Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Πριν λιγο μιλησα με τον υπευθυνο στην Chiptronic, αρκετα αξιοσεβαστος βελτιωτικος οικος απο Αγγλια, και μου ειπε οτι προγραμμα ετοιμο για το Gti δεν υπαρχει ακομη. Ομως υπολογιζει γυρω στα 500 Ευρω με 2 ωρες για τοποθετηση (αφου το προγραμμα φορτωνεται απο Αγγλια) και αποτελεσμα το αναμενομενο +30 αλογα και 4 κιλα ροπη. Το Dsg το σηκωνει μιας και ηδη εχουν αναβαθμισει Scirocco και απλα φροντιζουν το να ερχεται ομαλα και οχι αποτομα. Μαλιστα μου συστησε να κανω την αναβαθμιση μετα τις 5,000χλμ ωστε να εχει λειτουργησει ομαλα το turbo. Παντως θα κανω μια βολτα απο το μαγαζι να τους δω και απο κοντα. Αρα μιας και το EVO δινει παραπανω αλογα και ροπη απο τα εργοστασιακα, παντα υπαρχει αποκλιση, νομιζω τα νουμερα που δινουν ολοι δεν προβληματιζουν το μοτερ σε πρωτο σταδιο τουλαχιστον. Οσο αφορα το θεμα παραδοσης επαναλαμβανω εγω παρηγγειλα το Gti 5/8 και το παρελαβα 2/9 με αναχωρηση 30/7.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο μιλησα με τον υπευθυνο στην Chiptronic, αρκετα αξιοσεβαστος βελτιωτικος οικος απο Αγγλια, και μου ειπε οτι προγραμμα ετοιμο για το Gti δεν υπαρχει ακομη. Ομως υπολογιζει γυρω στα 500 Ευρω με 2 ωρες για τοποθετηση (αφου το προγραμμα φορτωνεται απο Αγγλια) και αποτελεσμα το αναμενομενο +30 αλογα και 4 κιλα ροπη. Το Dsg το σηκωνει μιας και ηδη εχουν αναβαθμισει Scirocco και απλα φροντιζουν το να ερχεται ομαλα και οχι αποτομα. Μαλιστα μου συστησε να κανω την αναβαθμιση μετα τις 5,000χλμ ωστε να εχει λειτουργησει ομαλα το turbo. Παντως θα κανω μια βολτα απο το μαγαζι να τους δω και απο κοντα. Αρα μιας και το EVO δινει παραπανω αλογα και ροπη απο τα εργοστασιακα, παντα υπαρχει αποκλιση, νομιζω τα νουμερα που δινουν ολοι δεν προβληματιζουν το μοτερ σε πρωτο σταδιο τουλαχιστον. Οσο αφορα το θεμα παραδοσης επαναλαμβανω εγω παρηγγειλα το Gti 5/8 και το παρελαβα 2/9 με αναχωρηση 30/7.

Αρα το να ξεπεράσουμε, για παραδειγμα, τους 250 ιππους ειναι ανεφικτο για το συγκεκριμενο αμαξι; Αν ναι, να υποθεσω λογω DSG;

Link to comment
Share on other sites

Αρα το να ξεπεράσουμε, για παραδειγμα, τους 250 ιππους ειναι ανεφικτο για το συγκεκριμενο αμαξι; Αν ναι, να υποθεσω λογω DSG;

ολα μπορουν να γινουν με το αναλογο $$ closedeyes.gif

το θεμα ειναι αν αξιζει τελικα.

το μονο που δεν ξερουμε (εκτως αν εχω χασει κατι) ειναι το ποσο αντεχει το DSG7 οπως σωστα λες αν και ειπα πως υπαρχουν αρκετα ibiza cupra με 3-4-5000 χιλιομετρα χωρις να εχουν κανει κιχ με 220+ και 31-32 κιλα ροπης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!! Καινουργιος στο club kai Polo gti wannahave οπαδος απο Ηγουμενιτσα! Θα ηθελα αν μπορουσε καποιος που εχει παραλαβει το αμαξι να μου πει τι γινεται με την καταναλωση!!! Κανουμε γενικα μεγαλες αποστασεις εδω πανω λογω δουλειας(Εκπαιδευτικος)!

Σκεφτομαι αρχες Νοεμβρη να παραγγειλω το ασπρο polo gtiμε εχτρα το πακετο ανεσης (CRUISE CONTROL...), Sorry εξαρχης εαν εχει ειδη συζητηθει το θεμα και δεν το ειδα.

