Jump to content
dennis

Service Golf TSi

Recommended Posts

Παιδες καλημερα,

μολις πηρα τηλεφωνο γνωστο εξουσιοδωτημένο γιατι εφτασα τα 15.000 ΚΜ (σε 8μηνες χωρις να καψει σταγονα) για το πρωτο μικρο service. Mε ενημερωσαν πως θα κοστησει περιπου 150¤, και σε ερωτηση που εκανα για το ποσο κοστιζουν τα λαδια ακουστε απαντηση:

1lt 27¤ B) B) :D !!!!!!!!!!!! και εκπτωση 23%

τους ρωτησα αν ειναι τα Castrol και με ενημερωσαν πως πλεον χρησιμοποιουν Volksvagen 5-30W

Φυσικα τους ειπα πως θα φερω δικα μου λαδια τα οποια τα αγορασα απο την Καλλιροης τα 4κιλο castrol 5-30 longlife III slx 45¤

kai 1lt ιδιο με 12¤.

Ημαρτον πια για μια αλλαγη λαδιων και μια σφραγιδα

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα,

μολις πηρα τηλεφωνο γνωστο εξουσιοδωτημένο γιατι εφτασα τα 15.000 ΚΜ (σε 8μηνες χωρις να καψει σταγονα) για το πρωτο μικρο service. Mε ενημερωσαν πως θα κοστησει περιπου 150¤, και σε ερωτηση που εκανα για το ποσο κοστιζουν τα λαδια ακουστε απαντηση:

1lt 27¤ :( :( :( !!!!!!!!!!!! και εκπτωση 23%

τους ρωτησα αν ειναι τα Castrol και με ενημερωσαν πως πλεον χρησιμοποιουν Volksvagen 5-30W

Φυσικα τους ειπα πως θα φερω δικα μου λαδια τα οποια τα αγορασα απο την Καλλιροης τα 4κιλο castrol 5-30 longlife III slx 45¤

kai 1lt ιδιο με 12¤.

Ημαρτον πια για μια αλλαγη λαδιων και μια σφραγιδα

Πολλα μου ακουγονται.Εμενα μου ειπαν οτι η αλλαγη λαδιων κοστιζει 55 ευρω συν τα εργατικα.Δηλαδη γυρω στα 75-80 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μου ακουγονται.Εμενα μου ειπαν οτι η αλλαγη λαδιων κοστιζει 55 ευρω συν τα εργατικα.Δηλαδη γυρω στα 75-80 ευρω.

τοσο στον πυργο ρε συ στην αθηνα ειναι αλλες οι τιμες [τα εργατικα βλεπεις]

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε και εμεις εδω οι Αθηναιοι να παμε με τα δικα μας λαδακια εκει?

που να πας με τα λαδακια σου στην αντιπροσωπια στον πυργο?

Link to comment
Share on other sites

όντως τόσο χρεώνουν γύρω στα 150¤... τι να πει κανείς οτι πληρώνεις πέρνεις(?)

Μου φαινονται παρα πολλα ρε φιλαρακι.Βεβαια δε γνωριζω την τακτικη των αντιπροσωπειων εκει στην Αθηνα αλλα πολλα του παιρνουν πιστευω.Δηλαδη αν παω εγω, που βαζω και πιο ακριβο λαδακι ποσα θα μου παρουν?Η τιμη που εχω αναφερει πιο πανω ισχυει για τη δικη μου περιπτωση που βαζω πιο ακριβο λαδακι (συνθετικο 5-30).Ο πατερας μου που εχει ατμοσφαιρικο και φυσικα δε βαζει το ιδιο με μενα, πληρωνει 35 ευρω στην ιδια αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Νάσο, στη Θεσσαλονίκη το 1ο στα 15.000 με λάδια και φίλτρο αλλά για GTI, μου βγήκε 108 ευρώ με δικά τους λάδια. Εδώ βέβαια χρεώνουν την εργατοώρα 50 ευρώ + ΦΠΑ 19%, ενώ στην Χίο που πήγα μια μέρα από το συνεργείο, είδα πως η αντίστοιχη χρέωση εργατοώρας είναι 30 ευρώ + ΦΠΑ 13%. Είναι διαφορά αν το υπολογίσεις, και δεν είναι υποχρεωμένοι στο νησί να βάζουν 13% φπα, γιατί αυτό προορίζεται μόνο για αγροτικά είδη πολυτελείας πλέον (τρακτέρ, αγροτικές μηχανές κτλ)

Οσο για λάδια, στο 1ο σερβις μου είχαν βάλει Helix Ultra 5w-30, ενώ στο 30άρι μου έβαλαν 0w-30... Το 0-30 ήδη τσίμπησε λίγα γραμμάρια, και το αποφεύγω τόσο ψιλό λαδάκι για καλοκαίρι... Τους πρότεινα πριν αρχίσουν το σερβις να βάζανε 5-30 γιατί έχουμε ακόμα καλοκαίρι και μεγάλες εξωτερικές θερμοκρασίες, αλλά είπαν πως από την Αθήνα τους έστειλαν μόνο 0-30 για το συγκεκριμένο αμάξι... Μην την ψάχνεις... Οσο για την τιμή; 13.70 είχαν χρεώσει το 5-30 και 13.10 χρέωσαν το 0-30! Shell Helix Ultra και τα 2...

