Jump to content
professor

Αλλαγή καντράν και προσθήκη Trip Computer

Recommended Posts

Σήμερα είμαι ιδαίτερα χαρούμενος γιατί ολοκληρώθηκε επιτυχώς το project της τοποθέτησης του trip computer στο passat μου. :unsure: Πριν από 15 ημέρες μαζί με τον anasto προχωρήσαμε στην αλλαγή των καντράν μας. Ο Κώστας ήθελε να βάλει το καντράν με την μεγάλη οθόνη και έτσι παρήγγειλε ένα από ebay με όλες τις απαιτούμενες προδιαγραφές και εγώ πήρα το δικό του με την μισή οθόνη που υποστηρίζει τις ενδείξεις του trip γιατί είχα την πολύ απλή. Η εγκατάσταση των καντράν στέφθηκε από επιτυχία και αφού έγιναν οι απαραίτητες ρυθμίσεις μέσω vagcom τα καντράν λειτούργησαν άψογα και στα δύο αυτοκίνητα.Το μόνο πρόβλημα είναι η διαφορετική ένδειξη στο οδόμετρο αλλά επειδή τα χιλιόμετρα που αναγράφονται είναι λιγότερα από αυτά που είχαμε δεν μας χαλάει και πολύ.Δυστυχώς δεν είχαμε την κατάλληλη έκδοση vag com για να περάσουμε τα δικά μας πραγματικά χιλιόμετρα.Έτσι λοιπόν σήμερα αφού παρήγγειλα από ebay και εγώ όλο τον διακόπτη κομπλέ με εγκέφαλο τιμονιού,σαρπατίνα και αισθητήρα γωνίας τιμονιού τον πέρασα με τη βοήθεια κάποιου φίλου. Παιδεύτηκα ιδιαίτερα διότι τελικά ο δικός μου εγκέφαλος στο τιμόνι δεν υποστήριζε την λειτουργία του trip παρά μόνο το cruise control.Επίσης η σερπατίνα ήταν διαφορετική στον καινούργιο διακόπτη και δεν κούμπωνε η δικιά μου φίσσα από τον αερόσακο.Έτσι λοιπόν μιας και ευτυχώς είχα πάρει τον διακόπτη κομπλέ έβγαλα τη δικιά μου λοιπόν σερπατίνα και την τοποθέτησα στον καινούργιο διακόπτη.Στο τέλος με την αμέριστη συμπαράσταση και βοήθεια του προγραμματιστή - χειριστή του vag com anastou (Κώστα) tongue.gif ο οποίος με την σωστή κωδικοποίηση και τις απαραίτητες ενέργειες που έκανε για να ρυθμίσει τον αισθητήρα της γωνίας του τιμονιού έσβησε και τις ενδείξεις σφάλματος από το καντράν και λειτούργησε κανονικά η ηλεκτρική υποβοήθηση στο τιμόνι.Τέλος όλα τα μενού του trip coputer λειτούργησαν άψογα. ^_^ Το κόστος της όλης προσπάθειας ανήλθε στα 195 ευρώ. 100 ευρώ το καντράν και 95 ο διακόπτης μαζί μετα μεταφορικά από Γερμανία. :thumbsup: Έτσι λοιπόν καταρρίψαμε τον μύθο (αυτά μας έλεγαν οι υπερεξιδεικευμένοι ηλεκτρολόγοι των αντιπροσωπειών και χαμογελούσαν ειρωνικά :whistling: ) ότι σε καμιά περίπτωση αυτά τα οποία κάναμε θα λειτουργούσαν κανονικά. :rolleyes:Πάντως το όλο εγχείρημα είναι ιδιαίτερα δύσκολο και αγχωτικό και δεν θα το συνιστούσα σε μη γνώστες. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!!!!!!!!!! :D Γιάννη όταν είσαι έτοιμος σφύρα και ερχόμαστε!!!!!!!!!!! mf_tshirt.gif

Link to comment
Share on other sites

worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

Γιώργο ένα πράγμα θέλω από εσένα. Να πάμε μαζί στην αντιπροσωπεία που ρώτησες και να δείξεις στον αρχι(γκουχ γκουχ)ηλεκτρολόγο την αλλαγή που έκανες... ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ!!! :D:D:)upyours.gif

Link to comment
Share on other sites

worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

Γιώργο ένα πράγμα θέλω από εσένα. Να πάμε μαζί στην αντιπροσωπεία που ρώτησες και να δείξεις στον αρχι(γκουχ γκουχ)ηλεκτρολόγο την αλλαγή που έκανες... ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ!!! :o:blink::whistling:upyours.gif

:lol: Χαχα! Αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν είπε ο Professor ότι "τους χαμογελούσαν ειρωνικά οι υπερεξειδικευμένοι ηλεκτρολόγοι των εξουδιοδοτημένων!"

Περάστε να τους πείτε μια...καλημέρα. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν λοιπόν την απαιτούμενη αξιοπρέπεια,ειλικρίνεια και δεν επιδεικνύουν τον πρέποντα σεβασμό στον πελάτη. Δεν ομολογούν ότι ποτέ δεν επιχείρησαν να κάνουν κάτι παρόμοιο αλλά για να κρύψουν την αδυναμία τους λένε τα εξής:μπορεί να δουλέψει μπορεί και να μην δουλέψει, χαμογελάνε ειρωνικά ή από αμηχανία ή για να σε απογοητεύσουν πλήρως σου λένε πως δεν υπάρχει καλωδίωση ή πως θα χρειστεί να πληρώσεις 1500 ευρώ κτλ. protest.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο κ Κωστα τι να πω ειστε απλα στην κορυφη.Αν πατε αντιπροσωπεια να τους το δειξετε,θα αρχισουν να φοβουνται μη χασουν τις δουλειες τους ή θα σας ζητησουν τα κινητα σας ετσι ωστε οποτε εχουν προβλημα ''αλυτο'' για αυτους να σας παιρνουν κανα τηλεφωνο να τους λετε τη γνωμη σας.

:thumbsup::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο κ Κωστα τι να πω ειστε απλα στην κορυφη.Αν πατε αντιπροσωπεια να τους το δειξετε,θα αρχισουν να φοβουνται μη χασουν τις δουλειες τους ή θα σας ζητησουν τα κινητα σας ετσι ωστε οποτε εχουν προβλημα ''αλυτο'' για αυτους να σας παιρνουν κανα τηλεφωνο να τους λετε τη γνωμη σας.

:thumbsup::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Θα τους χρίσουν κάτι σαν "επίσημους εξωτερικούς συνεργάτες" tongue.gif

Μήπως να αξιολογήσουν καλύτερα τους εσωτερικούς λέω γω??? Που σε εταιρίες με κύρος και όνομα υποτίθεται, ακούμε συχνά-πυκνά το μακρύ και το κοντό του κάθε "υπερειδικού" shockgun.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο κ Κωστα τι να πω ειστε απλα στην κορυφη.Αν πατε αντιπροσωπεια να τους το δειξετε,θα αρχισουν να φοβουνται μη χασουν τις δουλειες τους ή θα σας ζητησουν τα κινητα σας ετσι ωστε οποτε εχουν προβλημα ''αλυτο'' για αυτους να σας παιρνουν κανα τηλεφωνο να τους λετε τη γνωμη σας.

:thumbsup::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Χα χα χα σωστός ο Πάνος!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.