Jump to content
Guest bassakos

Επισκευή Bilstein B6,B8 - Λύσεις και Προτάσεις

Recommended Posts

Guest arci_20VT4

Τα επισκευαζόμενα αμορτισέρ ανοίγουν και αλλάζει η φύσιγγα μέσα. και είναι λαδιού μόνο...όχι αερίου. τα bilstein είναι σφραγισμένα κολλημένα πως να το πω και πρέπει ν ακοπούν και να ξανακοληθούν και μετά θα είναι λαδιού μόνο. Δεν λέω οτι απαραίτητα είναι κακό αυτό αλλά διαφέρει απο αυτό που ο καθένας θα θεωρούσε επισκευαζόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Γιά πές ρε Χρόνη γιατί με ενδιαφέρει και μένα...

Κάτι πήρε το αυτί μου ότι τα κάνεις στην ουσία λαδιού, απο αέρος με τα επακόλουθα στην απόδοση.

Πές και κάνα μέρος και τιμές...

¶μ...τα έχω πεί εδώ και καιρό, αλλά κανείς δέν ακούει.... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Τα επισκευαζόμενα αμορτισέρ ανοίγουν και αλλάζει η φύσιγγα μέσα. και είναι λαδιού μόνο...όχι αερίου. τα bilstein είναι σφραγισμένα κολλημένα πως να το πω και πρέπει ν ακοπούν και να ξανακοληθούν και μετά θα είναι λαδιού μόνο. Δεν λέω οτι απαραίτητα είναι κακό αυτό αλλά διαφέρει απο αυτό που ο καθένας θα θεωρούσε επισκευαζόμενο.

Τα PSS 9 δεν είναι μόνο λαδιού!!!Είναι αερίου λαδιού και μάλιστα το αέριο είναι άζωτο!!!!

Στο σετάκι PSS 9 , η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ και μόνο αυτή έχει τα εργαλεία να ξεδισώσει τα αμορτισέρ και να τα φτιάξει!

Μπορεί να αλλάξει από το φυσσίγγι μέχρι και ολόκληρο το μπουκάλι, αν είναι στραβωμένο, και φυσικά όλα τα εντόσθια του αμορτισέρ.Μάλιστα ήμουν μπροστά στο όλο service και στο τελικό μοντάρισμα των αμορτισέρ!!!

Προσοχή :D:D μιλάω μόνο για την PSS 9 την οποία έχω δει εγώ ο ΙΔΙΟΣ.

Για την υπόλοιπη γκάμα πρέπει κάποιος να πάρει τηλέφωνο!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Συμφορουμίστες,

Επειδή και εμένα έχει απασχολήσει η επισκευή των Bilstein, κυρίως λόγω κόστους αντικατάστασης, έχω επισκεφθεί αμφότερα τα καταστήματα και η προφορική τοποθέτηση έχει ως εξής:

BUD Racing - Κάρπου

"Ολα επισκευάζονται (?) φτάνει να μην έχουν στραβώσει τα καλάμια."

"Τα αφαιρείται εσείς και μας τα φέρνεται προς επισκευή"

"Θα ελέγξουμε τη καταλληλότητα του αμορτισέρ και θα σας απαντήσουμε για τη δυνατότητα επισκευής και το κόστος"

"Εγγύηση παρέχουμε για την εργασία επισκευής. Ομως δεν μπορείτε να περιμένετε να σας τα καλύψουμε όπως τα καινούργια (?)"

Bilstein Service - Συγγρού

"Ολα επισκευάζονται (?) φτάνει να μην έχουν στραβώσει τα καλάμια."

"Τα αφαιρείται εσείς και μας τα φέρνεται προς επισκευή ή αναλαμβάνουμε εμείς την εργασία. με επιπλέον κόστος ( 80.00 βγάλε - 80.00 βάλε )"

"Θα ελέγξουμε τη καταλληλότητα του αμορτισέρ και θα σας απαντήσουμε για τη δυνατότητα επισκευής και το κόστος"

"Εγγύηση παρέχουμε για την εργασία επισκευής αλλά και για τη τοποθέτηση εφόσον μας την αναθέσετε. Εννοείτε ότι θα σας επισκευάσουμε / αποκαταστήσουμε δωρεάν το αμορτισέρ στη κατάσταση που ευρίσκετο ματά την επισκευή."

Το θέμα, εμένα τουλάχιστον, μου θυμίζει "Πάμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα" και εξηγούμαι άμεσα:

1- Στο πρωτο κατάστημα τις απαντήσεις μου έδωσε Κυρία η οποία προφανώς μου μετέφερε όσα, πολλά ή λίγα, γνώριζε ή της είχαν πεί για το θέμα. Στο δε της Συγγρού, τις απαντήσεις μου έδωσε με τα χίλια ζόρια τεχνικός ενώ εργαζόταν σε Lancia και μαλιστα χωρία να αφήσει λεπτό την εργασία του.

