Jump to content
wesker

Τρεμουλο στο τιμόνι

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες και sorry αν ποσταρω σε λάθος σημείο. Προχτές πήρα από ένα φιλαράκι ζάντες αλουμινίου 14" (185/65/14) για το Polo 6n μου μεταχειρισμένες που δεν τις χρειαζότανε. Τις έβαλα στο αυτοκίνητο και όλα κομπλέ αλλα σήμερα παρατήρησα οτι στην εθνική οτι μετά τα 120χλμ το τιμόνι τρέμει λες και έχει πάρκινσον.... Λέτε να θέλει ευθυγράμμιση και ζυγοστάθμιση; Να έχουν πρόβλημα οι ζάαντες; Λογικά όμως δεν 8α το έκανε και στα 80+ χλμ.;

Link to comment
Share on other sites

πήγενε για μία ζυγοστάθμιση... κατά τα 90% είναι αυτό... και ένα 10% η ζάντα κανένα προβληματάκι... θα σου λυθεί η απορία με την ζυγοστάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για την ζυγοστάθμιση (για αρχή). Μετά από κάποια χλμ πχ 140 150 θα παύει ο συντονισμός και το τρέμουλο λογικά.

Ηθελα όμως να τονίσω ότι το λάστιχο 185/65/14 είναι εντελώς λάθος αφού ο κατασκευαστής λέει 185/55/14 για 6n. Δες και τις προτεινόμενες σωστές διαστάσεις στο πορτάκι βενζίνης.Αυτή η διαφορά του προφίλ αλλάζει πολύ το βήμα σου και νομίζω ότι σου βαραίνει το αμάξι συν ότι το κοντερ δείχνει αλλά αντί άλλων…

Link to comment
Share on other sites

μάλλον έβαλε το 65άρι ποιο πολύ για άνεση... αλλά το τρέμουλο δεν έχει να κανεί με το ύψος του προφύλ αλλά με την ζυγοστάθμιση που έχει γίνει στο αυτοκίνητο... αλλά επιφιλάσωμαι όπως είχα πεί και ποιό πάνω για τις ζάντες... :lol:

Link to comment
Share on other sites

…καλά το κοντέρ μπορεί να μην το επηρεάζει γιατί νομίζω παίρνει σήμα από το κιβώτιο…..ναι Λευτέρη το ύψος δεν έχει να κάνει με το τρέμουλο αλλά θεώρησα σωστό να το αναφέρω….(με ξέρεις..χαχα)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε ρωτήσω κατι άλλο, καλα έβαλες άλλες ζάντες χωρίς να τις περάσεις ζυγοστάθμιση?? μόνος σου τις έβαλες?? sorry αλλά κατι τέτοια μου φαίνονται απίθανα :lol: Παντα φιλικα

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε ρωτήσω κατι άλλο, καλα έβαλες άλλες ζάντες χωρίς να τις περάσεις ζυγοστάθμιση?? μόνος σου τις έβαλες?? sorry αλλά κατι τέτοια μου φαίνονται απίθανα :lol: Παντα φιλικα

Νίκος

Καταρχας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Νίκο εννοείται πως όχι. Απλά τις έβαλα σε μια μπαγαζιέρα και τις πήγα σε βουλκανιζατερ. Ο τυπάς εκεί τις πέρασε μου είπε στο μηχάνιμα και είναι ΟΚ. Δυστυχώς ήμουν στο γραφείο,δεν καθόμουν πάνω απο τον μάστορα να δώ τι έκανε. Οπότε επιφιλάσομαι για το τι πραγματικά έκανε. Το Polo 6n 4χ100 καρέ δεν έχει;

Edited by Clopyright
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Νίκο εννοείται πως όχι. Απλά τις έβαλα σε μια μπαγαζιέρα και τις πήγα σε βουλκανιζατερ. Ο τυπάς εκεί τις πέρασε μου είπε στο μηχάνιμα και είναι ΟΚ. Δυστυχώς ήμουν στο γραφείο,δεν καθόμουν πάνω απο τον μάστορα να δώ τι έκανε. Οπότε επιφιλάσομαι για το τι πραγματικά έκανε. Το Polo 6n 4χ100 καρέ δεν έχει;

Σοβαρός μαστορας πες μας που είναι μην τυχών και πέσουμε στα χερια του :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

BTW ποιά είναι η ιδανική διάσταση ελαστικού για 6n; Παίζει ρόλο που δεν έχω υδραυλικό τιμόνι;

Link to comment
Share on other sites

BTW ποιά είναι η ιδανική διάσταση ελαστικού για 6n; Παίζει ρόλο που δεν έχω υδραυλικό τιμόνι;

Για βάλε εδώ το αυτοκίνητο σου

http://www.michelin.gr/greece/front/affich...403〈=GR

Link to comment
Share on other sites

Το 6n είναι το Polo 60; Μου έβγαλε αυτό 185/55/14 79 H . Oπότε το τρέμουλο παίζει να οφείλεται και στις ζάντες; Yπάρχουν πολλά είδη από 14αρες ζάντες;

Edited by Clopyright
Link to comment
Share on other sites

το τέμουλο μπορεί να ξεκίνηση από λάθος απόβαρο, απο στραβό ελαστικό (ναι συμβένει και αυτό) η και κάποιο πρόβλημα της ζάντας, δεν παίζει ρόλο το ύψος του προφύλ. τώρα την σωστή διάσταση των ελαστικών σου θα την βρείς στο καπάκι του ρεζερβουάρ.

