Jump to content
spiros23

ΓΕΝΙΕΣ Polo

Recommended Posts

λοιπον εχω το 6n. ειναι η τριτη η τεταρτη γενια του polo;

παλιοτερα "μεγαλωσα" σε ενα polo ακριβως της προηγουμενης γενιας (που ηταν και g40)

για να θυμουνται οι παλιοι λοιπον και να μαθαινουν την ιστορια οι νεοτεροι ας αναφερει οποιος θελει και ξερει μοντελα ημερομηνιες ονομασια (6n2,9n3 κτλ) ακομα και κινητηρες. ολα. νεα μοντελα και facelift

Link to comment
Share on other sites

Polo Typ Mk1:

* 895 cc, 35 PS (hatchback)

* 1093 cc, 50 PS (37 kW)

* 1272 cc, 60 PS (Polo GT, Derby sedan)

Polo Typ Mk2:

* 1043 cc (Super)

* 1093 cc (Super)

* 1272 cc (Super)

* 1272 cc (Catalytic Converter)

* 1272 cc 113 PS (83 kW) (GT G40)

* 1.3 L (Diesel)

* 1.4 L (Diesel)

Polo Typ Mk3(2F):

* Ίδιες εκδόσεις με το Mk2.

Polo Typ 6N:

* 1043 cc (Petrol) 45 PS (33 kW) (1995?97)

* 1272 cc (Petrol) 55 PS (40 kW) (1995?96)

* 1.6 L (Petrol) 75 PS

* 1.4 L (Petrol)

* 999 cc (Petrol) 50 PS (37 kW) ? all-new aluminium block multi-point injection

* 1.4 L (Petrol) 100 PS (74 kW) (6K saloon and estate)

* 1.4 L (Petrol) 75 PS (55 kW) (6K saloon and estate)

* 1.6 L (Petrol) 120 PS (GTi)

* 1.9 L (Diesel) 64 PS (47 kW)

Polo Typ 6N2:

* 1043 cc (Petrol) 45 PS (33 kW)

* 1272 cc (Petrol) 55 PS (40 kW) (

* 1.6 L (Petrol) 75 PS

* 1.4 L (Petrol)

* 999 cc (Petrol) 50 PS (37 kW) ? all-new aluminium block multi-point injection

* 1.4 L (Petrol) 100 PS (74 kW)

* 1.4 L (Petrol) 75 PS (55 kW)

* 1.6 L (Petrol) 120 PS (GTi)

* 1.9 L (Diesel) 64 PS (47 kW)

Polo Typ 9N:

* 1.2 L (9-valve petrol), 55 PS (40 kW)

* 1.2 L (12-valve petrol), 64 PS (47 kW)

* 1.4 L (16-valve petrol), 75 PS (55 kW)

* 1.4 L (16-valve petrol), 86 PS (62 kW) (FSI-badged model)

* 1.4 L (16-valve petrol), 100 PS (74 kW) (16V-badged model).

* 1.9 L TDI, 100 PS (74 kW)

* 1.4 L TDI, 75 PS (55 kW).

* 1.9 L TDI, 130 PS (96 kW).

* 1.6 L (8 valve petrol), 101 PS (Brazilian market)

Polo Typ 9N3:

* Ίδιες εκδόσεις με το 9Ν, συν:

* 1781 cc, (Τurbocharged 20V petrol), 150 PS (GTi models only), 180 PS (GTi Cup Edition)

* 1984 cc, (8 valve petrol) 116 PS (85 kW) (South Africa market)

http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Polo

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

ωραιος και κατατοπιστικος ο dark angel οπως παντα... thanx φιλε... -_-

νομιζω παντως οτι δεν υπηρχαν και πουθενα εδω αυτες οι πληροφοριες οποτε χρειαζοταν. και μου γεννηθηκε η απορια κιολας γιατι σε περιοδικο που διαβασα δεν αναφεροταν η τριτη γενια καθολου

Link to comment
Share on other sites

Ειχες G40 παλια?

οχι φιλε δεν ειχα εγω g40 απλα εννοουσα οτι εβγαινε και σε g40 για να καταλαβετε ποια εκδοση εννοω. gt ειχα. βασικα ενταξει ο πατερας μου ειχε δεν οδηγαω και απο 5 χρονων... tongue.gif

και φωτο ...polo

thanx φιλε.

αληθεια το 6n ρε παιδια το gti ειχε κυκλοφορησει κανονικα στην ελλαδα; δεν εχει τυχει να δω ουτε ενα ποτε!!

Link to comment
Share on other sites

7 έχουν υσαχθεί και ένα είναι και κοντά σε εμένα στην ¶ρτα... 2 στην Λάρισα τα άλλα 4 δεν ξέρω που κυκλοφορούνε...

Link to comment
Share on other sites

7 έχουν υσαχθεί και ένα είναι και κοντά σε εμένα στην ¶ρτα... 2 στην Λάρισα τα άλλα 4 δεν ξέρω που κυκλοφορούνε...

