Jump to content
JVA

ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Στην έκδοση του PASSAT 1.4 122 SPORTLINE μπαίνει το RCD 300 με ηχεία μόνο μπροστά. Θεωρώ ότι για καλύτερο ήχο αρχικά πρέπει να να βάλω και πίσω. Απο το εργοστάσιο μπορούν να μπουν στις πίσω πόρτες με χρέωση 135,00 ευρώ. Τώρα εγώ αναρωτιέμαι, να τα παραγγείλω μαζί με την παραγγελία του αυτοκινήτου ή να ψάξω μετά να βρω ηχεία να ταιριάζουν απο μαγαζιά? Απο τη μία λέω ότι απο το εργοστάσιο θα βάζουν τα κατάλληλα για το συγκεκριμένο ηχοσύστημα και πιθανά θα αποδίδει πολύ καλά. Όμως αναρωτιέμαι το πώς θα είμαι σίγουρος ότι μπήκαν απο το εργοστάσιο και δε μου τα έβαλαν Ελλάδα πριν μου το παραδώσουν? Επίσης υπάρχει και το εργοστασιακό RCD 500 που με την επιλογή DYNAUDIO της VW αποδίδει 600 WATT απο συνολικά 10 ηχεία! Ξέρει κάνεις κάτι σχετικά με όλα αυτά?Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αν επίσης έχεις τα χρήματα και το "αυτί" για κάτι καλύτερο βάλε το DYNAUDIO.

+1000000000000000000 :o;) χτυπα το

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 8 ηχεία (εργοστασιακά) τα οποία ήταν στάνταρ με το Navi και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Και δυνατά παίζει και το μπάσο του το έχει. Αν είσαι "μουσικόβιος", τότε χτύπα το Dynaudio, έχω διαβάσει τα καλύτερα λόγια στο vwvortex. Όπως σου είπαν και παραπάνω, και μόνο το ότι θα έχει καλωδιώσεις και βάσεις, φτάνει για να πληρώσεις τα έξτρα.

Εγώ πάντως στη θέση σου, θα έβαζα και πίσω ηχεία στάνταρ και αν ήμουν και λίγο πορωμένος θα έβαζα και τα Dynaudio. Γιατί σκέψου καινούργιο αμάξι να στο ανοίγει κάθε μάστορας, με κατσαβίδια κλπ, να σου χαλάει κανένα κλιπ από τα κουμπώματα, ή να σου χαλάει την μόνωση της πόρτας, ή τέλος να σου κάνει κανένα σημαδάκι με το κατσαβίδι καθώς προσπαθεί να βγάλει κάποιο πλαστικό (της κονσόλας πχ, για να βγάλει την κεντρική μονάδα ας πούμε!). Εγώ προσωπικά θα χτυπούσα εγκεφαλικό επί τόπου!!!!

Το μόνο αρνητικό είναι σε περίπτωση που δεν έχεις ζητήσει τίποτα άλλο σαν έξτρα και σου πούνε κανένα κουλό να περιμένεις +2 μήνες επειδή ζήτησες έξτρα εξοπλισμό... :o

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το DYNAUDIO των 600 watt (1.560,00) και των 250 watt (770,00) έμαθα από αντιπροσωπεία με 10 πάντα ηχεία. Σίγουρα των 600w θα είναι πολύ καλό αλλά πάει πολύ ακριβό. Τώρα το άλλο των 250w φαίνεται μια ποιοτική πρόταση αλλά θα αξίζει τα λεφτά του? Έχει βάλει κανείς κάποιο απο τα δύο συστήματα?