Link to comment
Share on other sites

το τέμουλο μπορεί να ξεκίνηση από λάθος απόβαρο, απο στραβό ελαστικό (ναι συμβένει και αυτό) η και κάποιο πρόβλημα της ζάντας, δεν παίζει ρόλο το ύψος του προφύλ. τώρα την σωστή διάσταση των ελαστικών σου θα την βρείς στο καπάκι του ρεζερβουάρ.

Γιατί όμως να ξεκινάει από τα 120 φεύγα χλμ; ¶ρα με συμβουλεύεις να το πάω πρώτα για μια ζυγοστάθμιση/ευθυγράμμιση και σε κανέναν άλλον;

Link to comment
Share on other sites

από εκεί και μετα βλέπεις το τρέμουλο στα ποιό χαμιλά δεν το εσθάνεσε...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως να ξεκινάει από τα 120 φεύγα χλμ; ¶ρα με συμβουλεύεις να το πάω πρώτα για μια ζυγοστάθμιση/ευθυγράμμιση και σε κανέναν άλλον;

Εμενα οταν ηθελε ζυγοσταθμιση το τρεμουλο αρχιζε στα 90 και τελειωνε στα 110-120max. Σε ενα ευρος χιλιομετρικής ταχύτητας συντονιζει ο στραβός τροχός και δημιουργει την ταλάντωση στο τιμονι. Με ζυγοσταθμιση σωστή θα εισαι οκ :D .

Link to comment
Share on other sites

πήγενε για μία ζυγοστάθμιση... κατά τα 90% είναι αυτό... και ένα 10% η ζάντα κανένα προβληματάκι... θα σου λυθεί η απορία με την ζυγοστάθμιση...

++++++++++++++++++++++++fono

Link to comment
Share on other sites

δεν σε τραβάει καθόλου το τιμόνι?

Link to comment
Share on other sites

δεν σε τραβάει καθόλου το τιμόνι?

Όχι απλά τρέμει..... Επιστρέφω με νέα.... Πήγα σε άλλον.... Οι ζάντες ούτε ζυγισμένες ήταν,ούτε ζυγοστάθμηση είχε κάνει ούτε τίποτα. Το χειρότερο όλων; Είχε βάλει τα μπουλόνια από τις σιδερένιες ζάντες στις αλουμινίου. Αποτέλεσμα; Να είναι βιδωμένες με 3 βόλτες μόνο.... :lol::lol: Απορώ πώς κάποια άτομα έχουν ακόμα πελατεία στα μαγαζιά τους....

Link to comment
Share on other sites

οπότε... δεν ξανα πας σε αυτών και τελειώνει το θέμα :lol: πήγενε στον άλλον που πήγε και σου βρήκε τα σφάλματα και τέλος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά τρέμει..... Επιστρέφω με νέα.... Πήγα σε άλλον.... Οι ζάντες ούτε ζυγισμένες ήταν,ούτε ζυγοστάθμηση είχε κάνει ούτε τίποτα. Το χειρότερο όλων; Είχε βάλει τα μπουλόνια από τις σιδερένιες ζάντες στις αλουμινίου. Αποτέλεσμα; Να είναι βιδωμένες με 3 βόλτες μόνο.... :o:mellow: Απορώ πώς κάποια άτομα έχουν ακόμα πελατεία στα μαγαζιά τους....

Καλά είσαι πολύ τυχερός αφού δεν σου έφυγε καμία ρόδα στον δρόμο πάλι καλά.

Ηθικόν δίδαγμα μην αφήνετε ποτέ τα αυτοκίνητα σας στους μαστρο-μήτσους και φεύγετε, εκεί πάνω από το κεφάλι τους tongue.gif .

Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι πολύ τυχερός αφού δεν σου έφυγε καμία ρόδα στον δρόμο πάλι καλά.

Ηθικόν δίδαγμα μην αφήνετε ποτέ τα αυτοκίνητα σας στους μαστρο-μήτσους και φεύγετε, εκεί πάνω από το κεφάλι τους tongue.gif .

Καλά αυτό εννοείται... Να μου φύγει καμιά ρόδα με 120+ χλμ και να φύγω για άλλες "πολιτείες".... Εννοείται πως δεν θα πάω ξανά σε αυτόν και δευτέρα θα είμαι εκεί για να του ζητήσω εξηγήσεις...Έχω περιεργεια να δω τι δικαιολογίες θα μου πεί....

Link to comment
Share on other sites

άντε να δούμε θέλω να δώ τι δικαιολογίες θα σε πει...

Link to comment
Share on other sites

...Ηθικόν δίδαγμα μην αφήνετε ποτέ τα αυτοκίνητα σας στους μαστρο-μήτσους και φεύγετε, εκεί πάνω από το κεφάλι τους tongue.gif .

ναι, γιατί αν είσαι εκεί σε φοβούνται...

Λαμόγια είναι οι περισσότεροι από δαύτους... machinegun.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι, γιατί αν είσαι εκεί σε φοβούνται...

Λαμόγια είναι οι περισσότεροι από δαύτους... machinegun.gif

Αν ηταν εκει θα εβλεπε οτι δεν του εκανε ζυγοστάθμιση!!!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, πολύ κρίμα.... Πιο πολύ κρίμα γιατί αυτός ήταν οικογενειακός φίλος εδώ και πολλά χρόνια... Εννοείται οτι απέτρεψα όσους γνωστούς είχαν σκοπό να πάνε σε αυτόν να τους βάλει ζαντολάστιχα ή αμορτισέρ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.