Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Νεο....οδηγωντας το πολο του doggy απο φαναρι σε αποσταση  400/500 μ, ανοιξα με ενα porsche carrera-4 μου εφυγε στο ξεκινημα γιατι το πολο δεν παταει κατω ,4 σπασμενη ,το porsche 1,5 καροτσα πισω .ο τυπος επαθε ψυχολογικο τραυμα και στο επομενο φαναρι την εκανε .καλη κοντρα ομως , το πολο ανοιγει σαν μηχανη  ξυριζει  σε ολο το φασμα στροφων  !!! ηλιας  Τ.     

 

Να μας κάνει παρουσίαση και δυναμομέτρηση ο Κώστας.. :clapping:

 

Ποια ήταν χρονολογικά - εμφανισιακά αν θυμάσαι...

88-93 250ps

94-97 270ps

98-01 300ps

02-04 320ps

τωρινή στα 350ps

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Νεο....οδηγωντας το πολο του doggy απο φαναρι σε αποσταση  400/500 μ, ανοιξα με ενα porsche carrera-4 μου εφυγε στο ξεκινημα γιατι το πολο δεν παταει κατω ,4 σπασμενη ,το porsche 1,5 καροτσα πισω .ο τυπος επαθε ψυχολογικο τραυμα και στο επομενο φαναρι την εκανε .καλη κοντρα ομως , το πολο ανοιγει σαν μηχανη  ξυριζει  σε ολο το φασμα στροφων  !!! ηλιας  Τ.     

Πόσα είναι αυτό?πάνω από 200?

Link to comment
Share on other sites

Ηλια μας το ελεγε στην εκδρομη ο κωστας πως ησουν ατακτος.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πατημα λοιπον σταση,με huyndai santa 2.7 172hp.

Απο σταση,μεχρι τα 130 κοντερ η διαφορα ηταν υπερ του 20βαλβιδου μωρο μου.

Ο κορεατης τα επαιξε,εφυγα τοσο καλα απο φαναρι,που ουτε γω ξερω πως το κανα.

ΠΡΩΤΕΕΕΕΕΣΣΣΣ.

1ες 30 λοιπον,μεχρι τα 100 γιατι ειχε κινηση μετα.

1η μου φυγε μισο αμαξι,αλλαζω δευτερα μαζευω,κοφτες δευτερας περασα 1 αμαξι μπροστα.

Θα υπαρξει πατημα σωστο μεχρι τα 180.

VAG POWER

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Oι γελοιοι της υποθεσης ειναι κατι ψευτομαγκες που τους αγορασε ο μπαμπας τους το καρο τους και λενε πριν την κοντρα....''ελα μωρε φιλτρο και εξατμιση ειμαι μονο,''   ενω φορανε προγραμα κατεβασμενα καπακια εκκεντροφορους απο μπουμπη και το μπερδεμενο ρελαντι το ριχνουνε στην υποτιθεμενη κακη βενζινα που βαλανε.

 

Κλασικη περιπτωση σαξοραλον,χοντακιδων αλλα και μερικων εδω δικων μας με καλο στον εγγεφαλο που νομιζουνε οτι η μαυριλα της εξατμισης δεν θα τους προδωσει για το μεγεθος της μετατροπης που εχουνε κανει.

 

Τεσπα... οταν συμφωνεις μια κοντρα δεν ρωτας ποτε τι φοραει ο αλλος και ποτε δεν απαιτεις να ανοιχτει το καπο του.

 

Αν εχεις τα αρχ@δια στηνεσαι στο φαναρι,διαφορετικα ασε κανεναν με πραγματικα γρηγορο αμαξι να φτιαξει το κεφι στους παρευρισκομενους.

 

Στην εθνικη οταν σου κολαει καποιος κατεβαζεις μια και το γκαζι τερμα,δεν καθεσαι να πιασεις κουβεντα για το αν θα ανοιξεις απο τα 100 η' τα 150.

 

Ετσι τουλαχιστον γινοτανε στα δικα μου χρονια 1993-2005.Εκτοτε παρατησα τις κοντρες και τα δυνατα αμαξια ,για διαφορους λογους, περα απο το οικονομικο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τακη,εν μερη συμφωνω μαζι σου.

Αλλα:

Το αμαξι μου ειναι ενα καθημερινο εργαλεο για την δουλεια,το σπιτι,για τα πατηματα μου,τι βολτες μου,τα ταξιδια κλπ.

Οπως καταλαβαινεια,εχωντας σπασει 1 φορα αυτοματο σασμαν,2.200€,αν ξανασπασει,μενω χωρις αμαξι.

