Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

την ξεσκεπασαν στο σερβις του φιλοσιδη και ξεχασαν να ξαναβαλουν μετα την τσοχα...

ωταν το καταλαβα ειχαν περασει μερες.

Link to comment
Share on other sites

την ξεσκεπασαν στο σερβις του φιλοσιδη και ξεχασαν να ξαναβαλουν μετα την τσοχα...

ωταν το καταλαβα ειχαν περασει μερες.

Πάνο επειδή βγήκε η μπαταρία χρειάστηκε να κάνει adaptation και να δουλέψει σωστά :blush:

Link to comment
Share on other sites

οχι η μπαταρια εχει βγει κανα 6 μηνο την εισαγωγη εγω την εβαλα μονος απλα πηγα σε ενα εξατμισα διπλα στο σπιτι μου της καξιας ωρας εδω στη λαρισα και μου εκωψε ενα κομματι ινοξ Φ60.

Δεν βγηκε η μπαταρια προσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη πριν ανοιξω το λινκ λεω για τον ανταπτορα θα εχει βαλει λινκ!!!

αφου ανοιξε το λινκ ελαμψαν τα ματια μου!

κατσε να δουμε αν ειναι για τα 1.4 TWINCHARGED TSI η για τα δικα μας.

αν ειναι για τα δικα μας θα την παρω.

Δε αναφερει το 1.4 αλλου, μονο στο τιτλο !

Λετε να ισχυει οντος ? Θα τους στειλω email

Προς το παρων εχω αυτο το spacer που κανει σα λεωφοριο και το εχω βαρεθει λιγο !

____________________________________________________________________________

Κοντρα με Peugeot RC 150 αλογα πως το βλεπετε ?

Θα με διασυρει η θα ναι derby ?

Edited by xband
Link to comment
Share on other sites

Δε αναφερει το 1.4 αλλου, μονο στο τιτλο !

Λετε να ισχυει οντος ? Θα τους στειλω email

Προς το παρων εχω αυτο το spacer που κανει σα λεωφοριο και το εχω βαρεθει λιγο !

____________________________________________________________________________

Κοντρα με Peugeot RC 150 αλογα πως το βλεπετε ?

Θα με διασυρει η θα ναι derby ?

το έχεις χαλαρά με πρόγραμμα (φίλος πάτησε μαζί με leon και του άνοιξε!)

όσον αφορά την σκάστρα κάνει τελικά γιατί 1ον το 122 μοτέρ φοράει ίδια σκάστρα με Cupra/S3 οπότε αφού μπαίνει σ αυτούς μπαίνει και σε μας

και 2ον η forge στο facebook έγραψε για A1 1.4 TSI 122 ότι μπαίνει η σκάστρα που τελειώνει σε ....TVR (δεν θυμάμαι το υπόλοιπο)

Link to comment
Share on other sites

το έχεις χαλαρά με πρόγραμμα (φίλος πάτησε μαζί με leon και του άνοιξε!)

όσον αφορά την σκάστρα κάνει τελικά γιατί 1ον το 122 μοτέρ φοράει ίδια σκάστρα με Cupra/S3 οπότε αφού μπαίνει σ αυτούς μπαίνει και σε μας

και 2ον η forge στο facebook έγραψε για A1 1.4 TSI 122 ότι μπαίνει η σκάστρα που τελειώνει σε ....TVR (δεν θυμάμαι το υπόλοιπο)

Τους εστειλα email να τους ρωτησω αν λες για αυτη

http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&cat=260307&product=FMFSITAT

This Blow Off valve is for VAG vehicles equipped with the 1.8 2.0T FSI or TFSi engines that have the electronically controlled bypass valves.

