Jump to content
vk_ok

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ

Recommended Posts

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ ΤΟ PASSAT 04/2002 (85.000 ΧΛΜ) ΣΤΗΝ Ε.Ο. ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΤΡΩΝ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΤΟΥ 2008 ME TON ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ ΣΤΟΥΣ 20 ΚΑΙ ΣΤΟ AUTO ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΖΕΣΤΑΙΝΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ Ο ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕ, ΕΒΓΑΖΕ ΑΕΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΧΛΜ).

ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤ/ΠΙΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ Ο COMPRESSOR. ΑΦΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΑ.

ΔΟΥΛΕΨΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ 40 ΧΛΜ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΕΒΓΑΖΕ ΑΕΡΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ. ΤΟ ΠΑΩ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤ/ΠΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΑΛΒΙΔΑ (ΑΠΟΣΥΜΠΙΕΣΗΣ ??) Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΔΟΥΛΕΨΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑ 40 ΧΛΜ, ΑΛΛΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΜΟΥΡΧΕΤΑΙ ΕΝΤΟΝΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΚΑΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΒΑΖΩ ΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΙΤΚΟ ΣΤΟ OFF ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΚΑΙ Η ΜΥΡΩΔΙΑ.

ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΞΑΝΑ ΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤ/ΠΙΑ ΟΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΟΙΤΑΓΜΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΡΙΝΙΣΜΑΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΑΛΙ ΤΟ COMPRESSOR (ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΙΝΑΙ ΣΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΜΟΥ ΛΕΝΕ) ΤΑ 2 ΨΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ, ΤΟΝ ΞΗΡΑΝΤΗΡΑ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΟΛΗ Η ΣΩΛΗΝΑΡΙΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.

Η ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ:

ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ

Ή ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΤΑΚΤIKΑ SERVICE ή ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ

Ή ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ (ΒΓΑΛΣΙΜΟ ΤΑΜΠΛΟ, ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΚΛΠ ΚΛΠ)

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι φίλε μου αλλά οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε πέσει και θα πέσουμε και στο μέλλον θύματα ανεύθυνης και χωρίς προγραμματισμό εργασίας από μέρους των αντιπροσωπειών και μη. Συνήθως όπως παρατήρησες και ΄συ τα σούπερ εξειδικευμένα μαστόρια περπατούν στα τυφλά. Ας αλλάξουμε αυτό και βλέπουμε........ , τελικά ήταν και το τάδε προβληματικό.............. ,είχες και αυτό το πρόβλημα και τόσο καιρό δεν το είχες προσέξει............? Μακάρι να είσαι τυχερός να μην σου δημιουργήσουν και πρόβλημα εκεί που δεν έχεις μετά την αποχώρησή σου από το συνεργείο.Καλό κουράγιο και καλά ξεμπερδέματα :)

Link to comment
Share on other sites

μακρια απο τις αντιπρωσωπιες

εληξε η εγγυηση και πραγματικα

ησυχασα-απο την αδιαφορια τους

να λυσουν πραγματικα ενα προβλημα-απο

τις γρατσουνιες που εβλεπα καθε φορα που επαιρνα

το αμαξι-τις μαυρες δαχτυλιες στο σαλονι

και στα πλαστικα-το υποτυπωδες πλυσιμο μετα απο σερβις

(μαλον με το λαστιχο απο τη βρυση το επλεναν) τα μεροκαματα

που εχανα απο τη δουλεια μου-και φυσικα το ΧΟΥΦΤΩΜΑ

οταν πηγαινα να πληρωσω να μην πω το ξεσκ....

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Αφού λοιπόν πήρα το Passat (με αποσυνδεδεμένο και χωρίς φρέον το κλιματιστικό) για να αποφασίσω έαν θα κάνω τις δουλειές που περιέγραψα πιό πάνω για να το φτιάξω τον κλιματισμό, από εκείνη τη μέρα για να πάρει μπροστά το αυτοκίνητο μου έβγαζε την ψυχή. ΤΥΧΑΙΟ?? μπορεί αλλά άμα έχεις φάει service από αντ/πίες 7 χρόνια δεν τα θεωρείς αυτά τυχαία.

