Jump to content
themisSs13

δν ανεβαζει στροφες...

Recommended Posts

καλησπερα...σημερα ειχα ορεξη να βαλω τα φιλαρακια μου στο αμαξι και να παμε βολτιτσα.ομως το αμαξι δν το ηθελε.πας να 3εκινισω και το νιωθω βαρη.οταν λεω βαρη εννοω οτι δν επιταχυναι οπως πριν.δν δινω σημασια γτ φανταστικα οτι μπορει και να ειναι ιδεα μου.συνεχιζω και μετα απο λιγο...παω να ξεκινισω απο φαναρι και το αμαξι επιταχυνει βασανιστικα αργα και σταματα στις 2500-3000στροφες. οσο και να παταω το γκαζι.ξανασταματαω παω να ξεκινισω παλι και ανεβαζει κανονικα στροφες.και μετα...παλι τα ιδια.το σβηνω και το ξαναναβω και εμφανιζεται η ενδιξη στο ταμπλο του κινητηρα(βλαβη στο συστημα εξαγωγης καυσαεριων).και κατι τελευταιο...οταν ανεβαζε μεχρι 2500-3000 δοκιμασα και πατησα συμπλεκτη μαρσαρα...ανεβασε κανονικα στροφες μεχρι κοφτη και συνεχισε κανονικα μεχρι που σταματησα και 3ανα τα ιδια.τελικα γυρισα σπιτι το παρκαρα και...περιμενω τις αποψεις σας.αυριο 8α παω σε συνεργειο να δουμε.το αμαξι ειναι vw golf 5 tsi gt sport μαμα.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανό να είναι από κακή βενζίνη και ο κινητήρας για τη προστασία του μπαίνει σε "σιωπηλό" safe mode. Τώρα λαμπάκι μπορεί να σου άναψε επειδή το έπρηξες (το έσβησες και το ξαναζόριζες να ανεβάσει στροφές).

Link to comment
Share on other sites

Πιθανό να είναι από κακή βενζίνη και ο κινητήρας για τη προστασία του μπαίνει σε "σιωπηλό" safe mode. Τώρα λαμπάκι μπορεί να σου άναψε επειδή το έπρηξες (το έσβησες και το ξαναζόριζες να ανεβάσει στροφές).

και εγω αυτο σκεφτηκα αλλα το αμαξι εκανε μερικα χιλιομετρα με αυτη την βενζινη περιπου 20-30χλμ και γεμισα απο λαμπακι δλδ υπηρχε και παλια μεσα...λιγη μεν

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εγώ αυτό υπέθεσα γιατί μια φορά μουτο είχε παρουσιάσει και μένα. Έτυχε να έχω επαρχία μια δουλεά και στο γυρισμό βάζω βενζίνη από το πρώτο που βρήκα στο δρόμο μου και 100χιλιόμετρα αργότερα άρχισε να μην ανεβάζει στροφές. Τη ψιλιάστικα, δε το ζόρισα και έφτασα σπίτι. Το πρωί ήταν όλα ΟΚ. Και δεν το παρουσίασε έκτοτε.Τώρα εσένα επειδή άναψε λαμπάκι δεν νομίζω ο εγκέφαλος να μην δε το κρατήσει οπότε πρέπει να πας να το δεις λογικά

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εγώ αυτό υπέθεσα γιατί μια φορά μουτο είχε παρουσιάσει και μένα. Έτυχε να έχω επαρχία μια δουλεά και στο γυρισμό βάζω βενζίνη από το πρώτο που βρήκα στο δρόμο μου και 100χιλιόμετρα αργότερα άρχισε να μην ανεβάζει στροφές. Τη ψιλιάστικα, δε το ζόρισα και έφτασα σπίτι. Το πρωί ήταν όλα ΟΚ. Και δεν το παρουσίασε έκτοτε.Τώρα εσένα επειδή άναψε λαμπάκι δεν νομίζω ο εγκέφαλος να μην δε το κρατήσει οπότε πρέπει να πας να το δεις λογικά

ευχαριστω πολυ.θα δω αυριο...και μαλιστα εβαλα ο μ@κ@κ@ς 50ευρο 100αρα!!!πας για μαλλι και βγαινεις κουρεμενος!