Link to comment
Share on other sites

Τα 8 είναι στις πόρτες. Το ένατο και το δέκατο, είναι κεντρικό μπροστά και subwoofer πίσω? Πάντως εγώ και με 8 το θεωρώ πολύ καλό. Το κάλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να ζητήσεις από την αντιπροσωπεία να σε βάλουν να ακούσεις κάποιο Passat που έχουν εκεί. Μπορεί να μη βρουν με Dynaudio, αλλά μπορεί να βρουν ένα με 8 ηχεία, οπότε θα έχεις μια εικόνα... Αν ήσουν από Θεσ/νίκη, θα σου έλεγα να βρεθούμε να ακούσεις το δικό μου.. :o

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα 4 ηχεία και μετά πρόσθεσα άλλα 4 εργοστασιακά στις πίσω πόρτες.Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη και σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να το παραγγείλεις με 8 ηχεία τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

8 ηχεία και τέλος. ¶κουσα τον ήχο σε PASST με 8 ηχεία και είναι αξιοπρεπέστατο.Αφου έτσι θα έχει καθαρό και ποιοτικό ήχο νομίζω οτι θα επιλέξω αυτό απλά. Έλεγα να δώσω κάτι παραπάνω μέχρι 350-400 ευρώ για κάτι καλύτερο αλλά 770 ευρώ με δυσκολεύουν. Φανταστείτε ότι θέλω και κάποια άλλα έξτρα για το αμάξι οπότε δεν θέλω να ξεφύγω πάρα πολύ. Ευχαριστώ πάντως για τις ιδέες σας, με βοηθήσατε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

8 ηχεία και τέλος. ¶κουσα τον ήχο σε PASST με 8 ηχεία και είναι αξιοπρεπέστατο.Αφου έτσι θα έχει καθαρό και ποιοτικό ήχο νομίζω οτι θα επιλέξω αυτό απλά. Έλεγα να δώσω κάτι παραπάνω μέχρι 350-400 ευρώ για κάτι καλύτερο αλλά 770 ευρώ με δυσκολεύουν. Φανταστείτε ότι θέλω και κάποια άλλα έξτρα για το αμάξι οπότε δεν θέλω να ξεφύγω πάρα πολύ. Ευχαριστώ πάντως για τις ιδέες σας, με βοηθήσατε πολύ.

Την καλύτερη επιλογή κάνεις... :rolleyes: Δεν θα το μετανιώσεις καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη επιλογή κάνεις... <_< Δεν θα το μετανιώσεις καθόλου...

+1000

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντος που έχω το ποιό παλιο το 3Β5 δέν είχε τέτια πολυτέλεια και αναγκαστικα έβαλα έγω πίσω ηχεια και ένα καλο ραδιο-cd τότε που το αγώρασα, μετά το άλαξα πριν κανα 2 χρώνια με ένα Alpine ράδιο - cd - mp3 palyer και είμαι ΟΚ... αλλά τώρα που βλέπω Πασσατ με μαμα ηχοσηστιμα με 8 ηχεια... all the money!!!

Θέλω και εγώ...

Υ.Γ. την καλητερη μαγκια έκανες και έβαλες το μαμα...

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

λοιπων επειδη λετε διαφορα και ακουτε αυτα π λενε οι αντιπροσωπειες και οκαθε πωλητης λετε 8 ηχεια απλα ειναι midrange δλδ 1 woofer στο ποδι και το τweeter ψηλα , ενω στο ομοαξωνικο το tweeter ειναι πανω στο woofer αυτο π θελω να πω ειναι δλδ σαν να χετε 4 ηχεια μη παραμηθιαζεστε με οσα σας λενε και δεν αξιζει να σκατε τοσα ευρω σε κατι π η ποιοτητα του ειναι κατω του μετριου απο χαρτινα στην κυριολεξια ηχεια! με λιγοτερο απο 400 ευρώ απο οσα σας ζητανε βαζετε ενα καλο ενυσχιτη και ενα σωστο ποιοτικο ηχειο και ακουτε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής μου εξήγησε ότι τα 4 ηχεία είναι στην ουσία τα 2 woofer και τα 2 tweeter. Μου το διευκρίνησε και μού είπε ότι εάν θέλω να προσθέσω και πίσω θα μπούν αντίστοιχα 2 woofer και 2 tweeter. Στην ουσία είναι σαν να έχεις 2 ολοκήρωμένα ηχεία εμπρός και 2 πίσω και όχι 8.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα στο σύνολο έιναι 8 4 + 4 διλαδι απο 2 κάθε πόρτα!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα στο σύνολο έιναι 8 4 + 4 διλαδι απο 2 κάθε πόρτα!

