Jump to content
mihalis19

Tsi Gt Sport σφυριγμα στις 2.500 με 2.700 στροφες

Recommended Posts

Λοιπόν το πηγα σήμερα στον παζάροπούλο με σκοπό να αλλάξω την τρομπα για να μη σφύραει σαν ...καναρίνι που λέει και ο μιχάλης19. Ο μηχανικός μου είπε ότι κάνει περίπου 300 ευρώ με εργασία, ότι και να την αλλάξω θα το ξανακάνει σε 2-3 χίλ χλμ και με έδιωξε, λέγοντας μου ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, ότι το κάνουν όλα τα γκολφ και ότι περιμένουν αναβάθμιση από το εργοστάσιο. Προσωπικα εκείνα πολύ ευχαριστημένος, και σκοπεύω να μην ξανάασχοληθώ με το θέμα, μέχρι να βγει αναβάθμιση. Επίσης διορθώνω, η τρομπα αφορά τον κόμπρεσορα και δεν έχει σχέση με τη ν75, που αφορά το τούρμπο. Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε δυστηχως εχεις πεσιμο αποδοσης.... Ειχα κρατησει χρονους σε επιταχυυνσεις προληπτικα.....Καθυστερει να δωσει πληρη επιταχυνση πλεον ....Δεν ειναι τοσο εμφανη αλλα υπαρχει .. τουλ κατα 0,4δευτ ... Πειτε μου σας παρακαλω μια ΣΩΣΤΗ αντιπροσωπια ΘΕΣΑΛΛΟΝΙΚΗ να παρω τηλ να οτυς τα πω και να παω απο εκει να μου το αλλαξουν . Εδω σερρες μουπαν ειναι φυσιολογικο....βαριεμαι να κανω οτι δεν ειμαι ελεφαντας...

Πως τους κράτησες τους χρόνους?Σε ποια μέτρηση είδες πτώση?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα αντιπροσωπεία για το γνωστό σφύριγμα μου το παρουσίασε στα 45000xm είμαι έκτο εγγύησης μου παρουσίασαν ένα 2"σελιδο"[ το οποιο ζήτησα και μου είπαν ότι είναι απόρρητο έγγραφο] που έγραφε όλα τα συπτώματα του προβλήματος και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την λειτουργία του αυτοκινητου πολύ σύντομα θα έχουν λύση το πρόβλημα από γερμανία.μου είπαν ότι και ας είμαι εκτος εγγύηση θα αποκαταστήσουν το πρόβλημα χωρίς κανένα κόστος κατάλαβα ότι σιωπηλά έχουν κάνει ανάκληση καταγραφουν τα περιστατικά έχουν άνοιξη λίστα μου είπαν και θα με ειδοποιήσουν αυτή όταν λήθη το πρόβλημα από γερμανια

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος που πηγα στον δικο μου για αλλο θεμα μου ειπε οτι η vw πλεον το θεωρει ως φυσιολογικο ηχο που το κανει και στα καινουργια μοτερ σε ολα τα μοντελα tsi και δεν εχουν εντολη να αλλαζουν.

Link to comment
Share on other sites

κάποια στιγμή και πολύ σύντομα πιστεύω θα εντοπίσουν το πρόβλημα είναι πολλά τα αυτοκίνητα που παρουσιάζουν το συγκεκριμένο πρόβλημα όσοι είναι στην εγγύηση πιεζουν να αλλαχτεί τρομπα νερού και ότι άλλο εμπλέκεται στο σφύριγμα το κόστος θα είναι μεγαλο και χωρίς αποτέλεσμα και φανταστείτε ας μας καθησυχάζουν αυτοι το συγκεκριμένο πρόβλημα να δημιουργήσει αλλα τι έχει να γίνει

Link to comment
Share on other sites

κανενα νεο ρε παιδια απο αντιπροσωπειες με αυτο το σφυριγμα τριξιμο κτλ; ειναι πολυ σπαστικό...

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω θα αργησει αυτο ακομα.εδω ειναι τοσο καιρο ετσι.αν ηταν να το φτιαξουν θα το ειχαν κανει με το νεο golf 6.σημειωση οτι και tiguan εχω ακουσει που κανουν ετσι.οποτε...καλα κρασα οπως λενε και στην περιοχη μου οι παππουδες.!

