Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

vw golf v gt μαμά (είχα πρόγραμμα αλλά το έβγαλα γτ ρουφούσε πολύ)

πατα σταση αν εχεις εμπιστοσυνη στο ποδι σου κ τα λαστιχα σου η ρολαριστες 3ες απο 60 να δουλεψει ο κομπρεσσορας.θα του πιεις το αιμα αν δεν ειναι κ ξυλωμενος αυτος.φανταζομαι φοραει κ 17αρες αυτος ε?!περιμενουμε αποτελεσματα κ συντομα!

Link to comment
Share on other sites

vw golf v gt μαμά (είχα πρόγραμμα αλλά το έβγαλα γτ ρουφούσε πολύ)

Βαλε παλι το προγραμμα διαφορετικα μην πατησεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε παλι το προγραμμα διαφορετικα μην πατησεις.

ρε ο τυπος εχει το αστρα αυτο το παλιο μπατσικο 1800αρι me ta 125 με προγραμμα,ποσο να ειναι?160 ατμοσφαιρα??και αν!...τι λες??

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

Aκυρο ρε μλκ διΑβασα corsa.

1100 κιλα ειναι γυρω στα 150 ατμο.

Πηγαινε τον 2ες χαμηλα και οχι πολυ μετρα.

Βγαλε ρεζερβα και οτι αλλο εχεις μεσα στο αμαξι.

Μην σε τραβηξει τιποτα 2ες 65 θα φας.

Link to comment
Share on other sites

Aκυρο ρε μλκ διΑβασα corsa.

1100 κιλα ειναι γυρω στα 150 ατμο.

Πηγαινε τον 2ες χαμηλα και οχι πολυ μετρα.

Βγαλε ρεζερβα και οτι αλλο εχεις μεσα στο αμαξι.

Μην σε τραβηξει τιποτα 2ες 65 θα φας.

προσεξε θα στο πω απλα...εγω μαμα 140 φιλος με celica gt4 μετατροπη 225 4κινητο μονο το σασι κ 2 καθισματα πατημα με 5ες απο 60 κ μεχρι τα 160 ημουν μπροστα μετα με περασε το τουρμπατο πουπουλο με 85 αλογα πανω απο μενα..μην τον φοβιζεις τον ανθρωπο.εχει ροπη και αλογα παραπανω που ξεπερνανε τα 150 κιλα βαρος που εχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Με έχει κάνει τα @@ zepelin ένας τύπος με opel astra gsi (μοντέλο δεν ξέρω... παλιό πάντως). Δηλώνει 1800 κυβ. με χταπόδι εισαγωγή πρόγραμμα και κοντότερο σασμάν. Με απασχολεί το χαμηλό του βάρος. Γνώμες ή εμπειρίες? Δεν φοβάμαι να χάσω αλλά θα με την σπάσει πολύ το θάψιμο-κράξιμο......... πίσω από την πλάτη μου. (Είναι συγχωριανός)

Δεν πρέπει να υφίσταται Astra GSI 1800άρι!Αν είναι παλιό θα ναι 2λιτρο με 150 ατμοσφαιρικά,σαν τα παλιά περιπολικά της αστυνομίας.

Το μόνο 1800άρι (παλιό)GSI αν θυμάμαι καλά είναι ένα Corsa που έβγαινε με 120-125 άλογα

Έχε υπόψην ότι αν είναι το δίλιτρο και φοράει αυτά τα πραγματάκια που σου είπε είναι γύρω στα 160+ αλογα και αν ξέρει και αλλάζει κ ταχύτητες από στάση μέχρι 400 σε έχει.

Από ρεπρίζ εξαρτάται πώς θα πάτε....

Edited by wolfsburg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να υφίσταται Astra GSI 1800άρι!Αν είναι παλιό θα ναι 2λιτρο με 150 ατμοσφαιρικά,σαν τα παλιά περιπολικά της αστυνομίας.

Το μόνο 1800άρι (παλιό)GSI αν θυμάμαι καλά είναι ένα Corsa που έβγαινε με 120-125 άλογα

Έχε υπόψην ότι αν είναι το δίλιτρο και φοράει αυτά τα πραγματάκια που σου είπε είναι γύρω στα 160+ αλογα και αν ξέρει και αλλάζει κ ταχύτητες από στάση μέχρι 400 σε έχει.

Από ρεπρίζ εξαρτάται πώς θα πάτε....

Κατάλαβα. Μπορεί να είναι και 2λιτρο και να μην είπε όλη την αλήθεια. Σε αυτήν την περίπτωση βγάζω ότι περιττό βάρος έχω και πάω από στάση.

