Jump to content
Crypton-R-

Vw Jetta Cl 93'

Recommended Posts

Γεια σε όλους, είμαι ο Γιάννης και είμαι από Ηράκλειο Κρήτης, έχω ενα VW Jetta CL 93' και θέλω να το πειράξω εμφανισιακά (αν γίνεται). Ξέρετε κανένα καλό μαγαζί στην Κρήτη που μπορώ να το πειράξω? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε συμπατριωτη , και jettakia εχω και εγω ενα 4αρι jetta κοινως BORA για εμας!εσενα ειναι το VEnto , δλδ το μκ3 ετσι?τι ακριβως θες να κανεις στο αμαξι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς αλλά μοιάζει με το Vento που έχει ο πατέρας μου. Τι μπορώ να κάνω?

Αυτά που σκέφτομαι να αλλάξω είναι το χρώμα, φανάρια, να του κάτσω και ενα bodykit αν υπάρχει εδω στην Ελλάδα γιατι σε ξένα sites εχω βρεί, αεροτομή και ζαντολάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

clear_sealing_tape-l.jpg

Πως και δε το ειχα σκεφτει..Τι χαζος που ειμαι!

Πραγματικα η ιδεα σου ειναι μπροστα..Ευκολα και γρηγορα! Με προβληματισες ομως ρε bit..

Η μπογια πως θα κατσει επανω? Τι ασταρια υπαρχουν γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη γνώμη μου, θα σου πρότεινα να μη βάλεις κανένα πλαστικό παραπάνω.

Εγώ θα έκανα τα εξής:

-σετ φανάρια μπρος-πίσω

-κιτ xenon

-το σπόϊλερ του GTi στο μπροστινό προφυλακτήρα

-μια 4αδα ζάντες 16αρες (..με χαμήλωμα)

-..και ίσως μια μπούκα πίσω (όχι τελικό-προς Θεού όχι Jap Style).

Link to comment
Share on other sites

ότι είπε και ο κουκου. Αυτά τα bodykit plz μη τα βάλεις. ¶μα δε γελάς εσύ βλεποντάς τα, θα γελάει σίγουρα κάθε πικραμένος. Τα VW θέλουν λιτό look, όχι πλαστικά που είτε θα πετάγονται είτε θα σέρνονται.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη γνώμη μου, θα σου πρότεινα να μη βάλεις κανένα πλαστικό παραπάνω.

Εγώ θα έκανα τα εξής:

-σετ φανάρια μπρος-πίσω

-κιτ xenon

-το σπόϊλερ του GTi στο μπροστινό προφυλακτήρα

-μια 4αδα ζάντες 16αρες (..με χαμήλωμα)

-..και ίσως μια μπούκα πίσω (όχι τελικό-προς Θεού όχι Jap Style).

Όταν λες -σετ φανάρια μπρος-πίσω, εννοείς τα μαμίσια? Επίσης γιατί να βάλω xenon?

Έχεις καμία εικόνα του GTi που γράφεις?

Ζάντες βρίσκουμε...και εξάτμιση έβαλα προχθές.

Θέλω να το περάσω και ένα βαψιματάκι αλλά όταν μπεί και κάνα bodykit, έστω και πιο απλό απο αυτά που πόσταρα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες -σετ φανάρια μπρος-πίσω, εννοείς τα μαμίσια? Επίσης γιατί να βάλω xenon?

Για μπροστά θα έψαχνα κάτι διακριτικό σε projectorες.Όταν τα βάλεις, τότε θα καταλάβεις ότι θες και xenon.

Για πίσω θα έβαζα κάτι τέτοιο:

l_237bebed14281a370dc084a477570d33.jpg

Σε αυτή τη φωτό σου δείχνω και τα πλαστικά που θα έβαζα στο πλάϊ.Τα "φρύδια" κοινώς, και τα φανάρια.

Δεν είναι ανάγκη να είναι OEM, και aftermarket μπορείς να βρεις σε αυτή την απόχρωση (φανάρια).

Έχεις καμία εικόνα του GTi που γράφεις?

Golf_3_GTI_Mei_2006_008.jpg

Φαίνεται στο κάτω μέρος του προφυλακτήρα.

Θέλω να το περάσω και ένα βαψιματάκι αλλά όταν μπεί και κάνα bodykit, έστω και πιο απλό απο αυτά που πόσταρα.

Αλήθεια τι χρώμα το έχεις? Παίζει σημαντικό ρόλο.Αν είναι να το βάψεις, ψάξου μήπως και του αλλάξεις χρώμα.

Αυτά θα έκανα.

Και αν είχα παραπάνω λεφτά για πέταμα, θα ψαχνόμουν για 20vt.

Πάντως, αν επιμένεις για bodykit, καλύτερα πούλα το, και πάρε Honda Civic από 1997 και μετά μέχρι 2000κάτι, που είναι ότι πρέπει για "κάψιμο".

Εν τέλει όλα είναι θέμα γούστου.

Αυτά. :)

Edit:

Δώσε και καμμιά φωτό να δούμε τι έχεις κάνει μέχρι τωρα..

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα είναι ολόσπαστο, αλλά θα φτιαχτούν όλα αυτά πριν το βάψιμο.

