Jump to content
gtse

περιεργα κολπα σε Tsi 140

Recommended Posts

Χτες κατά την επιστροφή μου από το χωριό σε κάποια φάση που πήγα να ανοίξω μου έκανε ένα κόψιμο και μετά ανέβασε αλλά χωρίς να ανοίξει η τουρμπίνα. Αυτό το έκανε μια φορά μόνο σε όλες τις υπόλοιπες φορές που το έκανα όλα ήταν μια χαρά.

Σας έχει τύχη κάτι αντίστοιχο; να το θεωρήσω τυχαίο γεγονός;

Link to comment
Share on other sites

Χτες κατά την επιστροφή μου από το χωριό σε κάποια φάση που πήγα να ανοίξω μου έκανε ένα κόψιμο και μετά ανέβασε αλλά χωρίς να ανοίξει η τουρμπίνα. Αυτό το έκανε μια φορά μόνο σε όλες τις υπόλοιπες φορές που το έκανα όλα ήταν μια χαρά.

Σας έχει τύχη κάτι αντίστοιχο; να το θεωρήσω τυχαίο γεγονός;

Αναβαθμιση εχεις κανει;

Αν εννοεις οτι ανεβαζε σαν ατμοσφαιρικο, εχει τυχει σε μενα κανα δυο φορες στον εναμιση χρονο και σε δυο τρεις αλλους απο εδω μεσα.Γινεται κοντα στις 2000 με 2500 στροφες αλλα ειναι φαινομενο που δεν επαναλαμβανεται τακτικα.Εγω δεν το εχω παρατηρησει ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Χτες κατά την επιστροφή μου από το χωριό σε κάποια φάση που πήγα να ανοίξω μου έκανε ένα κόψιμο και μετά ανέβασε αλλά χωρίς να ανοίξει η τουρμπίνα. Αυτό το έκανε μια φορά μόνο σε όλες τις υπόλοιπες φορές που το έκανα όλα ήταν μια χαρά.

Σας έχει τύχη κάτι αντίστοιχο; να το θεωρήσω τυχαίο γεγονός;

Αυτο που γραφεις μου εχει συμβει κ μενα κανα δυο φορες αλλα με 4η κ μονο κ γυρω στα 100 χαω.Το αλλο που μου συμβαινει ειναι οτι μου κανει κενα στο γκαζι σχεδον στανταρ στις 3200-3500 σαλ,δηλαδη στο τελευταιο σταδιο απεμπλοκης του κομπρεσσορα κ μετα συνεχιζει να δινει κανονικα με την τουρμπινα το γκαζι του το αμαξι.Το περιεργο ειναι οτι τα κενα αυτα γινονται οταν αρχισω να γεμιζω οποιαδηποτε ταχυτητα απο τις 1800-2000 σαλ ενω αν γεμισω π.χ τη 2α μεχρι τις 5000-5500 σαλ κ μετα βαλω 3η κ ερθω στις 2800-3000 σαλ τοτε οταν φτανω στις 3200-3500 σαλ που προανεφερα σπανιως μου κανει τα κενα στο γκαζι που ειπα πιο πανω.σκεφτομαι οτι μαλλον καποιος αισθητηρας απεμπλεκει τον συμπιεστη νωριτερα μαλλον κ σ'αυτο οφειλονται τα κενα στο γαζι αλλα οποιος εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα κ ξερει κατι παραπανω ας με διαφωτισει.

Να προσθεσω οτι μου κανανε κ μενα αναβαθμιση (ανακληση Μ23 νομιζω) κ το προβλημα εξακολουθει να υφισταται.Μου ειχαν πει για την ακριβεια οτι την κανανε γιατι δεν εβγαλε καποιο fault το διαγνωστικο τεστ

post-10741-1230580237_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aναβάθμιση δεν έχω κάνει γιατί από όσο μου είπανε δεν χρειάζεται επειδή είναι μοντέλο του 2008 πάντως θα το παω τη Δευτέρα να δω τη θα βρούνε και εάν θα βρούνε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Aναβάθμιση δεν έχω κάνει γιατί από όσο μου είπανε δεν χρειάζεται επειδή είναι μοντέλο του 2008 πάντως θα το παω τη Δευτέρα να δω τη θα βρούνε και εάν θα βρούνε τίποτα.

Εχει συμβεί και σε μένα μια φορά το καλοκαίρι (το αμάξι είναι 3/2008) να είμαι με 5η και 2000 με 3000 στροφές και να μην ανεβάζει. Μόλις κατέβασα ταχύτητα και ανέβηκαν πάνω από 3500 οι στροφές άρχισε να επιταγχύνει.Μετά το πήγαινα χαλαρά μέχρι το σπίτι.Δεν το ξαναπαρουσίασε (έχω κάνει άλλες 10000 χιλιόμετρα από τότε) Δεν έδωσα σημασία επειδή το απέδωσα στη ζέστη (περίπου 38 βαθμους) και αμφιβόλου ποιότητας βενζίνη.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή χρονια.

το πήγα σήμερα στην αντιπροσωπεία και μου άλλαξαν την βαλβίδα ελέγχου της τουρμπίνας Ν24 όπως μου είπαν. Η βλάβη αυτη όπως μου είπαν δεν καταγράφεται στον εγκέφαλο.

ελπίζω να μην ξανασυμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.