Jump to content
Quasar

Δισκόπλακες-Τακάκια

Recommended Posts

Εχω 14αρα ζαντα 5,5 J & λαστιχο 175/60 αλλους δισκους τρυπητους στην μαμα διασταση,αλλα μαλακα τακακια & σωληνακια μεταλλικα.

Μπορω :thumbsup: να βαλω διπιστονη δαγκανα;

Εχω ακουσει οτι η Endless βγαζει διπιστονη για 14αρα & τα αντιστοιχα τακακια μα θα μπει χωρις αποστατες;

Δεν εχω ABS,μηπως θα μπλοκαρει πιο :thumbsup: ευκολα;

Link to comment
Share on other sites

Poli kales protaseis oles aytes gia ta frena alla an thes kati kalo kai meletimeno kai oxi idietera akribo tha sinistousa Powerdisc's tis ATE mpros kai piso an mporeseis na breis ta opoia exoun poly meletimeni xaraksi kai kanoun ontos doulia http://www.ate.de/generator/www/com/en/ate...werdisc_en.html

kai takakia Green Stuff i Red Stuff tis EBC. Ta green tha einai mia xara ta Red einai gia poly pio skliri xrisi. http://www.ebcbrakesdirect.com/car/info.asp

Ayta prokite na balo ego toulaxiston.

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ'ΣΥ ΚΙΈΓΩ ΚΑΠΟΤΕ ΓΙΑ EBC GREEN STUFF ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΒΑΛΩ,

ΑΛΛΑ 3 ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΡΗΜΑΞΑΝΕ

ΤΙΣ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΤΟΥΣ !!!

ΠΡΙΝ ΦΘΑΡΟΥΝΕ ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ,ΕΙΧΑΝΕ ΠΡΟΛΑΒΕΙ

ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΜΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ ΠΑΤΟΥΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ !!!

ΤΩΡΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ FERODO & TA MINTEX !!!

**********************************************

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ "SpecFor21" ΠΟΥ ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ ΤΗΣ "QH"......

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ MADE IN U.K !!!

ΕΜΦΑΝHΣΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙΔΙΕΣ ΟΙ TAROX MONΤΕΛΟ SPORT JAPAN !!!

IΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΖΙΜΜΕRMANN ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΕΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ'ΣΥ ΚΙΈΓΩ ΚΑΠΟΤΕ ΓΙΑ EBC GREEN STUFF ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΒΑΛΩ,

ΑΛΛΑ 3 ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΡΗΜΑΞΑΝΕ

ΤΙΣ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΤΟΥΣ !!!

ΠΡΙΝ ΦΘΑΡΟΥΝΕ ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ,ΕΙΧΑΝΕ ΠΡΟΛΑΒΕΙ

ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΜΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ ΠΑΤΟΥΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ !!!

ΤΩΡΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ FERODO & TA MINTEX !!!

**********************************************

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ "SpecFor21" ΠΟΥ ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ ΤΗΣ "QH"......

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ MADE IN U.K !!!

ΕΜΦΑΝHΣΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙΔΙΕΣ ΟΙ TAROX MONΤΕΛΟ SPORT JAPAN !!!

IΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΖΙΜΜΕRMANN ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΕΣ !!!

Grapse akiro gia ta EBC koitaksa kati sinomilies paidion pou ta dokimasan se subaru kai ta idia kai ekei me tous diskous opote Ferodo ds2500 xalara alla stous ATE epimeno pros stigmin. Gia tous tripitous tis brembo mou eipe frenas oti i tripes mono gia omorfia einai stin ousia kai gia kati kalo apo apodosi na balo xaraktous. Tous xaraktous aftermarket na po tin allithia den tous poly empisteyomai apo antoxi ektos bebea an pareis kati ontos akribo.... Opote mexri stigmis etimazomai gia tous ATE pou mexri stigmin den exo diabasei kati arnitiko.

