Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Φίλε pittas δεν πιστέυω να παρέλαβες και να μην μας το είπες έτσι?????

Εμένα σήμερα με ειδοποίησαν οτι αυριο μπαίνει τελωνείο το golfaki μου (TSI 122), άντε να περάσουν και οι υπόλοιπες 10 μέρες για να έρθει στα χέρια μου :lol: .... τα συναισθήματα ανάμικτα , γιατί σε λίγο θα πρέπει να αποχαιρετήσω τον καλό μου ιμπιζάκο.. :lol::lol: .

Παιδια το παρελαβα σημερα :lol:

Eιναι σαν διαστημοπλοιο σε σχεση με το παλιο μου 106

Ειχα και την ευκαιρια να του κανω και 120 πααααααρα πολυ ηρεμα χιλιομετρα , κορυφαιο το υποβραχιονιο για ξεκουραστη οδηγηση στον αυτοκινητοδρομο.

Επεισης και μια ευχαριστη εκπληξη , το αυτοκινητο ηρθε με 8 ηχεια , μου ειπε ο αντιπροσωπος οτι πλεον βαζουν 8 σε ολα τωρα που εκλεισε η γραμμη παραγωγης.

Ο αντιπροσωπος μου ειπε να παω για αλλαγη στα 5.000 χιλιομετρα , σαν λιγο πολλα δεν ειναι ? Παντου εχω διαβασει οτι καλο ειναι μετα τα πρωτα 1000 με 1500 να γινει μια αλλαγη (δεν ξερω αν πρεπει να αλλαχτει και το φιλτρο η οχι) , κι ο αδερφος μου που ειναι μηχανικος του φανηκανε πολλα τα 5000 χιλιομετρα. Με βλεπω να πηγαινω με τα λαδακια μου στα 1000 για αλλαγη , δεν μπορει να εχουν ολοι αδικο οταν λενε για πρωτη αλλαγη στα 1000 με 1500

Link to comment
Share on other sites

H VW λεει μεχρι 30.000χλμ η πρωτη αλλαγη, η koscmocar στις 15000, λιγο υπερβολη δεν ειναι στα 1000; Εγω τη πρωτη αλλαγη την εκανα στα 10000, και απο εδω και περα καθε 10000 αλλαγη λαδιων.

Καλοταξιδο το αμαξακι, θα εκπλαγεις απο τη χαμηλη καταναλωση και τη ροπη του. Χθες πηγα Θεσσαλονικη - Λαρισα (174χλμ) με cruise control στα 135χλμ/ωρα και με μικροτερες ταχυτητες στα δυσκολα κομματια (πλαταμωνας, τεμπη κτλ) μεση καταναλωση 6.5λιτρα/100χλμ!!! Εκανα και τη παρακαμψη των διοδιων της Λεπτοκαρυας να φανταστεις.

ΥΓ. Βαλε cruise control αν κανεις ταξιδακια, 150 Ευρω περιπου κοστιζει.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το παρελαβα σημερα -_-

Eιναι σαν διαστημοπλοιο σε σχεση με το παλιο μου 106

Ειχα και την ευκαιρια να του κανω και 120 πααααααρα πολυ ηρεμα χιλιομετρα , κορυφαιο το υποβραχιονιο για ξεκουραστη οδηγηση στον αυτοκινητοδρομο.

Επεισης και μια ευχαριστη εκπληξη , το αυτοκινητο ηρθε με 8 ηχεια , μου ειπε ο αντιπροσωπος οτι πλεον βαζουν 8 σε ολα τωρα που εκλεισε η γραμμη παραγωγης.

Ο αντιπροσωπος μου ειπε να παω για αλλαγη στα 5.000 χιλιομετρα , σαν λιγο πολλα δεν ειναι ? Παντου εχω διαβασει οτι καλο ειναι μετα τα πρωτα 1000 με 1500 να γινει μια αλλαγη (δεν ξερω αν πρεπει να αλλαχτει και το φιλτρο η οχι) , κι ο αδερφος μου που ειναι μηχανικος του φανηκανε πολλα τα 5000 χιλιομετρα. Με βλεπω να πηγαινω με τα λαδακια μου στα 1000 για αλλαγη , δεν μπορει να εχουν ολοι αδικο οταν λενε για πρωτη αλλαγη στα 1000 με 1500

Τα λαδια καλο ειναι να τα αλλαξεις. Οχι ομως και στα 1.000 χλμ. Αφου ακομα θα το στρωνεις. Αλλαξε τα οταν θα το στρωσεις. Περιπου στα 3.000 χλμ...Εγω προσωπικα τα αλλαξα στα 5.000 χλμ+φιλτρο...

