Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Καλα γιατι να βγαλω το καπακι?

Σκουπιδακια?Σκονι? Τι να τον κανω τον ηχο.Σιωπηλος δολοφονος!

Αλογα θελω αλογαααααα! sillyhorse1rb5.gif (μην ρωτηση κανεις γτ δεν πηρα το 140)

Για πειτε σχετικα με το καπακι..φοβαμαι να το κανω αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ετσι η διαταξη στο φιλτροκουτι σου που ανοιγοντας το καπακι δεν καταργεις το φιλτρο.

Ο αερας φολτραρεται κανονικοτατα απλα ρουφαει και απο πανω που τωρα με τα κρυα δε μας ενοχλει καθολου.

Ο ήχος ειναι εξωφρενικος για τοσο ευκολη παρεμβαση.

Πήγαινε να το δοκιμασεις τωρα κιολας! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλα με εψησες τωρα! Το βραδακι θα βγει το φιλτροκουτι!

ΑΝ ΚΑΙ ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ! smurf2.jpgsmurf2.jpgsmurf2.jpgsmurf2.jpg

Χθες με γραψανε στον εγγλεζικο αλλα ευτηχος ο τυπος ηταν ξηγημενος και πληρωνω λιγα..

Τελος παντων. Αυτα τα ολιγα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι βγαλαμε το καπακι απο το Golf V ενος συναδελφου και σε διαβεβαιώνω ότι η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Δίνει ένα πολύ άγριο μουγκρητό στο γκάζωμα και η σκάστρα ακούγεται πολύ πιο έντονα.

Αν και καλό θα ήταν να το προσέξεις λίγο μέχρι να λύσεις το πρόβλημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μου το θυμησες τωρα?ααχχχχχ

Το βραδυ αν δεις ενα γαλαζιο γκολφ να γκαζωνει sillyhorse1rb5.gif και απο πισο του smurf2.jpgsmurf2.jpgsmurf2.jpg

Εμποδισε τους ! machinegun.gif

Τι γ____α που ειναι οι φατσουλες!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

¶ντε πες μας εντυπωσεις απο την απλή και ανέξοδη μόντιφα.

Και με προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μου το θυμησες τωρα?ααχχχχχ

Το βραδυ αν δεις ενα γαλαζιο γκολφ να γκαζωνει sillyhorse1rb5.gif και απο πισο του smurf2.jpgsmurf2.jpgsmurf2.jpg

Εμποδισε τους ! machinegun.gif

Τι γαματα που ειναι οι φατσουλες!

Δεν θα το μετανιώσεις αν το κάνεις!!!Απλά κάθε 5000 καθάριζε το!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Απο Πεμπτη, το αργοτερο την Δευτερα θα εχω νεα για το αν το αμαξι ειναι κομπλε ή αν θα αναγκαστω να βγαλω το προγραμμα..

Ενταξει δεν βγαζω συμπερασματα γρηγορα διοτι οσοι ξερουν σε ποιον το εβαλα θα ξερουν οτι ειναι γνωστος για τις σωστες/καλες δουλειες

που εχει κανει, και δεν το μετανιωνω μεχρι στιγμης...

Μπορει να ειναι κατι αλλο...Και γω θυμαμαι καποτε περασαμε εναν συναγερμο με το πατερα μου σε ενα αμαξι και μετα απο

δυο χλμ το αμαξι χαλασε δεν αναβε.. Ειχαμε ακουσει τον εξαψαλμο ενω στην τελικη ειχε λιοσι το "κερι" της εγγυησης και κατι εγινε εκει και κολησε

και οχι οτι καναμε μλκια με το συναγερμο.

Τα προβληματα ενημερωτικα ξεκινησαν απο βενζινη και χειροτερεψαν απο τοτε που εβγαλα τον πολο της μπαταριας.

Και απλα σαν κακη εμπειρια συνιστω να μην βγαζετε τον πολο.

Αυτα απο εμενα φιλικα Δημητρης.

Υ.Γ Ψηνομαι για εισαγωγη... τι να βαλω?

φιλε μου μετα απο πααααρα πολυ ψαξιμο εχω να σου πω το εξης χωρις δευτερη σκεψη.

