Jump to content
DIONISSIS

ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.

Εχθές άλλαξα την μπαταρία στο PASSAT 1.6 του 2006 που έχω (είχε της "μαμάς" του μία των 44Ah και έβαλα μία των 55Ah).

Παρατήρησα όμως κατόπιν ότι στα ηλεκτρικά παράθυρα, η δεύτερη σκάλα δε λειτουργεί (δεν ανεβαίνουν ή κατεβαίνουν μονοκόματα δηλαδή παρά μόνο εκτός εάν "τραβάω" παρατεταμένα το αντίστοιχο πλήκτρο).

Συσχετίζετα η αλλαγή της μπαταρίας με το εν λόγω πρόβλημα ή όχι;

Και εάν ναι, πώς λύνεται τώρα αυτό; (Προφανώς χρειάζεται κάποια επαναφορά ρύθμισης που ελπίζω να μπορώ να την πραγματοποιήσω ο ίδιος...).

Εάν κάποιος γνωρίζει, παρακαλώ πολύ ας μου δώσει τα φώτα του...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Διονύσης

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.

Εχθές άλλαξα την μπαταρία στο PASSAT 1.6 του 2006 που έχω (είχε της "μαμάς" του μία των 44Ah και έβαλα μία των 55Ah).

Παρατήρησα όμως κατόπιν ότι στα ηλεκτρικά παράθυρα, η δεύτερη σκάλα δε λειτουργεί (δεν ανεβαίνουν ή κατεβαίνουν μονοκόματα δηλαδή παρά μόνο εκτός εάν "τραβάω" παρατεταμένα το αντίστοιχο πλήκτρο).

Συσχετίζετα η αλλαγή της μπαταρίας με το εν λόγω πρόβλημα ή όχι;

Και εάν ναι, πώς λύνεται τώρα αυτό; (Προφανώς χρειάζεται κάποια επαναφορά ρύθμισης που ελπίζω να μπορώ να την πραγματοποιήσω ο ίδιος...).

Εάν κάποιος γνωρίζει, παρακαλώ πολύ ας μου δώσει τα φώτα του...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Διονύσης

don't panic φιλαράκι πήγαινε αντιπροσωπία να στο φυσoσουνε μια στον εγκέφαλο να σου κάνουν ένα Reset ή κάντο μόνος αν έχεις Vag Com και ξέρεις δεν είναι τίποτα ένα ταρακουλο παθαίνει καμία φορά ο ECU όταν βγάζεις και βάζεις απότομα ρεύμα ;)

Link to comment
Share on other sites

don't panic φιλαράκι πήγαινε αντιπροσωπία να στο φυσoσουνε μια στον εγκέφαλο να σου κάνουν ένα Reset ή κάντο μόνος αν έχεις Vag Com και ξέρεις δεν είναι τίποτα ένα ταρακουλο παθαίνει καμία φορά ο ECU όταν βγάζεις και βάζεις απότομα ρεύμα :unsure:

Τι ακριβώς είναι αυτό το VAG COM??? ;)

Link to comment
Share on other sites

το καλώδιο με ένα πρόγραμμα που σε βοηθάει ν διαβάσεις τυχόν σφάλματα η να τσεκάρεις διάφορα πράγματα στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Απλα με την αλλαγη της μπαταριας ξερυθμιστηκαν τα παραθυρα.

Κατεβασε το παραθυρο τελειως.

Μετα κρατας τον διακοπτη πατημενο,οχι στο αυτοματο,αλλα εκει που ανεβαινει οσο το κρατας μεχρι να ανεβει ολο το παραθυρο πανω και αφου ανεβει το κρατας πατημενο για 15 δευτερολεπτα περιπου.

Μετα εισαι κομπλε.θα λειτουργει το αυτοματο.

Link to comment
Share on other sites

Απλα με την αλλαγη της μπαταριας ξερυθμιστηκαν τα παραθυρα.

Κατεβασε το παραθυρο τελειως.

Μετα κρατας τον διακοπτη πατημενο,οχι στο αυτοματο,αλλα εκει που ανεβαινει οσο το κρατας μεχρι να ανεβει ολο το παραθυρο πανω και αφου ανεβει το κρατας πατημενο για 15 δευτερολεπτα περιπου.

