Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

Εγώ παιδία πάντα εδώ και μερικά χρόνια χρησημοποιό μόνο τα Meguiars το αποτέλεσμα και στα δύο αυτοκίνητα μας είναι τέλεια!

Κι εγώ είχα κάνει μια μαζική αγορά προϊόντων Meguiar's πριν καν ακόμα παραλάβω το αμάξι. tongue.gif

Χρησιμοποιώ το υγρό κερί nxt tech wax, σαμπουάν nxt, το hot rims και το nxt speed detailer. Τώρα έχουν βγάλει και σειρά nxt 2.

Παντού και πάντα καθαρά πανάκια μικροϊνών.

Το υγρό κερί περνιέται πανεύκολα και κρατάει για 5 ή 6 πλυσίματα. Μετά το αμάξι είναι για χάιδεμα! Με προσοχή όμως γιατί απ' όσες αράχνες προσέχεις να γλυτώσεις στο πλύσιμο(συνεχές καθάρισμα σφουγγαριού), άλλες τόσες μπορείς αμέσως να δημιουργήσεις στο κέρωμα. Επίσης ποτέ σε πλυντήριο με βούρτσα . Ο θάνατος του χρώματος.

Το speed detailer είναι must για όσους χρησιμοποιούν κουκούλα αφού καθαρίζεις τοπικά χωρίς να κάνεις στάμπες όπως με σκέτο νερό.

Το πρόβλημα μου είναι ότι εδώ Χανιά δύσκολα προμηθεύσε Meguiar's. Κανένα μαγαζί δε φέρνει κι εγώ τα είχα πάρει με παραγγελία μέσω ενός παιδιού σχεδόν σε χονδρική. Μέσω Internet σε τσακίζουν στα μεταφορικά. Καμιά άκρη κανείς?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κανένα μαγαζί με accessories για αυτοκίνητα που να μπορεί να σας φέρει? Και εμεις εδώ στην πολή μου δεν είχαν φέρει. και όσα μαγαζία που ασχολούνταν accessories για αυτοκίνητα έιχαν armor all H Sonax H Autoglym. και είδαμε στο internet εγώ και ο φίλος μου που πέρνω απο εκει ότι βάζω στο αυτοκίνητο, του έδιξα τα meguiars και τα έφερε και εδώ και 4 χρόνια εάν δεν κάνω λάθος δεν έχω αλάξει μάρκα. Δεν ξέρω ενα μπορεί να σου στύλει εαν θες κάτι.

Link to comment
Share on other sites

όχι καλό του κάνεις ο αλιφαδόρος σφουγκαρι σε μιχάνιμα είναι που περναει αλιφη (απλα την περναει καλήτερα χωρής κουράσει) το θέμα είναι το τι δουλέια θες να κάνεις και με τι αλιφές θα χρησημοποιήσεις.

λαθος αλοιφαδορος = τριβη

τριβη = φθορα στο βερνικι και στο χρωμα [με τις πολλες χρησεις]

Link to comment
Share on other sites

Γιά μία φορά τον χρόνο να γίνετε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, είναι 9 χρονόν το χρώμα από το Πασσάτ και άλλα 11 του Πόλο και κάθε χρόνο πριν το καλοκάιρι τα κάνω με αλιθαδόρο. Απλά ΜΙΑ φόρα τον χρόνο είναι καλό, (αλλα όχι για κάθε μίνα η 6 μίνο) τότε με την πολή χρησία θα ξεκινίσει να χαλάει το βερνίκι και μετα το χρώμα.

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποιο το ονομα της αλοιφης για τις ελαφριες γρατσουνιες?

Link to comment
Share on other sites

εγω χρισημοποιώ την Meguiar's "The Gold Class" Clear Coat Paste Car Wax. Είναι πολύ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση, επειδη το αμαξι ηταν πολυ χαλια απο κατσουλιες πουλιων κλπ εκανα ενα γρηγορο και προχειρο πλυσιμο ισα ισα για να φυγουν τα χοντρα, γνωριζοντας οτι θα βρεξει σημερα.

Λοιπον το αμαξι ειναι 2 ετων δεν το εχω κερωσει ακομη αν αυτο εχει σημασια στο παρακατω.. παρατηρησα λοιπον το απογευμα που εβρεξε οτι οταν σταματησε η βροχη σε ολο το αμαξι ειχε σταγονες νερου. Ενω σε αλλα αμαξια δεν ηταν εμφανες, στο δικο μου ηταν εντονο. Δεν ξερω αν σας δινω να καταλαβετε τι εννοω.

