιείς νορμάλ και δεν το πιέζεις πολύ, τόσο καλύτερα και τόσο λιγότερα θα σου εμφανίζει. Αν κάνεις κάθε βράδυ κόντρες και του πίνεις το αίμα, ε αμαξάκι είναι και αυτό, όλο και καμιά σκάστρα θα παραδώσει. Γενικά όλα είναι συνάρτηση της συμπεριφοράς σου.

Και κάτι άλλο, τα περισσότερα προβλήματα που ακούς εδώ μέσα είναι από ανθρώπους που το έχουν πειράξει και που γενικά το πιέζουν πολύ το αυτοκίνητο. Μερικοί, ονόματα δεν λέμε, είναι και κομπλεξικοί, λιγάκι, και συνέχεια σκαρφίζονται προβλήματα... Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να βάλεις ένα μπαρόμετρο και τότε θα ξέρεις ανά πάσα ώρα και στιγμή, αν τρέχει κάτι με τον κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με το φιλο geopan και θελω να προσθεσω οτι ενω εγω το εχω πρωτο σταδιο και το δουλευω 1,5 bar over boost , δεν μου εχει κανει ποτε το παραμικρο, και η σκαστρα δουλευει ΑΚΟΜΑ αστερι.

Τωρα εαν σκιστει στο μελλον, σιγα το πραγμα!!! 30 ευρω και καθαρισες.

Δεν τα θεωρω προβληματα αυτα για ενα βελτιωμενο αμαξι.

Εαν κανεις σωστη βελτιωση δεν εχεις προβληματα.

Το αυτοκινητο ειναι πολυυυυυ νεας τεχνολογιας και επειδη οι βελτιωτικοι οικοι βρισκονται σε πειραματικα σταδια, ειναι και ο λογος που εχουν ακουστει 2-3 προβληματα, λογω κακης ρυθμισης ή accessories.

Eγω για παραδειγμα πειραματιστικα με καποια εισαγωγη και με καποια σκαστρα μηχανικη, ειδα οτι δεν προσφερουν τιποτα και αυτη τη στιγμη εχω μονον προγραμμα και τιποτα αλλο.

Τωρα που θα παω για εξατμιση , θα σου πω ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikos1979

Ευχαριστώ παιδιά. Κοιτάξτε...μου αρέσει η ταχύτητα και το γκάζι και γιαυτό άλλωστε σκέφτομαι το GTI...δε θα το πάρω να πηγαίνω με 50...αλλιώς θα πάρω το TSI :-) αλλά δε θα πηγαίνω και κόφτες...κανονικά και λογικά πράγματα.

Μπαρόμετρο δε θα ήθελα να βάλω...το θέλω "μαμά" μέσα. Το μόνο που μπορεί να κάνω είναι η βελτίωση της ΜΤΜ που το πάει 245ΗΡ αν δε κάνω λάθος με 1000 ευρώ...και άντε κανένα μπλοκέ αργότερα. Δε γνωρίζω. Όταν με το καλό, πρώτα ο Θεός, το πάρω θα τα πούμε και τότε. Απλά πιστεύω ότι μιας και η ΜΤΜ είναι βελτιωτικός οίκος της VW/Audi θα γνωρίζει τι πρέπει και τι δε πρέπει να κάνει στο αυτοκίνητο...και θέλω να πιστεύω ότι τα +45 άλογα πρέπει να είναι ΟΚ με το μαμά μοτέρ που σε άλλα βγάζει τόσα.

Δε ξέρω, τι λέτε εσείς που τα έχετε?

Οπότε το πρόβλημα ήταν στη σκάστρα? Από εκεί βρήκατε ότι οφείλεται το πρόβλημα στην απόδοση του GTI? Πιστεύετε ότι τα του 2007 υπάρχει περίπτωση να έχουν και αυτά κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω καταλαβει ...γιατι ρωτας?

Δεν στεκει αυτο φιλε μου!!!!!

Δεν μπορει ενα αυτοκινητο να βγαλει περισσοτερα αλογα στο τροχο απο το στροφαλο!!!!!

Εκτος εαν θελεις να πεις, οτι βγαζει στον τροχο, περισσοτερα αλογα, απο αυτα που λεει ο κατασκευαστης οτι βγαζει στον στροφαλο.

Αλλο αυτο!!!!!

Στο gti ο κατασκευαστης λεει 200 αλογα στροφαλο, και εαν το μετρησεις βγαζει 215 στροφαλο και τροχο καπου 200. (και πολλα λεω!!)

Αυτο ενοεις???

Edited by stefanos patra
Link to comment
Share on other sites

Δεν στεκει αυτο φιλε μου!!!!!

Δεν μπορει ενα αυτοκινητο να βγαλει περισσοτερα αλογα στο τροχο απο το στροφαλο!!!!!

Εκτος εαν θελεις να πεις, οτι βγαζει στον τροχο, περισσοτερα αλογα, απο αυτα που λεει ο κατασκευαστης οτι βγαζει στον στροφαλο.

