Jump to content
Stavros4u

Επιλόγη Ζάντας Για Polo 1.4 80ps 2007

Recommended Posts

Σε προηγούμενο ποστ διαφημίζεις την ηλικία σου αλλά κάνεις το κάθε τι για να πιστέψουμε ότι είσαι 5-6.

Θα παραδεχτείς τελικά ότι είχες άδικο στη διαφωνία μας?

για μενα εχει ληξει το θεμα.ενταξει δεν εγινε και τιποτις.σου ειπα τι με πειραξε αλλα δεν θες να το καταλαβεις.δεν πειραζει ομως,ελπιζω καμμια φορα να τα πουμε απο κοντα σε καποιο meeting για να δεις οτι ουτε 5-6 ειμαι,ουτε μοιαζω,ουτε συμπεριφερομαι.

το να παραδεχτω οτι εχω αδικο στην διαφωνια μας ειναι το πιο ευκολο και το κανω δεν εχω προβλημα κανενα.

στο επι προσωπικου ομως δεν το κανω οπως δεν θα το εκανες και εσυ αν καποιος σε ειχε προσβαλει.

και επειδη δεν ειμαι παιδακι να πατησω το κουμπακι report ωστε να κανω τα παραπονα μου αλλου γιατι ο stoilas με εκανε ντα,γιαυτο και η κατευθειαν ''συνομιλια'' μας :rolleyes:

τωρα ομως κανε εναν κοπο και διεγραψε τα γιατι ειμαστε off και οι δυο και το θεμα του παιδιου το ξεφτιλισαμε εντελως παντελως. :lol:

αυτα τα ολιγα απο εμε.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεστε ρε παιδια δεν το φτιαξα να τσακωθουμε...Τελοσπαντων δεν πειραζει.Στο θεμα τωρα φιλε joop οντως αυτος ο τυπος δειχνει τις απωλειες στο κοντερ απλα το θεμα ειναι ποσο θα κοψουν και σε τελικες!

Εχει κανεις σε πολο 1.4 80ps και να εχει βαλει 16''?

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα σου προτεινα να βαλεις 205 45/16 που η διαφορα ειναι μικροτερη απο οτι το 195 με + στο κρατημα και ελαχιστα στην καταναλωση λογω πελματος και η τελικη οχι μονο δε θα μειωθει αλλα θα αυξηθει.

αυτο γιατι με διαμετρο 590,9 (205/45 16) απο 586,6(165/70 14) ειναι μεγαλυτερη! επι 3.14 για να γινει περιμετρος ειναι 1,855μετρα και 1,842μετρα ανα περιστροφη ,οποτε οποια κι αν ειναι η σχεση μεταδοσης σου στον κοφτη της 5ης θα γραφει και θα πηγαινει με περισσοτερα χλμ! αν βαλεις τα 195/45 16 ,τοτε σε συγκριση με τα προηγουμενα : 581,9 * 3,14 = 1,827μετρα ανα περιστροφη αρα θα χασεις λιγο σε τελικη αλλα σε επιταχυνσεις επειδη θα ειναι ελαχιστα πιο νευρικο λογω μικροτερης διαμετρου φανταζομαι οχι μονο δε θα χασεις , μπορει και και κερδισεις ελαχιστα!

Πιστευω....

δικη μου επιλογη τα 205/45 16. θα χασεις ελαχιστα σε επιταχυνση και σε καταναλωση αλλα κερδιζεις σε πατημα και τελικες!

