Jump to content
NEA_KIOS

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Σκάστρες [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

@midkin, έβαλες τελικά σκάστρα forge?

Όχι! Πάντα με "μαμά" σκάστρα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Μόλις έκανα ένα τεστ ακόμα...

Αποσυνέδεσα το καλώδιο της σκάστρας και έκανα μαρσαρίσματα! Ο ήχος που ακούγεται, είναι ίδιος με αυτόν που έκανε το αμάξι με το σκληρό ελατήριο. Καταλήγω δλδ στο συμπέρασμα πως με το προηγούμενο ελατήριο, η σκάστρα έμενε συνεχώς κλειστή. Αυτό μπορεί να μην είναι surging αλλά σίγουρα καλό δεν κάνει!!!

Οπότε από Δευτέρα θα συνεχίσω τα πειράματα με τα ελατήρια μέχρι να βρω το σκληρότερο δυνατό που δεν θα προκαλεί αυτόν τον πορωτικό ήχο!!!

Υ.Γ. Άντε! Βρήκα και εύκολο τρόπο να αποκτήσετε αυτόν τον ήχο χωρίς να χρειαστεί να βγάζετε σκάστρα και να ψάχνετε για ελατήρια :zoro:

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Μόλις έκανα ένα τεστ ακόμα...

Αποσυνέδεσα το καλώδιο της σκάστρας και έκανα μαρσαρίσματα! Ο ήχος που ακούγεται, είναι ίδιος με αυτόν που έκανε το αμάξι με το σκληρό ελατήριο. Καταλήγω δλδ στο συμπέρασμα πως με το προηγούμενο ελατήριο, η σκάστρα έμενε συνεχώς κλειστή. Αυτό μπορεί να μην είναι surging αλλά σίγουρα καλό δεν κάνει!!!

Οπότε από Δευτέρα θα συνεχίσω τα πειράματα με τα ελατήρια μέχρι να βρω το σκληρότερο δυνατό που δεν θα προκαλεί αυτόν τον πορωτικό ήχο!!!

Υ.Γ. Άντε! Βρήκα και εύκολο τρόπο να αποκτήσετε αυτόν τον ήχο χωρίς να χρειαστεί να βγάζετε σκάστρα και να ψάχνετε για ελατήρια :zoro:

Φίλε μου δε σε γνωρίζω, και δεν θέλω να ανακατευτώ αλλά έχω μια απορία. Δεν βρέθηκε κανένας να σε ενημερώσει τί συμβαίνει όταν δε λειτουργεί η βαλβίδα ανακούφισης; Επίσης θέλω να σε ρωτήσω αν έδωσες 25000 ευρώ για ένα αμάξι το οποίο έχεις μετατρέψει σε πειραμματική μηχανή. Αν δεν σε νοιάζουν τα χρήματα πάω πάσο. Αν όμως σε νοιάζουν τότε μην κάνεις του κεφαλιού σου χωρίς να συμβουλεύεσαι έναν έμπειρο τεχνικό γιατί προφανώς δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις. Διάβασε λοιπόν αυτό:

Σε αυτοκινητο με στροβιλοσυμπιεστη αυτο που ευρεως αποκαλουμε turbo εχουμε τον υπεσυμπιεσμενο αερα του συμπιεστη..Οταν λοιπον εισαι σανιδωμενος και θελεις να αλλαξεις σχεση για να συνεχισεις να τα δινεις παιρνεις το ποδι απο το γκαζι για να κανεις την αλλαγη..Αυτο το λιγο χρονικο διαστημα ομως που εχεις παρει το ποδι σου απο το γκαζι η πεταλουδα του γκαζιου ειναι κλειστη..Ο συμπιεσμενος δηλάδη αερας δε μπορει να συνεχισει την πορεια του και αρχιζει να σπρωχνει αναποδα και να αυξανει την πιεση στη φτερωτη του συμπιεστη του turbo, γεγονος που με τον καιρο προκαλει μεγαλες φθορες αφου μια τετοια φτερωτη γυρναει με περιπου 150000 στροφες σε χαμηλες φαντασου στροφες κινητηρα..Φαντασου τι γινεται ακομα πιο ψηλα..Ετσι εχεις την περιστροφη προς μια κατευθυνση με τοσες στροφες και για ελαχιστο χρονικο διαστημα που η πεταλουδα ειναι κλειστη εχεις μια "δυναμη" που αντιστεκεται στην περιστροφη..Για να λυθει λοιπον το θεμα αυτο χρησιμοποιεις μια βαλβιδα εκτονωσης ακριβως πριν τη πεταλουδα της εισαγωγης..τη γνωστη σκαστρα..

