Jump to content
8anasis

Μεμβράνες

Recommended Posts

Τωρα μαλλον ειμαι πολυ παραξενος για να κανω τετοια διαδικασια αλλα ..μετρησα εξωτερικη θερμοκρασια,κρατσηα θερμοκρασια που εγραφε η ψησιακη ενδειξη στο αμαξι και μετρησα θερμοκρασια μεσα στο αυτοκινητο που ειναι 1 ωρα εκτεθειμενο σε καθαρο ουρανο. Ανοιξα κλιματισμο και περιμενα η θερμοκρασια να κατεβει...ας πουμε πηγε στους 28 ...κλεινω τον κλιματισμο και μετραω ποση ωρα χρειαζεται παλι ωστε να πιασει την μεγιστη θερμοκρασια χωρις να ανοιξω τζαμι...κανω ομως και το αναποδο...μετραω ποση ωρα χρειαζεται να φτασει στους 28... ΟΛΕΣ αυτες οι μετρησεις ΠΡΙΝ μπουν μεμβρανες και ΜΕΤΑ ...το αποτελεσμα...? Αν σας πω οτι δεν αλλαξε ...

Μιλαω για μεμβρανες οχι πολυ σκουρες που υποσχοντε 99% uv ...προστασια... Ειμαι περιεργος τελικα ?

Μα πόσο να κόψουν οι μεμβράνες ειδικά αν το βαράει κάθετα ο ήλιος και δεν έχεις μεμβράνη στο παρμπρίζ; Επίσης ο ουρανός ζεσταίνει αμέσως την καμπίνα μόλις σβήσει το clima αν είναι ήδη πυρωμένος απο τον ήλιο...

Οι μεμβράνες βολεύουν στο ταξίδι που δεν καίγεσαι εσυ μεσα και το clima είναι κάπως πιο αποτελεσματικό.

Στο δικό μου εχω δει διαφορά σε παρκάρισμα αλλά πάντα με ηλιοπροστασία στο παρμπρίζ. Αν ξεχάσω να βάλω και μείνει παρκαρισμένο πάνω απο 1-1μιση ωρα πάλι βράζει.

Αυτό με 3m 35ρες,οι δικές σου τι είναι;

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

+1 και στο ταξίδι αλλά και γενικότερα εν κινήσει, υπάρχει διαφορά με τις μεμβράνες (προς το καλύτερο). Μόνο και μόνο που δεν ψήνεσαι από το πλάι ή το πίσω παράθυρο είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έβαλα μεμβράνες σε όλο το αυτοκίνητο (εκτός εμπρός παρμπρίζ) 3Μ CS35 πριν 4 μέρες στην 3Μ SSL στην Καλλιθέα. Όλα μια χαρά εξυπηρετικότατοι και συνεννοήσιμοι αλλά έχω ένα θέμα στη μέση του τζαμιού του συνοδηγού έχει 2 μικρές φουσκαλίτσες και στο αριστερό τζάμι το πίσω επίσης 2 με 3 φουσκαλίτσες κοντά στην κολόνα. Το έχω αφήσει 3 μέρες να το καίει ο ήλιος και παραμένουν … ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ???? ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ 3Μ ΑΥΡΙΟ…ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ???

P183601_27-08-11.jpg

P2043_26-08-11222222.jpg

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έβαλα μεμβράνες σε όλο το αυτοκίνητο (εκτός εμπρός παρμπρίζ) 3Μ CS35 πριν 4 μέρες στην 3Μ SSL στην Καλλιθέα. Όλα μια χαρά εξυπηρετικότατοι και συνεννοήσιμοι αλλά έχω ένα θέμα στη μέση του τζαμιού του συνοδηγού έχει 2 μικρές φουσκαλίτσες και στο αριστερό τζάμι το πίσω επίσης 2 με 3 φουσκαλίτσες κοντά στην κολόνα. Το έχω αφήσει 3 μέρες να το καίει ο ήλιος και παραμένουν … ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ???? ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ 3Μ ΑΥΡΙΟ…ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ???

P183601_27-08-11.jpg

P204301_26-08-11.jpg

σαν να βλέπω το αμάξι μου σε φωτό είναι χαχαχα! Μόνο που δεν έχω led!!! Και γω το ίδιο θεματακι έχω με llumar και τους πήρα τηλ και μου είπαν να το πάω να το δουν αν είναι να μου τις αλλάξουν!! Οπότε λέω να πας μια βολτιτσα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έβαλα μεμβράνες σε όλο το αυτοκίνητο (εκτός εμπρός παρμπρίζ) 3Μ CS35 πριν 4 μέρες στην 3Μ SSL στην Καλλιθέα. Όλα μια χαρά εξυπηρετικότατοι και συνεννοήσιμοι αλλά έχω ένα θέμα στη μέση του τζαμιού του συνοδηγού έχει 2 μικρές φουσκαλίτσες και στο αριστερό τζάμι το πίσω επίσης 2 με 3 φουσκαλίτσες κοντά στην κολόνα. Το έχω αφήσει 3 μέρες να το καίει ο ήλιος και παραμένουν … ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ???? ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ 3Μ ΑΥΡΙΟ…ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ???

