Jump to content
M.G.

κληση δημοτικης αστυνομιας

Recommended Posts

Δε θέλω να στη σπάσω αλλά αν τελικά σου έρθει από εφορία θα την πληρώσει ο γνωστός σου από το ταχυδρομείο; Απ' οτι ξέρω δεν πληρώνονται εκεί πλέον οι κλήσεις έτσι δεν είναι; :whistling:

Ρε παιδιά, μην μπερδεύετε τους χαραμοφάηδες (κοινώς Δημοτική Αστυνομία) με την Τροχαία... Η δημοτική αστυνομία κανονικά ΔΕΝ ΕΧΕΙ το δικαίωμα αφαίρεσης πινακίδων, καθώς δεν εκτελεί εντεταλμένη υπηρεσία, όπως ένας ένστολος βαθμοφόρος της τροχαίας (γι αυτο όπου βγάζει πινακίδες η τροχαία, θα δείτε να τις ξηλώνει ο μπάρμπας με το λοχιόσημο, ενώ βεβαιώνει ο αξιωματικός - υπαστυνόμος/αστυνόμος την αφαίρεση!!), ο οποίος μάλιστα αναφέρει και στο Υπ. Δημόσιας Τάξης, εν αντιθέσει με το Δημοτικό πράσινο στρουμφάκι που αναφέρει στον κάθε τυχάρπαστο δήμαρχο που θέλει να τα οικονομήσει... ΜΟΝΗ περίπτωση αφαίρεσης είναι σε παρκάρισμα επί χώρου πρόσβασης/διέλευσης και στάθμευσης ΑΜΕΑ, οπότε και θα έπρεπε να στέλναν τις πινακίδες στην Τροχαία...

Επίσης, όσον αφορά τις κλήσεις..... Από το 1999 έχει μια παράβαση ο πατέρας μου που δεν την πληρώνει, και παραμένει από 5000 δρχ που ήταν τότε, σε 14.67 ευρώ!

Κι επειδή άκουσα τον Παναγιώτη που είπε για ενημερότητα από την Εφορία... Αυτό ισχύει για τις βεβαιώσεις της ΤΡΟΧΑΙΑΣ! Το μόνο κόλημα που δημιουργεί μια απλήρωτη της Δημ. Αστυνομίας, είναι πως ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ, ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ, ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ! Είναι το μόνο πρόβλημα που παρουσιάζεται. Τέλος, η πληρωμή ακόμα και μετά από 10 χρόνια να γίνει αν χρειαστεί, το ποσό παραμένει ως είχε... Και σ'αυτά τα χρόνια (και παραπάνω ακόμα!) παίρνεις και φορολογικές, και ασφαλιστικές ενημερότητες από εφορία και ΙΚΑ, κανονικά! Και αγοράζεις και πουλάς σπίτια κανονικά (πουλάς όπως είπα μόν εκτός του δήμου βεβαίωσης "παράβασης").

Α, και τα τεκταινόμενα του δήμου Τριανδρίας που μένω... ΜΙΑ φορά όταν βγάλαμε τη νέα Δήμαρχο το 2006, αποφάσισε να βγάλει Δημοτική Αστυνομία για να βεβαιώσει οχήματα, σε μια περιοχή με πυκνότητα οχημάτων περίπου 1 ανά κάτοικο, και λίγες πυλωτές... Το αποτέλεσμα; Σε 2 ημέρες και κατά τις ώρες 04:30 μέχρι 06:30, βεβαιώθηκαν 300 παραβάσεις, από 14,67 ευρώ μέχρι και 65 ευρώ... Μια εβδομάδα μετά, άγνωστοι κατέβασαν τη τζαμαρία του Δημαρχείου Τριανδρίας και το δικηγορικό γραφείο της δημάρχου!!! Η δήμαρχος παραμένει ακόμα. Η δημοτική αστυνομία δεν υφίσταται πλέον, παρά μόνο για να φυλάει το δημαρχείο αντι security!!!!!! ;)