Δευτερον:

Τα περισσοτερα που κανω,ειναι πατηματα,για το χαβαλε,και για να περασει η ωρα,η λεξη κοντρα για μενα εχει χρησιμοποιηθει ελαχιστες φορες,και αυτο,οταν σκοπος ειναι η νικη και μονο.

Μεχρι λοιπον να παρω 20vt χειροκινητο,καθαρα πολεμικο αμαξι,που θα παταω αβερτα σταση γιατι την γουσταρω τρελα,ρολλ 2ες,για να εχουμε το κεφαλακι μας ησυχο.

Τωρα οσον αναφορα τα ποντικια,δυστυχως ειναι αναμεσα μας.

Και λεω δυστυχως γιατι ο μοναδικος τους σκοπος ειναι να νικησουν,νομιζωντας οτι κανουν κατι.

Link to comment
Share on other sites

Τακη,εν μερη συμφωνω μαζι σου.

Αλλα:

Το αμαξι μου ειναι ενα καθημερινο εργαλεο για την δουλεια,το σπιτι,για τα πατηματα μου,τι βολτες μου,τα ταξιδια κλπ.

Οπως καταλαβαινεια,εχωντας σπασει 1 φορα αυτοματο σασμαν,2.200€,αν ξανασπασει,μενω χωρις αμαξι.

Δευτερον:

Τα περισσοτερα που κανω,ειναι πατηματα,για το χαβαλε,και για να περασει η ωρα,η λεξη κοντρα για μενα εχει χρησιμοποιηθει ελαχιστες φορες,και αυτο,οταν σκοπος ειναι η νικη και μονο.

Μεχρι λοιπον να παρω 20vt χειροκινητο,καθαρα πολεμικο αμαξι,που θα παταω αβερτα σταση γιατι την γουσταρω τρελα,ρολλ 2ες,για να εχουμε το κεφαλακι μας ησυχο.

Τωρα οσον αναφορα τα ποντικια,δυστυχως ειναι αναμεσα μας.

Και λεω δυστυχως γιατι ο μοναδικος τους σκοπος ειναι να νικησουν,νομιζωντας οτι κανουν κατι.

δεν αναφερομαι σε εσενα βρε.καλα κανεις και προσεχεις το καρο σου.Αναφερομαι γενικα για το τι συμβαινει στις μερες μας οπου η τουρμπινα που κανει θαυματα ειναι στο 80% των καρον απο το εργοστασιο και ολοι κανουνε κοντρες κατα παραγγελια και εκει που τους βολευει.

Πριν απο λιγες ημερες ενας δικος μας με 5αρι GTI προγραμμα εξατμιση φιλτρο,εφαγε μεγαλη ψ@λια απο χοντακι EG (ατμοσφαιρα)Αθηνας γιατι πιστευε οτι η ροπη της τουρμπινας θα τον εσωζε σε κοντρα απο ρολ.Και τα 2 αμαξια τα γνωριζα προσωπικα

Link to comment
Share on other sites

Νεο....οδηγωντας το πολο του doggy απο φαναρι σε αποσταση  400/500 μ, ανοιξα με ενα porsche carrera-4 μου εφυγε στο ξεκινημα γιατι το πολο δεν παταει κατω ,4 σπασμενη ,το porsche 1,5 καροτσα πισω .ο τυπος επαθε ψυχολογικο τραυμα και στο επομενο φαναρι την εκανε .καλη κοντρα ομως , το πολο ανοιγει σαν μηχανη  ξυριζει  σε ολο το φασμα στροφων  !!! ηλιας  Τ.     

 

Τσακουλέρη, για αυτήν με ενημέρωσες, τώρα που σου άφησα το πόλο αν δω να αρχίσεις να ποστάρεις εδώ απανωτά θα αρχίσω να ανησυχώ. 

Να μας κάνει παρουσίαση και δυναμομέτρηση ο Κώστας.. :clapping:

 

Ποια ήταν χρονολογικά - εμφανισιακά αν θυμάσαι...

88-93 250ps

94-97 270ps

98-01 300ps

02-04 320ps

τωρινή στα 350ps

 

Αν και δεν μου είπε ποια ήταν θεωρώ πως ήταν ή το 04 ή η τωρινή γιατί ο Ηλίας μου ανέφερε πως "αυτή είναι πάνω από 300κάτι άλογα"

Την δυναμομέτρηση την έχω κάπου ή στο σπίτι ή μέσα στο αυτοκίνητο.

 

Πόσα είναι αυτό?πάνω από 200?

Το Polaki? Στο 1 bar είχε βγάλει 208 τροχό και 35 κιλά αν δεν απατώμαι (πρέπει να βρω τη δυναμομέτρηση).