Μονο στο τιτλο αναφερει το 1.4

Τωρα φοραω αυτην εδω http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&cat=&product=FMDV14T

που τη βαρεθηκα κανει σα λεωφοριο

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Το RC δεν εχει 150 απο οτι ξερω αλλα 175.. Παντως εχω βαλει και με 308Gt και με 207Gt και ημουν μπροστα.. Εχμμμ επισης πατησα με ενα γκολφ 5 τσι 122 ΦΠΕ και περασα. Overload. Τωρα 100αρα ή 95αρα δεν ξερω..
Link to comment
Share on other sites

Τους εστειλα email να τους ρωτησω αν λες για αυτη

http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&cat=260307&product=FMFSITAT

This Blow Off valve is for VAG vehicles equipped with the 1.8 2.0T FSI or TFSi engines that have the electronically controlled bypass valves.

Μονο στο τιτλο αναφερει το 1.4

Τωρα φοραω αυτην εδω http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&cat=&product=FMDV14T

που τη βαρεθηκα κανει σα λεωφοριο

εγώ φίλε λέω την κλειστού τύπου! που την έχει στα 2.0

αυτή είναι ανοιχτού τύπου που κάνει όμοιο ήχο σαν του κλειστού με spacer, έχει ενσωματωμένο spacer πρακτικά!

αλλά έχω ακούσει ότι δεν δουλεύουν τέλεια η ανοιχτού τύπου στα δικά μας

Link to comment
Share on other sites

σημερα μετρησα θερμοκρασια εισαγωγης.. με εισαγωη σαν του πανου!

με εξωτερικη γυρω στους 16-18 η θερμοκρασια ητανε απο 43 σε πιο χαμηλες ταχυτητες ενω σε υψηλοτερες κατεβαινε γυρω στους 40.. λογο εισοδου κρυου αερα προφανως στο μοτερ...

οταν ητανε σταματημενο και πηγα να το παρω.. ειχε θερμοκρασια 50 βαθμους.. γτ εβραζε ο χωρος του κινητηρα προφανως....

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το πεις και βαγκ κομ.. απο την obd διαβαζει με bluetooth και τα στελνει στον κινητο ( htc desire.. android.. app. TORQUE) ολα τα λεφτα η εφαρμογη...

και ειδα και θερμοκρασιες περα απο πιεση και αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τωρα???

Ποσα άλογα το πάνε?204 καλά βλέπω?

Τελικά βρήκανε άλλη τουρμπίνα που να μπαίνει σε εμάς ή ειναι η δική μας αυτη "Hybrid TD03 Turbo Upgrade" ?

Απο που ειναι ρε πανο αυτη η εταιρία?

τι είναι ρε παιδιά η Forge Bypass Valve?

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Τουρκια απο οτι καταλαβα.

Δεν ξερω και εγω αρκετα...

στο roccoclub ειχε βαλει το λινκ ενα μελος που εγραφε και εδω ποιο παλια.

υβριδιο στη μαμα τουρμπινα εκαναν.

με το θεμα του ic δεν εκαναν κατι ομως...

Link to comment
Share on other sites

Τουρκια απο οτι καταλαβα.

Δεν ξερω και εγω αρκετα...

στο roccoclub ειχε βαλει το λινκ ενα μελος που εγραφε και εδω ποιο παλια.

υβριδιο στη μαμα τουρμπινα εκαναν.

με το θεμα του ic δεν εκαναν κατι ομως...

οντως δεν λένε κατι για το κουλερ..

ναι ειδα ινσταμπουλ....μας περασαν οι τουρκοι???????????

εμεις την td03 φοραμε??γτ μου φένεται ποιο μεγαλη στην πρωτη φωτο στο πασατ??και τι ειναι αυτο το δοχειο διπλα στην χωανη??

Παντως πολυ αισιοδοξα νουμερα τα 210 για υβριδιο (thrustbearing και μεγαλυτερη φτερωτη λογικά έτσι ?) ποσο ποια να ανεβηκε η πιεση στον κοφτη

Μπραβο για το οραιο διαγραμμα ροπης και δυναμης που εχει

Link to comment
Share on other sites

είναι τέρας!!!!