Edited by White V GTI
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μην μπερδεύετε τους χαραμοφάηδες (κοινώς Δημοτική Αστυνομία) με την Τροχαία... Η δημοτική αστυνομία κανονικά ΔΕΝ ΕΧΕΙ το δικαίωμα αφαίρεσης πινακίδων, καθώς δεν εκτελεί εντεταλμένη υπηρεσία, όπως ένας ένστολος βαθμοφόρος της τροχαίας (γι αυτο όπου βγάζει πινακίδες η τροχαία, θα δείτε να τις ξηλώνει ο μπάρμπας με το λοχιόσημο, ενώ βεβαιώνει ο αξιωματικός - υπαστυνόμος/αστυνόμος την αφαίρεση!!), ο οποίος μάλιστα αναφέρει και στο Υπ. Δημόσιας Τάξης, εν αντιθέσει με το Δημοτικό πράσινο στρουμφάκι που αναφέρει στον κάθε τυχάρπαστο δήμαρχο που θέλει να τα οικονομήσει... ΜΟΝΗ περίπτωση αφαίρεσης είναι σε παρκάρισμα επί χώρου πρόσβασης/διέλευσης και στάθμευσης ΑΜΕΑ, οπότε και θα έπρεπε να στέλναν τις πινακίδες στην Τροχαία...

Επίσης, όσον αφορά τις κλήσεις..... Από το 1999 έχει μια παράβαση ο πατέρας μου που δεν την πληρώνει, και παραμένει από 5000 δρχ που ήταν τότε, σε 14.67 ευρώ!

Κι επειδή άκουσα τον Παναγιώτη που είπε για ενημερότητα από την Εφορία... Αυτό ισχύει για τις βεβαιώσεις της ΤΡΟΧΑΙΑΣ! Το μόνο κόλημα που δημιουργεί μια απλήρωτη της Δημ. Αστυνομίας, είναι πως ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ, ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ, ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ! Είναι το μόνο πρόβλημα που παρουσιάζεται. Τέλος, η πληρωμή ακόμα και μετά από 10 χρόνια να γίνει αν χρειαστεί, το ποσό παραμένει ως είχε... Και σ'αυτά τα χρόνια (και παραπάνω ακόμα!) παίρνεις και φορολογικές, και ασφαλιστικές ενημερότητες από εφορία και ΙΚΑ, κανονικά! Και αγοράζεις και πουλάς σπίτια κανονικά (πουλάς όπως είπα μόν εκτός του δήμου βεβαίωσης "παράβασης").

Α, και τα τεκταινόμενα του δήμου Τριανδρίας που μένω... ΜΙΑ φορά όταν βγάλαμε τη νέα Δήμαρχο το 2006, αποφάσισε να βγάλει Δημοτική Αστυνομία για να βεβαιώσει οχήματα, σε μια περιοχή με πυκνότητα οχημάτων περίπου 1 ανά κάτοικο, και λίγες πυλωτές... Το αποτέλεσμα; Σε 2 ημέρες και κατά τις ώρες 04:30 μέχρι 06:30, βεβαιώθηκαν 300 παραβάσεις, από 14,67 ευρώ μέχρι και 65 ευρώ... Μια εβδομάδα μετά, άγνωστοι κατέβασαν τη τζαμαρία του Δημαρχείου Τριανδρίας και το δικηγορικό γραφείο της δημάρχου!!! Η δήμαρχος παραμένει ακόμα. Η δημοτική αστυνομία δεν υφίσταται πλέον, παρά μόνο για να φυλάει το δημαρχείο αντι security!!!!!! :D

Σε πολλά έχεις δίκιο.