Τώρα το έχουμε αφήσει στο 1.1-1.2bar και απ'όσο θυμάμαι το πρόγραμμα του είναι φτιαγμένο για μέχρι 1.5bar αλλά θα πρέπει να ξαναβάλω τον μεγάλο ρυθμιστή πίεση βενζίνης.

Ηλια μας το ελεγε στην εκδρομη ο κωστας πως ησουν ατακτος.....

 

Και μπαίνει και τα γράφει κι όλας :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Τάκη αμάξια που ειναι πανω απο 350 άλογα και δεν πατάει η πρώτη και η Δευτέρα δεν υπαρχει λόγος να πατήσουν απο σταση αφενός γιατι θα καταπονησουν το αμαξι τους και αφετέρου θα βρίσκονται στο ίδιο σημείο για 3 δευτερόλεπτα.

Πατάνε απο ρολλ για να δουν ποιο ειναι πιο δυνατό ή πιο σωστά στημένο.

Αν θέλουν να δουν τι μπορει να κανει το αμαξι τους μπορούν να πανε σε καποιο σωστό drag day με κόλλες.

Διαφορετικά στους δρόμους της Ελλάδας,δηλαδή σαπουδισταν, δεν πρόκειται να πατήσει αμαξι κατω με πολλα άλογα.

Απο την αλλη τα αμάξια τα οποία ειναι κατώτερης ιπποδύναμης ειναι στην κρίση του εκάστοτε οδηγού αν θα πατήσει απο σταση.

Συμφωνώ πως το πιο "αντρίκιο" πάτημα ειναι σταση 0-402. Αυτο δεν μπορει να το αμφισβητήσει κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο το αλτεα;μαμα 150 αλογα;παταω

Μητσο τι λες ρε;

Διλιτρο fsi 150 μαμα

Στειλε pm

Link to comment
Share on other sites

Ο αγαπημενος μου φιλος tony antony,πηρε fiat 500 diesel 1.3 95 αλογα!

Εχει βαλθει να πατησει με το Passat...

Τι του λεω οτι θα του κοψω την καριερα ακομα δεν ξεκινησε,τι να φερω το micra που ειναι και αυτο κουβαδακι πολης,θελει το Passat.

Ελα αντωνακηη εχω κατι για σενα

Θέλω να την φας μια και καλή την κρυάδα, αν έχει μέτρα από το micra θα σου κακοφανεί λιγότερο μετά :p

Ο αγαπημενος μου φιλος tony antony,πηρε fiat 500 diesel 1.3 95 αλογα!

Εχει βαλθει να πατησει με το Passat...

Τι του λεω οτι θα του κοψω την καριερα ακομα δεν ξεκινησε,τι να φερω το micra που ειναι και αυτο κουβαδακι πολης,θελει το Passat.

Ελα αντωνακηη εχω κατι για σενα

Θέλω να την φας μια και καλή την κρυάδα, αν έχει μέτρα από το micra θα σου κακοφανεί λιγότερο μετά :p
Link to comment
Share on other sites

1.2 65hp....micra....dsg.....2 σασμαν εχω αλλαξει σε 2 χρονια....ντιζες...δισκοπλατο...

Αν ρουφηξεις απο το micra,που θα ρουφηξεις.

Το clio με το 1.5 dci με τα 105 εφαγε 2 αμαξακια...πατιναρα...και απο ρολλ...

Απο σταση το 500ρακι...κλαααμα

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

5ρι gti φουλ πρωτο σταδιο ξεπερναει τα 270...

Τι δηλωνει το homda και με τι μοτερ;πως πατησανε;

Το χοντακι με 18αρι μοτερ απο integra,στα μαμα κυβικα, και σφυριλατα πιστονια καπου στα 250 αλογα.Δεν ειχε  φτιαξει μοτερ που να ειναι τερματισμενο απο αλογα(με τερμα αγριους εκκεντοφορους θα ανεβαζε επιπλεον αλογα).

 

Απλα το γκολφακι πιστευε οτι απο ρολ θα κερδιζε την κοντρα λογο ροπης.

 

Τελικα πατησανε απο σταση για 500μ-800μ και χιλιομετρο,απο 2ες και 50,απο 3ες και 100,απο 150 μεχρι τα 240 και παντου το χοντακι τερματιζε πρωτο.

 

Τα κιλα κανανε την διαφορα υπερ του χοντα.

 

Το να ακους το μοτερ του χοντα να ουρλιαζει στις 9.000 στροφες ειναι το κατι αλλο.

Τάκη αμάξια που ειναι πανω απο 350 άλογα και δεν πατάει η πρώτη και η Δευτέρα δεν υπαρχει λόγος να πατήσουν απο σταση αφενός γιατι θα καταπονησουν το αμαξι τους και αφετέρου θα βρίσκονται στο ίδιο σημείο για 3 δευτερόλεπτα.

