Jump to content
konstantinos passat

Μπαρες Θολων

Recommended Posts

Την δευτερα θα παραγγειλω μπαρα θολων για το αυτοκινητο.

Ειμαι αναμεσα σε δυο.

Της OMP που εχει €72 και μια απο ανθρακονημα που ειναι στα €175.

Μαλλον παω προς την δευτερη. :(

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λεφτά για μια μπάρα.

Τί διαφορές έχει η δεύτερη απο την πρώτη λόγω υλικού;;

¶ν είναι το βάρος, τότε 5 λιτρα λιγότερα βενζίνη να έχεις την έβγαλες την διαφορά (που λέει ο λόγος...)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και από μένα που είχα χαθεί!!

Είχα κάνει την ίδια ερώτηση και σε ένα άλλο post πριν παρα πολύ καιρό αλλα ποτε δεν πηρα απάντηση!

Αμα βάλεις μπάρα θόλων τι γίνεται με την ασφάλεια? Αν δηλαδή σε τρακάρουν θα στο φτιάξουν όλο? θα σε καλύψει?

Ρωτάω γιατί και εγώ το σκέφτομαι αλλα δεν ξέρω τι παίζει μ' αυτό το θέμα!

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Πολλά λεφτά για μια μπάρα.

Τί διαφορές έχει η δεύτερη απο την πρώτη λόγω υλικού;;

Άν είναι το βάρος, τότε 5 λιτρα λιγότερα βενζίνη να έχεις την έβγαλες την διαφορά (που λέει ο λόγος...)

ΌΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΎΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΈΧΩ ΠΛΗΡΏΣΕΙ ΕΓΏ

ΜΠΑΡΑ ΑΛΟΥΜΙΝΊΟΥ 145 EURO ΚΑΙ ΑΝΘΡΑΚΌΝΗΜΑ 278 EURO ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΝΟ

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia kai apo mena pou eixa xathei!!

Eixa kanei tin idia erotisi kai se ena allo post prin para poli kairo alla pote den peira apantisi!

Ama baleis mpara tholon ti ginetai me tin asfaleia? An diladi se trakaroun tha sto ftiaksoun olo? tha se kalipsei?

Rotao giati kai ego to skeutomai alla den ksero ti paizei m' auto to thema!

Αν η μπαρα σπαει κατα την διαρκεια του χτυπηματος τοτε δεν υπαρχει προβλημα.

Αν οχι,δηλαδη αν ειναι ενιαια,και πχ χτυπησει το δεξια μερος,τοτε μεταφερεται δυναμη και υπαρχει περτιπτωση να σου στραβωσει και ο αριστερος θολος.

Βεβαια,οι αποψεις δυιστανται.

Αρκετοι υποστηριζουν οτι αν τρακαρεις τοσο καλα που θα θες καλιμπρα,τοτε τι σε νοιαζει αν στραβωσει ο ενας ή ο αλλος θολος.

Οποτε...κρινεις και πραττεις αναλογως.

Link to comment
Share on other sites

;) Σας εγγυαται κανεις πως αν σκασει κανενας απο "στοπ" με καμια 80 αρα πανω σας απο δεξια η μπαρα με ανθρακονημα θα σας σωσει τον αριστερο θολο;

Δεν νομιζω ρε παιδια,ειναι μονο για θεμα βαρους & σιγα εδω που τα λεμε το ποσο βαρεια ειναι αυτη του αλουμινιου !

Την θολομπαρα του EVO την εχετε δει; Στηριζεται & στον καθρεφτη της μηχανης ακομα..δεν ειδα να ειναι σπαστη στη μεση & ουτε απο ανθρακονημα.

Αν βγει απο ταγκστενιο η' βολφραμιο που θα ειναι 5 φορες πιο ακριβη να βαλουμε;

Edited by TSAKHS-EYBOIA
Link to comment
Share on other sites

Guest makntak

ρε παιδια αφου οι πασαδες μας εχουν που στιβαρο αμαξωμα, η μπαρα θολων μου ακουγεται υπερβολη.