Αλλο αυτο!!!!!

Στο gti ο κατασκευαστης λεει 200 αλογα στροφαλο, και εαν το μετρησεις βγαζει 215 στροφαλο και τροχο καπου 200. (και πολλα λεω!!)

Αυτο ενοεις???

ρε παιδια οταν βγαζεται μονο μια προταση απο το ποστ μου λογικο ειναι να υπαρχουν παρεξηγησεις...

δεν το λεω εγω για να πειτε αν στεκει ή οχι...ρωτηστε τους υπευθυνους του περιοδικου DRIVE στο τευχος Μαρτιου 2007 οπου το αναφερουν στα τεχνικα χαρακτηριστικα στις τελευταιες σελιδες!!!

ειναι δυνατον να το εβγαλα εγω απο το μυαλο μου για να στεκει ή οχι?!!!

και για το Gti το golf βγαζει κατω απο 200 στανταρ στον τροχο συμφωνα παλι με το περιοδικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
ρε παιδια οταν βγαζεται μονο μια προταση απο το ποστ μου λογικο ειναι να υπαρχουν παρεξηγησεις...

δεν το λεω εγω για να πειτε αν στεκει ή οχι...ρωτηστε τους υπευθυνους του περιοδικου DRIVE στο τευχος Μαρτιου 2007 οπου το αναφερουν στα τεχνικα χαρακτηριστικα στις τελευταιες σελιδες!!!

ειναι δυνατον να το εβγαλα εγω απο το μυαλο μου για να στεκει ή οχι?!!!

και για το Gti το golf βγαζει κατω απο 200 στανταρ στον τροχο συμφωνα παλι με το περιοδικο!!!

Δεν υπάρχει περίπτωση το drive να έγραψε ότι το Polo GTI βγάζει περισσότερα άλογα στον τροχό από τον κινητήρα και αν το έγραψε κάποιος θα πρέπει να τον απολύσουν ΧΤΕΣ.

Κανένα μα κανένα αυτοκίνητο δεν είναι δυνατόν να βγάζει περισσότερα άλογα στον τροχό από τον στρόφαλο, γιατί πολύ απλά από τον στρόφαλο στον τροχό υπάρχουν οι γνωστές απώλειες.

¶λλο το να έχει βγει όπως είπε ο Στέφανος ότι στον τροχό στη δυναμομέτρηση φάνηκε να βγάζει ένα άλογο παραπάνω από την ονομαστική του ιπποδύναμη. Αυτό σημαίνει ότι στον στρόφαλο ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχει περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Κοιτάξτε...μου αρέσει η ταχύτητα και το γκάζι και γιαυτό άλλωστε σκέφτομαι το GTI...δε θα το πάρω να πηγαίνω με 50...αλλιώς θα πάρω το TSI :-) αλλά δε θα πηγαίνω και κόφτες...κανονικά και λογικά πράγματα.

Μπαρόμετρο δε θα ήθελα να βάλω...το θέλω "μαμά" μέσα. Το μόνο που μπορεί να κάνω είναι η βελτίωση της ΜΤΜ που το πάει 245ΗΡ αν δε κάνω λάθος με 1000 ευρώ...και άντε κανένα μπλοκέ αργότερα. Δε γνωρίζω. Όταν με το καλό, πρώτα ο Θεός, το πάρω θα τα πούμε και τότε. Απλά πιστεύω ότι μιας και η ΜΤΜ είναι βελτιωτικός οίκος της VW/Audi θα γνωρίζει τι πρέπει και τι δε πρέπει να κάνει στο αυτοκίνητο...και θέλω να πιστεύω ότι τα +45 άλογα πρέπει να είναι ΟΚ με το μαμά μοτέρ που σε άλλα βγάζει τόσα.

Δε ξέρω, τι λέτε εσείς που τα έχετε?

Οπότε το πρόβλημα ήταν στη σκάστρα? Από εκεί βρήκατε ότι οφείλεται το πρόβλημα στην απόδοση του GTI? Πιστεύετε ότι τα του 2007 υπάρχει περίπτωση να έχουν και αυτά κάποιο πρόβλημα?

Αυτο μ'άρεσε πολύ ... :cry:;):cry: :cry: machinegun.gifrocket.gifmachinegun.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikos1979
Αυτο μ'άρεσε πολύ ... :lol:B):lol: :lol: machinegun.gifrocket.gifmachinegun.gifrocket.gif

:lol: :lol: :lol: :lol:

Έτσι είναι...

Τα περισσότερα αυτοκίνητα κακά τα ψέμματα όλο και κάτι βγάζουν. Το θέμα είναι να ξέρει να το φτιάξει η αντιπροσωπεία και να μη τρέχεις συνέχεια.

¶ρα...αυτό το "πρόβλημα" με μερικά GTI αντιμετωπίστηκε? Βρήκατε πλέον τη λύση παιδιά?

Πιστεύετε ότι τα GTI του 2007 ενδεχομένως να αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα? Εκτός αν έτυχε αυτό μόνο σε μια παρτίδα...δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.