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι στην εγγύηση, πήγαινε κατ' ευθείαν σε αντιπροσωπεία. Εφ' όσον άναψε το λαμπάκι, ακόμη και αν δεν ανάβει όταν πας, το σφάλμα θα το δουν.

Λογικά είναι από καύσιμο.

Καλό είναι να προτιμάς να βάζεις βενζίνη από συγκεκριμένο πρατήριο. Ξέρω ότι εάν ταξιδεύεις είναι δύσκολο... Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ήταν σκάρτη η 100άρα. Δηλαδή, εάν έβαζες 95άρα θα σου έκαιγε τον κινητήρα;; dizzy2.gifdizzy2.gif

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι στην εγγύηση, πήγαινε κατ' ευθείαν σε αντιπροσωπεία. Εφ' όσον άναψε το λαμπάκι, ακόμη και αν δεν ανάβει όταν πας, το σφάλμα θα το δουν.

Λογικά είναι από καύσιμο.

Καλό είναι να προτιμάς να βάζεις βενζίνη από συγκεκριμένο πρατήριο. Ξέρω ότι εάν ταξιδεύεις είναι δύσκολο... Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ήταν σκάρτη η 100άρα. Δηλαδή, εάν έβαζες 95άρα θα σου έκαιγε τον κινητήρα;; dizzy2.gifdizzy2.gif

αν εβαζα απλη ισως ηταν καλυτερα.τωρα τρεξιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι στην εγγύηση, πήγαινε κατ' ευθείαν σε αντιπροσωπεία. Εφ' όσον άναψε το λαμπάκι, ακόμη και αν δεν ανάβει όταν πας, το σφάλμα θα το δουν.

Λογικά είναι από καύσιμο.

Καλό είναι να προτιμάς να βάζεις βενζίνη από συγκεκριμένο πρατήριο. Ξέρω ότι εάν ταξιδεύεις είναι δύσκολο... Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ήταν σκάρτη η 100άρα. Δηλαδή, εάν έβαζες 95άρα θα σου έκαιγε τον κινητήρα;; dizzy2.gifdizzy2.gif

Μα η 100αρα νοθευεται γιατι εκει υπαρχει περισσοτερο οφελος.

Γιαυτο και το να βρεις καλη 100αρα θελει τυχη αλλα και να μην πηγαινεις εκει που συγκριτικα ειναι φθηνη, οχι οτι ειναι ο κανονας αλλα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι 'πειραγμενη'.

Και εμενα απο 100αρα που γεμισα πριν απο ταξιδι μου εκανε κατι κοψιματα τρελα , δηλ παταγα γκαζι και δεν πηγαινε καθολου, ευτυχως 3-4 φορες μονο αλλα ηταν αρκετο για να διαγραψω την 100αρα.

Απο τοτε μονο 95αρα, χωρις κανενα προβλημα, εκτος απο μια περιοδο που ειχα βαλει προγραμμα και ειχα 100αρα αλλα απο συγκεκριμενο πρατηριο.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος... Σου είπαν γιατί παρέδωσαν το πνεύμα τους;

Link to comment
Share on other sites

paidia kalimera exw k egw ena paramio problima..ebala mia fora 100ara k meta to maksi den paei wpws prin k den mou fenete i tourmpina na doulevi sta foul..oute anebazi efkola strofes twra..ti mpwrei na einai..ase pou den skaei sthn 3 wpws prin..parakalw mia apantisi giati tha trelathw

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα δεν δούλευε η τουρμπίνα.

Κάποιες φορές κολλάει το κλαπέτο και δεν ανοίγει. Δεν είναι κάτι σημαντικό πάντως.

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι στο έκανε από το ξεκίνημα.Γιατί συνήθως συμβαίνει εν κινήσει...

Όσο για το λαμπάκι... Καμιά σκάστρα μήπως???

Όταν μάθεις πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.