BMC CDA (βαρελακι

204 Eyro αγορα μεσω internet με τη μια απο τη Bmc + εξοδα αποστολης με coorier (σε 4 μερες το ειχα απο τη μερα που πληρωσα)

code number: SP-13S επισημα η bmc δεν δινει καποιο βαρελακι για αυτο το αμαξι αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο στο internet και οχι μονο ειδα οτι ο αντιπρωσοπος στην ελλαδα δινει αυτο για το tsi 122 καθως και πολλα site εξωτερικου που πουλανε bmc δινουν αυτο. γενικα σε καλυπτει απολυτα για 160+ αλογα.

το αμαξι κερδισε ΠΑΝΤΟΥ ιδικα χαμηλα απο ηχο πολυ μπροστα.. σκασιματα απο τη σκαστρα ρουφηγματα και ακωμα και στο αφημα του γκαζιου το ακους.

χωανη αν θες να με ακουσεις μη βαλεις. στο λεω επιδη ειχα και πραγματικα δεν λεει. το μονο που σου δινει ειναι ηχο τπτ παραπανω ισως και λιγο να κρεμαει.

θα εχεις πολυ σκονη και ισως βουλομενα μπεκ σε βαθος χρονου

αυτο στο λεω μετα απο δοκιμες που εκανα. εχω δοκιμασει αρκετες λυσεις και αυτη ειναι η καλυτερη

αν θελεις στηλε μου να σου πω πως θα κινιθεις για να το τσιμπισεις.

οριστε και μερικες φοτο απο τοποθετιση

http://i174.photobucket.com/albums/w85/poenakos/IMG_0453.jpg

http://i174.photobucket.com/albums/w85/poenakos/IMG_0455.jpg

http://i174.photobucket.com/albums/w85/poenakos/IMG_0456.jpg

Edited by poenstar
Link to comment
Share on other sites

Απο φιλτρο θα προτιμησω απλα να αλαξω το εργοστασιακο με ενα πιο ελευθερο..Κ&Ν κατα προτιμηση.

Δεν θελω μοντιφες στυλ βαρελακια/φιλτροχωανες κτλπ..

Επισης απο εξατμιση αν και θα ηθελα ενα σωληνα απο μπροστα μεχρι πισω 80μμ χωρις τπτ(καταλυτες/καζανακια)

μαλλον θα γινει αλαγη απο gti ή r32!

Καλα ολα αυτα που λεω δεν ειναι για το αμεσο μελλον.. απλα στα σχεδια μου!

Link to comment
Share on other sites

Επισης απο εξατμιση αν και θα ηθελα ενα σωληνα απο μπροστα μεχρι πισω 80μμ

Πόσο????

Ποιος εγκληματίας σου δίνει αυτές τις ιδέες?

Το πολύ 60 mm θα βάλεις (ίσως και γω πολύ να λέω)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν λες πολλα. 60 ειναη αυτο που θελει ενα 122 ακωμα κ σε full πρωτο σταδιο!

ισως λιγο μεγαλυτερο ΜΟΝΟ το downpipe οτιδηποτε παραπανω ειναι υπερβολικο και σιγουρα μειον για το 122αρι.

αρκετοι που εβαλαν μεγαλυτερη διαμετρο μετα ετρεχαν να το αλαξουν με μικροτερο η να βαλουν τη μαμα ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπα περι 80μμ ειναι απλα μια τρελα μου..

Γενικα παντα ηθελα ενα αμαξι με 4πλο καρμπιρατερ και μια εξατμηση χωρις καταλυτες και φιλτρα και καναζανια και μα μου..

Ουτε εγκεφαλους στο αμαξι ουτε τπτ..Ενα Μκ1 Gti ασπουμε..

60μμ που λετε απο μπροστα μεχρι πισω ?

Link to comment
Share on other sites

poen εστειλα email @ BMC αλλα ποσες μερες κ δεν απαντησαν αετο πετανε?

δωσε λιγο το email που εχεις κ εβγαλες ακρη?

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να τους κραξεις λιγο και μετα θα απαντησουν στο δευτερο μαιλ απαντανε haha σου στελνω με πμ το μαιλ..

απλα πρεπει να τους πεις αυτα που σου ειπα αλιως σε παραπεμπουν στον dealer εδω που ειναι χειροτερος και απο το eric τον dealer της milltek

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος το βαρελάκι της bmc που δείχνει ο φίλος πιο πάνω να μπορέσει να συνδεθεί με την μαμά σκούπα?

Η ιδέα να κατεβαίνει χύμα σωλήνας στο προβολάκι δεν μου πολυ αρέσει..