Link to comment
Share on other sites

θα σας απογοητευσω παιδια ... ! Μαλλον δεν θα βγει λυση ...μεγαλο το κοστος....οποιος χανει σε αποδοση ..πολυ δηλαδη 20-30 αλογα και το καταλαβαινει θα γινονται οι συνηθησμενες αλλαγες...

Εμαθα πως πεφτεις καμια φορα 10-15 αλογα και δεν περνεις χαμπαρι τιποτα....

Θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια 10-15 αλογα δεν ειναι λιγα & πιστευω οτι θα ειναι αισθητη η διαφορα. Τωρα αν ζητησουμε τις αλαγες σε Ν75 κτλ θα γινουν δεκτες απο τις αντιπροσωπειες? Αυτο ειναι το θεμα. Ακουσα και σε TIGUAN σημερα το ιδιο προβλημα.

Edited by Kans
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εγω εχω αυτον τον ηχο εδω και 15.000 χλμ περιπου, τον καταλαβαινεις ακομα και με χειροφρενο απλα πρεπει να πατας ταυτοχρονα τον συμπλεκτη χωρις ταχυτητα και πατας αποτομα το πενταλ του γκαζιου.Τωρα εχω 30.000 χλμ και περα απο αυτον το θορυβο μου κανει και εναν αλλο συνεχομενο απο τις 2.000 στροφες μεχρι κοφτες, 99% ειναι ρουλεμαν απο την μερια που ειναι και ο ιμαντας και φυσικα και η αντλια νερου+κομπρεσορα. Αυτο εξακριβωθηκε στον μηχανικο μου που ασχολειτε με VW και στην αντιπροσωποια οπου ακομα εχω εγγυηση για κανα χρονο, αλλα λογο διακοπων μου ειπαν να ξαναπαω σε καμια βδομαδα γιατι χρειαζεται ανταλακτικα να μην το αφησω μεσα για μερες. Μεσα σε λιγες μερες ομως ο θορυβος δυναμωσε και αλλο και απο το ρελαντι και το αφησα. Δεν ξερω αν εχει να κανει με τον ηχο τις σκουριασμενης κουνιας αλλα οταν το φτιαξω θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καμια μα καμια περιπτωση ο ηχος να συνοδευεται και απο χασιμο 10-15 αλογων.το υπογραφω.!ο μονος λογος για τον οποιο υπαρχει περιπτωση να πεσει η αποδοση ειναι να υπαρχει προβλημα με σκαστρα ή n75 ή και τα δυο.κυριως ν75 ομως.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες με μεγάλη μου λύπη το βράδυ στην άδεια αττική οδό το πάτησα αρκετα (μέχρι 4000-ακόμα στρώσιμο), έχονταν 2500χλμ. Στις γρήγορες αλλαγές μου έκανε ένα σπαστικό ήχο σαν τρίξιμο, αλλά χωρίς να αισθανθώ πτώση απόδοσης που φαντάζομαι είναι αυτή η μπούρδα με τη ν75.... Έχει νόημα να το πάω στην αντιπροσωπεία? Αν τους το πω θα μου την αλλάξουν??

Link to comment
Share on other sites

μην σκιζεται τα αυτοκινητα για να το ακουσετε.αρκει μονο να ειστε με δευτερα κατω απο 2000-2100 και να πατησετε αποτομα τερμα το γκαζι γυρω στις 2200 με 2800.εκει μεσα ακουγεται ο ηχος.δενθελει γρηγορες αλλαγες.!οπως εχω ξαναπει επειδη ειναι αρκετα μεσα η αντλια και επειδη ειναι καινουγριο αμαξι μην πας.ετσι και αλλιως θα το ξανακανει.ασε που απο οτι ξερω εχουν εντολη να μην τα αλλαζουν πλεον.

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πειτε καποια αντιπρωσοποια αθηνα να παω να αλαξω σκαστρα, ν75 χωρις να μου πρηξουν τα @@

γιατι στην καρεντα βουλιαγμενης με εχουν με ταμπελα wanted απ εξω :D

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1) αν έχει πρόβλημα γιατί να μη μου την αλλάξουν, υποχρεωμένοι δεν είναι?

2)αν αλλαχθεί όπως και σε σένα, δε θα σταματήσει?