Μετα εισαι κομπλε.θα λειτουργει το αυτοματο.

Κωνσταντίνε σ' ευχαριστώ πολύ για την οδηγία.

Θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας φίλε.

Να 'σαι καλά :)

Διονύσης

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία παιδιά και σε μένα τέλος πριν καλά-καλά να κλείσει 2,5 χρόνια. :lol: Δεν μου έφτανε που κάηκε η κόρνα μου βγήκε και η μπαταρία τώρα. <_< Και πάλι καλά κράτησε. <_< Ολόκληρο πλοίο με 44άρα μπαταρία τι να σου κάνει.Το γέμισα λαμπάκια και ΄γω (doorlights,footwell lights) και έτσι παρέδωσε μια και καλή το πνεύμα. -_- Η μάρκα της όμως από την αρχή που την είδα με είχε αφήσει έκπληκτο:ΑΚUΜΑ άγνωστης προέλευσης. knife.gif Όπως λέμε ακούμα ματάτα και μου τα είπε τα καλά μαντάτα. fire.gif Και όλα αυτά παιδιά εκτός εγγύησης βέβαια. <_< Πήγα και αφού έβαλα τις φωνές και έριξα τα απαραίτητα μπινελίκια μιας και μου παρήγγειλαν και λάθος κόρνα μου έβαλαν στην αντιπροσωπεία μια VARTA 61 αμπερόριων με έκπτωση 1/3 επί της τελικής της τιμής. protest.gif Ευτυχώς βέβαια που με άφησε σήμερα γιατί την Τετάρτη πρωί-πρωί θα ξεκινούσα για Πελοπόνησσο.Ε ρε πλάκες που θα είχαμε...... popeye.gif

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία παιδιά και σε μένα τέλος πριν καλά-καλά να κλείσει 2,5 χρόνια. ;) Δεν μου έφτανε που κάηκε η κόρνα μου βγήκε και η μπαταρία τώρα. :D Και πάλι καλά κράτησε. :D Ολόκληρο πλοίο με 44άρα μπαταρία τι να σου κάνει.Το γέμισα λαμπάκια και ΄γω (doorlights,footwell lights) και έτσι παρέδωσε μια και καλή το πνεύμα. B) Η μάρκα της όμως από την αρχή που την είδα με είχε αφήσει έκπληκτο:ΑΚUΜΑ άγνωστης προέλευσης. knife.gif Όπως λέμε ακούμα ματάτα και μου τα είπε τα καλά μαντάτα. fire.gif Και όλα αυτά παιδιά εκτός εγγύησης βέβαια. ;) Πήγα και αφού έβαλα τις φωνές και έριξα τα απαραίτητα μπινελίκια μιας και μου παρήγγειλαν και λάθος κόρνα μου έβαλαν στην αντιπροσωπεία μια VARTA 61 αμπερόριων με έκπτωση 1/3 επί της τελικής της τιμής. protest.gif Ευτυχώς βέβαια που με άφησε σήμερα γιατί την Τετάρτη πρωί-πρωί θα ξεκινούσα για Πελοπόνησσο.Ε ρε πλάκες που θα είχαμε...... popeye.gif

Γιώργο ευτυχώς το να σε αφήσει η μπαταρία είναι ανώδυνη βλάβη. Και ειδικά όταν γίνεται στην πόλη που ζεις. Όπως λες κι εσύ, καλύτερα που έγινε τώρα, γιατί αν είχες φύγει για το ταξίδι σου, θα ψαχνόσουν τι να κάνεις, που να πας και ποιόν να βρεις!... Τέλος καλό, όλα καλά... :(

Κι εσύ ρε παιδί μου, έχεις προσθέσει άλλες τόσες λάμπες από αυτές που είχε!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

44άρα είχε και εμένα το Passat έλεος δεν ντέπονται? τουλάχιστον 50άρα... πάντως να λες καλά που στο έκανε σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ρε παιδιά, μέσα στην ατυχία μου ας πούμε πως ήμουν τυχερός. :whistling::lol:

Link to comment
Share on other sites

η Varta που έβαλες για πες μου λίγο εντυπώσεις λέω να βάλω στο polo είρθε η ώρα της και σε εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->
η Varta που έβαλες για πες μου λίγο εντυπώσεις λέω να βάλω στο polo είρθε η ώρα της και σε εμένα...

