Jump to content
charm_quark

Χρισουγενιατικος "μπουναμας".... μοτερ κεντρικου κλειδωματος!

Recommended Posts

rocket.gif:wacko::angry2:

Αραγε επιτρεπεται να χρησιμοποιησω οσα emoticon "τσαντηλας" υπαρχουν στο διαδικτυο;;;;

Πριν μια εβδομαδα το πολο μου τρελαθηκε! Αναβα το φως, κλειδωνε τις πορτες. Κλειδωνα τις πορτες, τις ξεκλειδωνε μονο του. Μονο δεκα σκυλους δεν εδεσα να το φυλανε μη σηκωθει και φυγει μονο του! Μια μερα ηταν στα καλα του, δουλευαν ολα ρολοι, μια εκανε τα δικα του. Εξορκιστη ή μηχανικο; Μηπως το δαιμονισαν οι καλλικατζαροι;;; (εχω και humor μετα το αδειασμα της τσεπης!!!!)

Κλειδωνα κεντρικα, ξεκλειδωνε το πορτ-μπαγκαζ, ξεκλειδωνα, κλειδωνε το ντεποζιτο.... και ουπς εμεινε το ντεποζιτο κλειδωμενο και χωρις βενζινη!!!! Παραμονη Χριστουγεννων. Το αλαρμ για αναμενα φωτα εσκουζε συνεχως... και η κλειδαρια του πορτπαγκαζ εχει κολησει στο να ανοιγοκλεινει περι τις 20 φορες το λεπτο με το που βαζεις το κλειδι στη μηχανη. (Για πειτε μου λοιπον πως διανυετε 200 km για να πατε στο μηχανικο σας, με αδειο ντεποζιτο και το αλαρμ να τσιριζει ολη αυτη την ωρα;;;;) Βρηκαμε μια μοντα με τον πατερα μου, ανοιξαμε το ντεποζιτο... και το ταξιδι ξεκινησε. Στη μιση ωρα ακουσα τον μπουναμα μου! Υγρασια στο πορτμπαγκαζ, οξειδωση στο board-ακι, του μοτερ κεντρικου κλειδωματος, καμμια 50αρα αντιστασεις/πυκνωτες και διοδους μεσα στη μουχλα και τη σκουρια (σα να πεταγες εναν υπολογιστη στη θαλασσα, θα δουλευε μετα;;;)... το οποιο ποσο κανει;;;; περι τα 300 eura!!!!!! Εγκεφαλικο να παθεις; Να ζητησεις να σου αφαιρεσουν τις ηλεκτρικες κλειδαριες και τα κεντρικα κλειδωματα... Τα θελω χειροκινητα λεω!!!!! Τα νευρα μου δεν ειναι καλα! Εν τελη πηρα ενα καινουριο, αλλα οχι της "μαμας" αλλα το προτεινε η αντιπροσωπια, με 170 eura... και να πω και ευχαριστω;;;; Πιθανα αφου και στα μεταχειρισμενα, και χωρις εγγυηση δε μου ειπαν κατω απο 70!

Απορια αλφα λοιπον! Που στο καλο μπαζει τοσο νερο το πορτμπαγκαζ μου, που εκανε το ηλεκτρονικο του τερτιπι να κολυμπαει σαν δελφινι; (ρητορικη ερωτηση)

Απορια βητα. Πως θα βρω απο που μπαζει;;;ή ακομα καλυτερα, που θα το παω να βρουν απο που μπαζει;;;; Μηπως πρεπει να καθομαι με ενα σεσουαρ πανω απο το πολο καθε φορα που βρεχει;;; ή να του φοραω αδιαβροχο;;;

Σημειωνω πως σπασμενα φαναρια κτλ... δεν εχουμε... αρα τις πταιει;;;; :cry:knife.gifprotest.gif

Link to comment
Share on other sites

Απορια αλφα λοιπον! Που στο καλο μπαζει τοσο νερο το πορτμπαγκαζ μου, που εκανε το ηλεκτρονικο του τερτιπι να κολυμπαει σαν δελφινι; (ρητορικη ερωτηση)

Απορια βητα. Πως θα βρω απο που μπαζει;;;ή ακομα καλυτερα, που θα το παω να βρουν απο που μπαζει;;;; Μηπως πρεπει να καθομαι με ενα σεσουαρ πανω απο το πολο καθε φορα που βρεχει;;; ή να του φοραω αδιαβροχο;;;

Σημειωνω πως σπασμενα φαναρια κτλ... δεν εχουμε... αρα τις πταιει;;;; :cry:knife.gifprotest.gif

Το παπαρακι αυτο εχει χαλασει και σε μενα. Ειναι πισω απο το δεξι κωλοφαναρο εκει που βρισκεται η θηκη του φαρμακιου, εχει ενα κομματι πλαστικο απο πισω ειναι το κουτι αυτο. Υποψιαζομαι οτι υπαρχει καποιο κενο στο φαναρι και απο εκει βρισκουν τα νερα διοδο και μπαινουν πεφτοντας καρφι επανω σ αυτο το κουτακι. Αν βρεξεις με πιεση το συγκεκριμενο σημειο με καποιο πιεστικο η λαστιχο και μετα ανοιξεις απο μεσα ισως να δεις αν γλυφει καθολου νερο. Καλου κακου βαλε το κουτακι σε καμια πλαστικη σακουλα πριν κανεις πειραματα. Εμενα παντως οταν ειχε χαλασει το κουτι αυτο ειχε νεκρωσει τελειως το κεντρικο κλειδωμα και δεν εκανε τα κουφα που εκανε το δικο σου, το οποιο πραγματι εμοιαζε με δαιμονισμενο :wacko::angry2:.

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

ενδεχόμενο παλιού τρακαρίσματος και ξαναφτιάξιμο; Και να μην έχει κουμπώσει κάτι σωστά. Ειδικά αν είχες χτυπήσει πίσω φανάρια και έχουν αλλαχθεί να μην έχουν σφίξει αρκετά και να μπάζει από το λάστιχό τους.

Επίσης μπορείς μια καλή ημέρα να πάρεις λάστιχο και σιγά σιγά να ρίχνεις νερό πίσω. Μετά ανοίγεις προσεκτικά την πόρτα και θα δεις πάνω στις τσιμούχες το που έχει "γλύψει" το νερό. Έτσι είχα ανακαλύψει εγώ ότι από μια κ@λόβιδα στην αεροτομή που ακούμπαγε στο λάστιχο του πορτ παγκάζ, έβαζε νερό και έσταζε πάνω στο ηχείο της εταζέρας (2 καμένα ηχεία είχα βγάλει έτσι).

Για αρχή αυτά θα σου έλεγα να κοιτάξεις και εδώ είμαστε για περισσότερες ιδέες :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα πρόβλημα στο πίσω αριστερό φανάρι και το βρηκα με μουχλα και νερα το polo. Ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα. Ειχε σπάσει η βάση και δεν εφάρμοζε σωστα.... Αλλαξα ενα φαναρι και όλα οκ.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανο ειναι να (γλυφει) ή απο την κεραια ή απο τον σωλινα που περναει την καλωδιωση για αντισταση και τριτο στοπ στην πορτα του πορτ μπαγκαζ

Link to comment
Share on other sites

βρισκεις και μεταχηρισμενο με περιπου 100 ευρω μην τρελενεσαι την εχω πατησει και εγω καποιοσ με ειχε τρακαρει σε κανα παρκαρισμα εφυγε το φαναρι λιγο απο τη θεση του και στην πρωτη βροχη μοτερ τελος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.