Jump to content
andreasbar

Golf 4 - Πιθανή Βλάβη Μοτέρ - Μπεκ Στις Πιτσιλίθρες

Recommended Posts

Σήμερα ήθελα να καθαρίσω το παρμπρίζ μετά τη σημερινή λασποβροχή και μόλις ενεργοποίησα τα εμπρός πιτσιλιστήρια δεν πέταγαν νερό, δεν ακουγόταν καθόλου το μοτεράκι τους και αντί αυτών ο πίσω υαλοκαθαριστήρας δούλεψε για μια φορά!!! χωρίς να πετάξει νερό. Έκανα το ίδιο αλλά για το πίσω τζάμι και δούλεψε αυτό κανονικά (έλεγα μήπως έπαιρνε μπρός το μπροστινο σύστημα :) ). Τι να είναι; Έχει κάποιος μια λογική εξήγηση; έχω ψάξει τις ασφάλειες αλλά δεν είδα κάποια εμφανώς καμμένη. Να τα έπαιξε το μοτέρ τους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπαιζαν οι υαλοκαθαριστήρες

ή

δεν πέταγε νερό;

Υ.Γ. Αυτό με τα xenon είναι φαινόμενο που έχει παρατηρηθεί αλλά δεν έχει αποδειχθεί...

Link to comment
Share on other sites

εχεις βαλει xenon προσφατα?

Τι παίζει με τα xenon και τα μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων???

Link to comment
Share on other sites

ο εγκεφαλος ανεσης του Golf V συμφωνα με αυτους που βαζουν Xenon aftermarket ειναι ελλατωματικος και μολις βαζεις Xenon καιει τα μοτερ των υαλοκαθαρηστηρων.

πολλες πλεον αντιπροσωπιες VW δεν βαζουν πια xenon.

το θεμα το εχω ψαξει γιατι ηθελα να βαλω xenon και τρεις φορες μου εκαψαν τα μοτερ βεβαια με καλυψε η εγγυηση.

αν υπαρχει αντιπροσωπεια που να βαζει xenon ας μου το πει να παω να βαλω και εγω και να μου εγγυηθει οτι δεν θα μου καψει παλι τα μοτερακια!

ακομα εχω στην κουτα τους τα M-tec που ειχα αγορασει

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βάλει ξενον φώτα αν και εχω ακούσει οτι ευθυνονται για πολλά, αλλά δε θα το πιστέψετε!! Λειτουργούν πάλι μόνα τους τα πιτσιλιστήρια χωρίς να πειράξω απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!!!!! Αυτο είναι γερμανική τεχνολογία! -_- Είπατε τίποτα???

Link to comment
Share on other sites

ο εγκεφαλος ανεσης του Golf V συμφωνα με αυτους που βαζουν Xenon aftermarket ειναι ελλατωματικος και μολις βαζεις Xenon καιει τα μοτερ των υαλοκαθαρηστηρων.

πολλες πλεον αντιπροσωπιες VW δεν βαζουν πια xenon.

το θεμα το εχω ψαξει γιατι ηθελα να βαλω xenon και τρεις φορες μου εκαψαν τα μοτερ βεβαια με καλυψε η εγγυηση.

αν υπαρχει αντιπροσωπεια που να βαζει xenon ας μου το πει να παω να βαλω και εγω και να μου εγγυηθει οτι δεν θα μου καψει παλι τα μοτερακια!

ακομα εχω στην κουτα τους τα M-tec που ειχα αγορασει

Εγω που εχω βαλει παντως 4 μηνες τωρα after market xenon δεν εχω κανενα προβλημα....!!!

Ελα στην Πάτρα..... tongue.gif

Η αντιπροσωπεια βαζει και after market.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί φτάσαμε με την μαμά VW... Θα μας τρώει η ξενιτιά για να βάλουμε 2 λάμπες!

Link to comment
Share on other sites

και ας ειναι παλιο το θεμα εμενα οταν συκωνεις το καπο της μηχανης βλεπεις να τρεχει το υγρο για τα τσαμια απο το πιτσιληστηρη του οδηγου σαν ποταμι πανω στα πλαστικα και προς τον εγκεφαλο αλαζει ευκολα? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

και ας ειναι παλιο το θεμα εμενα οταν συκωνεις το καπο της μηχανης βλεπεις να τρεχει το υγρο για τα τσαμια απο το πιτσιληστηρη του οδηγου σαν ποταμι πανω στα πλαστικα και προς τον εγκεφαλο αλαζει ευκολα? ευχαριστω

Ποιο να αλλάζει δεν το κάνεις σαφές.