Τέλος πάντων το πάω πίσω στην αντ/πία το κοιτάνε και μου λένε μπαταρία. Αφού αλλάζουν την μπαταρία (μέσα σε τρία τέτρτα και εβδομήντατόσα Ευρώ) μου σκάνε και το παραμύθι ότι ξέρεις το δυναμό είναι οριακό και θα πρέπει δυστυχώς να αλλάχθεί γιατί δεν φορτίζει σωστά. Έτσι όταν το φέρεις να φτειάξουμε το κλιματιστικό (ΝΑΙ αποφάσισα να το φτιάξω) θα αλλάξουμε και το δυναμό.

Η ιστορία λοιπόν συνεχίζεται.

Σκέφτομαι να κάνω και μία επι΄στολή στην Κοσμοκάρ, δεν ξέρω εάν θα κερδίσω τίποτα τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Αφού λοιπόν πήρα το Passat (με αποσυνδεδεμένο και χωρίς φρέον το κλιματιστικό) για να αποφασίσω έαν θα κάνω τις δουλειές που περιέγραψα πιό πάνω για να το φτιάξω τον κλιματισμό, από εκείνη τη μέρα για να πάρει μπροστά το αυτοκίνητο μου έβγαζε την ψυχή. ΤΥΧΑΙΟ?? μπορεί αλλά άμα έχεις φάει service από αντ/πίες 7 χρόνια δεν τα θεωρείς αυτά τυχαία.

Τέλος πάντων το πάω πίσω στην αντ/πία το κοιτάνε και μου λένε μπαταρία. Αφού αλλάζουν την μπαταρία (μέσα σε τρία τέτρτα και εβδομήντατόσα Ευρώ) μου σκάνε και το παραμύθι ότι ξέρεις το δυναμό είναι οριακό και θα πρέπει δυστυχώς να αλλάχθεί γιατί δεν φορτίζει σωστά. Έτσι όταν το φέρεις να φτειάξουμε το κλιματιστικό (ΝΑΙ αποφάσισα να το φτιάξω) θα αλλάξουμε και το δυναμό.

Η ιστορία λοιπόν συνεχίζεται.

Σκέφτομαι να κάνω και μία επιστολή στην Κοσμοκάρ, δεν ξέρω εάν θα κερδίσω τίποτα τι λέτε?

Να χασεις παντως αποκλειεται. Δεν θελουν δυσφημιση οι αντιπροσωπειες και γι αυτο μπορει και να βγεις κερδισμενος. Ειχα ακουσει για περιπτωση καποιου που εκανε επιστολη και με τη μεσολαβηση-κραξιμο γνωστου περιοδικου αυτοκινητων και κατα καποιο τροπο δικαιωθηκε.

Οσο για το προβλημα:

1. Για να χαλασει ο κομπρεσσορας κλιματισμου, συνηθως αιτια ειναι βρωμιες που επικαθονται στο κυκλωμα. Μαλιστα υπαρχει κι ενα σχετικο φιλτρο που θα πρεπε να στο ειχανε αλλαξει. Όταν βουλωσει ζοριζεται ο κομπρεσσορας και γι αυτο τον χαλασε αμεσως μολις σου τον αλλαξανε.

2. Το δυναμο μπορεις ευκολα να το τσεκαρεις σ ενα ηλεκτρολογο αυτοκινητων για να δεις αν σε κοροιδευουν στην αντιπροσωπεια. Παντως αν εχουν δικιο, λογικο ειναι να εξασθενησε η μπαταρια σου.

Κι επειδη ποτε δεν ξερεις...ριξε και κανα τζοκερ! tongue.gif

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

ρίξτε κράξιμό αλλιώς δεν θα δεις προκοπή!

Link to comment
Share on other sites

ο κομπρεσορας δεν χαλαει απο βρωμιες διοτι ειναι κλειστο κυκλωμα.