εγω το ιδιο μοτερ με σενα εχω και λεω για 17αρες με 205/40! ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι γραφετε μαθηματικους τυπους και αλλα διαφορα,λες και κανει περιγραφη ο Πουρναρακης στη φορμουλα. tongue.gif:wacko: βημα δεν πηγενε,βημα δε θα πηγενει.βαλε και 18 αρα επανω.σιγα τα γκαζια που ειχες και θα χασεις...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειπα δεν ειδα και καμια διαφορα γιατι δεν εκανα και καμια τραγικη αλλαγη. απο 185 πηγα σε 195, σιγα την τεραστια αυξηση. εγω τη θεωρω μηδενικη. Τωρα απο 165 σε 195 νομιζω πως θα υπαρξει αρκετη διαφορα και στη καταναλωση και στις επιδοσεις

Link to comment
Share on other sites

Επιμενω..δε πανε που δε πανε καντε τα τουλαχιστον ομορφα τα πολακια...

Η ασχολια με το αν θα κοψει και το ποσο θα κοψει το θεωρω χασιμο χρονου..Λογικο ειναι οτι οταν πας σε μαγαλυτερο λαστιχο οτι θα κοψει..Αλλα αν μπει η σωστη διασταση θα ειναι λιγοτερο αισθητο..Το εργοστασιο στη 16αρα που ειναι 6,5αρα δινει 205/45/16.Ε αυτο θα εμπιστευομουν εγω και τελος..

Edited by polistas
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά,εκτός απ'τις επιδώσεις,όταν μεγαλώσεις τόσο πολύ την διάσταση του ελαστικού αλλάζει κ ο δείκτης ταχύτητας.

αν από 14 βάλει στό τέλος κανένα 17 που έχει πολύ μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας,πως θα καταφέρει να τα ζεστάνει?

δεν είναι κ λιγάκι επικίνδυνο?

πως θα φρενάρει με κρύα λάστιχα?

ουσιαστικά το μόνο που θα καταφέρει κερδίσει θα είναι η εμφάνιση γιατί κ την σωστή διάσταση να βάλει για να μη χάσει σε απόδοση του στον τροχό,

η ισχύεις,στις εκινήσεις,στα φρένα κ στα ρεπριζ, θα χαθεί λόγο του οτι τα λάστιχα δε θα έχουν καλή πρόσφυση.

εχω άδικο?

@

Edited by Sav 6n2
Link to comment
Share on other sites

Όταν φαρδαίνεις το ελαστικό σου εννοείται ότι χάνεις από επιδόσεις και κυρίως επιτάχυνση. Διαβάζω με ενδιαφέρον όλους εσάς που λέτε ότι δεν χάνει ΚΑΘΟΛΟΥ. Από πού προκύπτει αυτό? Είναι φύση αδύνατον, ΔΕΝ μπορεί να μην χάνει σε επιδόσεις με πιο φαρδύ ελαστικό και όσο και πρωτοπόρος να είσαι και να έχεις το πιο μη φυσικό αυτοκίνητο αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ.

η άποψη αυτή είναι όλοσωστή!Το αυτοκίνητο θ χάσει αισθητά σε επιτάχυνση..Αυτα που βγάζετε με μαθηματικά είναι οι λεγόμενες αντιστοιχίες των ελαστικών..Δηλαδή τι ελαστικό πρέπει να βάλουμε σε μεγαλύτερη διάσταση έτσι ώστε να μην αλλάξει το βήμα.Το βήμα δ το αλλάζουμε,ωραία,όμως αν από 165 που είχα και εγώ στο πόλακι μου,πάμε σε 195τότε το αυτοκίνητο φαίνεται ότι δ μπορεί να επιταχύνει όπως πριν&αν είναι με λίγα άλογα τότε θα παρατηρήσετε ότι δυσκολεύετε πολύ να πιάσει την τελική που έπιανε επειδή το μοτερ δεν έχει άλλη δύναμη. Υ.Γ είχα και τα 45αριά και τα 50αριά,η διαφορά είναι αμελητέα στις επιδόσεις..Είναι όμως αξιοσημείοτη στο κρατημα με τα 45αριά φυσικά να είναι ο νικητής!