Τώρα, με το ΦΠΑ δεν ξέρω τι παίζει στην Πελοπόννησο... Πάντως για τη Χίο που ανέφερα, δεν είναι το στάνταρ 9 % (είδη ανάγκης) και 19% (είδη πολυτελείας), αλλά 6% (είδη ανάγκης), 13% (είδη πολυτελείας για εξυπηρέτηση αγροτών), 19% (είδη πολυτελείας), και γι αυτό ένα τρακτέρ πχ, θα το δεις στην Ford Θεσσαλονίκης 11.900 ευρώ, και στη Χίο 11.300!

@LefterisTSI: Λευτέρη, για να σου δώσω να καταλάβεις... Οταν είχα Xsara παλιότερα, πήγαινα για τα σέρβις μου στην Λάρισα. Οταν το μεγάλο (120.000 χλμ) έβγαινε 600 ευρώ Θεσσαλονίκη, στη Λάρισα έβγαινε 430-460... Βάλε και τη βενζίνη που ξόδευα Θεσ/νικη-Λάρισα-Θεσ/νίκη, περίπου 30 ευρώ, και είσαι πάλι τουλάχιστον 100 ευρώ πιο χαμηλά! Οι τιμές είναι από τα συνεργεία στις επίσημες αντιπροσωπείες και στις 2 περιπτώσεις... Και συνήθως η ΙΔΙΑ εταιρία εφαρμόζει διαφορετικές οικονομικές πολιτικές αναλόγως της περιοχής! Αρα το ίδιο λογικά θα κάνει και η Κοσμοκάρ στην Ηλεία..

Link to comment
Share on other sites

...Αρα το ίδιο λογικά θα κάνει και η Κοσμοκάρ στην Ηλεία..

Η αγορά είναι ελεύθερη και προφανώς δεν είναι θέμα εισαγωγέα, ούτε και μπορεί να ελέγξει η κάθε εισαγωγική πόσο χρεώνει ο τοπικός αντιπρόσωπος -που κοιτάει την πάρτη του κι όχι τι θα του πει ο εισαγωγέας- σε κάθε περιοχή της Ελλάδας, ανεξαρτήτως μάρκας. Στις μεγάλες πόλεις, προφανώς τα εργατικά είναι πιο ακριβά, αλλά μόνο με τα εργατικά συμβαίνει; ο καφές πόσο κάνει στη Μύκονο και πόσο στη... Φλώρινα;

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά είναι ελεύθερη και προφανώς δεν είναι θέμα εισαγωγέα, ούτε και μπορεί να ελέγξει η κάθε εισαγωγική πόσο χρεώνει ο τοπικός αντιπρόσωπος -που κοιτάει την πάρτη του κι όχι τι θα του πει ο εισαγωγέας- σε κάθε περιοχή της Ελλάδας, ανεξαρτήτως μάρκας. Στις μεγάλες πόλεις, προφανώς τα εργατικά είναι πιο ακριβά, αλλά μόνο με τα εργατικά συμβαίνει; ο καφές πόσο κάνει στη Μύκονο και πόσο στη... Φλώρινα;

+1 για όσα γράφεις. Στην τελική βέβαια όλες οι επίσημες πανελλαδικά όταν κάνουν μια παραγγελία προμήθειας από το ΕΤΚΑ, αυτή πάει στην κοσμοκάρ με τη μία, και η κοσμοκάρ χρεώνει σε όλες ΜΑ ΟΛΕΣ τισ αντιπροσωπείες την ίδια χονδρική τιμή, γιατί σε χονδρική τα δίνει. Η λιανική παίζει με ένα στάνταρ κέρδος, μια προστιθέμενη αξία αναλόγως περιοχής, και ένα ΦΠΑ που είναι διαφορετικός σε αρκετές περιοχές της επικράτειας από το γνωστό μας 19%... Γι αυτό και σε πολλές αντιπροσωπείες της επαρχίας μπορείς να δεις ίδιες τιμές ή λίγο πιο ακριβές, με τελικό ποσό να υπόκειται σε μια έκπτωση πελάτη (όχι το πρόγραμμα ανταμοιβής που προσφέρουν)..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

εκανα το service των 15.000Κm στο εξουσιοδοτημενο στον Βύρωνα και πληρωσα 38¤.