Katafera brika test kai gia tous ATE! :whistling:

Ena paidi me VR6 Passat apo USA dokimase diaforous sindiasmous opos EBC takakia me EBC diksous Ferodo takakia me EBC diksous klp klp klp kai katelikse stous ATE powerdiscs me takakia Ferodo ds2500 os kaliteri lisi me kaliteri apodosi pros xrima panta! Ta ATE ypotithete pos mpainoun san OEM parts stin thesi ton palion alla exoun aftermarket apodosi kai para poly kali antoxi apoti ypostirizei o idios. Meta to kalokairi elpizo na ta exo foresei kai na mporeso na sas po :whistling:

Edited by shocka
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι τα πρασινα της EBC ειναι καπως αποτομα :D στην αποδοση & χαραζουν τους δισκους_ισχυει;

Τα ΑΤΕ δηλαδη μπορω να τα θεωρησω ως ''μαλακα'' που ειναι & το ζητουμενο μου;

Αλλες μαρκες με ''μαλακα'' τακακια μπορειτε να μου αναφερετε;

Ευχαριστω- :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

¶ν και οι πειραματισμοί μου είναι αρκετά περιορισμένοι, απο πολλούς έχω ακούσει οτι τα ΑΤΕ είναι πολύ καλά, πολύ μαλακά, και απο τα μαλακά τακάκια, τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Drago

Green της EBC!!!!!!!! 7000 χλμ και εκτος του οτι σε φρεναρισμα στα 160+ ετρεμε ολο το αμαξι μου εφαγε τις δισκοπλακες κατι λιγοτερο απο μισο ποντο. Οποιοδηποτε αλλο θα ειναι σιγουρα καλυτερο για μαμα δισκοπλακες. Για πιο ενισχυμενες ισως να κανουν.

Link to comment
Share on other sites

"MAΛΑΚΑ" ΤΑΚΑΚΙΑ :

1.TEXTAR

2.BOSCH

3.ATE

Αθωες -_- ερωτησεις :

τα ΤEXTAR δεν ειναι ''πρωτης τοποθετησης'' οπως λεμε;

εχετε γνωστο που να οδηγει καπως γρηγορα με BOSCH τακακι επανω;

εχει κανεις τηλ για τα ΑΤΕ εδω στην Αθηνα;

_________________________________________

Τι τραβαμε & εμεις οι πιλοτοι βρε παιδι μου :D

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο συνεργείο που έχουμε γράψει στην αντίστοιχη ενότητα του forum (συνεργεία) έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αθωες :D (ξανα) ερωτησεις :

Α) τα ΤEXTAR δεν ειναι ''πρωτης τοποθετησης'' οπως λεμε;

Β) εχετε γνωστο που να οδηγει στροφο-γρηγορα με BOSCH τακακι επανω;

Γ) ξερει κανεις ιστοσελιδα η' τηλ αντιπροσωπου των ΑΤΕ;

Στην ενοτητα που μου ειπαν να κοιταξω γινεται ενας χαμος & ΑΝΑΘΕΜΑ τοση ωρα αν εβγαλα ακρη..μυλος,ερεβος & σκοταδια μαυρα !

_________________________________________

Τι τραβαμε & εμεις οι πιλοτοι βρε παιδι μου :)

Edited by TSAKHS-EYBOIA
Link to comment
Share on other sites

Σαβέλλος Νίκος, 210-29.19.108, δέν νομίζω οτι είναι αντιπρόσωπος αλλά φέρνει ΑΤΕ και δεν παίζει να βρείς καλύτερες τιμές απο όσο έχω ψάξει. Είναι στο Γαλάτσι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Brakeman που είναι τα μαγαζί σου? Θέλω να σε επισκεφτώ για κάποιες αλλαγές....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω 14αρα ζαντα 5,5 J & λαστιχο 175/60 αλλους δισκους τρυπητους στην μαμα διασταση,αλλα μαλακα τακακια & σωληνακια μεταλλικα.

Μπορω :) να βαλω διπιστονη δαγκανα;

Εχω ακουσει οτι η Endless βγαζει διπιστονη για 14αρα & τα αντιστοιχα τακακια μα θα μπει χωρις αποστατες;

Δεν εχω ABS,μηπως θα μπλοκαρει πιο <_<  ευκολα;

Κανενα νεο βρε παιδια απο το μετωπο;

Κανενας να προτεινει κατι στο προβλημα μου;

____________________________________________________________________

< Τι τραβαμε και εμεις οι πολοτοι με SKODA βρε παιδι μου >

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έβαλα γώμες ferodo είδα διαφορά ! Τώρα μένει να αλλάξω δίσκους . Εχω βρει φθήνουσ και απ'οτι ακούγετε καλούς της sparco ! Τουσ έχει δοκιμάσει κανέις εδώ ? Επίσης είναι και τρυπητοί αλλά και χαρακτοι ! Με ενα σμπαρο δυό τριγώνια !