Link to comment
Share on other sites

;) Συναδελφε θα αστειευεσαι ε;

Εδω "δενουν" μπρος,πισω & απο κατω ενιοτε: Evo,Wrx,Skyline,Rx-8,S-2000 κλπ & μιλαμε τωρα για πασαδες & πολο οτι δεν θελουν ενισχυση;

Επιβαλλεται το "δεσιμο" για πολλους & ηδη αναφερθεντες λογους !!!

Η μπαρα θολων δεν ειναι για το αμαξωμα (εκει μπαινουν Ρολκειτζ,ραφες,ενισχυσεις σε θολους) αλλα για την αναρτηση δηλ κλισεις κλπ.

Edited by TSAKHS-EYBOIA
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι...

Αν κάποιος έχει φτιάξει ήδη ανάρτηση (αμπορτισέρ - ελατήρια) και ζητάει κάτι παραπάνω τότε μπορεί να πάει στην μπάρα θόλων!!!

Θα πάρει πολύ καλύτερη απόκριση στις κλίσεις αλλά και γενικά να γίνει πιο στιβαρή η αίσθηση!!! Η ερώτηση αν στο Passat μας ταιριάζει είναι άλλο θέμα...

Αν πάλι κάποιος δεν έχει ανάρτηση, τότε θεωρώ ότι η μπάρα είναι υπερβολή δεδομένου ότι η μαμά ανάρτηση είναι τόσο μαλακή (ΒΑΡΚΑ ΣΤΟ ΓΥΑΛΟ..../ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΨΑΡΟΒΑΡΚΑ...και άλλα συναφή άσματα)που δεν θα μπορεί να διαχειριστεί ούτε την μπάρα!Δηλαδή πολύ μικρή βελτίωση!

Καλύτερη να επικεντρωθεί κανείς στα κλασσικά ...αμοριτσέρ - ελατήρια.

Βέβαια, εγώ προτείνω και κάτι άλλο το οποίο από διάφορες εμπειρίες δείχνει να αποδίδει πάρα πολύ καλά ....ΑΛΛΑΓΗ ΣΙΝΕΜΠΛΟΚ!!! :thumbsup::):thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Powerflex- knife.gif

"η εκδρομη που μετατραπηκε δε τραγωδια"

ποσοι & ποσοι του group Vag εκλαψαν τα λεφτα τους με αυτα (αναρτηση,βαση κινητηρα κλπ) αφου σκιζονται & κανουν στην τελικη μεγαλη ζημια μετα απο μερικα χιλιομετρα.

Ας οψονται τα περιοδικα protest.gif που μας τα πασαρουν λες & ανακαλυψαν τον ηλεκτρισμο.

Καλυτερα απο Cupra-R,αυτο συστηνουν ολοι ειτε καλοι βελτιωτες ειτε οδηγοι.

Link to comment
Share on other sites

Gia rixe kamia foto otan th baleis....

Egw exw aplh ths P&P Motorsports (den nomizw na uparxoun ellada)

Οκ.Μαλλον θα αργησει λιγο γιατι τωρα ειναι Αυγουστος και την εχω παραγγειλει απο Ιταλια.

Μολις μπει θα ανεβουν οι απαραιτητες φωτογραφιες.

Σας εγγυαται κανεις πως αν σκασει κανενας απο "στοπ" με καμια 80 αρα πανω σας απο δεξια η μπαρα με ανθρακονημα θα σας σωσει τον αριστερο θολο;

Δεν νομιζω ρε παιδια,ειναι μονο για θεμα βαρους & σιγα εδω που τα λεμε το ποσο βαρεια ειναι αυτη του αλουμινιου !

Αν σκασει κανεις οπως λες απο stop με τοσα χιλιομετρα,εκτος του οτι θα γινει τρελη ζημια,θα πληρωσει η ασφαλεια του!!