Γραψε με μικρα γραμματα.

Edited by PAGOURISTAS
Κεφαλαια σε μικρα
Link to comment
Share on other sites

Μου την εχει δωσει στα νευρα.Η παραγκελια λεει παραδοση τελος Σεμτεμβριου,την προηγουμενη εβδομαδα δεν ειχε ερθει καν Ελλαδα,πουλησα το παλιο αμαξι ,η γυναικα μου καταχραστηκε το αλλο αμαξι,με πηγαινοφερνουν συναδελφοι στην δουλεια και δεν ξερω ποσο θα τραβηξει ακομα :D:yahoo:

Εμένα με ειδοποίησαν σήμερα ότι είναι στο τελωνείο αλλά θα μείνει εκεί θα δούμε για πόσο..ελπίζω όχι για πολύ... πάντως με παραγγελία στις αρχές σεπτέμβρη δεν έχω παράπονο για το χρόνο που χρειάστηκε τουλάχιστον για να φτάσει μέχρι Ελλάδα..

Edited by emerald
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ειδοποίησαν σήμερα ότι είναι στο τελωνείο αλλά θα μείνει εκεί θα δούμε για πόσο..ελπίζω όχι για πολύ... πάντως με παραγγελία στις αρχές σεπτέμβρη δεν έχω παράπονο για το χρόνο που χρειάστηκε τουλάχιστον για να φτάσει μέχρι Ελλάδα..

Αντε με το καλό να το παραλάβεις.

Μαλλον πήρες απο τα αυτοκίνητα που είχε παραγγείλει η kosmocar απο πρίν,γι'αυτό και τόσο σύντομα θα το πάρεις.

Μόλις το πάρεισ να γράψεις εντυπώσεις για να πάρουμε κουράγιο εμείς που θα περιμένουμε μεχρι τον Μάρτη!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό να το παραλάβεις.

Μαλλον πήρες απο τα αυτοκίνητα που είχε παραγγείλει η kosmocar απο πρίν,γι'αυτό και τόσο σύντομα θα το πάρεις.

Μόλις το πάρεισ να γράψεις εντυπώσεις για να πάρουμε κουράγιο εμείς που θα περιμένουμε μεχρι τον Μάρτη!!

Ευχαριστώ! :D και υπομονή θα περάσει ο καιρός.. και μόλις μπεις μέσα και το πατήσεις θα ξεχάσεις τα πάντα sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους ,

Εχοντας ψαξει πολυ την αγορα και τα χρηματα που μπορω να διαθεσω κατεληξα στο νεο Polo GTi , μιας και εχει πολυ καλη τιμη αψογο εσωτερικο και αλλα πολλα!! Λιγο που ψαχουλεψα το φορουμ εδω ειδα οτι τα πολο 1.2 ΤΣΙ dsg εχουν βγαλει προβληματα.. Πραγματικα ειπα να παρω ενα καινουριο αμαξι για να σταματησω να βλεπω και να σκαω λευτα με το τσουβαλι σε μηχανικους. Για το Polo GTi εχει ακουστει τιποτα? Καποιος αν εχει καποια αρνητικη εμπειρια με το συγκεκριμενο αμαξι ?

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλημερα και ευχαριστω για τις πληροφοριες. Αυριο πρωι εχω αδεια και θα παω το Gti στον Gratsia να ελεγχθει στον εγκεφαλο και να φτιαχτει σωστα οτι βγαλει. Ασφαλως θα ζητησω χαρτια και ασφαλως θα το φτιαξουν και θα πουν κι ενα τραγουδι. Μαλιστα καθε πρωι ξεκινωντας απο το παρκινγκ αριστερα στην κονσολα με ταχυτητα μου κανει ενα ντακ. Και αυτο θα ελεγχθει. Εμενα σε μικτο κυκλο μου καιει 6.8 με 7 λιτρα. Καλοριζικο το Gti και καλοταξιδο. Θα το παραλαβεις σε 3 -4 εργασιμες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους ,

Εχοντας ψαξει πολυ την αγορα και τα χρηματα που μπορω να διαθεσω κατεληξα στο νεο Polo GTi , μιας και εχει πολυ καλη τιμη αψογο εσωτερικο και αλλα πολλα!! Λιγο που ψαχουλεψα το φορουμ εδω ειδα οτι τα πολο 1.2 ΤΣΙ dsg εχουν βγαλει προβληματα.. Πραγματικα ειπα να παρω ενα καινουριο αμαξι για να σταματησω να βλεπω και να σκαω λευτα με το τσουβαλι σε μηχανικους. Για το Polo GTi εχει ακουστει τιποτα? Καποιος αν εχει καποια αρνητικη εμπειρια με το συγκεκριμενο αμαξι ?