Αν θέλεις να κάνεις ζημιά στο τούρμπο απλά συνέχισε να παίζεις με τα ελατήρια και τη σκάστρα. Αν πάλι θέλεις να βελτιώσεις την απόδοση του κινητήρα δόξα τω θεώ υπάρχουν πολλές εταιρίες που προσφέρουν αξιόπιστες και δοκιμασμένες λύσεις, επειδή ο κινητήρας του αυτοκινήτου δεν είναι συνταγή μαγειρικής που αν σου πέσει λίγο αλάτι παραπάνω δεν θα συμβεί τίποτα.

Αυτά σου τα λέω φιλικά και ενημερωτικά χωρίς να θέλω να δημιουργήσω καμία αντιπαράθεση.

Νίκος

Edited by NIKOS5113
Link to comment
Share on other sites

@NIKOS5113 Καμία αντιπαράθεση φίλε μου. Απλα το ψάχνοντας τα όρια του tuning πολλές φορές κάνεις πράγματα που δεν ξέρεις. Και εφόσον τη μ@λ@κία που έκανα με το πολύ σκληρό ελατήριο την κατάλαβα εγκαίρως, μικρό το κακό. Τώρα που ξέρω πάνω-κάτω το όριο, δεν θα το υπερβώ.

Αν το ελατήριο που θα βάλω, δεν προκαλεί αυτό το boost flutter, δεν θα έχω πρόβλημα... Δεν είναι κακό να δοκιμάσω πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

@NIKOS5113 Καμία αντιπαράθεση φίλε μου. Απλα το ψάχνοντας τα όρια του tuning πολλές φορές κάνεις πράγματα που δεν ξέρεις. Και εφόσον τη μ@λ@κία που έκανα με το πολύ σκληρό ελατήριο την κατάλαβα εγκαίρως, μικρό το κακό. Τώρα που ξέρω πάνω-κάτω το όριο, δεν θα το υπερβώ.

Αν το ελατήριο που θα βάλω, δεν προκαλεί αυτό το boost flutter, δεν θα έχω πρόβλημα... Δεν είναι κακό να δοκιμάσω πιστεύω...

Κάτι τελευταίο, γνωρίζεις με πόση πίεση είναι σχεδιασμένη να λειτουργεί η βαλβία ανακούφισης; Πως θα ρυθμίσεις το ελατήριο να ανοίγει τη βαλβίδα στο συγκεκριμένο βαθμό πίεσης? Αν το κάνεις με το αυτί χωρίς μηχανολογικό εξοπλισμό να έχεις και 3-4 χιλιάρικα στην άκρη γιατί θα σου χρειαστούν...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο, γνωρίζεις με πόση πίεση είναι σχεδιασμένη να λειτουργεί η βαλβία ανακούφισης; Πως θα ρυθμίσεις το ελατήριο να ανοίγει τη βαλβίδα στο συγκεκριμένο βαθμό πίεσης? Αν το κάνεις με το αυτί χωρίς μηχανολογικό εξοπλισμό να έχεις και 3-4 χιλιάρικα στην άκρη γιατί θα σου χρειαστούν...

Ξέρω ότι θα δουλεύω με περίπου 60%-70% μεγαλύτερες πιέσεις από ότι μαμά! Οπότε θεωρητικά πάντα, 30-50% πιο σκληρό ελατήριο θα κάνει αυτό που πρέπει!

Επίσης πατάω πάνω σε περπατημένη οδό, φίλος έχει αλλαγμένο το ελατήριο εδώ και 3 χρόνια...

Αν σου πω όμως, πως το κάθε μου βήμα είναι τεκμηριωμένο και ψαγμένο 100% θα πω ψέμματα...

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ξαναπώ ότι αυτό το φοβάμαι..Ποτέ δεν θα έπαιζα με κάτι τέτοιο. Να πω και μια ακόμα απορία τώρα. Έχω 2 βίντεο με 2 διαφορετικές εισαγωγές και 2 διαφορετικά σκασίματα σκάστρας.

