Jump to content
Hawkwind78

Passat Cl 1.8 8v

Recommended Posts

Guest georgemv
Καλημέρα σε όλους εχώ και εγώ ένα VW PASSAT του 1992 με τα 91 άλογα. Αν δεν σας κουράζω θά ήθελα να μου πείτε λίγα πραγματάκια:

α) Χρησιμοποιω 20W-50 ορυκτέλεο, τι λάδακι πιο συνθετικο και με πιο χάμηλο ιξώδες να βάλω για να είναι πιο μαλακό στην λειτουργία γιατι το λαδάκι που του βάζω ειναι πολύ σκληρό.

β) Έχετε πειράξει καθόλου το μοτέρ ή το έχετε αφήσει μαμά?

Ψάχνω εδώ και καιρό να βρώ τρόπους αλλα δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

Φιλικα Κωνσταντίνος

Πλέον καίω λάδια, οπότε δεν μπορώ να βάλω κάτι πιο λεπτό από ορυκτέλαιο 20W-50. Το αμάξι όμως έχει κάνει 400.000km με Visco 5000 full συνθετικό. Το συστήνω ανεπιφύλακτα :)

Στο μοτέρ το μόνο πείραγμα που έχει το αμάξι είναι (πολύ) παραπάνω avance. Αν δεις το manual, είναι κατασκευασμένο για να καίει 91RON βενζίνη, οπότε σηκώνει ΠΟΛΥ πειραγμα στο avance. Μπορείς να το πειράξεις εύκολα από το καπάκι του ντιστριμπιτέρ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το 20w50 για το καλοκαίρι.. τον χειμώνα μπορείς να κατέβεις σε 15w50 ή ακόμα και 10w50(αν οι φλάντζες αντέχουν ακόμα...) για λιγότερο ζόρικες εκκινήσεις στα κρύα...

Link to comment
Share on other sites

Guest georgemv
Μια χαρά είναι το 20w50 για το καλοκαίρι.. τον χειμώνα μπορείς να κατέβεις σε 15w50 ή ακόμα και 10w50(αν οι φλάντζες αντέχουν ακόμα...) για λιγότερο ζόρικες εκκινήσεις στα κρύα...

Χειμώνα με 10W40 ημισυνθετικά λες να αντέξει ή θα τα καίει σαν τρελό;

Link to comment
Share on other sites

Guest georgemv

Σήμερα τελικά δυναμομέτρησα στην Powerland.

Για την ιστορία, το αμάξι είναι 1.8 8v passat μοντέλο '92 με 544.500km την στιγμή της δυναμομέτρησης. Ο κινητήρας του είναι τύπου ABS για αυτούς που ψάχνουν τα passat :whistling:

Λάδι έχει 15W-50 Visco 3000 ημισυνθετικό.

Ισχύς: 89.3HP @ 5400rpm

Ροπή: 14.1kgm @ 2666rpm

Τα νούμερα είναι σαν να είναι το αμάξι μαμά, και έχουν περάσει από πάνω του πάνω από 13 χρόνια και μισό εκατομμύριο χιλιόμετρα. Impressive, eh?

Θα κάνω post το graph σύντομα :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά δυναμομέτρησα στην Powerland.

Μπορείς σε παρακαλώ αν έχεις την καλοσύνη να γράψεις την διεύθυνση και το τηλ της Powerland Εδώ

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εχουν διαγραφει οι off topic δημοσιευσεις.

Εγινε συγχωνευση των θεματων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ!

ΕΧΩ ΤΟ PASSAT B3 VARIANT 1800cc - 90hp ΜΕ ΤΟ ABS!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΥΝΑΜΩΣΩ ΣΕ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ?

ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,ΕΞΑΤΜΙΣΗ,ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΙ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 112hp.

ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΓΙΑ LIGHT TURBO!

ΠΟΣΑ ΑΛΟΓΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ?

ΤΙ ΛΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Guest georgemv
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ!

ΕΧΩ ΤΟ PASSAT B3 VARIANT 1800cc - 90hp ΜΕ ΤΟ ABS!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΥΝΑΜΩΣΩ ΣΕ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ?

ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,ΕΞΑΤΜΙΣΗ,ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΙ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 112hp.

ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΓΙΑ LIGHT TURBO!

ΠΟΣΑ ΑΛΟΓΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ?

ΤΙ ΛΕΤΕ?

Αν είναι να τα βάλεις όλα αυτά και να δώσεις μια περιουσία, γιατί δεν βάζεις κατευθείαν το μοτέρ του 16v να τελειώνεις. Και περισσότερα άλογα θα έχεις και περισσότερη οικονομία λόγω Digifant αντί του MotoMotronic που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το MotoMotronic? Γιατι θα εχει περισσότερη οικονομία?

Αν δεν κανω λαθος ειναι η μαρκα εγκεφαλου που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν λέγεται motronic. Επίσης δε μπαίνει όσο εύκολα φαντάζει. Δεν είναι κάλτσα ή τη βάζω ή τη βγάζω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.