Jump to content
surfman01

Βάρος ζαντών αλουμινίου - 2 κιλά Να τ'αφήσωωω;

Recommended Posts

Καλησπέρα στο club

Αφορμή για την ερώτηση ήταν μία συζήτηση που έκανα με ένα παιδί πριν λίγες μέρες. Ενώ μιλάγαμε λοιπόν περί ανέμων και υδάτων καταλήξαμε στα ..αυτοκίνητα, ενώ λίγο αργότερα μιλάγαμε συγκεκριμένα για ζάντες. Αφού μιλήσαμε αρχικά για διαμέτρους, πιάσαμε το βάρος και σε κάποια στιγμή τον ρώτησα αν ήξερε πόσο ζύγιζαν αυτές που είχε τοποθετήσει (καθώς ήταν aftermatket και συγκεκριμένα 17"). Η απάντηση-σφαλιάρα ήταν "2 κιλά". Αν και δεν έχω ιδέα σε τι βάρη παίζουν οι ζάντες του εμπορίου, λέω "ώπα, ούτε τα λάστιχα δεν είναι τόσο ελαφρυά, είναι δυνατόν; Μήπως σε δουλέψανε;". Αφού με διαβεβαίωσε οτί τόσο ζύγιζε έκαστη και έμεινα λίγο ;) , συνεχίσαμε με επόμενο θέμα.

Καθώς όπως είπα, δεν κατέχω το συγκεκριμένο θέμα, αν και γνωρίζω κάποια γενικά πράγματα, είμαι σχεδόν σίγουρος οτί δεν γίνεται μία 17αρα (των 700 περίπου ευρώ) να ζυγίζει τόσο λίγο. Επίσης δεν γνωρίζω το βάρος των δικών μου ζαντών (ClassiXs 17" - oem) αλλά έχω ακούσει οτί οι 17αρες (oem Denver 17") του GTI πάνε ούτε λίγο ούτε πολύ ~12 kg.

Γνωρίζει κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με το βάρος των ζαντών και σε τι τιμές παίζει αυτό (βαρύτερες και ελαφρύτερες σε κάθε διάσταση, ανεξαρτήτου κόστους), καταρχήν στις 17αρες και αν γνωρίζει και για μεγαλύτερες διαμέτρους (18", 19"). Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ζαντες ειχε βαλει?

Μαζι με λαστιχα να ειναι 2 κιλα δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιες ήταν οι ζάντες, αλλά κόστισαν περίπου 700 ευρώ. Δεν μιλάμε δλδ για κάποια εξωφρενικά ακριβή ζάντα με κράμα από άλλο πλανήτη. Οι ζάντες που κυκλοφορούν εδώ, στη γη, είναι δυνατόν να ζυγίζουν μόνο τόσο; Ακόμα και αψηφώντας το κόστος τους.. 17" - 2kg ?

Κωνσταντίνε μιλάω πάντα για σκέτες ζάντες, χωρίς λάστιχα! Και γι'αυτό τονίζω οτί ακόμα και τα λάστιχα (τοποθετημένα δλδ +αέρα) να μην ζυγίζουν 2 κιλά μόνα τους; :baby:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ζάντα που να είναι 17αρα και να είναι 2 κιλά....

2 ΚΙΛΑ...Μα καλά παμε καλα?Ουτε των μηχανών δεν είναι τοσο..

Μονο κατι κάρμπον που έχει 2000 η μια...

Link to comment
Share on other sites

Ok! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έσβησαν και οι τελευταίες επιφυλάξεις που είχα.

Υ.Γ. K M l είμαι σίγουρος ότι δεν ήταν οι Superleggeras, που αν και ελαφρυές, ήξερα ότι ζυγίζουν πάνω από 2 κιλά φυσικά (12kg οι 18" όπως αναφέρει ο GOLF R32)

Ακόμα και οι ζάντες του Koenigsegg αμφιβάλλω αν είναι τόσο ελαφρυές..

Link to comment
Share on other sites

Η superleggera σύμφωνα με την ΟΖ κατέχει το ρεκόρ guiness για ζάντα παραγωγής κατά 99% (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) το βάρος της είναι 5,5 κιλά η 15άρα (7 χ 15). Είναι σίγουρα 5 και κάτι κιλά.

Η 17άρα superleggera είναι 15,6 lbs = 7,1 kgr.

¶ρα οι 17αρες κατά μέσο όρο είναι γύρω στα 10-12 κιλά.

Σε παλαιότερο τεστ των 4Τ τα λάστιχα 205/55/16 κυμαίνονται στα 8 κιλά.

¶ρα τα 20 κιλά που ειπώθηκαν είναι άκρως ρεαλιστικά.

2 κιλά πρέπει να είναι των μονοθεσιών της F1. Μήπως ο φίλος σου τις έκλεψε από κάποιο grid???? :D:D:wacko:

----------------------------------------------------------------------------------------

ΑΣΧΕΤΟ: Φίλε chris01 (και εμμέσως nick gt) τα honda τα εισάγει ο Σαρακάκης και όχι ο Σφακιανάκης (Suzuki).