Link to comment
Share on other sites

Poenstar σε προιγουμενο ποστ σου ειχες γραψει οτι με bmc στο βαθος του χρονου θα εχω πολυ σκονι

και ισως βουλομενα μπεκακια..

Ισχυει το ιδιο και για τις φιλτροχωανες?

Link to comment
Share on other sites

Βουλωμένα μπεκ δε θα έχεις. Δεν μπορει να βουλωσει ενα μπεκ που ψεκαζει με 100+ bar επειδη θα πιασει σκονη ή κάπνα στο εξωτερικό του ακροφυσίου του.

Πάντως ότι ισχύει για το βαρελάκι ισχύει και για τη φιλτροχοάνη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος το βαρελάκι της bmc που δείχνει ο φίλος πιο πάνω να μπορέσει να συνδεθεί με την μαμά σκούπα?

Η ιδέα να κατεβαίνει χύμα σωλήνας στο προβολάκι δεν μου πολυ αρέσει..

ειμαι στο ψαξιμο.

εχω σκευτει κατι αλλα δεν το εχω κανει ακωμα..

Link to comment
Share on other sites

Βουλωμένα μπεκ δε θα έχεις. Δεν μπορει να βουλωσει ενα μπεκ που ψεκαζει με 100+ bar επειδη θα πιασει σκονη ή κάπνα στο εξωτερικό του ακροφυσίου του.

Πάντως ότι ισχύει για το βαρελάκι ισχύει και για τη φιλτροχοάνη.

Πιθανόν τότε να έχουν αλλάξει τα μπεκ ως προς την κατασκευή τους.

Γιατί εμένα μου είχε βουλώσει μπεκ σε simple point (mono point) FIAT στο παρελθόν με φιλτροχοάνη BMC που έβγαλα στην συνέχεια τοποθετώντας φίλτρο Kingdragon στο φιλτροκούτι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Γενικότερα τα Cinquecento Sporting & Punto είχαν θέμα με τις χοάνες (γάζας) στην δεκαετία του '90. Για αυτό και είχαν επικρατήσει & στα Punto GT οι χοάνες - σφουγγάρι όπως της ITG (Powerchips).

Link to comment
Share on other sites

Τα μπεκ βουλώνουν από τη μέσα πλευρά τους από σκουπιδάκια βενζίνης.

Βεβαια δεν παιρνω και ορκο οτι δε συνέβει αυτο που λες αλλα και πάλι εκεινα τα μπεκ ψέκαζαν με 3-4 bar, όχι 100.

Link to comment
Share on other sites

Τα μπεκ βουλώνουν από τη μέσα πλευρά τους από σκουπιδάκια βενζίνης.

Βεβαια δεν παιρνω και ορκο οτι δε συνέβει αυτο που λες αλλα και πάλι εκεινα τα μπεκ ψέκαζαν με 3-4 bar, όχι 100.

ok ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αντε τι εγινε τοσο καιρο..?

Δεν ειχαμε κανα νεο για κανενα "122αρι"?

Να κανω εγω τοτε ενα θεμα . Στις ποσες στροφες χτυπαει κοφτη?

Με ενδιαφερει πιο πολυ να μαθω απο τσι με προγραμμα!

Με την 2α μια φορα το δοκιμασα και νομιζω ειδα 6400-6500..Γυρο στα 100-105χλμ ειμουν!

εσας ποσο χτυπαει?

3500-6100 1η,2α,3η,4η παντος γαζωνω :(

Σε κανα μηνα θα κανω και μια δυναμομετρηση να δουμε τι πουλια πιανουμε!

Link to comment
Share on other sites

Απο φιλτρο θα προτιμησω απλα να αλαξω το εργοστασιακο με ενα πιο ελευθερο..Κ&Ν κατα προτιμηση.

Δεν θελω μοντιφες στυλ βαρελακια/φιλτροχωανες κτλπ..

Επισης απο εξατμιση αν και θα ηθελα ενα σωληνα απο μπροστα μεχρι πισω mega_shok.gifμμ χωρις τπτ(καταλυτες/καζανακια)

μαλλον θα γινει αλαγη απο gti ή r32!

Καλα ολα αυτα που λεω δεν ειναι για το αμεσο μελλον.. απλα στα σχεδια μου!

Για δοκιμασε κατι τετοιο ...

Το βαρελακι ειναι ΚΝ apollo ... η τοποθετηση δικη μου μοντιφα :nea:

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.