Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

1)Καθε ποτε κανουμε καθαρισμο πεταλουδας?

2)Οσοι φοραμε προγραμμα πρεπει να παμε στον προγραμματιστη μας για ρυθμιση της πεταλουδας ή δεν εχει σχεση?

3)Θελω να αλλαξω εξατμιση μονο και μονο για αλογα ΟΧΙ θορυβο...μονο καταλυτη αλλαζω? Και ποιον? δεν εχω ιδεα!

-----

Ποεν τελικα βρηκες τουρμπινα και πατεντα?

Αντε γιατι αρχισα να τα βαριεμαι τα 150..

3) αν θες αλογα δεν αξιζει τον κοπο να δωσεις ενα 1000 το λιγοτερο για να παρεις 6-7 αλογα και 1 κιλο ροπης.

και εγω ετσι ελεγα αλλα τελικα πιστευω οτι δεν αξιζει.

οχι δεν βρηκα τουρμπινα το παρατησα το θεμα.. περιμενω το πολο gti.. θελω να δω σε τι τιμη θα ερθει..

για να κανω κατι σωστο με το 122 θα επρεπε να σκασω αρκετα.

οποτε προτιμω να φυγουν 2-3 χιλιαρικα παραπανω και να παω στο πολο μιας και η τιμη του ειναι κοντα στα 21

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

3)Θελω να αλλαξω εξατμιση μονο και μονο για αλογα ΟΧΙ θορυβο...μονο καταλυτη αλλαζω? Και ποιον? δεν εχω ιδεα!

Ο μόνος που ξέρω ότι έχει βάλει ολόσωμη εξάτμιση είναι ο turbomakis και έχει μετρηθεί στα 163 άλογα. Αν θες να δώσεις 1200 ευρώ και να ανέβεις 5 ίππους το κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθαει τπτ σε θερμοκρασιες ή τπτ? απλα 3-6 αλογα? Εγω τα υπολογιζα πως εισαγωγη εξατμιση θα παρω καμια 15-20.. με επαναπρογραμματισμο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθαει τπτ σε θερμοκρασιες ή τπτ? απλα 3-6 αλογα? Εγω τα υπολογιζα πως εισαγωγη εξατμιση θα παρω καμια 15-20.. με επαναπρογραμματισμο..

Πέφτει η θερμοκρασία της τουρμπίνας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθαει τπτ σε θερμοκρασιες ή τπτ? απλα 3-6 αλογα? Εγω τα υπολογιζα πως εισαγωγη εξατμιση θα παρω καμια 15-20.. με επαναπρογραμματισμο..

Στο συγκεκριμένο κινητήρα, η διαφορά δε θα είναι σε καμία περίπτωση τόσο μεγάλη.

Σε ένα Cupra για παράδειγμα, θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

οτι κ να βαλεις δεν παει πανω απο αυτα τα αλογα 160+++ θα εισαι

εκτος κ αν κανεις καταφερε με ξυραφιασμενες τουρμπινες να παει παραπανω

αλλα εκει το θεμα αλλαζει εδω μιλαμε για stage 1

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Σημερα το πρωι παρατηρησα κατι που με ενοχλησε παρα πολυ.

1ον. Οταν το εβαλα μπροστα περα απο το γνωστο θορυβο που κανει οταν τσοκαρι ακουστηκε και ενα ΚΡΡΡΡΡ για 1-2 δευτερολεπτα και μετα κανονικα. :o

2ον. Οταν πηγαινα π.χ με 2αρα με 2000σαλ και αφηνα γκαζι με ταχυτητα μεσα οπως κατεβαζε τις στροφες ακουγοταν πολυ βουυυυυυυυητο.

ΤΟ βουητο ηταν ακριβως οπως οταν τρεχεις με το αμαξι και ανοιξεις το πισω παραθυρο..

Εχω κανα το παρω 5-6 μερες το αμαξι και σημερα ειχε 38 βαθμους.

Τελευταια φορα που το πηρα το "ξεμπουκωσα" κιολας να μην λεει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Σημερα το πρωι παρατηρησα κατι που με ενοχλησε παρα πολυ.

1ον. Οταν το εβαλα μπροστα περα απο το γνωστο θορυβο που κανει οταν τσοκαρι ακουστηκε και ενα ΚΡΡΡΡΡ για 1-2 δευτερολεπτα και μετα κανονικα. :wacko:

2ον. Οταν πηγαινα π.χ με 2αρα με 2000σαλ και αφηνα γκαζι με ταχυτητα μεσα οπως κατεβαζε τις στροφες ακουγοταν πολυ βουυυυυυυυητο.

ΤΟ βουητο ηταν ακριβως οπως οταν τρεχεις με το αμαξι και ανοιξεις το πισω παραθυρο..

Εχω κανα το παρω 5-6 μερες το αμαξι και σημερα ειχε 38 βαθμους.

Τελευταια φορα που το πηρα το "ξεμπουκωσα" κιολας να μην λεει..