Σιγουρα δεν ειναι μονο το θεμα βαρους.Αυτο ελειπε.

Αν βγει απο ταγκστενιο η' βολφραμιο που θα ειναι 5 φορες πιο ακριβη να βαλουμε;
Αυτο το σχολιο να το εκλαβω πως?
Η γνώμη μου είναι...

Αν κάποιος έχει φτιάξει ήδη ανάρτηση (αμπορτισέρ - ελατήρια) και ζητάει κάτι παραπάνω τότε μπορεί να πάει στην μπάρα θόλων!!!

Θα πάρει πολύ καλύτερη απόκριση στις κλίσεις αλλά και γενικά να γίνει πιο στιβαρή η αίσθηση!!! Η ερώτηση αν στο Passat μας ταιριάζει είναι άλλο θέμα...

Θα συμφωνησω με την γνωμη σου,γιατ μαλλον εχεις διαβασει κιαλλα ποστ και ξερεις περι της αναρτησης μου.

Η διαφορα με την μπαρα θολων ειναι απιστευτα αισθητη.Ειναι αλλο αυτοκινητο.

Σχετικα με το αν ταιριαζει στο αμαξι μας,αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο πιστευω και δεν μπαινω καν σε αυτη την λογικη.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα με την μπαρα θολων ειναι απιστευτα αισθητη.Ειναι αλλο αυτοκινητο.

Σχετικα με το αν ταιριαζει στο αμαξι μας,αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο πιστευω και δεν μπαινω καν σε αυτη την λογικη.

Έχω διαβάσει τι φοράς στο αυτοκίνητο, γι΄αυτό και θεωρώ ότι θα σου ταιριάξει πολύ καλά η μπάρα!!!

Όμως έχω μια απορία και εδώ θέλω βοήθεια (προηγούμενες εμπειρίες από Punto,Saxo,Rally δεν μετράνε!!!)....Το αυτοκίνητο μετά δεν θα χάσει πάααρα πολύ το χαρακτήρα του? Δεν θα γίνει πολύ πιο απόλυτο? Δεν ξέρω αν αυτή η συμπεριφορά θα ταιριάζει στα αυτοκίνητά μας.

Κωνσταντίνε περιμένουμε εντυπώσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τι φοράς στο αυτοκίνητο, γι΄αυτό και θεωρώ ότι θα σου ταιριάξει πολύ καλά η μπάρα!!!

Όμως έχω μια απορία και εδώ θέλω βοήθεια (προηγούμενες εμπειρίες από Punto,Saxo,Rally δεν μετράνε!!!)....Το αυτοκίνητο μετά δεν θα χάσει πάααρα πολύ το χαρακτήρα του? Δεν θα γίνει πολύ πιο απόλυτο? Δεν ξέρω αν αυτή η συμπεριφορά θα ταιριάζει στα αυτοκίνητά μας.

Κωνσταντίνε περιμένουμε εντυπώσεις!!!!

Δεν νομιζω οτι θα χασει τοσο πολυ τον χαρακτηρα του με μια μπαρα.

Αντιθετως,θα αποκτησει ακομα λιγοτερο βαρκοειδη χαρακτηρα.Ηδη η αναρτηση εχει κανει πολυ καλη δουλεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα χασει τοσο πολυ τον χαρακτηρα του με μια μπαρα.

Αντιθετως,θα αποκτησει ακομα λιγοτερο βαρκοειδη χαρακτηρα.Ηδη η αναρτηση εχει κανει πολυ καλη δουλεια. :thumbsup:

Κωσταντίνε περιμένουμε νέα!!!Μπήκε η θολώμπαρα!!! worthy.gifworthy.gif

Τι λέει? :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει μπει ακομα γιατι η παραγγελια εγινε μεσοκαλοκαιρο και οπως καταλαβαινεις ολα υπολειτουργουν αυτην την περιοδο.

