Jump to content
cram

Τέλη κυκλοφορίας

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια ερώτηση. Θέλω να πουλήσω (μάλλον) το αυτοκινητό μου και αναρωτιέμαι τι γίνεται με τα τέλη κυκλοφορίας.

Π.χ. αν το πουλήσω Νοέμβρη - Δεκέμβρη θα έχει εκδωθεί ή θα έχει έρθει το νέο σήμα για το 2009.

Οπότε, το πουλάω και το πληρώνει ο νέος ιδιοκτήτης;(του το δίνω χέρι - χέρι) ή θα πρέπει με την μεταβίβαση να πληρώσει και το ποσό που αντιστοιχούν στα τέλη κυκλοφορίας;

Διαφωτίστε με !!

Ευχαριστώ όσους απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια ερώτηση. Θέλω να πουλήσω (μάλλον) το αυτοκινητό μου και αναρωτιέμαι τι γίνεται με τα τέλη κυκλοφορίας.

Π.χ. αν το πουλήσω Νοέμβρη - Δεκέμβρη θα έχει εκδωθεί ή θα έχει έρθει το νέο σήμα για το 2009.

Οπότε, το πουλάω και το πληρώνει ο νέος ιδιοκτήτης;(του το δίνω χέρι - χέρι) ή θα πρέπει με την μεταβίβαση να πληρώσει και το ποσό που αντιστοιχούν στα τέλη κυκλοφορίας;

Διαφωτίστε με !!

Ευχαριστώ όσους απαντήσουν

Νομίζω οτι η απόδειξη που θα έχει ήδη εκδοθεί, θα είναι στο όνομά σου και όχι στου νέου ιδιοκτήτη.

Οπότε το λογικό είναι να γίνει η μεταβίβαση και ο νέος ιδιοκτήτης να απευθυνθεί στη ΔΟΥ που ανήκει για να προμηθευτεί ένα σήμα με το αντίστοιχο αντίτιμο.

Τα παραπάνω τα λέω όχι σαν γνώστης αλλά σαν λογικά(χμμμμ) σκεπτόμενος ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η απόδειξη που θα έχει ήδη εκδοθεί, θα είναι στο όνομά σου και όχι στου νέου ιδιοκτήτη.

Οπότε το λογικό είναι να γίνει η μεταβίβαση και ο νέος ιδιοκτήτης να απευθυνθεί στη ΔΟΥ που ανήκει για να προμηθευτεί ένα σήμα με το αντίστοιχο αντίτιμο.

Τα παραπάνω τα λέω όχι σαν γνώστης αλλά σαν λογικά(χμμμμ) σκεπτόμενος ;)

δεν μου κάνει!! απορρίπτεται η απάντηση σου!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα η λογική μου λέει ότι δε πρέπει να πληρώσω τα τελή κυκλοφορίας του 2009 αφού δε θα το έχω στη κατοχή μου το αυτοκίνητο και πόσο μάλλον αφού θα το έχει κάποιος άλλος.

Κανείς που να γνωρίζει κάτι ....plz..

Τι? Δε περνάω στον επόμενο γύρο?
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα η λογική μου λέει ότι δε πρέπει να πληρώσω τα τελή κυκλοφορίας του 2009 αφού δε θα το έχω στη κατοχή μου το αυτοκίνητο και πόσο μάλλον αφού θα το έχει κάποιος άλλος.

Κανείς που να γνωρίζει κάτι ....plz..

γιατι δεν παιρνεις ενα τρελεφωνο στην αρμοδια υπηρεσια για να σε διαφωτισουν καλυτερα και να σου που τι να κανεις, πιστευω ειναι το καλυτερο :D

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιξω καινουργιο ποστ, εχουν αρχισει και σας ερχονται τα τελη κυκλοφοριας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια ερώτηση. Θέλω να πουλήσω (μάλλον) το αυτοκινητό μου και αναρωτιέμαι τι γίνεται με τα τέλη κυκλοφορίας.

Π.χ. αν το πουλήσω Νοέμβρη - Δεκέμβρη θα έχει εκδωθεί ή θα έχει έρθει το νέο σήμα για το 2009.

Οπότε, το πουλάω και το πληρώνει ο νέος ιδιοκτήτης;(του το δίνω χέρι - χέρι) ή θα πρέπει με την μεταβίβαση να πληρώσει και το ποσό που αντιστοιχούν στα τέλη κυκλοφορίας;

Διαφωτίστε με !!

Ευχαριστώ όσους απαντήσουν

Αν λάβεις το ειδοποιητήριο, έχεις προθεσμία να το πληρώσεις εως 31/12. Αν προλάβεις να πουλήσεις το αυτοκίνητό σου ως τότε, δεν έχεις πρόβλημα.

Αν θες τη γνώμη μου, μιας και θα υπάρχει το δικό σου ειδοποιητήριο, μετά τη μεταβίβαση πηγαίνετε μαζί σε μια τράπεζα, πληρώνει αυτός το σήμα και το κολλάει.

Διαφορετικά θα πρέπει ο αγοραστής να πάει με την άδεια κυκλοφορίας στη ΔΟΥ για να το πληρώσει.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα παρέλαβα με τις υγειές μου και του χρόνου ! :o 202 ευρώ στις τσέπες των κλεφταράδων. fire.gif:D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα παρέλαβα με τις υγειές μου και του χρόνου ! :o 202 ευρώ στις τσέπες των κλεφταράδων. fire.gif:D

Ποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο? fire.gif Κατα τα αλλα glare.gif ειχαν πει οτι δεν θα ισχυε, αλλα τελικα........αντε να μην αρχισω. new_grrrr.gifnew_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω κι εγώ νέο Topic

Λίγες μέρες πριν την κυκλοφορία των σημάτων τελών κυκλοφορίας για το 2009 (1η Νοεμβρίου 2008) ανακοινώθηκε και η σχετική αύξηση των τιμών (20% ακριβότερα).

