Jump to content
DEMINIO

ΘΟΡΥΒΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΕΡΟΣ

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους

Εχω ενα Passat 1.8T και παρατηρησα οτι οταν ειμαι σε σταση και στριψω το τιμονι για να παρκαρω ,στη διαδρομη που κανει προς τα δεξια ακουγετε ενας θορυβος κατι σαν δυνατο ΤΑΚ.Οταν παλι στριψω το τιμονι απο την αντιθετη πλευρα κανει παλι το ιδιο .

Επισης στο δεξιο μερος του αυτοκινητου ακουγετε ενας θορυβος ο οποιος εμφανιζετε οταν το αμαξι πηγαινει με το πολυ 10-20 χλμ .Ειναι ενας ηχος σαν κατι να ειναι ξεβιδωμενο και να εχει μποσικα.Ο ηχος δεν μπορω να καταλαβω απο που ερχετε αλλα τον εντοπιζω καπου πισω απο το ντουλαπακι προς ο μερος του κινητηρα .

Ξερω οτι γραφοντας δε μπορει καποιος να μου πει απο που προερχετε ο ηχος αλλα μηπως εχει κανεις καμια ιδεα ?

Τα αμοριτσερ διχνουν να ειναι ενταξει και να μην εχουν προβλημα .Οταν σηκωνουμε το αμαξι για να δουμε απο κατω ολα διχνουν στη θεση τους (οτι αφορα το κοπανημα ) .

Οσο για τον αλλο θορυβο το κανει μονο στο παρκαρισμα με το στριξιμο του τιμονιου !!!

Αν εχει κανεις καποια ιδεα να πει σεβαστη και αποδεκτη

Φιλικα

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Για τον θορυβο στο παρκαρισμα θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.Αυτο το ΤΑΚ το κανει μια φορα οταν ξεκινας να στριβεις το τιμονι ή καθ'ολη τη διαρκεια της στροφης του τιμονιου ακουγεται περιοδικα;Εγω ειχα παρατηρησει ενα ΤΑΚ οταν ξεκιναω να στριβω το τιμονι.ειναι αναιπαισθητο κι ακουγεται μονο οταν δεν εχει φασαρια.Το ρωτησα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν ειναι φυσιολογικο ολα ετσι κανουν.Καλου κακου το κοιταξα και σε αλλο αυτοκινητο και το κανει και σε αυτο.Αν λοιπον λεμε για τον ιδιο ηχο, μην ανησυχεις.

Υ.Γ. αναφερομαι σε Golf V

Link to comment
Share on other sites

Για τον θορυβο στο παρκαρισμα θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.Αυτο το ΤΑΚ το κανει μια φορα οταν ξεκινας να στριβεις το τιμονι ή καθ'ολη τη διαρκεια της στροφης του τιμονιου ακουγεται περιοδικα;Εγω ειχα παρατηρησει ενα ΤΑΚ οταν ξεκιναω να στριβω το τιμονι.ειναι αναιπαισθητο κι ακουγεται μονο οταν δεν εχει φασαρια.Το ρωτησα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν ειναι φυσιολογικο ολα ετσι κανουν.Καλου κακου το κοιταξα και σε αλλο αυτοκινητο και το κανει και σε αυτο.Αν λοιπον λεμε για τον ιδιο ηχο, μην ανησυχεις.

Υ.Γ. αναφερομαι σε Golf V

Λοιπον εμενα το κανει μια μονο φορα οταν ξεκιναει να στριψει προς τα δεξια και αλλη μια οταν παει αριστερα .Ειναι σαν κατι να τεντωνει μεσα στη κρεμαγιερα και φοβαμαι μην εχει καποιο προβλημα εκει .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εμενα το κανει μια μονο φορα οταν ξεκιναει να στριψει προς τα δεξια και αλλη μια οταν παει αριστερα .Ειναι σαν κατι να τεντωνει μεσα στη κρεμαγιερα και φοβαμαι μην εχει καποιο προβλημα εκει .