ελα ρε μπραβο.. για αυτο και εγω αναρωτιομουν τι γινεται με αυτο το αμαξι και δεν εχω δει gti ουτε για δειγμα. τουλαχιστον εχω τα δυο εγω στην λαρισα οποτε μπορει να τυχει να δω κανενα βεβαια μεχρι τωρα δεν εχει παρει τπτ το ματι μου

Link to comment
Share on other sites

εγώ επιδή είθελα τοτε να το φέρω... και είθελα να δω απο κοντά και έμαθα ότι είχανε έρθει 3 τότε που έψαχνα εγώ... αλλά μετα είδα τότε ότι πήγενε πολύ το μαλί... και δεν έπαιζαν τόσα χρήματα και πείρα το 101...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω το Polo Typ Mk2 1272cc (Catalytic Converter), 17 χρόνια δεν μου έχει εμφανίση τίποτα και απο km έχω γύρω στα 165000..

Μπράβο! πολύ ωρέα να το χέρεσαι φίλε! και καλός είρθες στην παρέα του Club μας :D

Link to comment
Share on other sites

εγώ επιδή είθελα τοτε να το φέρω... και είθελα να δω απο κοντά και έμαθα ότι είχανε έρθει 3 τότε που έψαχνα εγώ... αλλά μετα είδα τότε ότι πήγενε πολύ το μαλί... και δεν έπαιζαν τόσα χρήματα και πείρα το 101...

δεν το μετανιωσες παντως ειμαι σιγουρος... ουτε εμεις βεβαια σωστη η επιλογη του father τοτε.. σκυλι μας εχει βγει βεβαια ενταξει κατι μικροπροβληματακια αλλα αυτα δεν ειναι τιποτα φυσιολογικα ειναι. που θα λυπηθω να το δωσω οταν γινει παντως αυτο ειναι σιγουρο

Εγώ εχω το Polo Typ Mk2 1272cc (Catalytic Converter), 17 χρόνια δεν μου έχει εμφανίση τίποτα και απο km έχω γύρω στα 165000..

γεια σου φιλε καλως ηρθες. να το χαιρεσαι το πολακι σου και εσυ

Link to comment
Share on other sites

δεν το μετανιωσες παντως ειμαι σιγουρος... ουτε εμεις βεβαια σωστη η επιλογη του father τοτε.. σκυλι μας εχει βγει βεβαια ενταξει κατι μικροπροβληματακια αλλα αυτα δεν ειναι τιποτα φυσιολογικα ειναι. που θα λυπηθω να το δωσω οταν γινει παντως αυτο ειναι σιγουρο

Εγω φιλε σπυρο το εχω παρει αποφαση οτι το polo θα μεινει με μενα για τα υπολοιπα χρονια της ζωης μου. Βρηκα και μια μηχανη απο 6N gti να του περασω (αναρτήσεις φρενα φοραει), αντε ενα πρωτο σταδιο (ο ποπαυ ειναι γειτονια :rolleyes: και απο τον ανδριανάκη περναω μπροστά καθε μερά) και ειμαι κομπλε. Να το δωσω δεν το δινω :wacko: .

Link to comment
Share on other sites

έτσι... :wacko: και εγώ εν καταφέρω να κάνω την μετρατροπούλα που θέλω μετά :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε σπυρο το εχω παρει αποφαση οτι το polo θα μεινει με μενα για τα υπολοιπα χρονια της ζωης μου. Βρηκα και μια μηχανη απο 6N gti να του περασω (αναρτήσεις φρενα φοραει), αντε ενα πρωτο σταδιο (ο ποπαυ ειναι γειτονια -_- και απο τον ανδριανάκη περναω μπροστά καθε μερά) και ειμαι κομπλε. Να το δωσω δεν το δινω :) .

η αληθεια ειναι οτι και εγω το σκεφτομαι οχι να το κρατησω για πρωτο δικο μου αλλα να το αφησω στην οικογενεια ετσι κ αλλιως εχω μικροτερο αδερφο οποτε καθεται το θεμα αμα ειναι. θα γουσταρα παντως να το εφτιαχνα καλα και να το κρατουσα αλλα το θεμα θελει αρκετο χρημα και εγω ειδικα τωρα ως φοιτητης δεν βγαινω.... :blush:

Link to comment
Share on other sites

12 χρόνια τώρα που το φτιάχνω (είχα περάσει και εγώ το στάδιο φοιτητής) και ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απο μηχανικά το Polaki μου ειναι μια χαρα, απλα απο το εσωτερικο του μεσα οι ταπετσαριες πηραν υγρασια και χαλασαν και ψαχνω καποιο site γιανα βρω ανταλακτικα.

Mηπως εχετε καποιο γνωστο site που να μπορω να βρω υλικα και να παραγγειλω?

Edited by Quattro81
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.