2- Πως θα γνωρίζω καλή μου Κυρία ή Κύριε ότι δεν θα με ενημερώσετε ότι τα αμορτισέρ μου είναι για πέταμα, ώστε να μου προτείνετε την αλλαγή τους και ενώ το αυτοκίνητο βρίσκεται λυμμένο? Λάβετε υπόψη σας σοβαρά ότι η προυσία μου κατα τον αρχικό έλεγχο δεν ήταν επιθυμητή.

3- Αν επισκευάσετε τα αμορτισέρ και με χρεώσετε ( 100 με 125 το τεμάχιο - Κάρπου ή τα ίδια σύν 160 βγάλε βάλε - Συγγρού ) και με κόψει το π.χ. ΚΤΕΟ, εγώ τι κάνω? Ξαναπληρώνω για να τα αλλάξω (?) ή τα ξαναβγάζω-βάζω με χρέωσή μου για δωρεάν επισκευή (?)

4- Αναμφισβήτητα αμφότερα τα καταστήματα έχουν "όνομα" στην επισκευή και τους εμπιστεύονται όντως "σοβαρά"¨αυτοκίνητα έως και αγωνιστικά (Συγγρού)

5- Παρομοίου είδους σοβαρές επισκευές θα έπρεπε να τυγχάνουν σοβαρότερης αντιμετώπισης απο τα δύο καταστήματα και η αντιμετώπιση μας να είναι πιο αντικειμενική.

Ηδη με απασχολεί η αντικατάσταση των μπροστινών, κίτρινα με 40 καλάμια, και σκέφτομαι σοβαρά το κόστος. Αλλά με προβληματίζει έντονα και η, αρκετά φθηνότερη, επισκευή τους.

Ισως η αντίδρασή μας σε παρόμοια θέματα να πρέπει να είναι πιό δραστική μήπως και έχουμε αποτελέσματα.

Οι φίλοι που έγραψαν στοιχεία άλλων που επισκευάζουν Bilstein καλό θα ήταν, αν δεν απαγορεύεται απο τους όρους, να δώσουν διεύθυνση ή τηλέφωνο επικοινωνίας ώστε να μπορέσουμε να επωφεληθούμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν δύο βδομάδες πήγα στην BUD Racing με σκοπό να φτιαξω τα αμορτισέρ μου μιάς και καινούργια δεν μας πέρνει....(bilstein κίτρινα με χοντρή μπουκάλα για χαμήλωμα) αφού μιλήσαμε του είπα και για το έξτρα βάρος που έχω πίσω από την μπουκάλα γκαζιού....μου είπε ότι θα τα φτιάξει πιο σκληρά για να κρατάει το βάρος ....τα άφησα λοιπόν μου τα έφτιαξε και πήγα αμέσως στον μηχανικό να τα βάλω...το αποτέλεσμα εδώ και μία βδομάδα που τα εχω είναι πολύ καλές εντυπώσεις ή ανάρτηση έγινε πάλι καινούργια... γράφω εδώ μέσα γιατί είχα αμφιβολίες για μετά την επισκευή και ίσως υπάρχουν και άλλα παιδιά που να το σκέφτονται....τα 480-520 είναι πολλά λεφτά για καινούργια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ή επισκευή στοίχισε 180€ με την έξτρα ενίσχυση που ήθελα στα πίσω αμορτισέρ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν χρειαστηκε καν να παρω Bilstein για να τα επισκευασω εχω φτιαξει τα μανισια μαυρα sachs-boge μαζι με h&r κοκκινα ελατηρια εδω και 4 χρονια μου στοιχησαν 200 ευρω και τοποθετηση αμαρτισερ μαζι και 180 ελατηρια και για μενα η αναρτηση ειναι το καλυτερο πραγμα που φοραω πανω στο αμαξι αυτη τη στιγμη το μονο κακο ειναι οτι το αμαξι χοροπηδαει παρα πολυ για το μεγεθος του και για τα κιλα του ειναι πιο σκληρο απο bilstein μου το ειπε ανθρωπος που φοραει bilstein κιτρινα με τα ιδια ελατηρια αλλα στροφες σε αποζημιωνει και το κοπανημα και το χοροπηδημα που κανει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μεταξύ Bud Racing και Ηλία Αθανασίου στην Μεταμόρφωση ποιον θα προτείνατε για επισκευή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Στειλτα κυρλαγκιτση, jamsport.
Επισημος της bilstein


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Για κυρλαγκίτση μου είναι λίγο δύσκολο να τα στείλω γιατί δεν έχω κανένα μηχανικό να μου κρατήσει το αμάξι σε ράμπα
για όσες μέρες χρειαστεί η επισκευή.
Μία άλλη ερώτηση που θα ήθελα να σας κάνω είναι για το αν χρειάζεται τώρα που θα κάνω την επισκευή να αλλάξω
και σινεμπλόκ, topmount ή κάτι άλλο?? (στην προηγούμενη αλλαγή , πριν 60000χλμ, είχα βάλει σινεμπλόκ ενισχυμένα
από Ibiza Cupra)..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.