Εγω πρωτοακουσα τον θορυβο ενα βραδυ ενω παρκαρα.Ειχα κλειστα τα παραθυρα αλλα και τη μουσικη.Μαλιστα ειναι δυσκολο να τον ακουσει καποιος αν δε δωσει προσοχη.Μπορει να τον ακουσεις πιανοντας το τιμονι και στρίβοντάς το αποτομα, ελαχιστα δεξια και παλι αριστερα για μερικες μοιρες.Δεν ανησυχω ομως διοτι ενας γνωστος, μηχανικος στην Vw μου ειπε οτι ολα ετσι κανουν, ακομα και το δικο του ( Golf TSI ).Μαλιστα τις προαλλες το δοκιμασα και στο αυτοκινητο του MaxSto ( golf tsi ) και κανει ακριβως τον ιδιο ηχο.Ενα τακ δηλαδη.Αν μπορεις κοιταξε το και σε αλλα πασατ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Deminio, δεν ξέρω αν αυτά που λένε τα παιδιά για το Golf ισχύουν και για το Passat σου, αλλά θα σου πρότεινα έναν καλό έλεγχο στους μπιλιαδόρους σου. Πες τον μηχανικό σου να σου ανοίξει και τις φούσκες. Καμιά φορά από πέτρες και από κακό δρόμο τρυπάνε και χάνουν το γράσο τους και μετά χτυπάνε τα μπαλάκια... Αφού στρίψεις το τιμόνι, όταν κάνεις το παρκάρισμα και το κρατάς στριμένο, ακούγεται τίποτα? Αν ναι, οι πιθανότητες να είναι αυτό που σου λέω, είναι μεγαλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Deminio, δεν ξέρω αν αυτά που λένε τα παιδιά για το Golf ισχύουν και για το Passat σου, αλλά θα σου πρότεινα έναν καλό έλεγχο στους μπιλιαδόρους σου. Πες τον μηχανικό σου να σου ανοίξει και τις φούσκες. Καμιά φορά από πέτρες και από κακό δρόμο τρυπάνε και χάνουν το γράσο τους και μετά χτυπάνε τα μπαλάκια... Αφού στρίψεις το τιμόνι, όταν κάνεις το παρκάρισμα και το κρατάς στριμένο, ακούγεται τίποτα? Αν ναι, οι πιθανότητες να είναι αυτό που σου λέω, είναι μεγαλύτερες.

Oντως ετσι ειναι γιατι ο φιλος με το golf αναφερει για καποιο θορυβο ο οποιος ειναι απ᾽οτι καταλαβα πολυ μικρος σε ισχυ ενω εγω αναφερω για ενα θορυβο ο οποιος ακουγετε μια φορα κατα το στριξιμο του τιμονιου αλλα ειναι μικρος σε διαρκεια και αρκετα εντονος .

Μπορει να ειναι καποιο προβλημα κρεμαγιερας ? Yπαρχει μεσα καποιο υγρο η γρασσο ? Γιατι αν εχει χαθει το λιπαντικο απο καποιο σημειο τοτε ο θορυβος ειναι επομενο .

Για να καταλαβετε στο περιπου ειναι σαν να εχεις ενα συρματοσχοινο και να το τεντωσεις με καποιο μηχανημα και εκει που υποτιθεται θα σταματησει να κανει ενα ΤΑΚ σαν να σου λεει οτι δε παει αλλο .

Τελως παντων θα προσπαθησω να δω τι ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

εαν τον θορυβο τον κανει την ωρα που τερματιζει τοτε κοιτα τα μπαλακια στην κρεμαγερα η κατι τετοια δηλαδη στα κινουμενα μερη καποια φουσκα εχει σπασει και εχει φθαρει το μπαλακι

Link to comment
Share on other sites

Oντως ετσι ειναι γιατι ο φιλος με το golf αναφερει για καποιο θορυβο ο οποιος ειναι απ᾽οτι καταλαβα πολυ μικρος σε ισχυ ενω εγω αναφερω για ενα θορυβο ο οποιος ακουγετε μια φορα κατα το στριξιμο του τιμονιου αλλα ειναι μικρος σε διαρκεια και αρκετα εντονος .

Μπορει να ειναι καποιο προβλημα κρεμαγιερας ? Yπαρχει μεσα καποιο υγρο η γρασσο ? Γιατι αν εχει χαθει το λιπαντικο απο καποιο σημειο τοτε ο θορυβος ειναι επομενο .