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις καποιο μαγαζι για να παρουμε σε λογικες τιμες τακακια? Δεν ενδιαφερομαι για εξεζητημενα...αλλα για τα μαμα

Στην Audi μου εδωσαν τιμη για τα 2 μπροστα 72 ευρω εκτος τοποθετησης, δηλάδη παει κανα 90αρι δαγκωτο.Στο Ρενω κλειω που ειχα εβαζα τα μαμα τακακια με 23 ευρω τελικη και κανα 15 μαξ τοποθετηση.

Αν καποιος εχει κατι υποψιν του ας με διαφωτησει... :D

ΥΓ : Επισης εχω μια απορια , ποτε περιμενετε να αλλαξετε τακακια? Οταν αναψει η σχετικη ενδειξη στο ταμπλο? Δεν εχω καποιο προβλημα με την πεδηση απλα οταν το ειχα παει στην αντιπροσωπεια για αλλη δουλεια μου ειπαν οτι θελω τακακια σε 1500-2000 χλμ.Στο ταμπλο δεν μου εχει ανοιξει η σχετικη ενδειξη...

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις καποιο μαγαζι για να παρουμε σε λογικες τιμες τακακια? Δεν ενδιαφερομαι για εξεζητημενα...αλλα για τα μαμα

Στην Audi μου εδωσαν τιμη για τα 2 μπροστα 72 ευρω εκτος τοποθετησης, δηλάδη παει κανα 90αρι δαγκωτο.Στο Ρενω κλειω που ειχα εβαζα τα μαμα τακακια με 23 ευρω τελικη και κανα 15 μαξ τοποθετηση.

Αν καποιος εχει κατι υποψιν του ας με διαφωτησει... :)

ΥΓ : Επισης εχω μια απορια , ποτε περιμενετε να αλλαξετε τακακια? Οταν αναψει η σχετικη ενδειξη στο ταμπλο? Δεν εχω καποιο προβλημα με την πεδηση απλα οταν το ειχα παει στην αντιπροσωπεια για αλλη δουλεια μου ειπαν οτι θελω τακακια σε 1500-2000 χλμ.Στο ταμπλο δεν μου εχει ανοιξει η σχετικη ενδειξη...

ΑΑΑ! καλά είσαι... Εμένα μου ζήτησαν για τα εμπρός μόνο 93€+εργασία... Τους είπα ΝΟ WAY...!!!!

Brakeman σου ερχόμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ! καλά είσαι... Εμένα μου ζήτησαν για τα εμπρός μόνο 93¤+εργασία... Τους είπα ΝΟ WAY...!!!!

Brakeman σου ερχόμαστε!!!

Να δω πόσα θα μου ζητήσουν εμένα την Τετάρτη. Αν είναι να πάμε όλοι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει μαγαζακι στον Αγ Στεφανο με αναλωσιμα και μου βρισκει τα μαμα της Audi με 30 ευρω το ζευγαρι...Επισης εχει και εναν γνωστο λιγο παρακατω που τα περναει με 10ευρω εργασια! Επισης ειδε τα τακακια μου ο τυπος και μου ειπε οτι μπροστα εχω μισο τακακι και πισω ειναι καινουργια.Α ρε ξυλο που θελουν οι αντιπροσωπειες!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τους απλους αεριζομενους δισκους Brembo τι γνωμη εχετε?

Εχω 15αρα ζαντα και παω για αλλαγη των μαμα δισκων. Να βαλω 256 x 22mm? Ή 280 x 22mm ?

Καταρχην θα χωρεσουν? Αξιζει μια πιο μεγαλυτερη διαμετρος, θα δω καλυτερο φρεναρισμα?

Επισης τα τακακια της Brembo τα εχει κανεις υποψην? Σε σχεση με τα υπολοιπα aftermarket τι λενε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα,

Αν και δεν είχα σκεφτεί το θέμα αλλαγής φρένων...ή τουλάχιστον άμεσα...είχα μία πρόταση εχθές και θόλωσα... :D

Μου έφερε ένα φιλαράκι απο γερμανία ένα full kit Brembo 302mm, και με μπρίζωσε...πόσο μου τις δίνει;;; :baby: 450Ευρώ...Οσο τις πήρε... knife.gif

Δεν ξέρω τι θα κάνω...απλά αμαρτία είναι...τόσα λεφτά!!! τσάμπα

Ουφ...αυτά :)

Edited by MARINE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.