Καλες και ασφαλεις βολτες...περιμενουμε και καμια φωτο...ετσι για τα καλοσορισματα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

Ψιλοπανικός βλέπω επικρατεί. Αλογα, ροπές, 0-100...

Εχω ένα τρίπορτο GT Sport 122 εδώ και ένα μήνα. Ολα καλά για την ώρα.. Σε σχέση με το χιλιάρι Ibiza είναι πύραυλος σε συσκευασία για το σπίτι.

Καλώς σάς βρήκα!

-_-

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

Ψιλοπανικός βλέπω επικρατεί. Αλογα, ροπές, 0-100...

Εχω ένα τρίπορτο GT Sport 122 εδώ και ένα μήνα. Ολα καλά για την ώρα.. Σε σχέση με το χιλιάρι Ibiza είναι πύραυλος σε συσκευασία για το σπίτι.

Καλώς σάς βρήκα!

:D

Καλοριζικο και σε σενα φιλε.Και φυσικα καλως μας ηρθες.

Link to comment
Share on other sites

Στα tsi σας (122) εχετε μονωση κατω απο το καπο;

Το δικο μου παντως εχει μονωση.

Θα σηκωσω φωτο σε 2 μερες που γυριζω απο ταξιδι

Σας ευχαριστω για τις ευχες

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου παντως εχει μονωση.

Θα σηκωσω φωτο σε 2 μερες που γυριζω απο ταξιδι

Σας ευχαριστω για τις ευχες

Πια έκδοση έχεις φίλε?

Μήπως πάει με την έκδοση και όχι με το μοτέρ(122/140)?

Link to comment
Share on other sites

Κοσμάς απο που ειχες αγορασει το αυτοκινητο;

Από το Μανδύλα στη Θεσσαλονίκη. Λες να υπάρχει από τη Γερμανία και να το ξυλόσανε στην αντιπροσωπία? ;)

Link to comment
Share on other sites

το αυτοκινητο ειναι με τα 122 εκδοση GT SPORT, αυριο θα σας βαλω και φωτο :heart:

Γι'αυτο σε ρωτησα, αλλα εγω το πηρα απο το Παζαροπουλο . Παντως στον Παζαροπουλο μου εκλεψαν τους υαλοκαθαριστηρες, καποιος εξυπνος πηρε τους δικους μου και μου αφησε τους παλιους :heart: . Δυστυχως το καταλαβα μετα απο κανενα μηνα + . Γενικα δεν εχω παραπονο απο τον πωλητη μου, αλλα επειδη στα σερβις τσεκουρωνουν δεν νομιζω να ξαναπερασω απο εκει (170 Ευρω για αλλαγη λαδιων!!). Ο Μανδυλας γενικα ειναι καλο συνεργειο νομιζω, και εχει τις πιο χαμηλες τιμες σερβις.

Οταν ειδα οτι μου λειπει η μονωση τηλεφωνησα στη kosmocar και μου ειπαν οτι αλλα μοντελα ερχονται με μονωση και αλλα χωρις, φυσικα τους τονισα οτι αυτο δεν ειναι σωστο οταν μαλιστα το πολακι μου 8ετιας εχει...

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Από το Μανδύλα στη Θεσσαλονίκη. Λες να υπάρχει από τη Γερμανία και να το ξυλόσανε στην αντιπροσωπία? :D

Οταν αγορασα εγω το δικο μου εκεινη την περιοδο 1/2007 καποια παιδια παραπονεθηκαν οτι ειχαν ερθει τα TSI 140 τους χωρις μονωση. Την ειχαν παρει απο το τελωνειο ή απο την αντιπροσωπεια.

Ενα τηλεφωνο στην Cosmocar ισως βοηθουσε αν και δεν το πιστευω.

Απλα να ποσταρουν παιδια που εχουν τον TFSI 122 (ετσι τον λεω εγω tongue.gif ) αν εχουν μονωση ή οχι και σε ποια εκδοση!!! :D

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο σε ρωτησα, αλλα εγω το πηρα απο το Παζαροπουλο . Παντως στον Παζαροπουλο μου εκλεψαν τους υαλοκαθαριστηρες, καποιος εξυπνος πηρε τους δικους μου και μου αφησε τους παλιους :D . Δυστυχως το καταλαβα μετα απο κανενα μηνα + . Γενικα δεν εχω παραπονο απο τον πωλητη μου, αλλα επειδη στα σερβις τσεκουρωνουν δεν νομιζω να ξαναπερασω απο εκει (170 Ευρω για αλλαγη λαδιων!!). Ο Μανδυλας γενικα ειναι καλο συνεργειο νομιζω, και εχει τις πιο χαμηλες τιμες σερβις.