Μετά το Προέδρικό διάταγμα 23/2004, οπότε και οχυρώθηκε νομικά το "δικαίωμα" του δημοτόμπατσου να γράφει τα οχήματα για στάση στάθμευση, για 4 χρόνια δηλ, ότι κλήσεις έχουν γραφτεί μπορούν να τις κυνηγήσουν μέσω εφοριάς. Ας μην ξεχνάμε οτι το χρέος προς το δημόσιο παραγράφεται μετά από 20 χρόνια αν δεν κανω λάθος, οπότε.....

Αυτό που γράφεις για τους δήμους με τα προβλήματα τύπου πώληση αυτοκινήτου κτλ, ήταν πριν την αλλαγή του ΚΟΚ και υπάρχει ακόμα για κάτι δήμους που δεν μπορούν να οργανωθούν εύκολα ή απλά δεν θέλουν! Βρίσκουν διάφορους τρόπους για να καθυστερούν αλλά δεν ξέρω αν θα έχουν επιπτώσεις από το υπουργείο μετά (πχ. πρόστιμα ή καθυστέρηση σε κονδύλια που είναι να τους δωθούν πριν διευθετήσουν τα "χρέη" τους)

Για όλα όσα έγραψες πιο πάνω έχω να "πω" αυτό που έγραψα και πιο πάνω: Ζούμε στο Ελλάντα

Όσο για το δήμο που μένεις, πιστεύω οτι καμιά φορά παίρνουμε ότι μας αξίζει.

Από τη μια η δήμαρχος που έπαθε αυτά που έπαθε, αφού αντί π.χ. να δημιουργήσουμε χώρους στάθμευσης (λέω μία λύση) κάνουμε προσλήψεις σε δυναμικό για γράφουμε πρόστιμα. :D

Από την 'αλλη εμείς σαν Ελληνάρες που ζητάμε ποιότητα ζωής και έργα αλλά δε σεβόμαστε ποτέ τους νόμους και όταν μας "ζορίζουν" προσωπικά το παίζουμε επαναστάτες σπάζοντας τα πάντα με το τσαμπουκά μας! :rolleyes: και βάζοντας λυτούς και δεμένους για να τη γλιτώσουμε :whistling: .

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι διαμαρτυρίας αλλά απλά βαριόμαστε να χάνουμε το χρόνο μας και πάμε στις λύσεις που μας βολεύουν. ¶λλωστε έτσι μας έχουν μάθει να κάνουμε οι 300 στη βουλή. Και δεν λέω ο μπλέ, ο κόκκινος, ο πράσινος κτλ. Λέω και οι 300!!! thumbsdown.gif

Συμπέρσμα (δικό μου) : ζούμε εκεί και έτσι 'οπως μας αξίζει :lol:

Υ.Γ.= Αυτό που είπες για τον τυχάρπαστο δήμαρχο που θέλει να τα 'κονομίσει..... τα έσοδα ετσι κι αλλιώς απο τις κλήσεις τροχαίας, αστυνομίας και δημοτικής αστ. πάνε στο δήμο που κόπηκε η κλήση. Θέλω να πώ οτι δεν περιμένει από τη δημοτική αστ να τα πιάσει, απλά με πρόφαση οτι η υπηρεσία αυτή έγινε για να κάνει απλά πράγματα που δεν "προλαβαίνουν" πια να ασχολήθουν οι άλλες υπηρεσίες, μαζεύουν λεφτά.

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην περιμένει τη Δημ. Αστ για τα έσοδα, αλλά γιατί νομίζεις λέει πως δεν θα γίνουν αυξήσεις στα δημοτικά τέλη; Ισως επειδή καλύπτονται από άλλα τέτοια παράπλευρα;!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην περιμένει τη Δημ. Αστ για τα έσοδα, αλλά γιατί νομίζεις λέει πως δεν θα γίνουν αυξήσεις στα δημοτικά τέλη; Ισως επειδή καλύπτονται από άλλα τέτοια παράπλευρα;!

Μπορεί. Πάντως αυτό μας έλειπε ;) , να κάνουν κι εκεί μια αύξηση :lol: .