Αν εννοείς το νεροχύτη ναι αλλάζει και έυκολα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

ποιο εληνικα εμενα σταζει οταν συκωνεις το καπο της μηχανης απο το πιτσιληστηρι του οδηγου μονο ενω του συνοδηγου ειναι οκ αυτο το τρετραγονακι που ψεκαζει επανω στο μπαμπριζ

Edited by BILL5
Link to comment
Share on other sites

δειτε εδω http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/photos/2744111/ στην 2η φοτο αυτο το τετραγονακι που ριχνει νερο στο μπαμπριζ εμπρος εμενα μου οταν σηκωσεις το καπο της μηχανης σταζει ποταμι το υγρο καθαριστηκο για τα τσαμια

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα δεν πετάει ούτε μπροστά ούτε πίσω το νερό τζάμι δουλεύει το μοτέρ αλά δεν νιώθει είναι σαν να μην έχει νερό το παγουρι πατάς σηκώνεται και δεν πετάει νερό ίσως το βαρέλακι στο παγουρι πέθανε

Πόσο θα έχει

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τις παροχές(τους σωλήνες) από τα μπεκ και δες αν έρχεται νερό μέχρι εκεί.

Αν φτάνει ξεβούλωσε τα μπεκ με διάλυμα viakal/Νερό/ξύδι. Άστα μέσα σένα λεκανάκι και με μια μπατονέτα τρίψε τα ακροφύσια.

Ρίξε και λίγο ξύδι στο παγούρι του νερού να καθαρίσει όλα το κύκλωμα.

 

Φαντάζομαι έβαζες απιονισμένο νερό έως τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω να το ξεβιδοσω εύχομαι μην κάνουμε ποιο μεγάλη ζημιά γιατί έχει ένα 50ρικο το ανταλλακτικό χωρίς τοποθέτηση

Link to comment
Share on other sites

μπαντα απιονησμενο νερο εγω για τους πρωην ιδιωκτητες δεν ξερω και το σαπουνι που εχει η sell εβαζα για καποιο καιρο αλα ειδα οτι δεν με συμφερε και πηγα σε απιονησμενο με λιγο σαπουνακι

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημά σου, πιστεύω πως έχει χαλάσει το σωληνάκι που μεταφέρει το νερό απο την αντλία του δοχείου μέχρι τα πιτσιλιτήρια.

 

Στο δικό μου (Toledo 2001 αλλά πρέπει να είναι το ίδιο) χρειάστηκε να σηκώσω το πλαστικό  καπάκι με τις γρίλιες που μεταξύ άλλων καλύπτει και το μοτέρ των καθαριστήρων. Για να βγεί θα πρέπει να βγάλεις και τα μπράτσα των καθαριστήρων.

Εκεί -στην πλευρά του συνοδηγού- καταλήγει το σωληνάκι απο την αντλία σε ένα πλαστικό ΤΑΥ όπου συνδέεται το πιτσιλιτήρι του συνοδηγού και συνεχίζει με άλλο σωληνάκι μέχρι το πιτσιλιτήρι του οδηγού.

 

Στην περίπτωσή μου το άσπρο σωληνάκι ανάμεσα στα δυο πιτσιλιτίρια είχε πολυμεριστεί και σε πολλά σημεία ελειπαν κομμάτια.

Αν κοιτάξεις μέσα απο τις γρίλλιες του καλύμματος ενώ η αντλία δουλεύει τότε θα πρέπει να δείς να πετάει νερά σε κάποιο σημέιο κάτω απο το καπάκι.

 

Εβαλα μαύρο σωληνάκι για αυτόματο πότισμα που είχα διαθέσιμο στο σπίτι και ταίριαξε και ακόμα δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε πατάμε τον διακόπτη και δεν ανταπόκριση μηδέν θα πάμε αντιπροσωπία και θα σας ενημερώσω ευχαριστώ μην πάρουμε αντλία αμαρτία 50 ευρώ και να είναι κάτι αλο θα το δουν και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.