Με την προσφορα της Groupon τις εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κατι που θελω για μεμβράνες???

Εγω εχω το εργοστασιακό πακέτο που τα 3 τζαμια (τα 3 πίσω) ειναι λιγο σκούρα (65%) μπορω αυτα να τα σκουρίνω περισσότερο? να περασω δηλαδή μεμβράνες απο πάνω τους??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κατι που θελω για μεμβράνες???

Εγω εχω το εργοστασιακό πακέτο που τα 3 τζαμια (τα 3 πίσω) ειναι λιγο σκούρα (65%) μπορω αυτα να τα σκουρίνω περισσότερο? να περασω δηλαδή μεμβράνες απο πάνω τους??

Πιστεύω πως ναι δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

84 ευρώ το πρόστιμο σε ένα γνωστό μου που φόραγε μεμβράνες... και χαρτί είχε από την εταιρεία και όλα, αλλά παραταύτα τον έγραψαν... 42 μεσα σε 10 ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

84 ευρώ το πρόστιμο σε ένα γνωστό μου που φόραγε μεμβράνες... και χαρτί είχε από την εταιρεία και όλα, αλλά παραταύτα τον έγραψαν... 42 μεσα σε 10 ημέρες...

τι στάδιο μεμβράβες φόραγε ο φίλος σου???επίσης τον γράψανε μέρα ή νύχτα??μπορεί να πάει στο διοικητή του τμήματος της τροχαίας που τον γράψανε και να αναφέρει το περιστατικό με ήρεμο τρόπο μπας και φανεί τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

...αυριο εκλεισα και γω ραντεβου για llumar titanium. Μια χαρα νομιζω ειναι, χανουν λιγο σε εμφανιση σε σχεση με πιο σκουροχρωμες αλλα μαλλον ειναι πρακτικοτερες τη νυχτα και δεν προκαλουν τοσο πολυ στο ματι για προστιμο. Στα 164ευρω μου ειπανε για golf 5, 3θυρο.

Edited by soukos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος ξέρει ας μου απαντήσει .Έχω βάλει μεμβράνες εδώ και 12 μέρες και στο πίσω παρμπρίζ μου έχει κάτι φουσκάλες κάτω αριστερά και στο τελείωμα των αντιστάσεων από την αριστερή αλλά και από την δεξιά πλευρά ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ??? Eπίσης στα τζάμια μπροστά η μεμβράνη δεν είναι στο ίδιο ύψος με το τζάμι όταν το κατεβάζω έχει 2 με 3 χιλιοστά διαφορά (οι μεμβράνες είναι 3Μ CS35 και δεν βγήκε ταπετσαρία) .δεν φαίνεται πολύ αλλά εγώ το ξέρω και αυτό φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος ξέρει ας μου απαντήσει .Έχω βάλει μεμβράνες εδώ και 12 μέρες και στο πίσω παρμπρίζ μου έχει κάτι φουσκάλες κάτω αριστερά και στο τελείωμα των αντιστάσεων από την αριστερή αλλά και από την δεξιά πλευρά ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ??? Eπίσης στα τζάμια μπροστά η μεμβράνη δεν είναι στο ίδιο ύψος με το τζάμι όταν το κατεβάζω έχει 2 με 3 χιλιοστά διαφορά (οι μεμβράνες είναι 3Μ CS35 και δεν βγήκε ταπετσαρία) .δεν φαίνεται πολύ αλλά εγώ το ξέρω και αυτό φτάνει.

Ρωτησε αυτον που σου τα τοποθετησε ποια ειναι η σωστη λυση για τις φουσκαλες. Στο τελειωμα των αντιστασεων παντως ειναι λογικο να μην εφαρμοζει η μεμβρανη στο τζαμι, μιας και η αντισταση λιγακι προεξεχει.

Για την τελευταια σου παρατηρηση μην ανησυχεις, συνηθιζεται κατα την τοποθετηση να αφηνουν καποιο περιθωριο στα πλαινα τζαμια προφανως για να μην ξεκολλανε οι μεμβρανες οταν ανεβοκατεβαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησε αυτον που σου τα τοποθετησε ποια ειναι η σωστη λυση για τις φουσκαλες. Στο τελειωμα των αντιστασεων παντως ειναι λογικο να μην εφαρμοζει η μεμβρανη στο τζαμι, μιας και η αντισταση λιγακι προεξεχει.

Για την τελευταια σου παρατηρηση μην ανησυχεις, συνηθιζεται κατα την τοποθετηση να αφηνουν καποιο περιθωριο στα πλαινα τζαμια προφανως για να μην ξεκολλανε οι μεμβρανες οταν ανεβοκατεβαινουν.

