Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

σε νορμαλ πλεσια δεν εχει πρόβλημα να σηκώσει πίεση δεν ειναι και χάρτινο το μοτέρ απλα η απορια μου ηταν με μια αλη μεγαλύτερη αν θα κρατήσει σταθερα μέχρι κοφτη πίεση

σίγουρα θα λυθεί η απορία όταν ο άλεξ βάλει την τουρμπίνα, το τι πίεση θα κρατήσεις όμως και σε τι φάσμα είναι θέμα τουρμπίνας και όχι μοτέρ

το μοτέρ έχει θέμα το πόσο αντέχει αυτή την πίεση, όπως και το κιβώτιο πόσο αντέχει αυτή την ροπή

Link to comment
Share on other sites

Τι μπουζί να πάρω για το golfaki μου ; ( Δεν έχω πρόγραμμα )

Τα εργοστασιακά :)

ακριβώς!!! τα οποία είναι τα NGK PZFR6R

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.πρωτο μου ποστ στο φορουμ και καλως σας βρηκα.περιμενω την πεμπτη να παρω με το καλο ενα γκολφ 6 και θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις αν χρειαζομαι τουρμπο ταιμερ η εχει απο μονο του συστημα ψυξης του τουρμπο.

και κατι ακομα.αν βαλεις και το ταιμερ και το θεμα με την ψυξη λυθει, τι μπορεις να κανεις με το θεμα της εκινησης που και καλα πρεπει να περιμενεις λιγη ωρα πριν ξεκινησεις?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φιλε, καλώς ήρθες! και με το καλό να παραλάβεις τ ο αυτοκίνητό σου!

όσον αφορά το timer είναι περιττό για τους εξής λόγους:

1)το αυτοκίνητο πρέπει να ζεσταίνεται και να κρυώνει εν κινήσει και όχι στο ρελαντί, δεν του κάνει καλό να στέκεται για ώρα αναμμένο στο ρελαντί γιατί δημιουργούνται επικαθίσεις στις βαλβίδες. Αυτό σημαίνει ότι όταν ξεκινάς, το αφήνεις (όταν το κάνει) να κάνει cold start (σηκώνει υψηλές στροφές για μερικά δευτερόλεπτα) και μετά ξεκινάς χαλαρά μέχρι να ζεσταθεί, επίσης όταν είναι να παρκάρεις φροντίζεις 5 λεπτά πριν φτάσεις σπίτι σου να μην το πίνεις το αίμα αλλά να το πηγαίνεις πιο ήρεμα ώστε να πέσει η θερμοκρασία λαδιού εν κινήσει. Μπορείς όταν το σβήνεις να το αφήνεις για 30 δευτερόλεπτα πχ

2)όταν σβήνει το αυτοκίνητο υπάρχει κύκλωμα που ψύχει με νερό την τουρμπίνα οπότε για εργοστασιακό αυτοκίνητο πιστεύω είναι πολύ το turbo timer

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ για τα φωτα σου θαναση.να σαι καλα!τελικα προλαβα με την χαρτουρα κ το πηρα σημερα το αμαξι και μολις γυρισα απ τη βολτα.βεβαια δεν το εσκισα γιατι γινοτανε της πουτ στην εθνικη.

και για να συνοψισουμε για το ταιμερ αν καταλαβα καλα:

1)οταν ξεκιναω δεν το αφηνω στο ρελαντι αλλα δινω λιγο γκαζι για να ανεβει θερμοκρασια

2)οταν παω για παρκαρισμα απλα δεν το λιωνω πιο πριν και το παω χαλαρα και οταν παρκαρω το αφηνω 30" στο ρελαντι κ το μετα σβηνω.

επισης το τουρμπο ειναι σε λειτουργια μονιμως η ανοιγει μονο οταν ανεβουν καποιες στροφες?