Καθήστε αναπαυτικά και δείτε τον νέο τιμοκατάλογο:

* Για οχήματα μέχρι 300 κυβικά: 18 ευρώ

* Από 301 έως 785 κυβικά: 46 ευρώ

* Από 786 έως 1357 κυβικά: 112 ευρώ

* Από 1358 έως 1928 κυβικά: 202 ευρώ

* Από 1929 έως 2357 κυβικά: 446 ευρώ

* Πάνω από 2.358 κυβικά: 580 ευρώ

* Από 1η Νοεμβρίου 2008 τα σήματα θα διατίθενται από τις εφορίες, τις τράπεζες, το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, τα ΕΛΤΑ, τις συνεταιριστικές και το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων.

Πηγή

:D:D :D

Edited by PerisVT
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω κι εγώ νέο Topic

Λίγες μέρες πριν την κυκλοφορία των σημάτων τελών κυκλοφορίας για το 2009 (1η Νοεμβρίου 2008) ανακοινώθηκε και η σχετική αύξηση των τιμών (20% ακριβότερα).

Καθήστε αναπαυτικά και δείτε τον νέο τιμοκατάλογο:

* Για οχήματα μέχρι 300 κυβικά: 18 ευρώ

* Από 301 έως 785 κυβικά: 46 ευρώ

* Από 786 έως 1357 κυβικά: 112 ευρώ

* Από 1358 έως 1928 κυβικά: 202 ευρώ

* Από 1929 έως 2357 κυβικά: 446 ευρώ

* Πάνω από 2.358 κυβικά: 580 ευρώ

* Από 1η Νοεμβρίου 2008 τα σήματα θα διατίθενται από τις εφορίες, τις τράπεζες, το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, τα ΕΛΤΑ, τις συνεταιριστικές και το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων.

Πηγή

:whistling::whistling: :whistling:

Τα νευυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυρα μου new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια φετος αγοραζω για πρωτη φορα το σηματακι επειδη ειμαι νεος οδηγος. Εχω λοιπον δυο ερωτησεις: Εκτος τα 112 ευρω θα πληρωσω τιποτα αλλο? μηπως κατι ψηλα για καμια χρεωση? Και για να το παρω θα πρεπει να εχω τιποτα χαρτια του αυτοκινητου μαζι μου??

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια φετος αγοραζω για πρωτη φορα το σηματακι επειδη ειμαι νεος οδηγος. Εχω λοιπον δυο ερωτησεις: Εκτος τα 112 ευρω θα πληρωσω τιποτα αλλο? μηπως κατι ψηλα για καμια χρεωση? Και για να το παρω θα πρεπει να εχω τιποτα χαρτια του αυτοκινητου μαζι μου??

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Όχι δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω.Από χαρτιά θα πρέπει να έχεις μαζί σου,εκτός από την ειδοποίηση/απόδειξη που θα σου σταλεί από το υπουργείο,την ταυτότητά σου και την άδεια του αυτοκινήτου σου. :D

Link to comment
Share on other sites

αυτη η ειδοποίηση/απόδειξη που λες θα μου την στειλουν σπιτι μου? θα πρεπει να περιμενω δηλαδη να μου την στειλουν για να παρω το σημα?

yeap! :D

Link to comment
Share on other sites

δεν μου εχει ερθει τπτ ακομα. μηπως επειδη το αμαξι το αγορασα τον αυγουστο θα στειλουν το ειδοπιοιτηριο στον προηγουμενο κατοχο??

Αν η μεταβίβαση έγινε Αύγουστο, λίγο δύσκολο να πάει στον προηγούμενο κάτοχο. ¶λλωστε υπάρχει πολύς χρόνος ακόμη ως να το λάβεις. Αν δεν σου έρθει ως το τέλος του χρόνου, πήγαινε στην ΔΟΥ που ανήκεις (πριν την αλλαγή του χρόνου φυσικά), το πληρώνεις εκεί και τέλος.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη χωρις αυτο το χαρτι δεν υπαρχει τροπος να το παρω τωρα το σημα μιας και τα εχω μαζεμενα τα λεφτα τωρα???

Αν υπαρχει ενα τετοιο ενδεχομενο αυτο θα γινεται φυσικα μονο στην ΔΟΥ κι οχι στις τραπεζες. Αφου θες να το πληρωσεις τωρα, περνα απο εκει με την αδεια κυκλοφοριας και ρωτησε τους.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το μπουγιουρντίιιιιιιιιιιιιι!!! ¤202 :D

Που να τα φάνε σε φάρμακα!!!!!!!! new_rtfm.gifnew_killpc.giffire.gifshockgun.gifprotest.gifmachinegun.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το μπουγιουρντίιιιιιιιιιιιιι!!! ¤202 :whistling:

Που να τα φάνε σε φάρμακα!!!!!!!! new_rtfm.gifnew_killpc.giffire.gifshockgun.gifprotest.gifmachinegun.gifrocket.gif

ηρθε και απο εδω.μια απο τα ιδια.... :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.