Για να καταλαβετε στο περιπου ειναι σαν να εχεις ενα συρματοσχοινο και να το τεντωσεις με καποιο μηχανημα και εκει που υποτιθεται θα σταματησει να κανει ενα ΤΑΚ σαν να σου λεει οτι δε παει αλλο .

Τελως παντων θα προσπαθησω να δω τι ειναι ...

Μηπως τυχαινει να πατας φρενο την ωρα που στριβεις το τιμονι;Σιγουρα ακουγεται απο μπροστα;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τυχαινει να πατας φρενο την ωρα που στριβεις το τιμονι;Σιγουρα ακουγεται απο μπροστα;

oxι δεν παταω φρενο οταν το κανω και ο ηχος ειναι σιγουρα απο μπροστα

Link to comment
Share on other sites

Tσεκαρε τις φουσκες των μπιλοφορων γιατι πασχουν εκει τα Passat μας.

Εγω εχω αλλαξει απο 3 σε καθε πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

γεια,

αν εχεις πασσατ απο 1997 και μετα διλαδι 3Β πασχη ο μπροστινος αξονας ολα τα ασ τα πο μπρατσα....(τα εχω κικλοσι κοκκινα)

η VW τα αλαζη τσαμπα.

και τα διο σιμπτοματα που περιγραφις μου λενε οτι ισος ειναι απο των αντιστρεπτικο τα διο παραμιθια...σιγνομι δεν ξερω πως λεγονται αλα κιτα τα στι φωτο που εβαλα.

ενοω το κοματι νουμερο 24 αλα πιθανον να ειναι και τα πιο πανο αναφερομενα.

σικοσετο με το γριλο, βγαλε τι ροδα και κιτα ολες τις φουσκες, αν ειναι πανω απο 7 χρονων θα πρεπει η περισοτερες να ειναι σκασμενες, παρε ενα μακρι κατσαβιδι η ακομι καλιτερα ενα λεβιε και πατισε το ζαμφορ πανω κατω και κιτα αν εχει κενα, το ιδιο και σε ολα τα μπρατσα....αν εχει κενα θα το καταλαβις αλα προσεξε μι σου φιγι το κατσαβιδι και κοψις τις φουσκες η χτιπισις.

post-7344-1206553679_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και 2 βδομάδες ένα νεο passat στο οποίο παρατήρησα κάτι παρόμοιο. Δηλ. καθώς βγαίνω από το πάρκινγκ μου αναγκάζομαι να στρίβω εντελώς το τιμόνι μου κάνοντας γύρω στα 2 μέτρα, έπειτα καθώς ισιώνω το τιμόνι σχεδόν στο 1 με 2 μέτρα ακούγεται ένα θόρυβος λες και κάτι μπαίνει στη θέση του. Αυτό το παρουσιάζει μόνο στην αρχή όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο και δεν έχει κάνει κινήσεις. Μετά δεν το ξαναπαρουσιάζει. (Το ίδιο κάνει από όποια πλευρά και αν στρίψω το τιμόνι και μετά κινηθώ ευθεία.) Πιστεύω ή ευελπιστώ να είναι τα ελατήρια. Αν ξέρει κάποιος κάτι ή του έχει παρουσιαστεί ας μας δώσει τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

Ειχα αναφερει για 2 θορυβους που ακουγα απο το μπροστινο μερος του PASSAT . Λοιπον ο ενας σταματησε πλεον να μου σπαει τα νευρα και επιτελους το βρηκα . Αλλαξα σημερα τα ψαλιδια σινεμπλοκ απο τη δεξια πλευρα του αυτοκινητου ,εκει δηλαδη που ηταν ο θορυβος και ολα ειναι μια χαρα .

Οσο για το δευτερο θορυβο που ακουγοταν καθως εστριβα το τιμονι δεν μπορω να πω γιατι δεν που τον εχει ξανακανει μεχρι τωρα ,χωρις αυτο να σημαινει οτι προερχοταν απο το ιδιο .

Λοιπον θα σας ενημερωσω αν εχω κατι νεοτερο

Φιλικα

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.