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειμαι αναμεσα σε uv vision και titanium απο llumar μαυρο golf iv μπεζ σαλονι!οι vision εχουν διαφορα απο το μαμα?ειδικα το βραδυ προσφερουν απο καποια αποσταση εμποδιο σε καποιον?οι titanium το πρωι απεξω κανουν μπαμ οτι ειναι μεμβρανες?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειμαι αναμεσα σε uv vision και titanium απο llumar μαυρο golf iv μπεζ σαλονι!οι vision εχουν διαφορα απο το μαμα?ειδικα το βραδυ προσφερουν απο καποια αποσταση εμποδιο σε καποιον?οι titanium το πρωι απεξω κανουν μπαμ οτι ειναι μεμβρανες?

Κοίτα να δεις εγώ θα συνιστούσα να βάλεις 3Μ γιατί δεν έχουν επίστρωση μετάλλου όπου προσφέρει καλύτερη συμπεριφορά τον ηλεκτρικών συστημάτων όπως κινητό , gps …κτλπ. Όταν έχει επίστρωση μετάλλου κάνει παρεμβολές .αν έχεις μπεζ σαλόνι είναι λίγο δίλλημα στην 3Μ γιατί δεν θα ξέρεις πια από τα δυο στάδια θέλεις να βάλεις την CS20 ή την CS35.εγω έχω βάλει την CS35 αλλά έχω μαύρο σαλόνι.Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση αλλά και από την εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις εγώ θα συνιστούσα να βάλεις 3Μ γιατί δεν έχουν επίστρωση μετάλλου όπου προσφέρει καλύτερη συμπεριφορά τον ηλεκτρικών συστημάτων όπως κινητό , gps …κτλπ. Όταν έχει επίστρωση μετάλλου κάνει παρεμβολές .αν έχεις μπεζ σαλόνι είναι λίγο δίλλημα στην 3Μ γιατί δεν θα ξέρεις πια από τα δυο στάδια θέλεις να βάλεις την CS20 ή την CS35.εγω έχω βάλει την CS35 αλλά έχω μαύρο σαλόνι.Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση αλλά και από την εμφάνιση.

μαλλονα ειμαι αναμεσα στη cs35 και μετα στη cs50?τα τζαμια σου φανονται καταμαυρα!αν βαλω css35 σε μαυρο αμαξι με μπεζ σαλονι το πρωι θα ειναι απλα λιγο γριζο το τζαμι?απεξω ελαφρι γρι?κσι το βραδυ παλι φαινεσαι λιγο?

Link to comment
Share on other sites

μαλλονα ειμαι αναμεσα στη cs35 και μετα στη cs50?τα τζαμια σου φανονται καταμαυρα!αν βαλω css35 σε μαυρο αμαξι με μπεζ σαλονι το πρωι θα ειναι απλα λιγο γριζο το τζαμι?απεξω ελαφρι γρι?κσι το βραδυ παλι φαινεσαι λιγο?

35αρες βάλε! Και γω σ'αυτο το δίλημμα ήμουν αλλά τις είδα φορεμένες τις 50αρες και παραείναι ανοιχτές πιστεύω για Ελλάδα με τόσο ήλιο!

Απο φωτό μην προσπαθείς να διακρίνεις σκουρότητα, παίζει ρόλο αν μπαίνει φώς απο το παρπριζ στο σαλόνι ή όχι, η γωνία λήψης, τα πάντα. Στην πραγματικότητα δεν είναι τραγικα σκουρες οι 35αρες, μέρα φαίνεσαι μέσα σχεδόν κανονικά, το βράδυ οχι και τόσο αν δεν υπάρχει περιφερειακός φωτισμός αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι κατάμαυρες.

Δες 2 απο το δικό μου: p1040343ml.th.jpg 21084319306483498441351.th.jpg

Στην 1η φαίνονται αρκετά πιο σκούρες απ'οτι στη δεύτερη που βλέπεις μεσα απο το αυτοκίνητο. Και πάλι σε καμία δεν αποδίδεται η κανονική σκουρότητα, είναι πιο ανοιχτές απ'οτι δείχνουν!

Επίσης να πω οτι το βάζω μια χαρά με τα τζάμια ανεβασμένα σε υπόγειο γκαράζ με την όπισθεν, χωρίς κανένα φως αναμένο μεσα στο παρκιν και χωρίς να εχω αισθητήρες...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

μαλλονα ειμαι αναμεσα στη cs35 και μετα στη cs50?τα τζαμια σου φανονται καταμαυρα!αν βαλω css35 σε μαυρο αμαξι με μπεζ σαλονι το πρωι θα ειναι απλα λιγο γριζο το τζαμι?απεξω ελαφρι γρι?κσι το βραδυ παλι φαινεσαι λιγο?

Κοίτα να δεις επειδή έχεις μπεζ σαλόνι βαλε ασυζητητή CS35 . Μην σου πω για την CS20…

P183601_27-08-11.jpg

P1836_27-08-11phot.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια!ειμαι που λετε αναμεσα σε cs35 3m και σε llumar titanium 37% Λεει αρα θα ναι λιγοτερη σκουρα?δηλαδη με το 35 αρι δεν εισαι αυτο το μαυρο που κανει μπαμ ε? ενω με το 50 αρι ειναι σαν να μην εχεις φημε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.