Συγκεκριμένα 14¤ κόστησε το φιλτρο λαδιου και 24¤ κόστησε η εργασία. Βεβαια όπως ανέφερα όταν ανοιξα το θεμα τα λαδια τα πήγα εγώ που τα αγόρασα 45¤ Castrol longlife III 5-30. Συνολο δηλαδη 83¤.

Νομιζω πως είναι καλά για ενα αυτοκίνητο που μου κόστισε 23.000¤ /tsi SPORTLINE.

Και έτσι για την ιστορία αναφέρω πως είμαι απο το Πελόπιο στο οποίο καηκε στην οικογενεια μου ενα σπίτι, όλες οι ελιες και ενα λιοστασι. Μακάρι να είχε καει μόνο το σπιτι μας και να είχε σωθει το δασος και η Ολυμπία. Η ψυχή μου κλαιει, αλλα η ζωή συνεχίζεται και ευχομαι να μπορεί το παιδί μου καποτε να δει αυτα τα δαση να φυτρωνουν ξανα και μην τα γνωρισει απο φωτογραφιες. Sorry για το off topic αλλα ολοι εχουμε χασει πολλα με τις φωτιες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρυσι για λάδια το σερβις μου είχε βγει 86 ευρα στην αντιπροσωπεία της Ξάνθης.Από αυτά τα λεφτά τα 45 πήγαν σε 4 λίτρα λάδι Μοtul 8100 και τα υπολοιπα ήταν φίλτρο -εργασία.

Φέτος που λόγω κάποιων υποχρεώσεων μου δεν κατάφερα να πάρω δικά μου λάδια και να πάω για αλλαγή, εστειλα τον πατέρα μου και το έκανε στην αντιπροσωπεία της Καβαλας.Απολογισμός κοντά στην 100αρα με δικά τους λάδια.

Η γνώμη μου είναι οτι όποιος έχει την ευχέρια και τον χρόνο ,καλό θα ήταν να κάνει μια έρευνα αγοράς σε 2-3 αντιπροσωπείες που βρίσκονται κοντά του (γιατί όχι και πιο μακριά?ειδικά αν τον συμφέρει η διαφορά τιμής),διότι υπάρχει πιθανότητα να διαπιστώσει διαφορές μεταξύ τους.Αυτό όσον αφορά την αλλαγή λαδιών, γιατί αν μιλήσουμε για το "μεγάλο" σερβις τοτε θεωρω επιτακτική την ανάγκη για διερεύνηση τιμών.Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα του ¶ρη Θεσσαλονικη-Λαρισα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως είναι καλά για ενα αυτοκίνητο που μου κόστισε 23.000¤ /tsi SPORTLINE.

Δεν έχει να κάνει με το αυτοκίνητο...Και εμένα με Gti 84¤ μου κόστισε...

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι φιανεται η επαρχια ειναι λιγο πιο φθηνη.Εγω παντως επειδη βλεπω οτι οι αντιπροσωπειες απο αλλαγη σε αλλαγη μπορει να σου βαζουν αλλο λαδι μεσα (αναλογα με το τι τις συμφερει ή με τι τις προμηθευουν καθε φορα) θα παιρνω λαδια απο το γνωστο site που εχουμε αναφερει στο παρελθον και θα τους το πηγαινω για αλλαγη.Ετσι και λεφτα θα γλιτωσω και θα ξερω τι λαδι μπαινει στο αμαξι μου.

Link to comment
Share on other sites

έχει αλλάξει κανείς λάδια στον Παζαρόπουλο θεσσαλονίκη ή

στον Σταμούλη στη Λαμία ?

Για Tsi στα 15000χλμ πάντα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντως στην Πατρα....50 ευρω μου στοιχισαν τα λαδια(Castrol 5W-30) απο το γνωστο e-shop συν αλλα 57 ευρώ για τα υπολοιπα και εργασια.

Πιστευω οτι ειναι καλά.

:)

Edited by opus
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντως στην Πατρα....50 ευρω μου στοιχισαν τα λαδια(Castrol 5W-30) απο το γνωστο e-shop συν αλλα 57 ευρώ για τα υπολοιπα και εργασια.

Πιστευω οτι ειναι καλά.

:thumbsup:

Δηλαδη για φιλτρο κι εργασια σου πηραν 57 ευρω?Ελεος.Μηπως σου τσιμπησαν λιγο την τιμη επειδη εβαλες δικα σου λαδια κι οχι δικα τους?Αν εβαζες δικα τους δε νομιζω να εφτανε τοσο ακριβα η αλλαγη λαδιων.Συντομα θα παω κι εγω να αλλαξω λαδια με φιλτρο και αντε να δουμε ποσα θα μου παρουν.Μαλλον θα τους παω δικα μου λαδια.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Νάσο... Υπολογίζοντας πως και στην Πάτρα η εργατοώρα είναι 50 ευρώ + ΦΠΑ19%, η αλλαγή παίρνει 20 λεπτά, και το φίλτρο κάνει 12 ευρώ τελική!