Οταν ειδα οτι μου λειπει η μονωση τηλεφωνησα στη kosmocar και μου ειπαν οτι αλλα μοντελα ερχονται με μονωση και αλλα χωρις, φυσικα τους τονισα οτι αυτο δεν ειναι σωστο οταν μαλιστα το πολακι μου 8ετιας εχει...

Να δω τι αλλο κουλο θα ακουσουμε.Μηπως η μονωση μπαινει εξτρα;Αληθεια σε τι τιμη;Ελεος....Φιλε σου ειπαν μια μ@@@ και μιση.Καποιος την ξηλωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα εχει μονωση.Και οσα 122 εχω δει 4-5 μεχρι τωρα δεν εχουν.Μηπως επιδη ειναι ψηλα η τουρμπινα και μπορει να την καιει?

karlos, TFSI 122 τον λες εσυ??Δηλαδη??ΤSI γραφει εμενα στο καπακι του κινητηρα και με μεγαλα γραμματα.Εαν θες βαλε και το F και το L και το G και οτι αλλο γραμμα θες. tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Και ενα καλο βιντεακι που βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Να δω τι αλλο κουλο θα ακουσουμε.Μηπως η μονωση μπαινει εξτρα;Αληθεια σε τι τιμη;Ελεος....Φιλε σου ειπαν μια μ@@@ και μιση.Καποιος την ξηλωσε.

Μπαινει σαν εξτρα, κοστιζει κανενα 50αρικο αν θυμαμαι καλα. Δεν θα τους πιστευα αλλα τυχαινει το audi 80 που εχουμε να μην εχει μονωση ουτε αυτο.

Ουτε εμενα εχει μονωση.Και οσα 122 εχω δει 4-5 μεχρι τωρα δεν εχουν.Μηπως επιδη ειναι ψηλα η τουρμπινα και μπορει να την καιει?

Και εγω αυτο πιστευω, εκτος αν ειναι για τσιγγουνια!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα εχει μονωση.Και οσα 122 εχω δει 4-5 μεχρι τωρα δεν εχουν.Μηπως επιδη ειναι ψηλα η τουρμπινα και μπορει να την καιει?

Δεν πιστευω να ειναι αυτος ο λογος. Δηλαδη αν τον πουλουσαν after market τοτε δεν καιγεται???

Η δεν τον βαζουν λογω κοστους ή τον βουτηξαν τιποτα λαμογια...

karlos, TFSI 122 τον λες εσυ??Δηλαδη??ΤSI γραφει εμενα στο καπακι του κινητηρα και με μεγαλα γραμματα.Εαν θες βαλε και το F και το L και το G και οτι αλλο γραμμα θες. tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Καλα...καλα...μην βαρατε... :thumbsup:

Αφου θελετε TSI.....

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Μπαινει σαν εξτρα, κοστιζει κανενα 50αρικο αν θυμαμαι καλα. Δεν θα τους πιστευα αλλα τυχαινει το audi 80 που εχουμε να μην εχει μονωση ουτε αυτο.

Συγκρινεις το audi 80 με το TSI σου;Επειδη το 80αρι (κατασκευης στην καλυτερη περιπτωση του 94) δεν εχει μονωση δικαιολογειται να μην εχει το TSI που ειναι και τουρμπο;Επισης πρωτη φορα ακουω τετοιο εξτρα.Εσυ το ειδες στον καταλογο των εξτρα ή αυτοι σου το ειπαν παλι;

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινεις το audi 80 με το TSI σου;Επειδη το 80αρι (κατασκευης στην καλυτερη περιπτωση του 94) δεν εχει μονωση δικαιολογειται να μην εχει το TSI που ειναι και τουρμπο;Επισης πρωτη φορα ακουω τετοιο εξτρα.Εσυ το ειδες στον καταλογο των εξτρα ή αυτοι σου το ειπαν παλι;

Δεν νομιζω οτι εχει σημασια η ημερομηνια κατασκευης αλλα το τι θελει να πληρωσει ο εισαγωγεας. Προφανως στη δικη μας περιπτωση δεν ηθελε να τα πληρωσει. Δεν υπαρχει στον καταλογο των εξτρα, στα ανταλλακτικα ρωτησα με το αριθμο πλαισιου και μου ειπαν οτι υπαρχει.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχει σημασια η ημερομηνια κατασκευης αλλα το τι θελει να πληρωσει ο εισαγωγεας. Προφανως στη δικη μας περιπτωση δεν ηθελε να τα πληρωσει. Δεν υπαρχει στον καταλογο των εξτρα, στα ανταλλακτικα ρωτησα με το αριθμο πλαισιου και μου ειπαν οτι υπαρχει.

ο εισαγωγεας ολων δεν ειναι ενας, η Kosmocar???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.