Link to comment
Share on other sites

Το τουρμπο παντα γυρναει. Αλλα οταν το πατας να φανταστεις οτι πανω κατω φτανει 100.000 στροφες η φτερωτη του. Οταν εισαι ρελαντι δν εχω ιδεα παντως γυρναει... Απ'οσα διαβασα οτι κανεις μια χαρα τα κανεις ολα.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ για τα φωτα σου θαναση.να σαι καλα!τελικα προλαβα με την χαρτουρα κ το πηρα σημερα το αμαξι και μολις γυρισα απ τη βολτα.βεβαια δεν το εσκισα γιατι γινοτανε της πουτ στην εθνικη.

και για να συνοψισουμε για το ταιμερ αν καταλαβα καλα:

1)οταν ξεκιναω δεν το αφηνω στο ρελαντι αλλα δινω λιγο γκαζι για να ανεβει θερμοκρασια

2)οταν παω για παρκαρισμα απλα δεν το λιωνω πιο πριν και το παω χαλαρα και οταν παρκαρω το αφηνω 30" στο ρελαντι κ το μετα σβηνω.

επισης το τουρμπο ειναι σε λειτουργια μονιμως η ανοιγει μονο οταν ανεβουν καποιες στροφες?

Το αφήνεις να πέσουν οι στροφές στο ρελαντί ( χωρίς να πατάς γκάζι! ) και μετά ξεκινάς και το πας χαλαρά (max 3.000 στροφές) μέχρι να φτάσει 90C.

Υ.Γ. Πρόσεχε να κάνεις καλό στρώσιμο. Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

στρωσιμο αδερφε δεν χριαζομαι γιατι το πηρα μτχ με 30.000 χλμ.τωρα για το ξεκινημα ενοεις να μην παταω γκαζι οταν το ανοιγω και να το αφηνω στο ρελαντι να ζεστενεται?

Link to comment
Share on other sites

Το αφήνεις να πέσουν οι στροφές στο ρελαντί ( χωρίς να πατάς γκάζι! ) και μετά ξεκινάς και το πας χαλαρά (max 3.000 στροφές) μέχρι να φτάσει 90C.

Υ.Γ. Πρόσεχε να κάνεις καλό στρώσιμο. Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

ακριβώς έτσι! όσο πας χαλαρά το τούρμπο μπορεί απλώς να γυρίζει αλλά χωρίς να πιέζεται - να συνεισφέρει κάτι δηλαδή, αν βάλεις μπαρόμετρο καταλαβαίνεις πότε λειτουργεί,

μην αγχώνεσαι, το συγκεκριμένο τούρμπο δεν πρόκειται να σου ραγίσει! τις αλλαγές ταχυτήτων σου προσέχεις μην σου ραγίσουν, το τούρμπο δεν παθαίνει τίποτα (μαμά)

φρόντισε να χαρείς το αυτοκίνητο χωρίς να σκέφτεσαι ααα όχι έτσι θα χαλάσει ααα όχι αλλιως θα χαλάσει απλώς να είσαι προσεκτικός με κάποια πράγματα όπως πχ όταν έχει 0 βαθμούς να μην το πλακώνεις πριν ζεσταθεί (ισχύει για όλα τα αυτοκίνητα!) και προσοχή στις βενζίνες

καλοτάξιδο και με το καλό να το χαρείς! καταναλώσεις καλές και ανοίγματα καλά θα αποκτήσει μετά τα 10.000χλμ, μέχρι τότε θα είναι "άστρωτο" οπότε να ξέρεις μέρα με την μέρα θα βλέπεις ένα καλύτερο αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε παιδια για την βοηθεια.για τις ταχυτητες που λες εννοεις ναμην αλλαζω πολυ αποτομα προφανως?

σορυ που ρωταω πολλα και μαζεμενα

Link to comment
Share on other sites

κάποιες φορές που θα το ξεκινήσεις θα αρχίσει μόνο του να σηκώνει 1500 στροφές και να σφυρίζει, αυτό ονομάζεται cold start και φαίνεται έντονα σε σημείο που θα σκεφτείς ότι μπορεί να έχει και πρόβλημα!