Δηλ. αντι να γλυστραει το νερο και να φευγει πανω απο την λαμαρινα αυτο καθεται επανω σε μορφη σταγονας. Τι φταιει; Το προσφατο πλυσιμο που ειχε γινει λιγες ωρες πιο μπροστα ή θελει καποιο κερωμα;

Με την 1η ευκαιρια παντως θα το κερωσω μολις βρω χρονο και στρωσει και ο καιρος, εχω της "Turtle wax" την αλοιφη γυαλισματος με κερι υψηλης προστασιας.

Edited by greekparot
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση, επειδη το αμαξι ηταν πολυ χαλια απο κατσουλιες πουλιων κλπ εκανα ενα γρηγορο και προχειρο πλυσιμο ισα ισα για να φυγουν τα χοντρα, γνωριζοντας οτι θα βρεξει σημερα.

Λοιπον το αμαξι ειναι 2 ετων δεν το εχω κερωσει ακομη αν αυτο εχει σημασια στο παρακατω.. παρατηρησα λοιπον το απογευμα που εβρεξε οτι οταν σταματησε η βροχη σε ολο το αμαξι ειχε σταγονες νερου. Ενω σε αλλα αμαξια δεν ηταν εμφανες, στο δικο μου ηταν εντονο. Δεν ξερω αν σας δινω να καταλαβετε τι εννοω.

Δηλ. αντι να γλυστραει το νερο και να φευγει πανω απο την λαμαρινα αυτο καθεται επανω σε μορφη σταγονας. Τι φταιει; Το προσφατο πλυσιμο που ειχε γινει λιγες ωρες πιο μπροστα ή θελει καποιο κερωμα;

Με την 1η ευκαιρια παντως θα το κερωσω μολις βρω χρονο και στρωσει και ο καιρος, εχω της "Turtle wax" την αλοιφη γυαλισματος με κερι υψηλης προστασιας.

Αυτο που παρατηρησες δειχνει οτι ειναι σε πολυ καλη κατασταση το χρωμα σου.Το νερο κυλαει μην ανησυχεις.Απλα αυτο το λιγο που μενει δημιουργει σταγονες.Στο δικο μου να δεις τι γινεται μολις σταματα η βροχη.Γεματο σταγονες ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια αλιφη και πέρασμα σιγα σιγά θα είσαι "τζετ" ... θα σε οκ εν ολίγης

Link to comment
Share on other sites

ποιες εχεις απο Μεγκουιαρς???

αυτες τις 2??? (δες το 2 και το 3)

baef_1.JPG

Πήγα και πήρα και τις 3 κρέμες σήμερα και θα τις δωκιμάσω την Κυριακή στο Πόλο, και θα σας πω, εντυπώσεις.

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

14,50 η μία 45 πές χονδρικά όλες μαζί. 18,50 τις έδινε μου τις έδωσε 14,50 Αυρίο θα σας πώ εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. με καθησυχασες λιγο. Λογικα αν το κερωσω, θα το βελτιωσω και λιγο το χρωμα περισσοτερο πιστευω. Στο καπω ειδα να ειναι λιγο αραχνιασμενο ελαφρως.

Να φανταστεις οτι στου πατερα μου το αυτοκινητο που ειναι 15 ετων, δεν δημιουργουνταν ποτε σταγονες.Μολις το περασα γυαλιστικη αλοιφη εμφανιστηκαν κι αυτες μετα απο βροχη.Το λεγομενο φαινομενο της αραχνης εμφανιζεται στα αυτοκινητα για διαφορους λογους.Πολλες φορες φταιει το πλυσιμο σε βουρτσες πλυντηριων.Αλλες φορες προκαλειται απο εμας τους ιδιους οταν το σφουγγαρι με το οποιο πλενουμε το αυτοκινητο, δεν ειναι πολυ καθαρο ή και σχετικα σκληρο.Να προτιμας να το πλενεις μονος σου και με μαλακο σφουγγαρι το οποιο να φροντιζεις να ξεπλενεις καλα πριν τη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα τελικά σημερα αφου δεν επρόκιτο να βγώ έξω και δεν είχα τι να κάνω πήρα τις αληφές και ις πέρασα κομμάτι κομμάτι το αυτοκίνητο μου πείρε αρκετή ώρα... αλλα το αποτέλεσμα φανταστικό αλλά με κούρασε, γιατί έκανα μεμονομένα ενα κομάτι 3 φόρες (διλαδι με την πρώτη, δευτέρη και τρίτη) έτσι εγινε όλο το αυτοκίνητο, like a baby skin!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι παιδια πηρα την 3m finesse it την ψιλη,αν δεν κανω λαθος εκτος απο γιαλισμα και αφαιρεση μικρογρατσουνιων περιεχει και κερι.δεν ξερω ,πρωτη φορα τη χρισημοποιησα και αφου εχασα 3 κιλα ιδρωτα το αποτελεσμα με ικανοποιησε αφανταστα.το κοστος της 30 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