1)

2)

Τον δεύτερο ήχο πως μπορώ να τον πετύχω?? Γίνεται στο αμάξι μου ή γίνεται μόνο στο GTI?

Θυμίζω πάλι ότι έχω : Golf 5 1,4 TSI 140ps (Με πρόγραμμα revo)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ξαναπώ ότι αυτό το φοβάμαι..Ποτέ δεν θα έπαιζα με κάτι τέτοιο. Να πω και μια ακόμα απορία τώρα. Έχω 2 βίντεο με 2 διαφορετικές εισαγωγές και 2 διαφορετικά σκασίματα σκάστρας.

1)

2)

Τον δεύτερο ήχο πως μπορώ να τον πετύχω?? Γίνεται στο αμάξι μου ή γίνεται μόνο στο GTI?

Θυμίζω πάλι ότι έχω : Golf 5 1,4 TSI 140ps (Με πρόγραμμα revo)

φιλε μην συγκρινεις ηχους απο διαφορετικους κινητηρες αυτον που βγαζει ο διλιτρος δεν προκειται να τον βγαλεις απο τι 1,4 γιατι πολυ απλα αλλες πιεσεις δουλευει το ενα και αλλο το αλλο και εκτος απο αυτο το πιο σημαντικο ειναι οτι το διλιτρο ναι μεν εχει κο3 αλλα εχει αλλες φτερωτες και οχι ιδιες μες του 1,4 που ειναι 37 και κατι αρα εχουν διαφορετικα σωθηκα αρα δεν γινεται αυτο που λες :zoro:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..Οκ.. Έτσι πίστευα και εγώ ότι οφείλεται κυρίως και στις μεγαλύτερες πιέσεις.!Απλά ήθελα να ρωτήσω τι παίζει για σιγουριά! Τρομερός ήχος όμως το σκάσιμο του gti..Αν και να πω την αλήθεια. Δεν κάνουν όλα τα gti έτσι..Έχω δει πάρα πολλά βίντεο με εισαγωγές και χωρίς σκάστρα (με την μαμά μόνο) και κάνουν το σκάσιμο του στυλ του πρώτου βίντεο!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..Οκ.. Έτσι πίστευα και εγώ ότι οφείλεται κυρίως και στις μεγαλύτερες πιέσεις.!Απλά ήθελα να ρωτήσω τι παίζει για σιγουριά! Τρομερός ήχος όμως το σκάσιμο του gti..Αν και να πω την αλήθεια. Δεν κάνουν όλα τα gti έτσι..Έχω δει πάρα πολλά βίντεο με εισαγωγές και χωρίς σκάστρα (με την μαμά μόνο) και κάνουν το σκάσιμο του στυλ του πρώτου βίντεο!

Αποσυνέδεσε τη σκάστρα σου από το καλώδιο που έχει και θα πάρεις τον ήχο του βίντεο2. Ειδάλλως βάλε πιο σκληρό ελατήριο στη σκάστρα σου για να ανοίγει ελάχιστα.

Ο ήχος πάντως που ακούς στο 2ο βίντεο, ονομάζεται turbo flutter ή boost flutter και είναι ο ήχος που έκανα εγώ στο αμάξι μου (1.4 tsi) βάζοντας σκληρότερο ελατήριο στη σκάστρα. Δεν είναι θέμα 2λιτρου. Είναι θέμα σκάστρας. Πάντως ο συγκεκριμένως ήχος είναι κακός για το turbo σου αφού ο αέρας δεν εκτονώνεται σωστά και μέρος αυτού ή και όλος χτυπά στην φτερωτή σου επιβραδύνοντας τη!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Αποσυνέδεσε τη σκάστρα σου από το καλώδιο που έχει και θα πάρεις τον ήχο του βίντεο2. Ειδάλλως βάλε πιο σκληρό ελατήριο στη σκάστρα σου για να ανοίγει ελάχιστα.

Ο ήχος πάντως που ακούς στο 2ο βίντεο, ονομάζεται turbo flutter ή boost flutter και είναι ο ήχος που έκανα εγώ στο αμάξι μου (1.4 tsi) βάζοντας σκληρότερο ελατήριο στη σκάστρα. Δεν είναι θέμα 2λιτρου. Είναι θέμα σκάστρας. Πάντως ο συγκεκριμένως ήχος είναι κακός για το turbo σου αφού ο αέρας δεν εκτονώνεται σωστά και μέρος αυτού ή και όλος χτυπά στην φτερωτή σου επιβραδύνοντας τη!