ναι και ειναι ακριβως το ιδιο με το να εχεις 4 coaxial , θεωριτηκα τα coaxial ειναι καλυτερα αλλα πρακτικα μεσα στο αμαξι ειναι προτιμοτερο να εχεις το tweeter γιατι αντε να το χεις κατω στι πορτα και να ποιασει το αυτι τις ψηλες! το θεμα ειναι οπως και να χει πως ειναι κοροιδια τα λευτα π ζητανε και απλοχερα επειδη φοβαστε να ξηλωσει ταπετσαριες καποιος στο μελλον ,υπαρχουν σωστοι μαστορες π κανουν αψογη δουλεια

Edited by stergis
Link to comment
Share on other sites

λοιπων επειδη λετε διαφορα και ακουτε αυτα π λενε οι αντιπροσωπειες και οκαθε πωλητης λετε 8 ηχεια απλα ειναι midrange δλδ 1 woofer στο ποδι και το τweeter ψηλα , ενω στο ομοαξωνικο το tweeter ειναι πανω στο woofer αυτο π θελω να πω ειναι δλδ σαν να χετε 4 ηχεια μη παραμηθιαζεστε με οσα σας λενε και δεν αξιζει να σκατε τοσα ευρω σε κατι π η ποιοτητα του ειναι κατω του μετριου απο χαρτινα στην κυριολεξια ηχεια! με λιγοτερο απο 400 ευρώ απο οσα σας ζητανε βαζετε ενα καλο ενυσχιτη και ενα σωστο ποιοτικο ηχειο και ακουτε μια χαρα

:):thumbsup: :thumbsup: Σωστός!!!!Έτσι είναι φίλε μου,όπως τα λές

Link to comment
Share on other sites

ναι και ειναι ακριβως το ιδιο με το να εχεις 4 coaxial , θεωριτηκα τα coaxial ειναι καλυτερα αλλα πρακτικα μεσα στο αμαξι ειναι προτιμοτερο να εχεις το tweeter γιατι αντε να το χεις κατω στι πορτα και να ποιασει το αυτι τις ψηλες! το θεμα ειναι οπως και να χει πως ειναι κοροιδια τα λευτα π ζητανε και απλοχερα επειδη φοβαστε να ξηλωσει ταπετσαριες καποιος στο μελλον ,υπαρχουν σωστοι μαστορες π κανουν αψογη δουλεια

Επέτρεψέ μου να διαφωνίσω μαζί σου. Πρώτων η ποιότητατου συγκεκριμένου ηχοσυστήματος είναι εφάμιλη με μονάδα και ενισχυτές aftermarket πρόσφατα ο αδερφός μου. Δε νομίζω ότι υστερεί σε κάτι. Ίσως μια δοκιμή ακούγοντάς το κι εσύ, να σου άλλαζε άποψη.

Όσο για τους μάστορες, όσο και καλός να είναι ο άλλος, δεν παύει να σου ξεκουμπώνει ταπετσαρίες και να σου περνάει από εδώ κι από εκεί καλώδια. Επειδή τους έχω φάει στη μάπα αρκετά με τα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα, αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις κάτι πολύ extreme, δε νομίζω ότι αξίζει να πηγαίνεις σε aftermarket λύσεις...

Link to comment
Share on other sites

σε έμας το 1999 δεν είχε τετια πολυτέλια το Passat 1.8Τ Highline να βγενει με ηχεια πίσω διστιχός και βάλαμε εμείς... και πριν κανα δυο χρόνια αλαξα τα εργοστασιακα τα μπροστα και τα πισω που ειχαμε βάλει τότε στην αντιπρωσοπια μια μέρα πριν το παρλαβουμε. Και έβαλα μπρος πισω διερουμενα Magnat - Woofer με mindrange και πάνω tweeter και στις 4 πόρτες, με έναν μικρο ενσιχη Signat 4 κάναλο 500 watt και μία πηγή alpine... και είμαι τρελα ευχαριστιμένος. μπορεί μελοντικος να μπει και ενα μικρο Sub-Woofer. Αλλα τότε απογοιτεύτικα ακομα και με το Navigation Plus δεν έδινε επιλογη για πίσω ηχεια εργοστασιακά... οπότε καταλήξαμε να βάλουμε "χερι" στις πόρτες! Μακάρι να είχαν βγάλει πακέτο και στο εκίνεις της εποχής Passat.