να την βαλεις με κλειστα ματια ειναι πολυ καλη την εχω στο golf πολυ καιρο και δεν εχει κανει κιχ ;)

Link to comment
Share on other sites

η Varta που έβαλες για πες μου λίγο εντυπώσεις λέω να βάλω στο polo είρθε η ώρα της και σε εμένα...

Λευτερη οπως λεει και πιο κατω ο......πιλοτος tongue.gif με κλειστα ματια. Varta εχω και εγω αλλα.....44αρα fire.gif

να την βαλεις με κλειστα ματια ειναι πολυ καλη την εχω στο golf πολυ καιρο και δεν εχει κανει κιχ ;)

Καλα εσυ δεν θες μπαταρια αλλα.....πυρηνικο αντιδραστηρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

μόλης την παράγγιλα βλέπετε εδώ Πρέβεζα δεν παίζουν τέτοια ονόματα... ;)

Link to comment
Share on other sites

η Varta που έβαλες για πες μου λίγο εντυπώσεις λέω να βάλω στο polo είρθε η ώρα της και σε εμένα...

Λευτέρη δεν μπορώ ακόμη να εκφέρω γνώμη. teetotum.png Η μπαταρία που έβαλα είναι εργοστασιακή και όχι varta εμπορίου.Πάντως ήδη στον εσωτερικό φωτισμό φαίνεται η διαφορά. :D Είναι μια από τις κορυφαίες μάρκες. B)

Link to comment
Share on other sites

να την βαλεις με κλειστα ματια ειναι πολυ καλη την εχω στο golf πολυ καιρο και δεν εχει κανει κιχ :D

+1 μπαταρια με μακροζωϊα, να δουμε τωρα η bosch τι θα κανει...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι είχε 72αρα απο την μανα του?? Μαρκα δεν θυμαμαι.

Είσαι τυχερός Πάνο.72άρα ούτε του παπά να το πεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρεπιπτόντως η Varta πολύ καλή :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.

Εχθές άλλαξα την μπαταρία στο PASSAT 1.6 του 2006 που έχω (είχε της "μαμάς" του μία των 44Ah και έβαλα μία των 55Ah).

Παρατήρησα όμως κατόπιν ότι στα ηλεκτρικά παράθυρα, η δεύτερη σκάλα δε λειτουργεί (δεν ανεβαίνουν ή κατεβαίνουν μονοκόματα δηλαδή παρά μόνο εκτός εάν "τραβάω" παρατεταμένα το αντίστοιχο πλήκτρο).

Συσχετίζετα η αλλαγή της μπαταρίας με το εν λόγω πρόβλημα ή όχι;

Και εάν ναι, πώς λύνεται τώρα αυτό; (Προφανώς χρειάζεται κάποια επαναφορά ρύθμισης που ελπίζω να μπορώ να την πραγματοποιήσω ο ίδιος...).

Εάν κάποιος γνωρίζει, παρακαλώ πολύ ας μου δώσει τα φώτα του...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Διονύσης

Διονύση, αν περιμένεις λίγι 1/2 'ωρα περίπου, θα ξαναλειτουργήσουν τα παράθυρα και στην άλλη σκάλα. Θα γίνει ένα ένα και έπειτα όλα θα είναι όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σήμερα άλλαξα μπαταρία μετά από μια S5 της Bosch, σε Varta.Από την ώρα εκείνη μου βγάζει πρόβλημα στον συναγερμό και δεν ξέρω τι να κάνω.Μόλις κλειδώνω το αυτοκίνητο σε 15 δευτερόλεπτα  περίπου αρχίζει να χτυπάει συνέχεια.Φυσικά και δεν ξέρανε να το ρυθμίσουν ξανά στο συνεργείο τον συναγερμό και απάντηση ήταν να τον αποσυνδέσουμε να μην χτυπάει. Καμία ιδέα;Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.