Jump to content
dennis

Service Golf TSi

Recommended Posts

latousakis τα service και τα 2 τα εκανες στην αντιπροσωπεια?σε ποια αν μπορεισ να μου πεις....η τιμη που αναφερεις ειναι ικανοποιητικη για αντιπροσωπεια.....

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΝΔΥΛΑΣ, Θεσσαλονίκη

Εκεί έγιναν και τα 2..

Στα πλαίσια της καλής μου συνεργασίας με τη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία, και προσωπικών γνωριμιών, προσπαθώ να πιάσω και ειδικές τιμες για τα μέλη του club. Οπότε αν είσαι από τα Νόρθ, απλά επικαλέσου το όνομά μου και πως είσαι από το club!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε TSI μου κοστησαν 160 ευρω στον ρωρρη :o

Το δευτερο service απο ποσο μεχρι ποσο πρεπει να κοστιζει? ..... πανω-κατω,φυσιολογικες τιμες παντα.

Δεν ειναι τιμες αυτες...... :o

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα σημερα σε μαγαζι ποσο κοστιζουν τα castrol 5w-30 slx και μου τα χρεωνει 18 ε το λιτρο! τι να πω...ποση χωριτικοτητα εχει ο tsi ξερετε? 5 λιτρα λεω να παρω...οχι απο αυτον ομως! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα σημερα σε μαγαζι ποσο κοστιζουν τα castrol 5w-30 slx και μου τα χρεωνει 18 ε το λιτρο! τι να πω...ποση χωριτικοτητα εχει ο tsi ξερετε? 5 λιτρα λεω να παρω...οχι απο αυτον ομως! tongue.gif

Εγω φιλαρακι θα τα παραγγειλω απο το trade-wind.gr οπως εκανε κι ενας φιλος.Εξοδα αποστολης δεν υπαρχουν.Τα castrol που θες εχουν 11 ευρω το λιτρο στο site αυτο.Το tsi λογικα θα περνει κατι παραπανω απο 4 λιτρα μαζι με αλλαγη φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλαρακι θα τα παραγγειλω απο το trade-wind.gr οπως εκανε κι ενας φιλος.Εξοδα αποστολης δεν υπαρχουν.Τα castrol που θες εχουν 11 ευρω το λιτρο στο site αυτο.Το tsi λογικα θα περνει κατι παραπανω απο 4 λιτρα μαζι με αλλαγη φιλτρου.

Κοιτα ...επειδη και εγω απο trade wind τα παραγειλα τα castrol και εχουν οντως 11 ευρω/λιτρο ,πηρα 4 λιτρα και εφτασε....μαλιστα μου εδωσαν και το ενα μπουκαλι με ουτε 100 γραμμαρια μεσα....!!!! :blink:

Παντως μετα απο αυτα που λετε για τις τιμες........το νιωθω ακομα το χερι στον Κω...ο μου!!!!

;):mellow:;):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ουαου! Δεν μπορώ να κοιμηθώ με τις τιμές που ακούω!!! :blink:

Παιδιά θα ρωτήσω εδώ στην Λάρισα κ θα σας πω τιμές για να συγκρίνουμε... Τουλάχιστον για αυτούς που είναι κοντά, αν αξίζει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ασε ρε με τον απατεώνα στη Λάρισα... Ισως ο χειρότερος αντιπρόσωπος πανελλαδικά... Από όσα ακούω, χειρότερος κι από τον Παζαρόπουλο... Πάντως κάνε μια έρευνα αγοράς..