κανεις λαθος φιλε αυτος ο θορυβος οφειλται στην εισαγωη και στην μεγαλυτερη τουρμπινα που θενα αλλου αυτο που ειπες ισχυει για τα 1,4 και εφοσον βαλεις σκληρο ελατηριοα δεν ισχυει παντα και ειδικα σε μαμα σκατρα με μαμα ελατηριο :zoro:

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος φιλε αυτος ο θορυβος οφειλται στην εισαγωη και στην μεγαλυτερη τουρμπινα που θενα αλλου αυτο που ειπες ισχυει για τα 1,4 και εφοσον βαλεις σκληρο ελατηριοα δεν ισχυει παντα και ειδικα σε μαμα σκατρα με μαμα ελατηριο :thumbsu:

Ανεξαρτήτως κυβικών, αλόγων, τουρμπίνας, σκάστρας, αυτό ο ήχος είναι fluttering/surging!!! Ο αέρα δεν εκτονώνεται σωστά και μπορείτε να ακούσεται τη φτερωτή να επιβραδύνει. Δεν κάνουν όλα τα gti έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως κυβικών, αλόγων, τουρμπίνας, σκάστρας, αυτό ο ήχος είναι fluttering/surging!!! Ο αέρα δεν εκτονώνεται σωστά και μπορείτε να ακούσεται τη φτερωτή να επιβραδύνει. Δεν κάνουν όλα τα gti έτσι...

ωραια τα πιο πολλα κανουν και με μαμα σκαστρα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

midkin σε αυτό κάνεις λάθος.. είναι θέμα σκάστρας και στα δικα μας αμάξια μάλλον και εισαγωγής + τουρμπινας και οτι αλλο είπε το παιδί πιο πάνω. ψάξε και άκου βίντεο από evo. punto gt , supra Και οτι άλλο θες και θα δεις οτι κάνει σε πολλές σκάστρες το χαρακτηριστικό βββββ τσ τσ τσ και όχι ββββ τσσσσσσσσ..

χαχαχα το περιέγραψα τρελά.! Οπότε μην μου πεις ότι ακούς στο evo να επιβραδύνεται η φτερωτή...!

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

ωραια τα πιο πολλα κανουν και με μαμα σκαστρα :thumbsu:

Εγώ πάλι γιατί νομίζω πως σχεδόν κανένα δεν κάνει έτσι;

http://www.youtube.c...h?v=Y-2sQrwJG6w

midkin σε αυτό κάνεις λάθος.. είναι θέμα σκάστρας και στα δικα μας αμάξια μάλλον και εισαγωγής + τουρμπινας και οτι αλλο είπε το παιδί πιο πάνω. ψάξε και άκου βίντεο από evo. punto gt , supra Και οτι άλλο θες και θα δεις οτι κάνει σε πολλές σκάστρες το χαρακτηριστικό βββββ τσ τσ τσ και όχι ββββ τσσσσσσσσ..

χαχαχα το περιέγραψα τρελά.! Οπότε μην μου πεις ότι ακούς στο evo να επιβραδύνεται η φτερωτή...!

Αν κάποια evo κάνουν έτσι όπως λες, τότε ναι! Επιβραδύνουν τη φτερωτή τους! Απλά από ότι ξέρω υπάρχουν και τουρμπίνες ειδικά aftermarket που αυτό το αντέχουν!

Τα σωστά evo κάνουν έτσι:

Τα δε Evo που έχουν πρόβλημα, κάνουν έτσι:

Μπορείς να το διαπιστώσεις και στα σχόλια του βίντεο... Αυτός ο ήχος, ακόμα και αν δεν κάνει κακό (π.χ. σε κάποιες aftermarket τουρμπίνες), καλό δεν κάνει σίγουρα!!!

Χαρακτηριστικά σε αυτό το βίντεο, αναφέρει κάποιος στα σχόλια:

Incorrect, this is "flutter dump" and ANY BOV can do it. It happens when you tighten your BOV too much and the pressure in the charge piping fluctuates as a result. I run a Greddy Type-S BOV and had it too tight and it was making this sound until my tuner set it to the correct spring rate and now it is a constant "pssshhhh" sound. Search: What is Flutterdump? here on youtube and you'll see what I mean. No BOV is meant to sound like that.
Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

To δεύτερο λινκ που εδωσες και λες οτι κανει τον σωστο ηχο αν το προσεξεις καλυτερα θα δεις οτι κανει αυτον που λεμε αλλα πιο σιγα...κοιτα ειδικος δεν ειμαι δεν ξερω αν ειναι επιβραδυνση της φτερωτης απλα ξερω οτι ειναι πολυ κλασικος ηχος αυτος.