αλλά θέλει όλο από την αρχή, έχει μπει πιο μεγάλη τουρμπίνα (η δική μας είναι η TD025 της MHI)

κολάρα σιλικόνης καινούρια,

dp custom προφανώς

πολλαπλή επίσης custom

σωληνάκια λίπανσης αν είδατε αλλαγμένα για την τουρμπίνα όπως και ψύξης :D (εκεί που σκαλώνουν πολλοί)

επίσης σκάστρα εξωτερική αφού η δική μας είναι εσωτερική και κάθεται πάνω στην τουρμπίνα και εκεί δεν έχει υποδοχή να κάτσει!

είναι αρκετές αλλαγές πάντως και θέλει αρκετά χρήματα μαζεμένα, σαν να αγοράζεις turbo kit για ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο γιατί τίποτα από τα μαμά δεν κάθεται στην νέα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μήπως γνωρίζετε αν το star and stop του κινητήρα στο φανάρι εγκυμονεί κινδύνους ? λογικά απ ότι με ενημέρωσαν ο κινητήρας αν πρέπει μόνο θα κλείσει αλιος αν ακόμα πρέπει να ζεσταθεί ι τον έχεις πιέσει δεν κλείνει όμως αν ανοιγοκλείνει συνεχεία θεν έχει φθορές ? επίσης τώρα που καλοκαιριάζει το 5-30 λάδιi που δίνουνε έχω δει από 98-110c είναι safe θερμοκρασία αυτή ?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μήπως γνωρίζετε αν το star and stop του κινητήρα στο φανάρι εγκυμονεί κινδύνους ? λογικά απ ότι με ενημέρωσαν ο κινητήρας αν πρέπει μόνο θα κλείσει αλιος αν ακόμα πρέπει να ζεσταθεί ι τον έχεις πιέσει δεν κλείνει όμως αν ανοιγοκλείνει συνεχεία θεν έχει φθορές ? επίσης τώρα που καλοκαιριάζει το 5-30 λάδιi που δίνουνε έχω δει από 98-110c είναι safe θερμοκρασία αυτή ?

Ευχαριστώ πολύ

καλησπέρα φίλε,

κατ αρχάς δεν ήξερα ότι σε 122άρι υπάρχει το start-stop, μπορεί να έχει φθορές αλλά σε μίζα μπαταρία, δεν θεωρείται ότι έσβησε ο κινητήρας σε ένα φανάρι γιατί είναι σαν στάση, μετά ξαναξεκινάει. Μην σε αγχώνει μιας και για να το έφτιαξαν κάτι παραπάνω θα ήξεραν αν είναι αξιόπιστο ή όχι

λάδι αν θέλεις να αλλάξεις, θα αλλάξεις μόνο εταιρεία (όπως Mobil 1 ESP Formula, Castrol Edge) ΠΑΛΙ 5w-30 και τα προηγούμενα 2 είναι από τα κορυφαία δοκιμασμένα απ όλους σ αυτό το μοτέρ (πιθανόν να φοράς castrol αυτή την στιγμή).

αν βάλεις πιο χοντρό λάδι θα έχεις και χοντρά προβλήματα.

για την θερμοκρασία δεν γνωρίζω να σου πω καθώς ακόμη δεν έχω συνδέσει τον αισθητήρα..

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανενας την κλειστου τυπου της Forge (την καινουργια) ?

FMFSITAT - Blow Off Valve kit for VAG 1.4T 1.8T 2.0T Engines

http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&catalog=260307&cat=260307

Tολης

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανενας την κλειστου τυπου της Forge (την καινουργια) ?

FMFSITAT - Blow Off Valve kit for VAG 1.4T 1.8T 2.0T Engines

http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&catalog=260307&cat=260307

Tολης

Το ξες οτι μ εχεις αφησει ψυχολογικα? Βλεπω ποστ σ και νομιζα σε αφησε παλι η τουρμπινα! :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.