Πατάνε απο ρολλ για να δουν ποιο ειναι πιο δυνατό ή πιο σωστά στημένο.

.

Οσα αλογα και να εχουνε μετα την 3η που θα πατησουνε καλα κατω,θα φανει ποιος ειναι δυνατος και ποιος πουλαει φουμαρα.Εξαλου σε τετοια αμαξια η κοντρα δεν σταματαει στα 400  μετρα,αλλα καπου στα 800-1.000 μετρα.

 

Δεν ξα ξεχασω πριν απο 12 χρονια στην βουτα ενα punto gt που αρχικα ειχε φαει καμια 100 μετρα απο ενα imbreza(πολυ σπινιαρισμα στην αρχη) και τελικα κατω απο την γεφυρα περασε με +4 αμαξια μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Το hondaki πρεπει να δουλευει συμπιεση 12++????????

Καθαρα επαιξε ρολο το βαρος,που 300 κιλα διαφορα ειναι αρκετα πολλα.

Ειδικα αν το golf δεν φορουσε κανα προγραμμα της προκοπης,το honda ειναι δυσκολος αντιπαλος.

Link to comment
Share on other sites

Το hondaki πρεπει να δουλευει συμπιεση 12++

Καθαρα επαιξε ρολο το βαρος,που 300 κιλα διαφορα ειναι αρκετα πολλα.

Ειδικα αν το golf δεν φορουσε κανα προγραμμα της προκοπης,το honda ειναι δυσκολος αντιπαλος.

300 μονο?? καπου στα 950 ειναι το χοντακι  (EG 3θυρο).αν το βλεπες πως πεταγοτανε απο τα 50 και 2η θα τραβουσες τα μαλια σου.Και για τις κακες γλωσες που λενε οτι τα τουρμπακια δεν ξεκινανε απο το σπινιαρισμα,το χοντα αφηνει κατω την δευτερα για πλακα και εν κινηση.Απο σταση παυει να χανει οταν μπει η τριτη και περιπου στα 90 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Αφου γυρισα στ Ελλαντα για λιγες μερουλες ειπα να καψω λιγο το γκολφ.. πηγα τοοοο πλυνα το καθααααααρισα κ βγηκα εθνικη προς σαλονικα.. 

Μετα απο 7-8 χιλιομετρα κ 120 σταθερα στν μεσαια παρατηρω ενα Citroen που οταν πλησιασα ειδα οτι ηταν VTS xcara.. 

Τον τσιγλισα πολυ ευγενικα απο διπλα εχοντας κοψει κ λιγο.. κ πατησα με 3η απο 100 περιπου μεχρι 200+ κ πρεπει να ταν 1 κενο πισω

(δν ειχε φανει στν κεντρικο καθρευτη ακομα)

Αυτα,, Α! Κ ενα χοντα μεσα στν πολη π παιξαμε 2ες-3ες με πολυ ωραιο θορυβο αλλα δν πρεπει να ταν vtec..

Εγω ειμαι Τσι 122ρι ΦΠΕ. Το αλλο ηταν στανταρ το 2λιτρο με θορυβο κ νευρο

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που ειναι,ράβει.

Σημερα αναμενω για πατημα 4.7 jeep cherocee,230+ αλογα.

Ελα θα πεσει κλαμα

Αν πραγματικα ερθει και ανοιξετε θα φας πολυυυ ξυλο

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματικα ερθει και ανοιξετε θα φας πολυυυ ξυλο

Ρε μην ενθουσιαζεσαι απο τα κυβικα και τα αλογα.

Το 3.7,που πατησα ηταν 210 αλογα 1700kg και ετρωγε 1 κολωνα σε καθε ταχυτητα.

Το 4.7 ειναι 220 αλογα,1900+ κιλα,και παλι πιστευω θα φαει.

Μιλαμε για τρελες απωλειες απο βαρος,αεροδυναμικη,τετρακινηση.

Θυμασαι που μου λεγες πατα με το 316 παει καλα;

Εφαγε το χαος...και σκεψου ημουν ντυμμενος κομπλε με 40 λιτρα βενζινη!

Αμα κατεβω πολεμο σημερα,θα πεσει γελιο.

Χρησταρα κανονιστε πατηματακι με το πολο...

Με ποιον;εσυ και γω;θελω απο περιεργεια να πατησουμε,να δω ποσες κολωνες τρωω????

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολακι ρε;που ειναι και φπε;

Του σταυρου λες;

Το αφηνω λιγο γιατι ειναι 100χλμ πηγαινε ελα σχιστο????????????

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.