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα σημερα σε μαγαζι ποσο κοστιζουν τα castrol 5w-30 slx και μου τα χρεωνει 18 ε το λιτρο! τι να πω...ποση χωριτικοτητα εχει ο tsi ξερετε? 5 λιτρα λεω να παρω...οχι απο αυτον ομως! tongue.gif

3,8 λίτρα πρέπει να ναι γιατί και στις δύο αλλαγής που έκανα περίσσεψε περίπου 200ml λάδι από 4 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν θυμάμαι καλά κι εγώ, 3.3 μέχρι 3.7 είναι χωρίς αλλαγή φίλτρου, 3.7 μέχρι 4.1 είναι με αλλαγή φίλτρου... Αλλά ποτέ δεν το συμπληρώνουν μέχρι την πάνω γραμμή, ειδικά το καλοκαίρι! Η διαφορά τςν 400 γραμμαρίων, είναι από 2 χιλιοστά πάνω από το μίνιμουμ, μέχρι το μάξ που μπορεί να πάρει (στα καρώ τετραγωνάκια)..

Link to comment
Share on other sites

Ασε ρε με τον απατεώνα στη Λάρισα... Ισως ο χειρότερος αντιπρόσωπος πανελλαδικά... Από όσα ακούω, χειρότερος κι από τον Παζαρόπουλο... Πάντως κάνε μια έρευνα αγοράς..

Κι άλλοι μου το λέγανε και μου το λένε εδώ στην Λάρισα!

Δεν έχω σχηματίσει, ακόμη, γνώμη για να σου πω την αλήθεια, γιατί το Golfάκι το έχω από 30 Μαρτίου... πάντως σε μένα δεν έχει κάνει κάτι τρελό! Για παράδειγμα, όταν το αγόρασα μου έκανε δώρο τα πατάκια που κουμπώνουν, τρίγωνο, φαρμακείο, πυροσβεστήρα, πίσω ηχεία κ... αεροτομή με 200 Ευρώ για βάψιμο κ τοποθέτηση μου είπαν! Δεν ξέρω αν τα δίνουν όλοι αυτά ή με δούλεψε... ας μου πεί κάποιος! ;) Αλλά κ γενικά, κάτι γρατσουνίτσες επιφανειακές μου τις έφτιαξε χωρίς ούτε ένα Ευρώ... βέβαια πήρα από εκεί σαμπουάν με σιλικόνη (7 Ευρώ) και ένα στικ με βερνίκι (8 - 9 Ευρώ)!

Όσον αφορά τα λάδια, ένας ξάδερφος κάτοχος Α3 μου είπε κάτι για 50 - 60 Ευρώ! Θα το κοιτάξω πάντως, γιατί μου φαίνεται μεγάλη διαφορά με τα ποσά που αναφέρθηκαν... :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι εμπειρίες μου από Λάρισα, είναι με Αδάμου (Citroen του πατέρα μου) και ΜΕΤΑΛΛΑΞΙΣ (το Χόντα μου). Σε γενικές γραμμές, περίπου -15% μέχρι και -35% σε σχέση με τις τιμές που έχουν στη Θεσσαλονίκη...

Οσο για τα σαμπουάν και τα βερνίκια... Αγγλόπουλος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω για την Ford κ δεν θέλω να σχολιάσω... shockgun.gif κ για την PEUGEOT, στην οποία η αδερφή μου που είχαμε μαζί κ έχει τώρα εδώ κ δύο χρόνια το 307 πληρώνει μόνο τα λάδια κ τίποτα από εργασία... 2 φορές που πήγα εγώ για αλλαγή πλήρωσα 23 Ευρώ!

Δεν έιναι αδικία!;

Πάντως μέσα στην εβδομάδα θα μάθω σίγουρα κ θα ενημερώσω το club... Ίσως μπορέσω να κάνω κάτι καλύτερο για εμάς! Θα το συζητήσω με το παλικάρι εκεί... ήρεμα κ ωραία! new_killother.gif Τα λέμε! :)

Link to comment
Share on other sites

2ο στα 30.000, κοινός κύκλος σε όλα τα golf:

Λάδια

Φίλτρο λαδιού

Φίλτρο βενζίνης

Φίλτρο αέρα μηχανής

Φίλτρο γύρης και σκόνης καμπίνας

Ελεγχος υγρών φρένων

Ελεγχος υγρών τιμονιού

Ελεγχος υγρών DSG (όπου υπάρχει)