όταν λοιπόν θα συμβαίνει αυτό θα περιμένεις μέχρι να πέσουν οι στροφές και μετά θα ξεκινάς κανονικά

όταν δεν συμβαίνει θα ξεκινάς κανονικά χωρίς να περιμένεις

αφού ξεκινήσεις λοιπόν δεν θα πιέζεις το αυτοκίνητο πριν πιάσει θερμοκρασία 90 βαθμούς!

για τις ταχύτητες δεν θα κάνεις κατεβασιές με πολλά χλμ, δλδ να είναι με 70-90 και να κατεβάζεις 2α πχ και να πατάς μέχρι μέσα τον συμπλέκτη στις αλλαγές, όχι μέχρι την μέση

Link to comment
Share on other sites

ωραιος φιλε.και αυτο με το cold start πολυ καλο συστημα και δεν το ηξερα καν οτι υπαρχει

να δεις το βλέμμα του πωλητή όταν έβαλα πρώτη φορά μπρος και του λέω γιατί κάνει τέτοιο θόρυβο =@

επίσης αφού είναι με 30.000χλμ σιγουρέψου ότι έγινε το service των 30.000χλμ και άλλαξε και φίλτρο αέρος και βενζίνης αν το κάνεις εσύ το σέρβις

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.αρα δεν ειμαι ο μονος που δεν το ηξερε.τωρα το σερβις εγινε στα 15 απ οτι λεει το βιβλιο κ το επομενο ειναι στα 32.αρα σε 2 θα παω ν το κανω εγω κ θα τα αλλαξω και αυτα

Link to comment
Share on other sites

To cold start διαρκει περιπου ενα λεπτο απο τη στιγμη που "θα βαλεις μπροστα"..Οσον αφορα το service,τωρα στα 30000 να το κανεις..Αν σου ειπε ο προηγουμενος κατοχος οτι πρεπει να το κανεις στα 32000,ισως στο ειπε για να μη σε ριξει κατευθειαν στα εξοδα με το που παρεις το αμαξι :nea:

Edited by kOrMi-6
Link to comment
Share on other sites

σωστο και αυτο απλα το γραφει και στο βιβλιο οτι το επομενο παει για τα 32 και στον μηχανικο μου που το πηγα για να το δει πριν το παρω δεν μου ειπε να το κανω αμεσως αλλα αφου το λετε θα τον ξαναρωτησω μηπως το κανω απο τωρα.

εκτος και αν παιζει το αλλο, να εκανε δηλαδη το πρωτο στα 16-17 χλμ.θα το κοιταξω και αυτο για σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

σωστο και αυτο απλα το γραφει και στο βιβλιο οτι το επομενο παει για τα 32 και στον μηχανικο μου που το πηγα για να το δει πριν το παρω δεν μου ειπε να το κανω αμεσως αλλα αφου το λετε θα τον ξαναρωτησω μηπως το κανω απο τωρα.

εκτος και αν παιζει το αλλο, να εκανε δηλαδη το πρωτο στα 16-17 χλμ.θα το κοιταξω και αυτο για σιγουρα

αφού το εχουμε πει 8000000φορες.......αν εχει λονγλιφε πρόγραμμα οποτε βγάλει ένδειξη η' ανα 30000χλμ η 2χρονια οποίο ερθει πρώτο

για να δει ο φιλος αν εχει λονγκλαιφ θα το διαβασεις αν εγινε το πρωτο σερβις με λαδια λονγλαιφε.....

φιλικά μιλάω και εγω ειμαι με 29000χλμ και 3χρονια σχεδον και το δευτερο σερβις δεν το εκανα ακομα ειμαι με το πρωτο ακόμα που το έκανα στον χρόνο και στα 10000χλμ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.