Τόσα λεφτά που παίρνουμε τι θα κάνουμε; :lol: Κάπου πρέπει να τα ξοδέψουμε upyours.gifmachinegun.gif

Link to comment
Share on other sites

Περυσι τον Ιουνιο αφηνω το αμαξι μου στο πλυντηριο διπλα στη δουλεια μου για πλυσιμο. Τα παιδια επειδη ειναι γνωστοι και για να εχουν χωρο για αυτοκινητα πελατων, παρκαρουν το αμαξι μου ΑΠΑΝΩ στο απεναντι πεζοδρομιο. Στα καπακια τρωω κληση (και λογικο ειναι) ¤80 για παρανομο παρκαρισμα. Τους τη δειχνω, μου δινουν ¤40, τα πληρωνω την ιδια μερα στο Δημο Χαλανδριου, παιρνω αποδειξη και φευγω σαν κυριος.

.....Σημερα ενα χρονο και κατι ψιλα μετα, ερχεται ειδοποιηση στο σπιτι, οτι χρωσταω στο ταμειο του Δημου Χαλανδριου ¤80!!!!

Πειτε μου τωρα, πως εγω να ειμαι αυριο ψυχραιμος μεν, αλλα καυστικος δε, οταν θα μιλησω στο τηλεφωνο με τον υπαλληλο του Δημου?

Ακριβως ομοια περιπτωση και με ενα συναδελφο που εχει Renault Megane και του ηρθε κληση...........για ενα Subaru Impreza!!!!

Του ηρθε ειδοποιηση ξανα, ενα χρονο μετα!

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι θα ζητησεις να μην πληρωνεις δημοτικα τελη για ενα χρονο αλλιως θα πας στα καναλια? tongue.gif:lol:

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις την απόδειξη (τα κρατάνε αυτά) δεν έχεις πρόβλημα. Αλλά και να μην την έχεις θα τα βρουν όλα στα αρχεία τους! Εκτός και αν είναι δεύτερη κλήση........

Δεν έχω καταλάβει γιατί πυροβολείτε τους υπαλλήλους. Αυτοί εντολές παίρνουν και κάνουν αυτά που τους λένε! Μήπως πρέπει να κοιτάξουμε λίγο τα δικά μας τα χάλια που παρκάρουμε όπου νά'ναι γιατί έτσι γουστάρουμε και των πολιτικών που αντί για κοινωνική πολιτική κάνουν οικονομική αρπαχτή??? Λέω εγώ τώρα……!

Επίσης μην ξεχνάτε δεν παρκάρουμε σε ράμπες ΑΜΕΑ (έχει και point system) σε πεζοδρόμια,πεζόδρομους στάσεις λεωφορείων διπλές σειρές στο κέντρο γιατί κάνουμε χειρότερη τη ζωή μας, τη ζωή των παιδιών μας και τη ζωή των συμπολιτών μας. rocket.gif

Και τέλος συγνώμη αν σας κούρασα οι κλήσης της τροχαίας για στάθμευση πάνε στον εκάστοτε δήμο, της δημοτικής στο δήμο (που αλλού tongue.gif ) και «καμία» στην εφορία! Εκεί πάνε μόνο οι πλημεληματικές παραβάσεις. Αν δεν την πληρώσεις παίρνει προσαύξηση 1 % το μήνα νομίζω και αν έχεις πολλές κινούνται οι νόμιμες διαδικασίες περί δημοσίων εσόδων. Τα γράφουν και στα ειδοποιητήρια που στέλνουν. Όποτε τα στέλνουν.... fire.gif

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις την απόδειξη (τα κρατάνε αυτά) δεν έχεις πρόβλημα. Αλλά και να μην την έχεις θα τα βρουν όλα στα αρχεία τους! Εκτός και αν είναι δεύτερη κλήση........

