Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Thanks για τις αποψεις.

Η παραγγελια εγινε τελη ιουλιου με τον 122 , ασημι gt sport με επιπλεον ESP , υποβραχιονιο και συναγερμο απο το εργοστασιο.

Τωρα μενει να περιμενω 3 με 3μιση μηνες συμφωνα με τον αντιπροσωπο ;)

¶ντε φίλε με το καλό να παραλάβουμε τα golfakia μας, και τέλη Ιουλίου έκλεισα το highline 122 με ηλιοροφή (κτλ που δεν τα θυμάμαι απ'έξω :whistling: ), σε μπλέ-ανθρακί.... Πήρα χτες να μάθω νέα και το περιμένουμε τελη Οκτωβρίου!!!!!

Αν θες πες μου με ΡΜ από που το πήρες.... να συγκρίνουμε εμπειρίες!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κανεις να μυ πει που μπορω να βρω χαρακτηριστικα του αυτοκινητου?κινητηρα βασικα.οπως συμπιεση,τυπο τουρμινας κτλ???

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κανεις να μυ πει που μπορω να βρω χαρακτηριστικα του αυτοκινητου?κινητηρα βασικα.οπως συμπιεση,τυπο τουρμινας κτλ???

Ευχαριστω.

Edw exei polles leptomereies , nomizw 8a vreis tis apanthseis pou 8eleis

http://www.engineforall.com/en-index.php/2...-122-cv-engine/

Link to comment
Share on other sites

1,8bar maximum pressure????????????????????????

διαβασα καλα???

δηλαδη εχει 1,8 στο overboost?λιγο πολυ δεν ειναι??

Τα twincharger τα δικα σας ποσο βγαζουν?καποιος θα εβαλε πιεσομετρο σε αυτα σιγουρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Autometer sport-comp μαυρη προσοψη.

ψιλο-ληστεια εδω.Το ειχαν 110 και το βρηκα καινουργιο με μεταφορικα 50 ευρω.

Κανεις που να εχει μετρησει πιεση να μου φυγει η απορια βρε παιδια μεχρι να ερθει???

Με μέτρηση στο VAG-COM έχουμε 0,7bar στις 5700 στροφές και 0,1bar στον κόφτη δηλαδή στις 6500.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατεβάζεις αυτό το excelόφιλο το ανοίγεις και βλέπεις τις μετρήσεις που έχω κάνει στο VAG-COM όπως σταθερή πίεση overboost, αβάνς ανάλογα με τις στροφές του μοτέρ! κ.αλ.

http://www.sendspace.com/file/z45de4

Αν δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις πες μου να σου εξηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε 1650mbar εχουμε 1,65 ετσι?

ειναι η πιεση στο μοτερ η εχει και της ατμοσφαιρας μεσα?

δηλαδη δουλευει στο 1,65bar (που δεν πιστρευω) ή ειναι 1 της ατμοσφαιρας και 0,65

συγνωμη αλλα μπερδευτηκα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μετράει σε mbar άρα εσύ βγάζεις από το 1.65 το 1 και το κάνεις 0. Με λίγα λόγια δηλαδή το overboost που έχει είναι 0.65bar στις 2640 στροφές!

Γενικά το μοτέρ είναι πάρα πολύ καλό με απίστευτο αβάνς που απορώ με το πρόγραμμα τι αλλαγές θα κάνουν εκτός από την πίεση της τουρμπίνας!

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

εχει βρει κανενας προγραμμα για αυτο το αυτοκινητο τελικα?το leon απο το ιδιο μοτερ βγαζει 18 αλογα παραπανω απο οτι βλεπω.δεν μπορει να ειναι λαθος του δυναμομετρου αυτο!!!

Υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο προγραμμα η αντιπροσωπεια να μην χασουμε και την εγγυηση?

Δοκιμασα και εβγαλα το καπακι του φιλτρου αερα και εκτος απο θορυβο,σαν να μου φανηκε οτι δουλευει πιο καλα.θα δοκιμασω να βαλω μια κυλινδρικη χοανη στην θεση του χαρτινου χωρις το καπακι και να κανω μερικα χιλιομετρα.Ακουγετε μεσα στο αμαξι τωρα και το γεμισμα της τουρμπινας.Τελικα δουλευει απο πολυ χαμηλα.απο τις 1500 και ακους να γεμιζει.

Υπαρχει κανενα προβλημε εαν δεν αλλαξω το φιλτρο και το κυκλοφορω χωρις το καπακι?Δεν νομιζω ετσι??

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω μια απορια... οταν πηρα το αυτοκίνητο μου (tsi 122) ο αντιπροσωπος (αλλα και κανα 2 αλλοι γνωστοι) μου ειπαν πως χρειαζετε να αφηνω τον κινιτηρα να δουλευει κανα 2 λεπτα αφου ξεκινησω και αλλο τοσο αφου σβησω τη μηχανη... μπορει καποιος να μου το επιβαιβαιωσει;

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω μια απορια... οταν πηρα το αυτοκίνητο μου (tsi 122) ο αντιπροσωπος (αλλα και κανα 2 αλλοι γνωστοι) μου ειπαν πως χρειαζετε να αφηνω τον κινιτηρα να δουλευει κανα 2 λεπτα αφου ξεκινησω και αλλο τοσο αφου σβησω τη μηχανη... μπορει καποιος να μου το επιβαιβαιωσει;

Αφού ξεκινήσεις πρέπει απλά να οδηγείς χωρίς να τουρπίζεις μέχρι να πιάσει θερμοκρασία.....δηλ. να μην το σκίζεις...