Ελεγχος 27 σημείων οπτικός

Και στο Μανδύλα που το έκανα εγώ, μου έκαναν έλεγχο ΚΤΕΟ, ο οποίος δεν ξέρω αν είναι στάνταρ... περιελάμβανε έλεγχο ελαστικών, φρενομέτρηση, καυσαέρια, ανάρτηση, και όλα αυτά εκτυπωμένα, με αναφορά σε τι κατάσταση ήταν το καθένα!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μαζι με αλλαγη φιλτρου κι εννοειται οτι βαζεις λαδακι μεχρι να φτασει το max στην βεργα,πρεπει να ξεπερνα τα 4 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μαζι με αλλαγη φιλτρου κι εννοειται οτι βαζεις λαδακι μεχρι να φτασει το max στην βεργα,πρεπει να ξεπερνα τα 4 λιτρα.

Ελα ομως που δεν τα ξεπερασε..... :huh::D

Link to comment
Share on other sites

Ελα ομως που δεν τα ξεπερασε..... :lol::lol:

Χαιρομαι χαιρομαι.Γλιτωσα τουλαχιστον την αγορα του πεμπτου λιττρου. :)

Υ.Γ. andain ελεος με τα off topic :angry:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Το εργοστάσιο λέει αλλαγή κάθε 15.000χλμ. Έγω που δεν κάνω πολλα χλμ υπολογίζω τα 15.000χλμ να τα φτάσω σε 2 χρόνια! Αυτό τι σημαίνει,οτι 2 χρόνια θα είμαι με το ίδιο λάδι? Δεν αλλοιώνεται με το χρόνο? Πιο είναι ένα εύλογο χρονικό διάστημα που πρέπει να γίνεται αλλαγή ανεξαρτήτως χιλιομέτρων?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Το εργοστάσιο λέει αλλαγή κάθε 15.000χλμ. Έγω που δεν κάνω πολλα χλμ υπολογίζω τα 15.000χλμ να τα φτάσω σε 2 χρόνια! Αυτό τι σημαίνει,οτι 2 χρόνια θα είμαι με το ίδιο λάδι? Δεν αλλοιώνεται με το χρόνο? Πιο είναι ένα εύλογο χρονικό διάστημα που πρέπει να γίνεται αλλαγή ανεξαρτήτως χιλιομέτρων?

Οχι! το λεει και το manual. service στα 15000, αλλιως αν δεν τα κανεις μεσα σε ενα χρονο απο την αγορα του τουτου πας τοτε! δηλαδη η στα 15000,αλλιως πανω στον χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Το εργοστάσιο λέει αλλαγή κάθε 15.000χλμ. Έγω που δεν κάνω πολλα χλμ υπολογίζω τα 15.000χλμ να τα φτάσω σε 2 χρόνια! Αυτό τι σημαίνει,οτι 2 χρόνια θα είμαι με το ίδιο λάδι? Δεν αλλοιώνεται με το χρόνο? Πιο είναι ένα εύλογο χρονικό διάστημα που πρέπει να γίνεται αλλαγή ανεξαρτήτως χιλιομέτρων?

Εύλογη η απορία, αλλά έχε υπόψη σου κάτι... Ειδικά αν κάνεις λίγα χιλιόμετρα, ή το σπας το αμάξι σου, κάθε 7500 είναι καλά να αλλάζεις λάδια! Πέραν αυτού, το γεγονός ότι τα λάδια είναι long life, δε σε υπερασπίζει από κάτι.. Οπως ανέφεραν σωστά πιο πριν, είναι στα 15000, ή στους 12 μήνες. ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΕΡΘΕΙ ΠΡΩΤΟ!