Δεν έχω καταλάβει γιατί πυροβολείτε τους υπαλλήλους. Αυτοί εντολές παίρνουν και κάνουν αυτά που τους λένε! Μήπως πρέπει να κοιτάξουμε λίγο τα δικά μας τα χάλια που παρκάρουμε όπου νά'ναι γιατί έτσι γουστάρουμε και των πολιτικών που αντί για κοινωνική πολιτική κάνουν οικονομική αρπαχτή??? Λέω εγώ τώρα……!

To οτι ειχα την αποδειξη να σου πω την αληθεια ουτε που το θυμομουν. Την εβαλα στο φακελο του αυτοκινητου που εχω στο γραφειο και για καλη μου τυχη την ξεχασα εκει <_<

Στην δικη μου περιπτωση να πυροβοληθουν οι υπαλληλοι γιατι η κληση ειναι πληρωμενη. Και ενω η διαδικασια ειναι μηχανογραφημενη, μου εστειλαν ειδοποιηση οτι χρωσταω. Αρα το λαθος ειναι ανθρωπινο το πιο πιθανο.

Και συγκεκριμενα καποιος προϊσταμενος-υπευθυνος. Αλλα αφου η επιστολη λεει πανω ονομα υπαλληλου που κανει αυτη τη δουλεια, θα τα ακουσει αυριο αυτος.

Και εννοειται οτι δεν παραταω τη δουλεια μου για να παω απο εκει. Θα του στειλω την αποδειξη με fax και ας την βαλει οπου αυτος νομιζει καλυτερα.

Οσο για το που παρκαρουμε.......συγνωμη αλλα που εχεις δει εσυ στην πολη ραμπες για ΑΜΕΑ, στασεις λεωφορειων, διασταυρωσεις κλπ? Τα παντα κρυβονται πισω απο αυτοκινητα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

To οτι ειχα την αποδειξη να σου πω την αληθεια ουτε που το θυμομουν. Την εβαλα στο φακελο του αυτοκινητου που εχω στο γραφειο και για καλη μου τυχη την ξεχασα εκει :D

Στην δικη μου περιπτωση να πυροβοληθουν οι υπαλληλοι γιατι η κληση ειναι πληρωμενη. Και ενω η διαδικασια ειναι μηχανογραφημενη, μου εστειλαν ειδοποιηση οτι χρωσταω. Αρα το λαθος ειναι ανθρωπινο το πιο πιθανο.

Και συγκεκριμενα καποιος προϊσταμενος-υπευθυνος. Αλλα αφου η επιστολη λεει πανω ονομα υπαλληλου που κανει αυτη τη δουλεια, θα τα ακουσει αυριο αυτος.

Και εννοειται οτι δεν παραταω τη δουλεια μου για να παω απο εκει. Θα του στειλω την αποδειξη με fax και ας την βαλει οπου αυτος νομιζει καλυτερα.Οσο για το που παρκαρουμε.......συγνωμη αλλα που εχεις δει εσυ στην πολη ραμπες για ΑΜΕΑ, στασεις λεωφορειων, διασταυρωσεις κλπ? Τα παντα κρυβονται πισω απο αυτοκινητα tongue.gif

+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το που παρκαρουμε.......συγνωμη αλλα που εχεις δει εσυ στην πολη ραμπες για ΑΜΕΑ, στασεις λεωφορειων, διασταυρωσεις κλπ? Τα παντα κρυβονται πισω απο αυτοκινητα tongue.gif

Αυτό ακριβώς σου λέει και ο Caveman :angry2:

Αλλά μάλλον είσαι από αυτούς τους έλληνες που λένε: δε γ@μιέται, εδώ γίνεται χαμός, εγώ σώσω τον κόσμο; και το παρατάς κι εσύ κάπως σαν αυτούς τους

λαλάκες που βρίζεις όταν δεν μπορείς να περάσεις (αν καταλαβαίνεις τι εννοώ :angry2: )

Δε έχω όρεξη να σου την πω, δε σε ξέρω προσωπικά και μπορεί να κάνω λάθος σε αυτά που έγραψα πιο πάνω για σένα. Απλά προσπαθώ να καταλάβω τον τρόπο που σκέφτονται κάποιοι.