δεν την έχω δοκιμάση την 3m finesse it... θα την βρώ να την δοκιμασω και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον dark angel στο οτι τα meguiar's ειναι μαλλον τα καλυτερα προιοντα..περασα στο gt ενα κερι παστα,το ΝΧΤ,κ το αποτελεσμα ειναι απιστευτο..εχει γινει καθρεφτης το αμαξι..αυτες τις μερες λεω να παρω κ το detailer

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση, επειδη το αμαξι ηταν πολυ χαλια απο κατσουλιες πουλιων κλπ εκανα ενα γρηγορο και προχειρο πλυσιμο ισα ισα για να φυγουν τα χοντρα, γνωριζοντας οτι θα βρεξει σημερα.

Λοιπον το αμαξι ειναι 2 ετων δεν το εχω κερωσει ακομη αν αυτο εχει σημασια στο παρακατω.. παρατηρησα λοιπον το απογευμα που εβρεξε οτι οταν σταματησε η βροχη σε ολο το αμαξι ειχε σταγονες νερου. Ενω σε αλλα αμαξια δεν ηταν εμφανες, στο δικο μου ηταν εντονο. Δεν ξερω αν σας δινω να καταλαβετε τι εννοω.

Δηλ. αντι να γλυστραει το νερο και να φευγει πανω απο την λαμαρινα αυτο καθεται επανω σε μορφη σταγονας. Τι φταιει; Το προσφατο πλυσιμο που ειχε γινει λιγες ωρες πιο μπροστα ή θελει καποιο κερωμα;

Με την 1η ευκαιρια παντως θα το κερωσω μολις βρω χρονο και στρωσει και ο καιρος, εχω της "Turtle wax" την αλοιφη γυαλισματος με κερι υψηλης προστασιας.

Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω απο την πρωτη μερα που το αγορασα (καινουργιο) (passat b6)

Καθε φορα που βρεχει ,και μετα απο ωρες, ενω ολα τα υπολοιπα αυτοκινητα ειναι στεγνα , το δικο μου εχει σταγονες (μεγαλες σταγονες ομως) ΠΑΝΤΟΥ !!!!

Δεν το εχω κερωσει ακομα , πλυσιμο με βουρτσα 7-8 φορες μονο, και απο τοτε πλυσιμο μονο με ενα συστημα αφρου, μετα ξεβγαλμα και τελος !

Τι στο καλο συμβαινει βρε παιδια ? Γιατι να συμβαινει αυτο ?

Ειναι λογικο ? ειναι ετσι σε ολα τα passat ?

Η' μηπως εγω εχω προβλημα με το χρωμα-κερι ?

Ας μου απαντησει καποιος βρε παιδια γιατι θα σαλταρω !!!! (ακομα και οταν η ασφαλτος εχει στεγνωσει μετα απο ωρες το passat ειναι ακομα μουσκεμα !!! )

Edited by periptero
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ Πλυσιμο με βούρτσά πάρε το meguiars την πάστα καιρι, πάρε και το detailer και θα δείς!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω απο την πρωτη μερα που το αγορασα (καινουργιο) (passat b6)

Καθε φορα που βρεχει ,και μετα απο ωρες, ενω ολα τα υπολοιπα αυτοκινητα ειναι στεγνα , το δικο μου εχει σταγονες (μεγαλες σταγονες ομως) ΠΑΝΤΟΥ !!!!

