Jump to content
batsisbees

Ερώτηση για αισθητήρα φώτων?

Recommended Posts

Να ρωτήσω σε όσους εχουν τέτοιο αισθητήρα σε golf 5 σε ποσο φως ενεργοποιούν τα φώτα?

Εμενα ειναι πολύ ευαίσθητοι και με λίγο συνεφιά τα φώτα είναι αναμένα, σε σημείο που έχω την εντύπωση οτι είναι χαλασμένος.

Γι αυτό ήθελα να μάθω αν είναι σε όλα τα golf 5 το ίδιο. Εχω δει σε citroen C4 να αναβουν τα φώτα μονο το σούρουπο ή σε πολύ βαρια συννεφιά καμια σχεση με το golf μου οπου ανάβουν με την παραμικρή συνεφια - σκια. Παραπιπτωντος εχει και αρκετή καθυστέρηση στο σβησιμο

Τι συμβαίνει σε εσας που έχετε αισθητήρα φώτων σε golf 5?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω σε όσους εχουν τέτοιο αισθητήρα σε golf 5 σε ποσο φως ενεργοποιούν τα φώτα?

Εμενα ειναι πολύ ευαίσθητοι και με λίγο συνεφιά τα φώτα είναι αναμένα, σε σημείο που έχω την εντύπωση οτι είναι χαλασμένος.

Γι αυτό ήθελα να μάθω αν είναι σε όλα τα golf 5 το ίδιο. Εχω δει σε citroen C4 να αναβουν τα φώτα μονο το σούρουπο ή σε πολύ βαρια συννεφιά καμια σχεση με το golf μου οπου ανάβουν με την παραμικρή συνεφια - σκια. Παραπιπτωντος εχει και αρκετή καθυστέρηση στο σβησιμο

Τι συμβαίνει σε εσας που έχετε αισθητήρα φώτων σε golf 5?

Απο τα ηλεκτρονικά βοηθήματα που δεν θεωρώ απαραίτητα.

Πάντως σε ένα Audi A3 που οδήγησα πρόσφατα, ανάβανε σε έντονη συννεφιά.

Αν σ' ενοχλεί που ανάβει εύκολα, ψάξε το μήπως γίνεται να ρυθμιστεί η ευαισθησία του αισθητήρα με κάνα Vag com.

Link to comment
Share on other sites

πριν κάμποσο καιρό ειχα ρωτήσει στην αντιπροσωπεία στα Γιάννενα τους ηλεκτρολόγους αν μπορεί να ρυθμιστεί η ευαισθησία και μου είχαν πει πως οχι

Αλήθεια ψεματα δεν ξερω

Edited by dim183
Link to comment
Share on other sites

πριν κάμποσο καιρό ειχα ρωτήσει στην αντιπροσωπεία στα Γιάννενα τους ηλεκτρολόγους αν μπορεί να ρυθμιστεί η ευαισθησία και μου είχαν πει πως οχι

Αλήθεια ψεματα δεν ξερω

Για την ρύθμιση της ευαισθησίας ρώτησε καλύτερα την αντιπροσωπεία κι αν έχεις κάποιον με καλώδιο Vag com, κάντε ένα ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Για την ρύθμιση της ευαισθησίας ρώτησε καλύτερα την αντιπροσωπεία κι αν έχεις κάποιον με καλώδιο Vag com, κάντε ένα ψάξιμο.

+1000 -_-

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω σε όσους εχουν τέτοιο αισθητήρα σε golf 5 σε ποσο φως ενεργοποιούν τα φώτα?

Εμενα ειναι πολύ ευαίσθητοι και με λίγο συνεφιά τα φώτα είναι αναμένα, σε σημείο που έχω την εντύπωση οτι είναι χαλασμένος.

Γι αυτό ήθελα να μάθω αν είναι σε όλα τα golf 5 το ίδιο. Εχω δει σε citroen C4 να αναβουν τα φώτα μονο το σούρουπο ή σε πολύ βαρια συννεφιά καμια σχεση με το golf μου οπου ανάβουν με την παραμικρή συνεφια - σκια. Παραπιπτωντος εχει και αρκετή καθυστέρηση στο σβησιμο

Τι συμβαίνει σε εσας που έχετε αισθητήρα φώτων σε golf 5?

Ακριβως το ιδιο.

Ειναι φυσιολογικο γιατι ετσι ειναι προγραμματισμενα.

Υπαρχουν αρκετοι παραμετροι που αναβουν/σβηνουν, οπως αν περασεις τα 140 χλμ (καπου εκει) αναβουν οθτως η αλλως και μετα σβηνουν αν κανεις πανω απο 5 λεπτα με λιγωτερο απο 50 χλμ (παλι καπου εκει γιατι δεν θυμαμαι ακριβως) και φυσικα αφου υπαρχει αρκετος εξωτερικος φωτισμος φωτισμος κλπ.

Ειχα και εγω την ιδια απορια και μαλιστα διαπιστωσα αφου ρωτησα την αντιπροσωπεια οτι το ιδιο 'προβλημα' ειχε αναφερθει και απο αλλους ιδιοκτητες και μαλιστα ετοιμαζοντον η αντιπροσωπεια να κανει αναφορα στην μαμα VW επι του θεματος χωρις να μου δωσουν καποια λυση. Ετσι αποφασισα να ανοιξω εντωμεταξυ το εγχειριδιο του αυτοκινητου οπου ως δια μαγειας καταλαβα οτι ετσι δουλευουν τα αυτοματα φωτα, και φυσικα μαλλον διαφερουν απο εταιρεια σε εταιρεια.Φανταζομαι τα μουτρα των Γερμανων αν ελαβαν τελικα αυτη την 'αναφορα' απο τα δικα μας σαινια, ακομα θα γελανε με την ασχετοσυνη τους. Εμεις βεβαια κλαιμε με την γενικοτερη ασχετοσυνη τους.

Γι'αυτο σε τετοια απλα θεματα καλο ειναι να διαβαζουμε πρωτα και προσεκτικα το εγχειριδιο χρησης του αυτοκινητου μας, σιγουρα θα μαθουμε πιο πολλα απο οποιοδηποτε που το παιζει τεχνικος συμβουλος και σιγουρα δεν εχει προσωπικα ξεφυλισσει κανενα εγχειριδιο αν και η δουλεια του.

Ενταξει δεν αναφερομαι σε ολους αλλα σιγουρα στους περισσοτερους και ειδικα σε αυτους που ειχα την τυχη/ατυχια να γνωρισω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.