Link to comment
Share on other sites

να κανω αλλη μια ερωτηση, βεβαια ασχετη, αλλα η μαμα VW δεν βγαζει το πολο με τα 80hp αναλογα με τον εξοπλισμο με διαφορετικο λαστιχο? Γιατι στο 9n που ξερω αν επερνες το 75αρι και επερνεσ το απλο ειχε πανω λαστιχο 165,ενω αν επερνες με πιο πολυ εξοπλισμο σου εβαζε και 185αρι λαστιχο. Δεν ισχυει κατι τετοιο? Γιατι το εκανε μετα η Vw? Ασχετη η ερωτηση γιατι συμφωνω πως θα χασεις σε επιδοσεις αν ανεβεις απο 165 σε 195, απλα ρωταω γιατι μου ειχε κανει εντυπωση οταν το ειχα δει

Link to comment
Share on other sites

η άποψη αυτή είναι όλοσωστή!Το αυτοκίνητο θ χάσει αισθητά σε επιτάχυνση..Αυτα που βγάζετε με μαθηματικά είναι οι λεγόμενες αντιστοιχίες των ελαστικών..Δηλαδή τι ελαστικό πρέπει να βάλουμε σε μεγαλύτερη διάσταση έτσι ώστε να μην αλλάξει το βήμα.Το βήμα δ το αλλάζουμε,ωραία,όμως αν από 165 που είχα και εγώ στο πόλακι μου,πάμε σε 195τότε το αυτοκίνητο φαίνεται ότι δ μπορεί να επιταχύνει όπως πριν&αν είναι με λίγα άλογα τότε θα παρατηρήσετε ότι δυσκολεύετε πολύ να πιάσει την τελική που έπιανε επειδή το μοτερ δεν έχει άλλη δύναμη. Υ.Γ είχα και τα 45αριά και τα 50αριά,η διαφορά είναι αμελητέα στις επιδόσεις..Είναι όμως αξιοσημείοτη στο κρατημα με τα 45αριά φυσικά να είναι ο νικητής!

συμφωνώ.

κ απορώ γιατί μερικοί πρέπει να μαλώνουν για κάτι το οποίο είναι αυτονόητο!

για να μη χάσει καθόλου με την μεγαλύτερη διάσταση του ελαστικού,

θα πρέπει,εκτός απ'την εξωτερική διάμετρο,να μείνει σταθερό κ το πλάτος του πέλματος το οποίο είναι δύσκολο γιατί δε βρίσκεις λάστιχο με 165/45/16 διάσταση.

κ δε ξέρω αν υπάρχουν κιόλας τέτοιες διαστάσεις(με στενό πέλμα κ μεγάλη διάμετρο).

@

Link to comment
Share on other sites

κ δε ξέρω αν υπάρχουν κιόλας τέτοιες διαστάσεις(με στενό πέλμα κ μεγάλη διάμετρο).

@

υπάρχουν φίλε μου αλλά όχι σε αυτές τις διαστάσεις.Πχ υπάρχει 215/35/18 που τα βάζουμε παρά πολύ στο καινούργιο το ibiza.Το 215 είναι εξαιρετικά μικρή διάσταση αν αναλογιστεί κανείς ότι θα καθήσει πάνω σε 18άρα ζάντα,όμως από 215και κάτω δεν βρίσκεις εύκολα τέτοιες διάφορες.Πάντως και ένας πελάτης με ibiza που του βάλαμε τα 215/18 από τα 205/16 που είχε επάνω είπε πως έκοψε αισθητά με την 18άρα και ας ανέβηκε μου 10χιλιοστά στο φαρδος του ελαστικού.Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

θα πω κ γω την προσωπική μου εμπειρία.

τα ΜΑΝΙΣΙΑ μου λάστιχα ήταν 185/55/14

κ τα Αλλαξα σε 195/50/15

κ ναι,είχα μια μικρή αλλά ταυτόχρονα κ αισθητή πτώση ισχύος.

@

Link to comment
Share on other sites

θα πω κ γω την προσωπική μου εμπειρία.