Πάντως, ειδικά στην περίπτωσή σου, καλό είναι να κάνεις κι εσύ μια αλλαγή μετά τα πρώτα 2000 χιλιόμετρα του στρωσίματος, και να βάλεις πάνω κανένα long life που θα ΞΕΡΕΙΣ πως είναι ΟΝΤΩΣ long life, γιατί τα πρώτα, μένουν ήδη μέσα στο αμάξι για κάποιο καιρό από την παραγωγή του αυτοκινήτου μέχρι την κυκλοφορία του. Οπότε και long να είναι, αν εσύ παραλαμβάνεις το αμάξι μετά 9 μήνες (πχ...) από την παραγωγή του, τα καημένα εξασθενούν....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Το εργοστάσιο λέει αλλαγή κάθε 15.000χλμ. Έγω που δεν κάνω πολλα χλμ υπολογίζω τα 15.000χλμ να τα φτάσω σε 2 χρόνια! Αυτό τι σημαίνει,οτι 2 χρόνια θα είμαι με το ίδιο λάδι? Δεν αλλοιώνεται με το χρόνο? Πιο είναι ένα εύλογο χρονικό διάστημα που πρέπει να γίνεται αλλαγή ανεξαρτήτως χιλιομέτρων?

Το εργοστάσιο δεν λέει ΠΟΥΘΕΝΑ για αλλαγή λαδιών κάθε 15 ή χρόνο, όταν χρησιμοποιούνται long life ή προδιαγραφές 503.00 & 504.00. Με ΑΥΤΕΣ τις προδιαγραφές, το ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ προτείνει λυχνία/2 χρόνια/30.000 όποιο έρθει πρώτο

Στα σταθερά διαστήματα 15/χρόνος δεν είναι ανάγκη να βάλεις long life, υπάρχει χαμηλότερη προδιαγραφή. Αυτά λέει το εργοστάσιο

Link to comment
Share on other sites

Το εργοστάσιο δεν λέει ΠΟΥΘΕΝΑ για αλλαγή λαδιών κάθε 15 ή χρόνο, όταν χρησιμοποιούνται long life ή προδιαγραφές 503.00 & 504.00. Με ΑΥΤΕΣ τις προδιαγραφές, το ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ προτείνει λυχνία/2 χρόνια/30.000 όποιο έρθει πρώτο

Στα σταθερά διαστήματα 15/χρόνος δεν είναι ανάγκη να βάλεις long life, υπάρχει χαμηλότερη προδιαγραφή. Αυτά λέει το εργοστάσιο

+10000000 Οταν πηγα να αλαξω τα λαδια εχοντας 20000 στ gt μου τους ειπα θελω να κανω το long life μου ειπαν οτι τοτε θα μου αλαξουν λαδια οταν βγαλει ενδειξη.Αν θελω να κανω service καθε 15000 τοτε βαζω αλλης προδιαγραφης λαδι.Οταν βαζεις λαδι προδιαγραφης long life τοτε πας με την ενδειξη στην οθονη.

Edited by xontros gt
Link to comment
Share on other sites

+10000000 Οταν πηγα να αλαξω τα λαδια εχοντας 20000 στ gt μου τους ειπα θελω να κανω το long life μου ειπαν οτι τοτε θα μου αλαξουν λαδια οταν βγαλει ενδειξη.Αν θελω να κανω service καθε 15000 τοτε βαζω αλλης προδιαγραφης λαδι.Οταν βαζεις λαδι προδιαγραφης long life τοτε πας με την ενδειξη στην οθονη.

Γιατι δηλαδη αν θες να βαλεις το longlife ποιος θα στο απαγορευσει?Απο τη στιγμη που βαζεις λαδι που ειναι εντος των προδιαγραφων δε μπορουν να σου υπαγορευσουν τι λαδι θα ειναι αυτο.Αν γουσταρεις longlife βαλε το.Αποψη μου ειναι να μην φτασω το λαδακι στα ορια του παντως.Αλλαγη καθε 15.000 χλμ ουτε που το συζητω.Εγω θα τα αλλαξω 8.000-10.000 και θα βαλω longlife παλι.Παντα τα λαδια τα αλλαζω πιο νωρις απ'οτι λεει η αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.