Πιστευω αρχες σεπτεμβριου να ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Guest makntak
:D  Συναδελφε θα αστειευεσαι ε;

Εδω "δενουν" μπρος,πισω & απο κατω ενιοτε: Evo,Wrx,Skyline,Rx-8,S-2000 κλπ & μιλαμε τωρα για πασαδες & πολο οτι δεν θελουν ενισχυση;

Επιβαλλεται το "δεσιμο" για πολλους & ηδη αναφερθεντες λογους !!!

Η μπαρα θολων δεν ειναι για το αμαξωμα (εκει μπαινουν Ρολκειτζ,ραφες,ενισχυσεις σε θολους) αλλα για την αναρτηση δηλ κλισεις κλπ.

TSAKH ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΟΜΑ Η ΜΠΑΡΑ.ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΕΤ ΑΝΑΡΤΙΣΕΩΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΜΠΑΡΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΛΙΓΑ ΠΡΑΜΑΤΑ.(ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΚΡΗ ΙΠΟΔΥΝΑΜΗ) ΑΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΝΑ PASSAT ME ΠΑΝΩ ΑΠΟ 350hp (ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΔΥΝΑΜΕΙΣ ΕΙΝΑΙ)ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μετα απο περιπου ενα μηνα αναμονης,ηρθαν τα δυσαρεστα νεα!

Αυτη που ειχα παραγγειλει εξαντληθηκε και δεν θα βγει παλι.

Επισης,σε αλλες μαρκες που εψαξα,βγαζουν μεχρι και 2000 μοντελο.Εμενα ειναι '03 οποτε...τζιφος.

Κριμα!!

Link to comment
Share on other sites

Guest georgemv
Δυστυχως μετα απο περιπου ενα μηνα αναμονης,ηρθαν τα δυσαρεστα νεα!

Αυτη που ειχα παραγγειλει εξαντληθηκε και δεν θα βγει παλι.

Επισης,σε αλλες μαρκες που εψαξα,βγαζουν μεχρι και 2000 μοντελο.Εμενα ειναι '03 οποτε...τζιφος.

Κριμα!!

Για δώσε μας καμιά πληροφορία, που να ψάξουμε :blink:

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε μας καμιά πληροφορία, που να ψάξουμε B)

Μπορεις να κοιταξεις στις κλασικες εταιρειες που βγαζουν θολομπαρες,οπως OMP,SPARCO,NEUSPEED κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μετα απο περιπου ενα μηνα αναμονης,ηρθαν τα δυσαρεστα νεα!

Αυτη που ειχα παραγγειλει εξαντληθηκε και δεν θα βγει παλι.

Επισης,σε αλλες μαρκες που εψαξα,βγαζουν μεχρι και 2000 μοντελο.Εμενα ειναι '03 οποτε...τζιφος.

Κριμα!!

το πασσατ σου εχει θολομπαρα απο μαμα βγαλε το πλαστικο καλυμα πισω απο τους θολους και θα την δεις :baby:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει οτι εχει το Highline θολομπαρα αλλα θελω να τσεκαρω και το δικο μου.

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Sorry που ξανα επαναφέρω το θέμα... τι μπάρα θόλου πρωτίνετε για το Passat μου ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε dark-εγω προτεινω την OMP, και την Wiechers, σε αλουμινιο,αν θελεις σε κατι πολυ ακριβο τοτε την Do-luck,αλλα νομιζω οτι με τις δυο πρωτες εισαι σπεσιαλ.

Link to comment
Share on other sites

το πασσατ σου εχει θολομπαρα απο μαμα βγαλε το πλαστικο καλυμα πισω απο τους θολους και θα την δεις ;)

Μιας και επανήρθε το θέμα το Passat1.8T 2002 εχει κάτω απο το πλαστικό κάλλυμα των θόλων μπάρα;

Να το ανοίξω δηλ να το δώ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.