τα ΜΑΝΙΣΙΑ μου λάστιχα ήταν 185/55/14

κ τα Αλλαξα σε 195/50/15

κ ναι,είχα μια μικρή αλλά ταυτόχρονα κ αισθητή πτώση ισχύος.

@

εσυ την ειχες γιατι επρεπε να βαλεις 45αρι προφιλ :huh:

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

¶ρα καταλήγουμε πάλι στο ότι το φάρδος του ελαστικού δεν παίζει ρόλο...

Ανεπίδεκτοι μαθήσεως, ΤΕΛΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

¶ρα καταλήγουμε πάλι στο ότι το φάρδος του ελαστικού δεν παίζει ρόλο...

Ανεπίδεκτοι μαθήσεως, ΤΕΛΟΣ!

ρε κωστα κι εγω ειχα 185/55/14 και τωρα εχω 195/45/15 γιατι δεν εχω διαφορα καμια με πριν? και το εχω τσεκαρει καλα στην πραξη αυτο που λεω σιγουρα εχεις δικιο στο οτι με το φαρδος κοβει το αυτοκινητο στον δρομο αλλα σε αυτο παιζουν ρολο οχι μονο το φαρδος απο το λαστιχο αλλα και το υψος η διαμετρος το ιδιο το λαστιχο και διαστασεις της ζαντας εννοειτε βεβαια πως δεν μπορουν να γινουν τα παντα τοσο απλα κι ωραια οπως τα λεμε και πως δεν μπορω εγω απο 185/55/15 να βαλω 245/40/17

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Αν αλλάξει το φάρδος δεν σε νοιάζει κάτι άλλο, έχεις χάσει, αν δεν το κατάλαβες εσύ είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξει το φάρδος δεν σε νοιάζει κάτι άλλο, έχεις χάσει, αν δεν το κατάλαβες εσύ είναι άλλο θέμα.

οταν το στροφομετρο το κοντερ το χρονομετρο και οι τελικες μενουν ιδια στο πριν και το μετα τοτε τι δεν καταλαβα?

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Η αλλαγή που έκανες σε διάσταση είναι πολύ μικρή. Αυτό σημαίνει και πολύ μικρές απώλειες, της τάξεως των χιλιοστών του δευτερολέπτου, προφανώς και δεν είδες τίποτα γιατί δεν μετράς με ρολόι ακριβείας υπό ίδιες συνθήκες οδοστρώματος, καιρού και λοιπών συναφών.

Για να τελειώνει η ιστορία, όποιος προσπαθεί να αποδείξει ότι φαρδαίνοντας το ελαστικό δεν μεγαλώνουν οι απώλειες είναι σαν να προσπαθεί να αποδείξει ότι η Γη δεν γυρίζει ή ότι η βαρύτητα, η τριβή και άλλοι όροι της φυσικής δεν έχουν υπόσταση.

Μην προσπαθείτε να το κάνετε αυτό γιατί απλά είστε λάθος, έτσι απλά, χωρίς πολλές αναλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή που έκανες σε διάσταση είναι πολύ μικρή. Αυτό σημαίνει και πολύ μικρές απώλειες, της τάξεως των χιλιοστών του δευτερολέπτου, προφανώς και δεν είδες τίποτα γιατί δεν μετράς με ρολόι ακριβείας υπό ίδιες συνθήκες οδοστρώματος, καιρού και λοιπών συναφών.

Για να τελειώνει η ιστορία, όποιος προσπαθεί να αποδείξει ότι φαρδαίνοντας το ελαστικό δεν μεγαλώνουν οι απώλειες είναι σαν να προσπαθεί να αποδείξει ότι η Γη δεν γυρίζει ή ότι η βαρύτητα, η τριβή και άλλοι όροι της φυσικής δεν έχουν υπόσταση.