επίσης λίγο πριν φτάσεις στον προορισμό σου και χρειαστεί να σβήσεις τον κινητήρα απλά πηγαίνεις πιο ήπια ....για κανένα 5λεπτο.....και δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω μια απορια... οταν πηρα το αυτοκίνητο μου (tsi 122) ο αντιπροσωπος (αλλα και κανα 2 αλλοι γνωστοι) μου ειπαν πως χρειαζετε να αφηνω τον κινιτηρα να δουλευει κανα 2 λεπτα αφου ξεκινησω και αλλο τοσο αφου σβησω τη μηχανη... μπορει καποιος να μου το επιβαιβαιωσει;

Οταν βαζεις μπρος θα το αφηνεις να λειτουργησει λιγο στο ρελαντι περιπου οσο σου ειπαν ή μπορεις απλα να περιμενεις να πεσουν οι στροφες (διοτι ξεκινα με 1200 περιπου).Το Χειμωνα που κανει κρυο, ο χρονος μεχρι να πεσουν , μπορει να φτασει οντως τα δυο λεπτα.Απο κει και περα δεν τουρμπιζεις μεχρι να πιασει θερμοκρασια το λαδι (οχι το νερο).Δεν εχουμε δυστυχως ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου οποτε εγω υπολογιζω τον διπλασιο χρονο απο αυτον που χρειαζεται το νερο να πιασει τους 90.Απο κει και περα δεν αρχιζεις ξαφνικα να βαρας τρελες πιεσεις.Ξεκινας να τουρμπιζεις χαλαρα.Λιγο πριν φτασεις στον προορισμο σου (και ειδικα αν το εχεις σκισει πιιο πριν) το πηγαινεις χαλαρα και μολις παρκαρεις αστο το πολυ κανα 2λεπτο να δουλεψει στο ρελαντι και μετα σβηστο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις μπρος θα το αφηνεις να λειτουργησει λιγο στο ρελαντι περιπου οσο σου ειπαν ή μπορεις απλα να περιμενεις να πεσουν οι στροφες (διοτι ξεκινα με 1200 περιπου).Το Χειμωνα που κανει κρυο, ο χρονος μεχρι να πεσουν , μπορει να φτασει οντως τα δυο λεπτα.Απο κει και περα δεν τουρμπιζεις μεχρι να πιασει θερμοκρασια το λαδι (οχι το νερο).Δεν εχουμε δυστυχως ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου οποτε εγω υπολογιζω τον διπλασιο χρονο απο αυτον που χρειαζεται το νερο να πιασει τους 90.Απο κει και περα δεν αρχιζεις ξαφνικα να βαρας τρελες πιεσεις.Ξεκινας να τουρμπιζεις χαλαρα.Λιγο πριν φτασεις στον προορισμο σου (και ειδικα αν το εχεις σκισει πιιο πριν) το πηγαινεις χαλαρα και μολις παρκαρεις αστο το πολυ κανα 2λεπτο να δουλεψει στο ρελαντι και μετα σβηστο.

Με αυτο τον τροπο επεκτεινεις την ζωη της τουρμπινας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

lol ευχαριστω για τον χρονο που χασατε απ τη ζωη σας για να μου απαντισετε παιδες tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

α μολις θυμηθηκα και κατι ακομα απο τα πολλα που θα μου ερθουν... στο ρελαντι οταν βαραω τερμα γκαζι παει μεχρι 4000 στροφες... ετσι πρεπει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

α μολις θυμηθηκα και κατι ακομα απο τα πολλα που θα μου ερθουν... στο ρελαντι οταν βαραω τερμα γκαζι παει μεχρι 4000 στροφες... ετσι πρεπει να ειναι?

Ναι για προστασια του κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις αποψεις.

Η παραγγελια εγινε τελη ιουλιου με τον 122 , ασημι gt sport με επιπλεον ESP , υποβραχιονιο και συναγερμο απο το εργοστασιο.

Τωρα μενει να περιμενω 3 με 3μιση μηνες συμφωνα με τον αντιπροσωπο :lol:

Φίλε pittas δεν πιστέυω να παρέλαβες και να μην μας το είπες έτσι?????

Εμένα σήμερα με ειδοποίησαν οτι αυριο μπαίνει τελωνείο το golfaki μου (TSI 122), άντε να περάσουν και οι υπόλοιπες 10 μέρες για να έρθει στα χέρια μου :lol: .... τα συναισθήματα ανάμικτα , γιατί σε λίγο θα πρέπει να αποχαιρετήσω τον καλό μου ιμπιζάκο.. :lol::lol: .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.