Τώρα άρχισα να το πειράζω, οπότε στην ουσία το μόνο καλό που έχει πάνω είναι η εξάτμιση και το cd player. tongue.gif

img1478xzb0.th.jpg img1479xxk2.th.jpg

Τι είναι το 20vt που γράφεις?

Προτιμώ να φτιάξω το Jetta, δεν θέλω να αγοράσω άλλο αυτοκίνητο.

Edited by Crypton-R-
Link to comment
Share on other sites

Ώπα!

Για 2άρι μιλάμε τόσο καιρό? Νόμιζα για 3άρι.

Όπως και να έχει, ψάξε για τα αντίστοιχα του 2αριού.

ΕDIT:

Τώρα που άνοιξα τις φωτός και είπα να το προσέξω, έχω να πω ότι θες πολλή δουλειά!

Τις γρατζουνιές κτλ στο αμάξωμα τις αφήνουμε γιατί αποτελούν μέρος του βαψίματος μια και καλή.

Όμως:

Θα άρχιζα να μαζεύω τα περιφεριακά.Φανάρια μπρος-πίσω, μάσκα, προφυλακήρα μπροστά, ίσως και πίσω (διακρίνω μια ωραιότατη βιδούλα που τον συγκρατεί πάνω δεξια, οπότε υποθέτω πως κάποιο κούμπωμα θα έχει σπάσει).Αυτά για αρχή.

Αλλά πρώτα απ' όλα, θα άφηνα τις εξατμίσεις και τα cd-players και θα του έβαζα λάστιχα (τουλάχιστον μπροστά) για να μη φύγω πουθενά.Όχι τίποτα άλλο δηλαδή, δε μου φταίει σε τίποτα και ο άλλος.

Αυτά.

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

Καλα..λάστιχα θέλω άμεσα, με έχουν κάψει πολλές φορές τα Ρώσικα που φοράει.. tongue.gif, τα ζαντολάστιχα πόσο πάνε?

Τα φανάρια μπρος-πίσω, μάσκα, προφυλακήρα μπρος-πίσω που θα βρώ για να του βάλω? (οχι μαμίσια)

Edited by Crypton-R-
Link to comment
Share on other sites

γιατί λες jetta 1993 όταν έχεις μκ2 που δεν έβγαινε μέχρι τότε! Γνώμη μου ψάξε λίγο παραπάνω το αμάξι γιατί θα κάνεις λάθη σπαταλώντας λεφτά.

παραδείγματα...

sadjetta.jpg

mk2disaster.jpg

Για bodykit είναι ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ ότι στα μκ2 δε ταιριάζει κανένα περισσότερο από τους μαμά μεγάλους προφυλακτήρες. Μπορείς να κάνεις άλλα πραγματάκια χωρίς να πειράξεις τα πλαστικά. Έχουν βγει μερικά κιτ, άμα θες σου δείχνω φωτογραφίες. Είναι όμως όλα τους πολύ '80ς σχέδια και επίσης αμφίβολο που και αν θα τα βρεις.

webpic1011.jpg

Αυτό είναι κλασσικό που το φοράνε πολλοί. Προσωπικά είναι και αυτό για τα μπάζα. Να πεις ότι έχεις κάνα intercooler να σου παγώνει τον αέρα πάει στο καλό...αλλά στο έτσι...

Κρίνοντας από τις φωτογραφίες θες πολύ δουλειά και το bodykit είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπανε οτι είναι του 93, γι αυτό το είπα.

Λες δηλαδή ότι δεν αξίζει να το πειράξω? Να το τραμπάρω καλύτερα με το Vento CL του πατέρα μου και να πειράξω αυτό? vw%20vento%20black%20(Custom)%20(2).JPG

Link to comment
Share on other sites

μη ρωτάς ποτέ έναν mk2-addicted τι πρέπει να φτιάξεις. Η απάντηση είναι προφανέστατη: το μκ2!

¶λλωστε ένα μκ3 ως τι χρειάζεται; Ρητορική ερώτηση πάλι tongue.gif.

¶μα ξέρεις καλά αγγλικά ψάξου στο http://forums.vwvortex.com/zeroforum?id=2 . Ότι σου έρχεται στο μυαλό κάνε το search, έτσι θα μάθεις τι ταιριάζει στο αυτοκινητό σου αποφεύγοντας τα τυπικά λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε δόσεις και πάρε Jetta mk5 TSi ή GTi καλύτερα.

Τώρα αν δε μπορείς να το κάνεις αυτό, θα σου πρότεινα το 3αρι.mk3-addicted είμαι εγώ!

Καλό το 2άρι, αλλά το 3άρι υπερτερεί σε πολλά.

Μη ξεχνάς ότι το 2άρι είναι πολύ 80's.

Βέβαια υποστηρίζω κάθε προσπάθεια restoration.Αλλά με τα Jetta είναι περίεργη φάση.Δε ξέρω αν θα έφτιαχνα κάτι τέτοιο.

Για μένα restoration για ένα αμάξι που έχει "κώλο" αξίζει όταν έχει προφανώς 3 όγκους, κινητήρας διαμήκες τοποθετημένος, κίνηση πίσω, πολλά κυβικά από το εργοστάσιο και ζύγισμα σωστό.Κοινώς μια Alfa Romeo 75, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.