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψέ μου να διαφωνίσω μαζί σου. Πρώτων η ποιότητατου συγκεκριμένου ηχοσυστήματος είναι εφάμιλη με μονάδα και ενισχυτές aftermarket πρόσφατα ο αδερφός μου. Δε νομίζω ότι υστερεί σε κάτι. Ίσως μια δοκιμή ακούγοντάς το κι εσύ, να σου άλλαζε άποψη.

Όσο για τους μάστορες, όσο και καλός να είναι ο άλλος, δεν παύει να σου ξεκουμπώνει ταπετσαρίες και να σου περνάει από εδώ κι από εκεί καλώδια. Επειδή τους έχω φάει στη μάπα αρκετά με τα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα, αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις κάτι πολύ extreme, δε νομίζω ότι αξίζει να πηγαίνεις σε aftermarket λύσεις...

ενοεις για το απλο rc300/500 χωρις ενισχυτη με 4 απλα ηχεια?

Link to comment
Share on other sites

Παντως η αποψη μου ειναι οτι το εργοστασιακο ηχοσυστημα με τα 8 ηχεια ειναι απαραδεκτο.

Περιμενα κατι καλυτερο απο ενα αυτοκινητο τετοιας αξιας.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η αποψη μου ειναι οτι το εργοστασιακο ηχοσυστημα με τα 8 ηχεια ειναι απαραδεκτο.

Περιμενα κατι καλυτερο απο ενα αυτοκινητο τετοιας αξιας.

ειναι απολυτα λογικο για ενα εργοστασιακο ηχοσυστημα δεδομενου οτι μια πηγη με αθλιο ενισχυτη π βγαζει γυρω στα 22watt RMS που οπως και ολες οι πηγες μετα απο τα 3/4 βγαζουν παραμαρφωση

Link to comment
Share on other sites

εγώ παιδία... γνώμη μου πάντα... πιστεύω για έναν οικογενιάρχη που θα πάρει το passat και θα βάλει αυτο το σετ των 8 ηχείων είναι πολύ καλό έως άριστο... για κάποιον όμως που είναι μουσικόφιλος και αρκετα "ανοίσιχώς" κοιτάει να κάνει ποιο "extreme" πράγματα π.χ. να βάλη αλλή πηγη ηχεια ενυσχιτες crossovers σωστα για τα woofer mindrage twiter που θα βάλει... το sub που θα βάλει... γενικός για κάποιον ψαγμένο που θέλει το τέλειο... και εδώ καταλίγουμε ότι όλα είναι υποκιμενικα και διαφορετικά στο αυτί του καθενός! (παντα αποψή μου)

Link to comment
Share on other sites

ειναι απολυτα λογικο για ενα εργοστασιακο ηχοσυστημα δεδομενου οτι μια πηγη με αθλιο ενισχυτη π βγαζει γυρω στα 22watt RMS που οπως και ολες οι πηγες μετα απο τα 3/4 βγαζουν παραμαρφωση

Τα κριτήρια είναι προφανώς υποκειμενικά και διαφορετικά για τον καθένα. Αν θέλει κάποιος να κυκλοφορεί με ανοιχτά παράθυρα και να τον ακούνε στο ρετιρέ, τότε σίγουρα δεν πρέπει να διαλέξει αυτά που προσφέρει η VW. Αν θέλει όμως να κάνει τις βόλτες του ή τα ταξίδια του και να ακούει ποιοτικό ήχο, τότε σίγουρα ένα από τα πακέτα της αντιπροσωπείας θα τον καλύψει και με το παραπάνω...