Θα σας ενημερώσω για το θετικό αποτέλεσμα, όσο για το αρνητικό θα ακούσετε για golfaki στον θερμαικο εγώ το έριξα:p

Συμπληρωνω.. Να σαι ελαφρύς, να χεις κατουρήσει και να σαι νηστικός, να βγαλεις τα παντα...book service κλπ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Βρε και με το μποξεράκι θα τον τρέξω χαχαχαχ.Θα κουρευτώ ,κόψιμο νύχια .........

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει,αν το αστρα ειναι διλιτρο και φοραει αυτα,μην πατησεις.

Αν το αμαξι ειναι σωστο και ο οδηγος θα φας,και οσο περνανε τα χιλιομετρα θα τρως.

Βαλε το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παταγε αλλο και εμενε στα 215 τον περναγα.

Το δικο μου σπαει 230 απο σασμαν.

Αν πραγματικα το bmw παταγε σαφως ειναι αλλου,αλλα δεν πατησε.

Υ.γ σημειωτεων υπαρχει βιντεο που τον σουβλιζω απο δεξια κΙ ο κολλητος μου με το bmw του χει κολλησει προφ.

Υ.Γ σληθεια,τι αμαξι εχεις;

Ευτυχως ναι,210 σπαω σε ευθεια,200 σε ανηφορα.

Tελικα ποσο παει το εργαλειο σου 230 η' 210???

Μπερδεμενα τα γραφεις αδερφε και δεν βγαζουμε ακρη.

 

Το αλλο που λες οτι το bmw ...προφ τι ειναι παλι αυτο???

Εννοεις οτι ειχε παει απο πισω και τοσο κοντα στον προφυλακτηρα του 750?????

 

Οσον αφορα για τα δικα μου αμαξια κανω την δουλεια μου με ενα focus ii 1.600cc ti-vct(115 αλογα) και με ενα golf 5 fsi 1.400cc (90ps).

Παλαιοτερα περασανε και 4 ακομα αυτοκινητα απο τα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι.

225-230 σπαω σε κατηφορα,200 ανηφορα,215 ευθεια.

Το bmw του κολλητου μου το πηγαινε προφυλακτηρα.

Update σημερα στην μπεμπα μπηκε προγραμμα και εξατμιση.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο τυχαίο ανοιγματάκι από στάση μέχρι δικές μου ψιλές τρίτες από φανάρι σε φανάρι στη Παγασών στο Βόλο με μαύρο Leon το τελευταίο.

Ήταν τουρμπάτο μιας κ ακουγόταν (κάποια έκδοση του TSI δηλαδή) και δικάβαλος κ αυτός κ εγώ!

Τσίμπησε 1-1μιση αμάξι και στο επόμενο ήθελε κουβέντα.

Εντάξει αν ήταν μεγαλύτερο το άνοιγμα θα χα φάει αρκετά αλλά το polακι μέχρι την 3η σκοτώνει από στάση και το Leon είναι αρκετά πιο βαρύ....

Όπως και να χει μου τόνωσε την ψυχολογία

Old school veedubs  :yahoo:

Edited by wolfsburg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι.

225-230 σπαω σε κατηφορα,200 ανηφορα,215 ευθεια.

Το bmw του κολλητου μου το πηγαινε προφυλακτηρα.

Update σημερα στην μπεμπα μπηκε προγραμμα και εξατμιση.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Επιμένω για την BMW 320 (μαμά) ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να περάσει scirocco ή golf με 160 άλογα (μαμά). Δεν παίζει με τίποτα. Ή η BMW είχε κάτι άλλο ή το 160αρι δεν πάτησε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το bmw οταν πατησε με το rocco ηταν μονο 2 τελικα.

Απο χθες ειναι με προγραμμα και cat back εξατμιση.

Χωρις να εχει κανει adapt ο εγκεφαλος εβγαλε 173 αντι για 167 μαμα στις 7.500(6.700μαμα).

Με scirocco ασχολεισαι,το bmw παταει τα παντα εκτος απο σταση γιατι λαστιχα=λινα.

Υ.Γ σαφεστατα πατημα του τυπου 2ες 40 θα θεωρηθει αστειο.

Μια στα μετρα του rocco μιας στης bmw.

eryda4eh.jpgatetetar.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

ju9a4uqy.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακομα και τα εργοστασιακα 0-100 να συγκρινεις,ειναι ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Το bmw οταν πατησε με το rocco ηταν μονο 2 τελικα.

Απο χθες ειναι με προγραμμα και cat back εξατμιση.

Χωρις να εχει κανει adapt ο εγκεφαλος εβγαλε 173 αντι για 167 μαμα στις 7.500(6.700μαμα).

Με scirocco ασχολεισαι,το bmw παταει τα παντα εκτος απο σταση γιατι λαστιχα=λινα.

Υ.Γ σαφεστατα πατημα του τυπου 2ες 40 θα θεωρηθει αστειο.

Μια στα μετρα του rocco μιας στης bmw.