βρηκα και αλλο golf Με τον ηχο αυτον και εισαγωγη neuspeed

Link to comment
Share on other sites

To δεύτερο λινκ που εδωσες και λες οτι κανει τον σωστο ηχο αν το προσεξεις καλυτερα θα δεις οτι κανει αυτον που λεμε αλλα πιο σιγα...κοιτα ειδικος δεν ειμαι δεν ξερω αν ειναι επιβραδυνση της φτερωτης απλα ξερω οτι ειναι πολυ κλασικος ηχος αυτος.

βρηκα και αλλο golf Με τον ηχο αυτον και εισαγωγη neuspeed

Ο ήχος του 2ου βίντεο που έδωσα είναι μια χαρά... Το ότι πολλά αμάξια είναι λάθος στημένα δεν μου λέει κάτι.

Στο βίντεο που ποστάρεις δεν ευθείνεται η εισαγωγή της neuspeed γι αυτόν τον ήχο εκτός και αν το τούρμπο ή η σκάστρα έχουν πρόβλημα...

Καμία σκάστρα δεν έχει φτιαχτεί με σκοπό να παράγει αυτό τον ήχο...

Υ.Γ Ας απαντήσει και κάποιος πιο σχετικός. ΑΝ κάποια αμάξια κάνουν έτσι απλώς αλλάζοντας μία εισαγωγή, ίσως η εισαγωγή να είναι λάθος επιλογή ή να πρέπει να αλλαχτεί ταυτόχρονα και η σκάστρα. Αλλά επιμένω πως δεν πιστεύω πως σε όποιο γκολφ βάλεις την εισαγωγή της neuspeed θα κάνει έτσι!!!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι και το ξέρεις οκ..Εγώ δεν το ήξερα αυτό..!!Πάντως ακόμα και λάθος ήχος να είναι εμένα πάντα αυτός ο ήχος με πόρωνε..!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι και το ξέρεις οκ..Εγώ δεν το ήξερα αυτό..!!Πάντως ακόμα και λάθος ήχος να είναι εμένα πάντα αυτός ο ήχος με πόρωνε..!

Κι εμένα μου αρέσει πάρα πολύ αυτός ο ήχος. Και πάνω που τον πέτυχα έμαθα ότι βλάπτει την τουρμπίνα!!! ermm.png

Πάντως αν θες να καταλάβεις και 'συ τι εννοώ, αποσυνέδεσαι το καλώδιο της σκάστρας (πράγμα που σημαίνει πως θα είναι μονίμως κλειστή), μάρσαρε το λίγο και θα καταλάβεις και μόνος σου ότι αυτός ο ήχος είναι επιβλαβής.

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

και από ότι θυμάμαι και μόλις είδα και στο youtube τα wrc αυτόν τον ήχο που λέω έχουν! τώρα το γιατί αφού είναι κάτι λάθος ?? δεν ξέρω.!

Αν είναι επιβλαβής δεν το κάνω ουτε για δοκιμή.. Το αμάξι είναι πένα . Δεν κάνω με τίποτα πειράματα. Όταν έρθει η στιγμή να το πουλήσω πρεπει να είναι πολύ τυχερός όποιος το πάρει..!

Και πιο πολύ δεν τον πειράζω γιατί οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες.! :-)

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

και από ότι θυμάμαι και μόλις είδα και στο youtube τα wrc αυτόν τον ήχο που λέω έχουν!

Άμα έχουν τουρμπίνα τέρας και θέλουν να εκμεταλλευτούν μέχρι και το τελευταίο 0.01 bar ίσως... Έχεις βίντεο;

Συνήθως πάντως κάνουν κάπως έτσι:

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο βίντεο αυτόν τον ήχο τον κάνει μόλις 1 αμάξι. Στο 2ο σχεδόν όλα!!!

Προφανώς ή είναι αυτοί ανίδεοι ή κάτι δεν ξέρουμε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.