Εγώ την προηγούμενη Πέμπτη κατέβαινα μόνος μου Αθήνα. Επειδή είχα λαλήσει 4 ώρες, αποφάσισα να βάλω δυνατά την μουσική μπας και περάσει ευκολότερα η ώρα. Την ένταση την είχα στο μισό, δεν μπορούσα να ακούσω ούτε μηχανή, ούτε τον δρόμο, ούτε αεροδυναμικούς θορύβους και μετά από καμιά ώρα το χαμήλωσα γιατί πίστευα ότι όταν θα έφτανα, θα μου μιλούσαν και δεν θα τους άκουγα... Δεν ξέρω τι Passat έχετε ακούσει και ποιές είναι οι απαιτήσεις σας, πάντως εμένα σαν Νίκο με καλύπτει παραπάνω από 100% και για αυτό το προτείνω και σε άλλους...

Link to comment
Share on other sites

Τα κριτήρια είναι προφανώς υποκειμενικά και διαφορετικά για τον καθένα. Αν θέλει κάποιος να κυκλοφορεί με ανοιχτά παράθυρα και να τον ακούνε στο ρετιρέ, τότε σίγουρα δεν πρέπει να διαλέξει αυτά που προσφέρει η VW. Αν θέλει όμως να κάνει τις βόλτες του ή τα ταξίδια του και να ακούει ποιοτικό ήχο, τότε σίγουρα ένα από τα πακέτα της αντιπροσωπείας θα τον καλύψει και με το παραπάνω...

Εγώ την προηγούμενη Πέμπτη κατέβαινα μόνος μου Αθήνα. Επειδή είχα λαλήσει 4 ώρες, αποφάσισα να βάλω δυνατά την μουσική μπας και περάσει ευκολότερα η ώρα. Την ένταση την είχα στο μισό, δεν μπορούσα να ακούσω ούτε μηχανή, ούτε τον δρόμο, ούτε αεροδυναμικούς θορύβους και μετά από καμιά ώρα το χαμήλωσα γιατί πίστευα ότι όταν θα έφτανα, θα μου μιλούσαν και δεν θα τους άκουγα... Δεν ξέρω τι Passat έχετε ακούσει και ποιές είναι οι απαιτήσεις σας, πάντως εμένα σαν Νίκο με καλύπτει παραπάνω από 100% και για αυτό το προτείνω και σε άλλους...

Σωστός +10000000 :rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

ολα τα ηχοσυστηματα που βαζει η vw ειναι για τον π@@τσο..εγω ο *μη επιτρεπόμενη λέξη* ειχα πληρωσει για το rcd300 me 8 ηχεια και εκλεγα οταν το ακουσα...ευτυχως απο την 2η μερα κι ολας τα πεταξα τα μπροστα ηχεια και την μαλακια το rcd300 και εβαλα μια πηγη alpine 9812rr και ηχεια beyma...χιλιες φορες να μου σπασει τα κουμποματα ο καθε βλακακος μαστορας και να τα αλλαξω...παρα να πληρωσω στην vw και να μου βαλει τις μουφες της...που κατα την δικη μου αποψη μονο ποιοτητα δεν εχουν.....και δεν μιλαω για ενταση αλλα για ποιοτητα...γιατι αν λετε οτι εχουν ποιοτητα ηχου τα εργοστασιακα τοτε μαλλον δεν εχετε ακουσει πραγματικα ποιοτικο ηχο..κρατα τα λεφτα σου φιλε μου και μην τα σκορπας σε πραγματα που δεν αξιζουν..βαλε κατι ποιοτικο οπως θες μετα μονο σου.

Link to comment
Share on other sites

νταξει αν εισαι εικανοποιημενος με την ενταση στο μισο τοτε ποιος ο λογος να δωσεις 400 ευρω?παρε 2 ηχεια με 20ευρω απο τα πρακτικερ και κανεις το ιδιο μαργμα!

ανεστη και την κομπιτσα να σπασει τι εγινε?παρινεις αλλη με μηδαμηνο κοστος ποσο ναχει? 10 λεπτα? 50 λεπτα?αντε πες 1 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.