αν στο έκανε πριν ανέβει η θερμοκρασία κ δουλέψει αρκετά ο κινητήρας για να έρθει σε θερμοκρασία λειτουργειας μου φενετε οτι έκανες το ακριβός αντίθετο απο το ξεμπουκομα!! :p

Link to comment
Share on other sites

Το ξεμπουκομα το εκανα πριν 4-5 μερες.

Παντως για το βουητο δεν ξερω..Μπορει να ειναι και φυσιολογικο γτ 1η φορα δεν ακουγα μουσικη.

Αλλα το αλλο οταν το εβαλα μπρος τι σκ@τ@ ηταν.. Και εκανε δυνατο Κρρρρρρρρ!

Link to comment
Share on other sites

Το ξεμπουκομα το εκανα πριν 4-5 μερες.

Παντως για το βουητο δεν ξερω..Μπορει να ειναι και φυσιολογικο γτ 1η φορα δεν ακουγα μουσικη.

Αλλα το αλλο οταν το εβαλα μπρος τι σκ@τ@ ηταν.. Και εκανε δυνατο Κρρρρρρρρ!

dont worry einai φυσιολογικοί να κάνει κάποια ας το πούμε σκασίματα -θορύβους μέχρι να πέσουν οι στροφές του ρελαντί απο το τσοκ δλδ απο 1300 σε 800...

για το βουητό μπας κ έχεις ξεφούσκωτα λάστιχα??γτ εγω ακουω έντονο βουητό κ κοπανιματα απο την ανάρτηση κ καταλαβαίνω οτι θέλουν φούσκωμα τα λάστιχα μου!!+ μειωμένη ποιότητα κύλισης.

Link to comment
Share on other sites

Το βουητο οκ το ξεπερασα ισως να μην ειναι και τιποτα.

Το ΚΡΡΡΡ ηταν με το που μιζαρα και πηρε μπρος.. τεσπα οτι και να ειναι αφου προχωραει το αμαξι :clapping:

Δεν ειναι εποχες τωρα για συνεργεια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ΚΡΡΡΡ το έχω ακούσει και εγώ μερικές φόρες και συγκεκριμένα όταν δεν είχα βάλει μπροστά το αυτοκίνητο για τουλάχιστον 2-3 μέρες. Απλα πάει να ανεβάσει περισσότερες στροφές για το Cold Start αλλά εκεί "τα βρίσκει σκούρα". Θα δεις ότι μετά δεν θα σου το ξανακάνει (εκτός και αν αφήσεις και πάλι το αυτοκίνητο για μέρες εκτός λειτουργίας)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες έχω στα χέρια μου ένα Α3 με το μοτερ με τα 122-125 άλογα. Υπάρχει κάποιος πνίχτης στην εισαγωγή, που βγαίνει, σαν του golf 160? μήπως να βγάλω τελείως το φίλτρο?νοικιάρικο είναι.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ανοιξεις το καπακι και να το αφησεις ψωρις καπακι.

μην βγαλεις φιλτρο θα γινει σκουπα delongi κριμα ειναι μωρε!!!

πνιχτη δεν εχει

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

μήπως να βγάλω τελείως το φίλτρο?νοικιάρικο είναι.

σοβαρος ανθρωπος σου λεει μετα...δκηγορος..tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε διακοπές λέμε, αχαχαχαχαχα.

Ακολούθησα πάντως τη συμβουλή του Πάνου και έχει ωραίο θόρυβο. Ωραίο μοτεράκι, πολύ οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

τον θορυβο τον ζηλευω απο το μοτερ αυτο.οταν το ειχε 1κανει ο ktm25089 κ μετα ο κοσμας εγω ημουν μες της τσατιλα καθως ο ηχος που κανει ειναι πολυ αγριος κ φυσικα τον απολλαμβανεις τσαμπα..ενω για τα δικα μας θελει ενα βαρελακι σκουπα κατι...κ ειναι κ ΟΕΜ οι αχρηστοι

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως. Και νομίζω ότι τραβαει και λίγο καλύτερα, αλλά ίσως είναι ιδέα μου.

Απο την άλλη οι κομπρεσσορατοτούρμπινοι έχουμε τον γνωστό...πνίχτη!

Link to comment
Share on other sites

43000 χιλιομετρα..

πηγα και αλαξα.. υγρα φρενων, εξαερωση κλπ, πισω τακακια καθως ειχαν λιγοτερο απο 1mm και ουσιαστικα δεν ειχα φρενα!!!

μου αλαξαν μπουζι τα οποια ηταν δικα μου εκαναν γενικο ελεγχο και βρηκαν προβλημα στο συνχροναιζ 2ερας το οποιο τους ειχα πει εγω.

τιμη 170 ευρο. πως το βλεπετε?? πολλα η λιγα μου πηραν?

τελος μια ερωτιση στους προγραμματιστες του club μας.

λογο του γνωστου προβληματος με τα καυσιμα και μιας και 100αρα δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ!!!! να βαλω 95αρα η θα εχω χοντρο θεμα?

εχω ρυθμιση 100αρας για το προγραμμα :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.