Μην προσπαθείτε να το κάνετε αυτό γιατί απλά είστε λάθος, έτσι απλά, χωρίς πολλές αναλύσεις.

ολα ηταν ιδια ακομα και το χρονομετρο το οποιο ομως δεν ξερω κατα ποσο ακριβειας εννοεις αυτο που εβαλα ηταν ενος φιλου μου που τρεχει σε αγωνες και περα απο τους αριθμους [λεπτα/δευτερολεπτα] δεν κοιταξα κατι αλλο αφου το χιλιοστο του χιλιοστου ειναι αμελιτεο

να πω μονο πως στην δικια μου περιπτωση [6ν2] η VW δινει τις διαστασεις αυτες και τις χρησιμοποιουσε στο 6ν 101

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή που έκανες σε διάσταση είναι πολύ μικρή. Αυτό σημαίνει και πολύ μικρές απώλειες, της τάξεως των χιλιοστών του δευτερολέπτου, προφανώς και δεν είδες τίποτα γιατί δεν μετράς με ρολόι ακριβείας υπό ίδιες συνθήκες οδοστρώματος, καιρού και λοιπών συναφών.

Για να τελειώνει η ιστορία, όποιος προσπαθεί να αποδείξει ότι φαρδαίνοντας το ελαστικό δεν μεγαλώνουν οι απώλειες είναι σαν να προσπαθεί να αποδείξει ότι η Γη δεν γυρίζει ή ότι η βαρύτητα, η τριβή και άλλοι όροι της φυσικής δεν έχουν υπόσταση.

Μην προσπαθείτε να το κάνετε αυτό γιατί απλά είστε λάθος, έτσι απλά, χωρίς πολλές αναλύσεις.

θα συμφωνισω με τον stoila !

Αυξανοντας το φαρδος αυξανονται οι τριβες αρα χανεις σε ρεπριζ και επιταχυνσεις σιγουρα , οπως και σε καταναλωση! Ειναι απλη φυσικη!!!

Τωρα σε μεταβαση απο 185 σε 195 μπορει να μην ειδες διαφορα , που ειναι και το πιθανοτερο αλλα απο 165 σε 195 η 205 η διαφορα θα ειναι πολυ μεγαλη κυριως στην επιταχυνση αλλα και η αυξηση της καταλωσης θα ειναι αισθητη!!!

Σχετικα τωρα με το παιδι που ρωταει για τον κινητηρα με τα 80 αλογακια ,εγω με 195/55 σε 15αρα εχω καταναλωση απο 8,5-9,5 εντος πολης (θεσσαλονικη) και απο επιταχυνση απο σταση αστα να πανε! Στην εν κινηση επιταχυνση βοηθαει πολυ η ροπη του κινητηρα και δεν ειναι τοσο χαλια τα πραγματα με ενα κατεβασματακι ταχυτητας!!!

Παντως απο πλευρας κρατηματος το αμαξι ειναι βεντουζα συγκριτικα με τα αλλα της κατηγοριας που εχω οδηγησει (fiesta,clio,corsa,micra) ισως να φταιει και η σπορ αναρτηση!

Αποψη μου να μην ξεφυγουμε πανω απο 195 σε φαρδος και 16αρα ζαντα ! Πιστευω πως ειναι η χρυση τομη εμφανισης και οσο το δυνατον ικανοποιητικοτερων επιδοσεων!

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Εγώ τί να πω με 215/40/17 στο polo? :) Με περνάνε και οι πεζοί, η χαρά έρχεται όμως όταν έρχονται οι στροφές, απλά η χαρά της ελεγχόμενης υπερστροφής !

Link to comment
Share on other sites

¶ρα καταλήγουμε πάλι στο ότι το φάρδος του ελαστικού δεν παίζει ρόλο...

Ανεπίδεκτοι μαθήσεως, ΤΕΛΟΣ!