Εμενα 95% μου μυριζεται διαρροη φρεον οπου το φρεον λειτουργει και σαν λιπαντικο κομπρεσορα.Για αυτο θελουν να ανοιξουν ταμπλο να βρουν την διαρροη.Τα ρινισματα ειναι φυσιολογικο στον φθαρμενο κομπρεσορα καθοτι χωρις λιπανση λογικο ειναι να διμιουργηθουνε.Ο καθαρισμος του δεν ΝΟΜΙΖΩ να ειναι τοσο επιπονος βαλβιδες εξω και πλυσιμο με λαστιχο νερου με πιεση θα κανουνε.

Αν ηταν 3-5 χρονων μπαταρια λογικα εκει καπου τα φτυνει.Το δυναμο δεν εχει οριακα σημεια.Αν ειναι με καρβουνακια τα φαγε και δεν βγαζει ρευμα αν ειναι με αυτοματο χαλασε και δεν βγαζει ρευμα .Αν εχεις πολυμετρο μετρα την ταση στην μπαταρια στο ρελαντι απο 13,8 ως 14.

Αν τωρα θες να βγαλεις ακρη υπαρχει συνηγορος του πολιτη και βασικα τα περιοδικα αυτοκινητου.Αν εχεις και ορεξη κατευθειαν εργοστασιου εξωτερικου.

Link to comment
Share on other sites

ο κομπρεσορας δεν χαλαει απο βρωμιες διοτι ειναι κλειστο κυκλωμα.

Εμενα 95% μου μυριζεται διαρροη φρεον οπου το φρεον λειτουργει και σαν λιπαντικο κομπρεσορα.Για αυτο θελουν να ανοιξουν ταμπλο να βρουν την διαρροη.Τα ρινισματα ειναι φυσιολογικο στον φθαρμενο κομπρεσορα καθοτι χωρις λιπανση λογικο ειναι να διμιουργηθουνε.Ο καθαρισμος του δεν ΝΟΜΙΖΩ να ειναι τοσο επιπονος βαλβιδες εξω και πλυσιμο με λαστιχο νερου με πιεση θα κανουνε.

Αν ηταν 3-5 χρονων μπαταρια λογικα εκει καπου τα φτυνει.Το δυναμο δεν εχει οριακα σημεια.Αν ειναι με καρβουνακια τα φαγε και δεν βγαζει ρευμα αν ειναι με αυτοματο χαλασε και δεν βγαζει ρευμα .Αν εχεις πολυμετρο μετρα την ταση στην μπαταρια στο ρελαντι απο 13,8 ως 14.

Αν τωρα θες να βγαλεις ακρη υπαρχει συνηγορος του πολιτη και βασικα τα περιοδικα αυτοκινητου.Αν εχεις και ορεξη κατευθειαν εργοστασιου εξωτερικου.

Υπαρχει ενα φιλτρο στο κυκλωμα το οποιο αν βουλωσει για οποιοδηποτε λογο, "ζοριζει" τον κομπρεσσορα. Τουλαχιστον εγω ετσι την ειχα πατησει με ενα Audi A3

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα μου παρουσιάζει και το δικό μου passat (ίδιο μοντέλο). Προς το παρόν είμαι στη φάση όπου σε ακαθόριστα χρονικά διαστήματα αντί για κρύο αέρα μου βγάζει ζεστό (μάλλον από το περιβάλλον). Η αντιπροσωπεία στη Δράμα έκανε ένα διαγνωστικό έλεγχο στο climatronic, όπου εντοπίστηκε σφάλμα στον αισθητήρα φρέσκου αέρα. Έκανε κάποια τεστ στο σύστημα, όλα ΟΚ. Επανέφερε κατόπιν, τις αρχικές ρυθμίσεις του climatronic, και περιμένω να δω αν θα αλλάξει κάτι.

Ίσως σημαντικό είναι ένα γεγονός πριν από μερικούς μήνες όπου κατά την κίνησή μου σε αυτοκινητόδρομο με το ECON να φέρνει (δροσερό) εξωτερικό αέρα, παρουσιάστηκε έντονη μυρωδιά καμένου λάστιχου, η οποία ύστερα από μερικά λεπτά και αφού σταμάτησα εξαφανίστηκε. Δεν παρουσιάστηκε ποτέ ξανά από τότε. Λέτε να έχει σχέση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.