 

Καταρχάς, λόγο διαφοράς βάρους δεν έχει καμία ελπίδα.

 

Τι εννοείς να κάνει adapt ο εγκέφαλος? Έβαλε το πρόγραμμα, πόσο περίμενε ότι θα φτάσει και πότε περιμένει να το δει?

 

Τι εννοείς με αυτό "Με scirocco ασχολεισαι,το bmw παταει τα παντα εκτος απο σταση γιατι λαστιχα=λινα." Δεν το καταλαβαίνω, χωρίς δόση ειρωνείας ή παρεξήγησης!

 

Επίσης, γιατί είναι αστείο το πάτημα 2ας με 40 ή 50 χλμ? και πότ εείναι στα μέτρα της BMW και πότε στα μέτρα του οποιουδήποτε 160αριού?

 

Σου είπα, είχαμε 120i στην οικογένεια και δεν έκανε βήμα, πολύ αργό & βαρύ αυτοκίνητο.

Edited by redchampion
Link to comment
Share on other sites

Το bmw οταν πατησε με το rocco ηταν μονο 2 τελικα.

Απο χθες ειναι με προγραμμα και cat back εξατμιση.

Χωρις να εχει κανει adapt ο εγκεφαλος εβγαλε 173 αντι για 167 μαμα στις 7.500(6.700μαμα).

Με scirocco ασχολεισαι,το bmw παταει τα παντα εκτος απο σταση γιατι λαστιχα=λινα.

Υ.Γ σαφεστατα πατημα του τυπου 2ες 40 θα θεωρηθει αστειο.

Ακομα και τα εργοστασιακα 0-100 να συγκρινεις,ειναι ιδια.

Φιλε πασατουκο με το συμπαθιο δηλ, αλλα οταν τα εγραφες αυτα εισουνα νηφαλιος η' υπο την επηρεια αλκοολ??

 

1ον..Ξερεις πολυ καλα οτι τα 160ρια της vw,μονο 160αρια δεν ειναι απο το εργοστασιο αλλα ''λιγακι'' παραπανω.

 

2ον....τα εργοστασια 0-100 της bmw ειναι αρκετα αισιοδοξα,το ξερω απο πρωτο χερι σαν πρωην κατοχος bmw.Το 318is coupe ειχα και δεν το ελεγες και γρηγορο,απλα για την εποχη του ειτανε καλο για γρηγορα ταξιδια.

 

3ον αν καβαλησεις ενα 160αρι σιροκο θα δεις οτι το αμαξι οταν κουμπωσει 3 σου λεει αντε για.

Μην βλεπεις μονο το 0-100 που θελει και 3 αλαγες να κανεις.Μετα τα 120 το σιροκο ραβει κοσμο φιλε.

 

4ον....ειμαι 99% σιγουρος οτι το σιροκο της κοντρας φοραγε το μοτερ με τα 122 αλογα.Διαφορετικα αν ειχε μοτερ 160αρι η' καποιο προβλημα θα ειχε η' ο οδηγος του εκανε πλακιτσα στην μπεμπα.

 

Αυτα απο εμενα και παντα φιλικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιμενω και εγω οτι ενα αμαξι με 170 αλογα (οσα και το rocco) με πολυ περισσοτερο βαρος απο ενα rocco(ποσο ειναι το BMW?) δεν γινεται να ειναι μπροστα απο Golf-Scirocco 160αρι .
Δηλαδη εσυ Χρήστο το πιστευεις οτι μπορει να ειναι μπροστα . Ειναι σαν να λεμε οτι ενα Scirocco μπορει να ειναι μπροστα απο Polo GTI (εστω οτι και τα δυο ειναι στα ιδια αλογα) ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΑΙΖΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΟΛΟ.
Οκ μπορει να εισασταν μπροστα αλλα ο αλλος ή δεν παταγε ή δεν ηξερε ή αλλαζε στις 4500 στροφες(υπαρχουν και τετοια ατομα)

Ορίστε και το συγκριτικό μεταξυ 320Ι Ε92 Coupe vs Scirocco 160 Manual
TO XAOΣ!
http://www.zeperfs.com/duel3584-2417.htm
170 βγαζει μαμα και βαλατε προγραμμα για να παρει 4-5 αλογα ?
Μονο με το 122 ειναι μπροστα
http://www.zeperfs.com/duel3584-2916.htm

Edited by the_winner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:DDDDDDDDDDDDD

Ψαχνω να βρω ενα βιντεακι.. με ενα 122ρι γαλαζιο να περναει (ΑΠΟ ΣΤΑΣΗ) μια 320 με τα 170... 0-600. 

Φερτε μου ΤΩΡΑ στα βορεια αν ξερετε καναν με 320 μαμα για δοκιμη κ για νεο βιντεο στ συλλογη μου διοτι το παλιο δν το βρισκω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.