Εργατοώρα= 59.5 ευρώ... 20 λεπτά εργασία αλλαγής, και 15 λεπτά ελέγχου του αυτοκινήτου = 35 λεπτά = 35 ευρώ. Και 12 το φίλτρο = 47 ευρώ... Ε, τα άλλα 10 ευρώ είναι για τα 10 λεπτά που κάνουν δεξιά-αριστερά τα παιδιά για καφέ, κατούρημα κτλ. Δεν χτυπάνε την κάρτα κάθε φορά κάθε φορά... Και τις πιο πολλές φορές το εκμεταλλεύονται το 10λεπτο μεταξύ της αλλαγής λαδιών και του 15λεπτου του οπτικού ελέγχου οχήματος, ΣΥΝΗΘΩµμε την πρόφαση "αφήνουμε τα λάδια να καθήσουν λίγο για να δούμε τι πρέπει να συμπληρώσουμε ή να αφαιρέσουμε!".

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Νάσο... Υπολογίζοντας πως και στην Πάτρα η εργατοώρα είναι 50 ευρώ + ΦΠΑ19%, η αλλαγή παίρνει 20 λεπτά, και το φίλτρο κάνει 12 ευρώ τελική!

Εργατοώρα= 59.5 ευρώ... 20 λεπτά εργασία αλλαγής, και 15 λεπτά ελέγχου του αυτοκινήτου = 35 λεπτά = 35 ευρώ. Και 12 το φίλτρο = 47 ευρώ... Ε, τα άλλα 10 ευρώ είναι για τα 10 λεπτά που κάνουν δεξιά-αριστερά τα παιδιά για καφέ, κατούρημα κτλ. Δεν χτυπάνε την κάρτα κάθε φορά κάθε φορά... Και τις πιο πολλές φορές το εκμεταλλεύονται το 10λεπτο μεταξύ της αλλαγής λαδιών και του 15λεπτου του οπτικού ελέγχου οχήματος, ΣΥΝΗΘΩµμε την πρόφαση "αφήνουμε τα λάδια να καθήσουν λίγο για να δούμε τι πρέπει να συμπληρώσουμε ή να αφαιρέσουμε!".

Στου πατερα μου που ειναι ατμοσφαιρικο,παιρνουν 35 ευρω αλλαγη λαδιων.Που στο καλο χωρουν σε 35 ευρω, η τιμη του λαδιου και τα εργατικα, ενας θεος ξερει.Τοσο φτηνα λαδια του βαζουν?Κ δεν ειμαι σιγουρος αν σε αυτα συμπεριλαμβανεται και το φιλτρο.Αν ισχυει κατι τετοιο ειναι πολυ περιεργο.Σε κανα μηνα που θα παω για αλλαγη να δω ποσο θα μου παρουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αμάξι παίρνει 10-40 ή 15-50, είναι λογικό να είναι φτηνά τα λάδια... Και ίσως είναι πιο λίγο απατεώνες στα εργατικά... Πράγμα καθόλου απίθανο!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντως στην Πατρα....50 ευρω μου στοιχισαν τα λαδια(Castrol 5W-30) απο το γνωστο e-shop συν αλλα 57 ευρώ για τα υπολοιπα και εργασια.

Πιστευω οτι ειναι καλά.

-_-

Αν υποθέσουμε 17-18 ευρώ το φίλτρο και δαχτυλιδάκι του μαζί τότε 40 ¤ εργασία στον έπιασαν για τα καλά.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν το αμάξι παίρνει 10-40 ή 15-50, είναι λογικό να είναι φτηνά τα λάδια... Και ίσως είναι πιο λίγο απατεώνες στα εργατικά... Πράγμα καθόλου απίθανο!

Ναι δε διαφωνω.Δε βαζει και σαν αυτα που βαζω εγω αλλα κ παλι λιγα μου φαινονται τα χρηματα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε 17-18 ευρώ το φίλτρο και δαχτυλιδάκι του μαζί τότε 40 ¤ εργασία στον έπιασαν για τα καλά.. :lol:

+1

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε TSI μου κοστησαν 160 ευρω στον ρωρρη :lol:

Το δευτερο service απο ποσο μεχρι ποσο πρεπει να κοστιζει? ..... πανω-κατω,φυσιολογικες τιμες παντα.

Link to comment
Share on other sites

2ο σε gti, 30.000χλμ, ενδεικτικά, μου βγήκε 180 ευρώ κομπλέ και με τα λάδια της αντιπροσωπείας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.