Jump to content
Dark Angel

Ζάντες / Λάστιχα 235/40 R18

Recommended Posts

και εγώ τις έχω απορίψει... αλλα οι πρώτες μου άρεσαν... mtm H sportech και αυτές παίζουν... πρέπει να κάτσω εκει ένα ολόκληρο πρωι να δώ και να διαλέξω με την υσιχία μου...

Link to comment
Share on other sites

θα δώ μερικές ακόμα αυρίο το πρώι που θα πάω... και θα δω τι και ποιές θα βάλω...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι οι 2 τελευταίες που έδειξες δεν κάνουν για το αμάξι. Επίσης θα συμφωνήσω ότι η πρώτη και οι άλλες (MTM & Sportec) είναι πολύ καλές και θα ήταν σίγουρα μία από τις επιλογές μου... Εγώ θα ήθελα να σου πω για την διάσταση. Σίγουρα είτε βάζοντας 18" είτε 19" θα νιώθεις ότι το αμάξι θα κοπανάει, και σίγουρα θα έχεις περισσότερο θόρυβο από τα λάστιχα. Βέβαια η αίσθηση στην οδήγηση αλλά και η εμφάνιση δεν παίζονται! Αυτά φαντάζομαι θα τα έχεις υπόψιν σου. κάτι άλλο όμως είναι τα φρένα. Αν έχεις φρένα τα οποία φαίνονται ικανοποιητικά μεγάλα μέσα σε 16άρα ζάντα, όταν θα βάλεις 18άρα θα σου φανούν σαν να έχει δισκάκια CD... :thumbsup: Ειδικά για την 19άρα, γνώμη μου είναι να πας σε μια τέτοια λύση μόνο αν έχεις σκοπό να αλλάξεις φρένα. Διαφορετικά θα φαίνεται ότι οι ρόδες φοράνε το αμάξι και όχι το αμάξι τις ρόδες...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ακόμα για φρένα... επιδη είναι και το Eos απο την άλλη που έρχετε, μπρεί να μπεί μελοντικά κανένα Brembo στο 1500αρι δεν λέει για παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... δεν ξέρω αν την βγάλεις καθαρή με 1,5Κ... Εγώ ρώτησα δεξιά-αριστερά για να έχω μια ιδέα, και η μίνιμουμ τιμή που πήρα ήταν στο τριχίλιαρο... Είναι τσουχτερά σετ γιατί μιλάμε πάντα για μεγάλο δίσκο και ίσως για 6πίστονες... 1,4Κ μου είχαν βγει εμένα 4πίστονα Brembo με 315 δίσκο για το Stilo. Όταν όμως πας για 345-350 minimum, οι τιμές αλλάζουν πολύ...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μέχρη την 320 η 330 που σκπετωμαι? δεν θέλω μεγαλήτερη διάσταση δεν να βελτιωθει και άλλο το μοτέρ... και δέν έχω σκοπό για 6πίστωνη ίδη θα πάνε 45.000 για Εος... απλά να ειναι και λίγο ποιο σουλουπομένο θέλω το Passat... αλλά δεν δίνω 3Κ για φρένα... με τύποτα για το Passat τώρα...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μέχρη την 320 η 330 που σκπετωμαι? δεν θέλω μεγαλήτερη διάσταση δεν να βελτιωθει και άλλο το μοτέρ... και δέν έχω σκοπό για 6πίστωνη ίδη θα πάνε 45.000 για Εος... απλά να ειναι και λίγο ποιο σουλουπομένο θέλω το Passat... αλλά δεν δίνω 3Κ για φρένα... με τύποτα για το Passat τώρα...

Την μεγάλη δαγκάνα και τον δίσκο σου τα λέω όχι μόνο όσον αφορά τις επιδόσεις αλλά και την εμφάνιση... Μια 19άρα, θέλει αρκετό υλικό για να γεμίσει και να μην δείχνει σαν ξένη...

Link to comment
Share on other sites

τελίκα το 19" αποριπτετε... θα αλάξει κατα πολή το πάτιμα... (δεν έχω πρόβλημα 230 βγηκε απο τον ανδριαννακη) απλά δεν θέλω να επιβαρίνω και άλλο το σύστημα διευθυνσης είδι το πάσσατ το δικό μου έχει που έχει το πρόβλημα στα δύο δυπλα ψαλίδια τα μπροστα... με 19άρα θα ειναι too much οπότε σε 18" και 8.0 και 225/40 δεν θα ξεφύγει καθόλου και με την τετραπίστωνη Brembo δεν θυμάμε διάμετρο δίσκου αλλα την τιμή της ητανε 1580 ευρώ με δίσκο τρυπιτο... θα είναι όμορφο σύνολο