Εκτός αν το type r είναι Suzuki!!! tongue.gif;):D

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Η superleggera σύμφωνα με την ΟΖ κατέχει το ρεκόρ guiness για ζάντα παραγωγής κατά 99% (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) το βάρος της είναι 5,5 κιλά η 15άρα (7 χ 15). Είναι σίγουρα 5 και κάτι κιλά.

Η 17άρα superleggera είναι 15,6 lbs = 7,1 kgr.

¶ρα οι 17αρες κατά μέσο όρο είναι γύρω στα 10-12 κιλά.

Σε παλαιότερο τεστ των 4Τ τα λάστιχα 205/55/16 κυμαίνονται στα 8 κιλά.

¶ρα τα 20 κιλά που ειπώθηκαν είναι άκρως ρεαλιστικά.

2 κιλά πρέπει να είναι των μονοθεσιών της F1. Μήπως ο φίλος σου τις έκλεψε από κάποιο grid???? :lol::lol::lol:

----------------------------------------------------------------------------------------

ΑΣΧΕΤΟ: Φίλε chris01 (και εμμέσως nick gt) τα honda τα εισάγει ο Σαρακάκης και όχι ο Σφακιανάκης (Suzuki).

Εκτός αν το type r είναι Suzuki!!! tongue.gif:D;)

Ωραίες πληροφορίες για τις Superleggera, γνώριζα ότι είναι ελαφρυές αλλά τώρα έμαθα τα ρεκόρ τους!

:lol: Λες; Θα άφηνα κάποιες πιθανότητες γι'αυτή την περίπτωση αλλά οι δικές του ήταν 17ρες - πολύ μεγαλύτερες από των μονοθέσιων! :lol:

Υ.Γ. αχαχα, ευχαριστώ φίλε μου για το σχόλιο, δεν είμαι εγώ ο nick gt, είναι το παιδί που έγραψε το σχετικό σχόλιο για τα Honda και το έβαλα signature γιατί ήταν κορυφαίο, πολλά γέλια! Δεν διορθώνω το "Σφακιανάκης" γιατί θα χάσει αφ'ενός την αυθεντικότητα του αρχικού post και αφ'ετέρου ο "Σφακιανάκης" το κάνει ακόμα καλύτερο! (Σφακιανάκης - ξύρισμα..)

Link to comment
Share on other sites

κοιταω για ζαντα σε 5 πενταστερο κατι σαν και αυτο εχει παρει το ματι σας σε 18 αρα δισταση για 5χ112

http://www.autotek.com.au/shop/a-tek-race-wheels/5-spoke-forged-race-rims.html

????????????????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa nai αλλα ειπαμε σκεφτομαι σε αστερι δεν μπορω αλλο βρε αντρεα να μην καθαριζω μεσα απτην ζαντα...θελω να εχω προσβαση σε ολη τη ζαντα...και τελικα το ασημι γ@αμαει σε ασπρο....σε 18 αρα

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa nai αλλα ειπαμε σκεφτομαι σε αστερι δεν μπορω αλλο βρε αντρεα να μην καθαριζω μεσα απτην ζαντα...θελω να εχω προσβαση σε ολη τη ζαντα...και τελικα το ασημι γ@αμαει σε ασπρο....σε 18 αρα

Να ένα αστεράτο αστέρι

Μπαίνεις μέσα και καθαρίζεις τα πάντα =@

Team Dynamics Racing JADE R

Rim%20%2818%29.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ένα αστεράτο αστέρι

Μπαίνεις μέσα και καθαρίζεις τα πάντα =@

Team Dynamics Racing JADE R

Rim%20%2818%29.jpg

αυτο μαλιστα ναι βρε κουμπαρε για ανοιξε μας τα ματια σε σχεδια βεβαια αυτη δεν μπαινει γιατι σε μας 5χ112.....κριμα και ειναι μια απτις μπομπες ζαντες!!!!

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να βρω τι βαρος εχουν οι 18αρες amg με το αναγλυφο??

http://cgi.ebay.com/...em=370636935739

και τι τιμη παιζουν ελλαδα?απο εξω ξερω...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, καποτε εγινε μια αξιολογη δουλεια απο ενα site το οποιο δεν ανοιγει το Link οσες φορες κι αν δοκιμασα...  Ειναι αυτο  ->  http://www.wheelweights.net/

 

Ψαχνοντας βρηκα οτι ειναι αναρτημενες σε ενα αλλο forum εδω..  -->  http://forums.audiworld.com/showthread.php?t=1946678 

Και καπου σε ενα post πιο κατω, ενα μελος δινει αυτο το link συμπληρωνοντας μερικες αλλες  κανοντας μια απο τις καλυτερες ερευνες στο θεμα "βαρος ζαντων"   http://mechdb.com/index.php/Wheel_weights

 

Πλεον μπορεις να μαθεις κι απο το επισημο site οποιας εταιρειας προτιμας..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου. μπηκα αλλα δυστυχως δεν βρηκα τις μαρκες που ηθελα,  brock και borbet. μπηκα στα σαιτ τους αλλα δεν ειδα κατι τετοιο, ισως να μην εψαξα αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.