Link to comment
Share on other sites

σημερα με περνει η μανα μου τηλεφωνο κ μου ειπε οτι μου ηρθε μια κλιση απο τον δημο γ........,οπου ηταν η παλια μου δουλεια,η οποια ειναι για παρανομη σταθμευση κ που το αποκομα δεν ηταν στο αμαξι.εχει προθεσμια μεχρι τις 9 να πληρωθει αλλα με την ορεξη θα μηνουν.σιγα μην παω να την πληρωσω.αμφιβαλω αν σου κανουν τιποτα.αυτοι πιστευω την στειλαν μπας κ ψαρωσω κ την πληρωσω.

[/quote φιλε εμενα ο αδελφος μου ειχε φαει κλιση απο τη δημοτικη δεν πιγε να την πλιρωσει και μετα απο 9 μηνες του ειρθε χαρτη απο εφορια 800 ευρω ...να πας να πλειρωσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

σημερα με περνει η μανα μου τηλεφωνο κ μου ειπε οτι μου ηρθε μια κλιση απο τον δημο γ........,οπου ηταν η παλια μου δουλεια,η οποια ειναι για παρανομη σταθμευση κ που το αποκομα δεν ηταν στο αμαξι.εχει προθεσμια μεχρι τις 9 να πληρωθει αλλα με την ορεξη θα μηνουν.σιγα μην παω να την πληρωσω.αμφιβαλω αν σου κανουν τιποτα.αυτοι πιστευω την στειλαν μπας κ ψαρωσω κ την πληρωσω.

Δυστυχώς φιλε μου δεν την γλιτώνεις. 1 παλικάρι από την σχολη μου είχε και αυτός το ίδιο θέμα και τον θυμηθήκανε μετά από 2 χρονια και του ήρθαν όλες αναδρομικά. απλά πλήρωσετες και μην δίνεις σημασία. βεβαια υπάρχει και 1 τρόπος να την γλιτώσεις την επομενη φορα. Η λύση είναι μια πάρκαρε εκεί που γουστάρεις και εάν απαγορεύεται και απλά εχε 1 κατσαβιδάκι μαζί σου. δεν μπορείς να φανταστείς ποσο εύκολα μπαίνουν και βγαίνουν οι πινακίδες σου...... τουλάχιστον δεν θα ξανα πληρωσεις κλίση.......

Edited by PAGOURISTAS
Μεταφραση στα Ελληνικα
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που έτσι κινδυνεύεις να σου πάρουν ολόκληρο το αυτοκίνητο και να φάς μετά τρελό πρόστιμο!!

+1

Η λύση είναι μια πάρκαρε εκεί που γουστάρεις και εάν απαγορεύεται και απλά εχε 1 κατσαβιδάκι μαζί σου. δεν μπορείς να φανταστείς ποσο εύκολα μπαίνουν και βγαίνουν οι πινακίδες σου...... τουλάχιστον δεν θα ξανα πληρωσεις κλίση.......

Και ποιός σου είπε οτι δε μπορεί να βρει το αριθμό σου και να σε γράψει αν δεν έχεις πάνω πινακίδες; :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί γιατί δεν θα έχεις τον αριθμό της πινακίδας στα τέλη κυκλοφορίας και την ασφάλεια δεν είσαι υποχρεωμένος να την έχεις σε εμφανές σημείο tongue.gif . Αλλά............αν σε δει να τη βγάζεις και είναι σίγουρος ότι δεν σου τις έχουν αφαιρέσει για άλλη παράβαση, τη γ@μ@σες! Θα τρως κλήση κάθε μέρα και δε θα μπορείς να πεις τίποτα. Την έπαθε γείτονάς μου και τρελάθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.