Stoilas έχεις λάθος. Ξεκινάς καλά αλλά το χάνεις στο τέλος. Η λογική και η φυσική λέει :

Πιο φαρδύ λάστιχο = Μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με το έδαφος = μεγαλύτερες τριβές = περισσότερα άλογα στο δρόμο = καλύτερες επιταχύνσεις ( στις εκκινήσεις δηλαδή λιγότερο σπινιάρισμα ) + μικρότερες αποστάσεις φρεναρίσματος . Με το φαρδύτερο λάστιχο δηλαδή κερδίζεις εκεί που το στενό γλιστράει ( εκκινήσεις, φρένα και στροφές που είπες και εσύ ) σε όλες τις άλλες περιπτώσεις (τελικές, ρεπρίζ, κατανάλωση κλπ) είσαι χαμμένος .

Link to comment
Share on other sites

εσυ την ειχες γιατι επρεπε να βαλεις 45αρι προφιλ :)

ρε φίλε η διαφορά 50 με 45 είναι γύρω 5 ME 6 χιλιοστά.

αλλά χιλιοστό χιλιοστό γίνετε η διαφορά.

@

Link to comment
Share on other sites

Stoilas έχεις λάθος. Ξεκινάς καλά αλλά το χάνεις στο τέλος. Η λογική και η φυσική λέει :

Πιο φαρδύ λάστιχο = Μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με το έδαφος = μεγαλύτερες τριβές = περισσότερα άλογα στο δρόμο = καλύτερες επιταχύνσεις ( στις εκκινήσεις δηλαδή λιγότερο σπινιάρισμα ) + μικρότερες αποστάσεις φρεναρίσματος . Με το φαρδύτερο λάστιχο δηλαδή κερδίζεις εκεί που το στενό γλιστράει ( εκκινήσεις, φρένα και στροφές που είπες και εσύ ) σε όλες τις άλλες περιπτώσεις (τελικές, ρεπρίζ, κατανάλωση κλπ) είσαι χαμμένος .

εσυ κανείς λάθος,όλα αυτα ισχύουν αλλά μήπως έχεις ακουστά τον παράγοντα "βάρος" ?

δεν ήξερες ότι οι ρόδες γινόταί θεόβαριές

όσο τις φαρδαίνεις?

τώρα θα μου πεις "μπορείς βέβαια να βάλεις άζωτο" αλλά άζωτο μπορείς να βάλεις σε όλες τις διαστάσεις των ελαστικών.@

Link to comment
Share on other sites

Stoilas έχεις λάθος. Ξεκινάς καλά αλλά το χάνεις στο τέλος. Η λογική και η φυσική λέει :

Πιο φαρδύ λάστιχο = Μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με το έδαφος = μεγαλύτερες τριβές = περισσότερα άλογα στο δρόμο = καλύτερες επιταχύνσεις ( στις εκκινήσεις δηλαδή λιγότερο σπινιάρισμα ) + μικρότερες αποστάσεις φρεναρίσματος . Με το φαρδύτερο λάστιχο δηλαδή κερδίζεις εκεί που το στενό γλιστράει ( εκκινήσεις, φρένα και στροφές που είπες και εσύ ) σε όλες τις άλλες περιπτώσεις (τελικές, ρεπρίζ, κατανάλωση κλπ) είσαι χαμμένος .

δυστυχώς φίλε μου εσυ είσαι λάθος..Είναι σωστή η σκέψη σου μα στην πράξη δεν εφαρμόζετε αυτό που λες..Γιατί βάζοντας εσυ πολύ φαρδύ λάστιχο για να περνάς πιο άνετα τα άλογα σου στο δρόμο αυξάνεις κατακόρυφα τον συντελεστή πρόσφυσης άρα και τον συντελεστή τριβής.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το αυτοκίνητο να μην επιταχύνει όσο γρήγορα θα επιτάχυνε σε περίπτωση που ο συντελεστής τριβής ήταν χαμηλώτερος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.