Απλά το μοντέο το δικό μου δεν ξέρω γιατί αλλα κάθε 75 - 80.000 κμ είθελε αλαγη μπροστινα ψαλίδια (ενταξη καταπονίτε κατα πολη απο το κατευασμα και απο τα σκληρα ελατηρια...) αλλα γενικός το συγκεκριμενο μοντέλο της εποχης 1996-6/2000 ειχε πρόβλημα... στα μπροστινα ψαλίδια. και την πρώτη αλαγή ψαλιδιών έγινε 1 χρόνο μετα αφου μπίκε η 17άρα ζάντα (και το κατεύασμα)

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδία η 18άρα η RS4 ποιο πάνω... με ελαστικα 225/40 R18" και ειμαι ΟΚ θα βάλω και ένα όχι πολυ ακριβό σετ μορωστινον φρένων της Brembo 4πίστονο και μέχρι εκει...

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε που θα πάμε με το Passat...

Link to comment
Share on other sites

εδώ φώτο που έβγαλα την Πέμπτη μεσημεράκι... με το ζαντικό RS4 18" και τα Continental Sport Contact 3 225/40 92Y δίκτης 02/05/2008 ημερωμινία κατασκευείς ελαστικών Made in Germany χώρα κατασεκυεις και είχε και κάτι κωδικούς...

oi9kiuj5fnsmu8bhb3cx.jpg

jd0n6v0dxwoeuk923lqs.jpg

Τελίκα νομίζω θέλει λίγο κατεύασμα παραπάνω το Passat οπότε μελοντικα μια KW Wariant III και ενα 4 Πίστωνο Brembo Kit μπρωστά... θα σημπλιρώσει και σε ομορφία και σε ασφάλια... και εκει κλεινει προσορινα το Project Passat...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες ειναι!!

Οντως ενα κλικ ακομα το θελει κατεβασμα.

Να σε ρωτησω,μηπως θελει αποστατη?Οπως το βλεπω απο την φωτο μου φαινονται μεσα οτι ειναι οι ζαντες εκτος αν ειναι λογω γωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω 5μμ πρέπει να βγεί πρώς τα έξω για να δίξει και άλλο σαν σύνολό... αλλα δεν ξέρω στην πραγμτικότιτα όπως το βλέπω ναμίζω δεν χριάζετε δεν ξέρω και στην φώτο έτσι μου δίνει ενύπωσει και εμένα που είμαι κατοχώς του... Θα βάλω δοκιμαστικά 5μμ προέκταση και θα ξαναποστάρω με νεες οικόνες.

Link to comment
Share on other sites

Με την προέκταση 5mm θέλει να πάω να κάνω ευθηγράμηση στο αυτόκιντο μετα?

Σε βοηθάνες αυτές οι φώτο? ειναι χωρις καμια προέκταση...

zxlyrc73tg50cq1d8cuu.jpg

7uhk4e86ngj7hgj89zcv.jpg

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

να σε καλα συνάδελφε SilverPassatόφιλε!!!!! <_<

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

μεγια φιλε νταρκ(λευτερη)πολυ ομορφες,εγω τις ειδα κ απο κοντα!πολυ ωραιες!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ βρε dogo (Πάνο) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Με την προέκταση 5mm θέλει να πάω να κάνω ευθηγράμηση στο αυτόκιντο μετα?

Σε βοηθάνες αυτές οι φώτο? ειναι χωρις καμια προέκταση...

zxlyrc73tg50cq1d8cuu.jpg

7uhk4e86ngj7hgj89zcv.jpg

πισω κατα την γνωμη μου (οχι οτι ειναι απαραιτητο) αλλα με μισο ποντο αποστατη θα εδειχνε ακομα καλυτερο.μπροστα ειναι οκ.

παντως το αμαξι ειναι πολυ ομορφο.

καλοταξιδο φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις 225/40/18 εμπρός τότε πίσω θα πρέπει να βάλεις 255/35/18 για να είσαι σωστός. Too much......... Γνώμη μου είναι να μείνεις στο 225/40/18 και στους 2 άξονες.

Link to comment
Share on other sites

πίσω πλέων έχει αλλάξει και έχουν μπει προεκτάσεις οπότε είναι εντάξει οι Φώτος και το θέμα είναι αρκετά παλιό... αχούνε γίνει αρκετές και σημαντικές αλλαγές από τότε δηλαδή περισσή το καλοκαιράκι :lol:

Link to comment
Share on other sites

πίσω πλέων έχει αλλάξει και έχουν μπει προεκτάσεις οπότε είναι εντάξει οι Φώτος και το θέμα είναι αρκετά παλιό... αχούνε γίνει αρκετές και σημαντικές αλλαγές από τότε δηλαδή περισσή το καλοκαιράκι :lol:

Sorry, δεν το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.