3)καλά, να ρωτήσω και κάτι λίγο άσχετο, όσοι έχετε βελτιώσει με προγράμματα κτλ δεν βλάπτει αυτό το ελάττωμα το αμάξι σας και τις επιδόσεις σας?

Link to comment
Share on other sites

poenstar εγωε παω στην autonet βαρης κορωπιου.καλα γιατι δεν στα αλλαζουν?εχεις δει καποια πτωση στην αποδοση?η σκαστρα ακουγεται κανονικα?απο οτι εμαθα δεν ειναι πολυ ακριβα.γυρω στα 30 ευρω το ενα κανει.

gregmech

1) δεν θα στα αλλαξουν γιατι εχουν τετοια εντολη.αν πηγαινες μεχρι πριν λιγο καιρο θα τα αλλαζες.τουλαχιστον εκει που παω εγ.αλλου δεν ξερω τι γινεται.

2) σε εμενα ειναι περιεργο το θεμα.γιατι εχω αλλαξει 3-4 φορες δεν θυμαμαι ποσες ακριβως και ενω ειχα καινουργια μετα απο καιρο αρχισε να το κανει παλι.ηρθε η ωρα να παω για service αλλαξα n75 και σκαστρα που ειχα προβλημα και μετα δεν ξαναακουστηκε.τωρα δεν ξερω αν ετυχε και σταματησε τοτε ή αν εμπλεκονται και αυτα στο προβλημα.

3) αυτο θα ηθελα να το μαθω και εγω.οσοι φορατε προγραμμα εχετε δει κατι περιεργο με το συγκεκριμενο προβλημα ???

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

εχω δει πτωση στην αποδωση αρκετα μεγαλη.

η σκαστρα δεν ακουγετε μονο στις αλαγες αλλα και ωταν αφηνω το γκαζι σαν να ειναι ανιχτου τυπου ακουγεται!

επισης ωταν βαζω μπρος και τσοκαρει (ανεβαζει στροφες και μετα πεφτουν) ακουγεται ενας ηχος σαν απο ιμαντες παλιου αυτοκηνιτου κατι τετοιο.

να πω οτι φοραω προγραμμα και η πτωση φενεται σε ανιγματα 3ης 2ερας οπου μεχρι πριν λιγο καιρο δεν πατουσε κατω το αμαξι. (εχω το 122)

μιχαλη που μενεις φιλε; εγω αγιας μαρινης κορωπιου. θα περασω απο εκι που ειπες να δω αν θα μου τα αλαξουν!

την δευτερα θα εχω κανονισει να αλαξω μπουζι και να παω σε δυναμομετρο. μετα θα περασω για ενα logarisma απο την overload και τριτη θα παω στην auto

Edited by poenstar
Link to comment
Share on other sites

εγω μενω πορτο ραφτη.ακου.εχεις ρυθμιστη για να σου βαζει το μαμα προγραμμα?αν ναι ωαλε το μαμα.γιατι αν πας και πεις πτωση αποδοσης και γενικα αυτα που εχεις ισως να σου που και καλα για το προγραμμα που φορας.και αυτο θα το καταλαβουν αν το παρουν βολτα για να ακουσουν το προβλημα.η πτωση αποδοσης μηπως οφειλεται σε κατι προγραμματιστικο?να σου πω.ποσα αλογα πηγε με προγραμμα απο τα 122 μαμα? για την κσαστρα σε ρωτησα γιατι αν ακουγεται εισαι λογικα οκ.σε αλλα που βγαζει προβλημα τρυπαει και δεν ακουγεται τιποτα.η σκαστρα ετσι πρπεει να ακουγεται.οταν αφηνεις το γκαζι.

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

155 πηγε αλλα δυναμομετριση θα γινει τη δευτερα.

δεν ειναι θεμα προγραμματισμου σιγουρα. πριν λιγο καιρο ειχα προβλημα μπεκ και πολλαπλασιαστη δεν ξερω αν εκι οφειλεται..

θα το ψαξω

Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81

ξεβιδωσε την και δες αν εχει σκιστει το διαφραγμα.Αν θες εχω εγω μια ελαχιστα χρησιμοποιημενη 06F 145 710 G.Tην ειχα παρει για να τοποθετησω το spacer αλλα τωρα τα εβγαλα και τα δυο και εβαλα την 06H 145 710D που φοραγε απο τη μανα του.Αν ειναι χαλασμενη παντως δε βρισκω το λογο να μην την αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.