Δεν το εχω κερωσει ακομα , πλυσιμο με βουρτσα 7-8 φορες μονο, και απο τοτε πλυσιμο μονο με ενα συστημα αφρου, μετα ξεβγαλμα και τελος !

Τι στο καλο συμβαινει βρε παιδια ? Γιατι να συμβαινει αυτο ?

Ειναι λογικο ? ειναι ετσι σε ολα τα passat ?

Η' μηπως εγω εχω προβλημα με το χρωμα-κερι ?

Ας μου απαντησει καποιος βρε παιδια γιατι θα σαλταρω !!!! (ακομα και οταν η ασφαλτος εχει στεγνωσει μετα απο ωρες το passat ειναι ακομα μουσκεμα !!! )

Διαβασες παραπανω τι εχει ειπωθει;Επισης οταν παιρνεις καινουριο αυτοκινητο και παρατηρεις το φαινομενο αυτο, τοτε λογικα ειναι φυσιολογικο.Καινουριο αυτοκινητο και να εχει προβλημα στη βαφη λιγο χλωμο.Μην ανησυχεις.Δεν ειναι τιποτα.Και στο δικο μου το ιδιο συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τώρα τελείωσα το Passat που το πήγα για καίρωμα που είχα πει πως κάνω μια φορά τον χρόνο.

xrh2p5avnjvz93bet3a_thumb.jpg

qtepk8svnohd32oi5tca_thumb.jpg

e4othwivn60hntvov22_thumb.jpg

To φιλαράκι μου πάντα φρικάρει όταν με βλέπει στο μαγαζί του! Αλλά πάντα κάνει την κάλητερη δουλεία!

Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό! μου έδωσε και μια κρέμα που βγάζει άχνη και διάφορα άλλα στάμπες κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τώρα τελείωσα το Passat που το πήγα για καίρωμα που είχα πει πως κάνω μια φορά τον χρόνο.

xrh2p5avnjvz93bet3a_thumb.jpg

qtepk8svnohd32oi5tca_thumb.jpg

e4othwivn60hntvov22_thumb.jpg

To φιλαράκι μου πάντα φρικάρει όταν με βλέπει στο μαγαζί του! Αλλά πάντα κάνει την κάλητερη δουλεία!

Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό! μου έδωσε και μια κρέμα που βγάζει άχνη και διάφορα άλλα στάμπες κτλπ.

Καλα τι μια φορα το χρονο μας λες;Εσυ καθε τρεις και λιγο το γυαλιζεις.Παντως το αποτελεσμα ειναι τελειο.Καθρεφτης εχει γινει :D

Link to comment
Share on other sites

μιά φόρα το κάνει ό φίλος μου με τον αληφαδόρο κάθε χρόνο... (αλλο τι κάνω εγώ κάθε μήνα και ευδομαδα μόνος :lol: ) :lol: :lol: :D:thumbsup:

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

μιά φόρα το κάνει ό φίλος μου με τον αληφαδόρο κάθε χρόνο... (αλλο τι κάνω εγώ κάθε μήνα και ευδομαδα μόνος ;) ) :lol: :lol: ;):lol:

να μερικα απο τα γυαλισματα με αλοιφαδορο και με το χερι

cq4qvek6p0assnsmy8e_thumb.jpgp0cbyozbesnw4ul1hox_thumb.jpg12fsldkkhs1hn7050m1a_thumb.jpg2ixeo1v2rk2otpeht35z_thumb.jpg6u70t2j9gqekc8sz1hbo_thumb.jpg

ihrxydn4pjn2rzghhuug_thumb.jpgnqm31tknc0x5x726xxg_thumb.jpgjtc5gg4u77jwkqix6hm_thumb.jpg4wdhy695mufgr7s2p0z_thumb.jpgtq1gtuout0v6o6wr3hl_thumb.jpg

pktgpcdlrly6ze5l1y5h_thumb.jpg4uzq13o50amyfyaemqwa_thumb.jpgtq1gtuout0v6o6wr3hl_thumb.jpgphln5jrl3vfaagyc82i2_thumb.jpgc7h5tvdgwz9006l437r_thumb.jpg

rl52g3nvwpkyehifdrbi_thumb.jpgl8ffq21p76nbnfvvii7_thumb.jpgylx0nvck916aquqxil1q_thumb.jpgsv3m5g71a9sec0tox8c8_thumb.jpg

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.