Ευχαριστω..

Το συγκεκριμενο αμαξι τωρα βγηκε τι προβληματα να παρουσιασει????

αν κρινω απο τα προβληματα που βγαζουνε τα scirocco θα μας βγει η πιστη κ με το gti......οχι τιποτα σοβαρα προβληματα αλλα ικανα να σε κανουν να πας στο συνεργειο....

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους ,

Εχοντας ψαξει πολυ την αγορα και τα χρηματα που μπορω να διαθεσω κατεληξα στο νεο Polo GTi , μιας και εχει πολυ καλη τιμη αψογο εσωτερικο και αλλα πολλα!! Λιγο που ψαχουλεψα το φορουμ εδω ειδα οτι τα πολο 1.2 ΤΣΙ dsg εχουν βγαλει προβληματα.. Πραγματικα ειπα να παρω ενα καινουριο αμαξι για να σταματησω να βλεπω και να σκαω λευτα με το τσουβαλι σε μηχανικους. Για το Polo GTi εχει ακουστει τιποτα? Καποιος αν εχει καποια αρνητικη εμπειρια με το συγκεκριμενο αμαξι ?

Ευχαριστω..

καλημερα. o 1.2 tsi ειναι ενα πολυ νεο μοτερ και πραγματικα εχει βγαλει καποια προβληματακια τα οποια απο οτι ξερω εχουν λυθει.

το polo GTI δεν εχει παιξει πολυ ακωμη καθως ειναι πολυ "φρεσκο" εχει ομως το πλεον τεσταρισμενο μοτερ 1.4 tsi twincharged το οποιο υπαρχει στο golf GT απο το 2006 καθως και στα μοντελα (golf 5, golf6 ,scirocco ,tiguan ,ibiza cupra και αλλα.)

μη το φοβασαι λοιπον το πολακι GTI :p

Φιλε καλημερα και ευχαριστω για τις πληροφοριες. Αυριο πρωι εχω αδεια και θα παω το Gti στον Gratsia να ελεγχθει στον εγκεφαλο και να φτιαχτει σωστα οτι βγαλει. Ασφαλως θα ζητησω χαρτια και ασφαλως θα το φτιαξουν και θα πουν κι ενα τραγουδι. Μαλιστα καθε πρωι ξεκινωντας απο το παρκινγκ αριστερα στην κονσολα με ταχυτητα μου κανει ενα ντακ. Και αυτο θα ελεγχθει. Εμενα σε μικτο κυκλο μου καιει 6.8 με 7 λιτρα. Καλοριζικο το Gti και καλοταξιδο. Θα το παραλαβεις σε 3 -4 εργασιμες.

Καλημερα. μπορεις να μας πεις αν οπως βγαινεις απο το γκαραζ υπαρχει καποιο "σκαλοπατακι" καποια μικρη αποτωμη ραμπα η κατι τετοιο? αν ναι τοτε δοκιμασε να περασεις με πολυ μικρη ταχυτητα απο σχετικα ανομαλο δρομο με ανοιχτα παραθυρα και χωρις μουσικη. αν ακους το ιδιο ειναι η κλασικοι πλεον ηχοι του DSG7 λογο της αρχης λειτουργιας του. καθως ειναι στεγνο και οχι μεσα στο λαδι οπως το DSG6

;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι. Αυτο ειναι μαλλον ευχαριστω για την απαντηση. Γιατι τον ηχο τον κανει οταν ειμαι στον διαδρομο πριν την γκαραζοπορτα χωρις σκαλοπατακια η μουσικη μια μικρη ευθεια με το που ξεκιναω σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις γυρισα απο αντιπροσωπεια vw...

αν θελω ηλιοροφη ή xenon μου ειπε ο πωλητης να υπολογιζω 5-6 μηνες.......

ελεος........ερχονται συντομα γυρω στα 15 κοκκινα polo gti με φιμε τζαμια κ εργοστασιακο εξοπλισμο στα 20.185 ευρω

οποτε οποιος ψηνεται μπορει να παρει ενα απ αυτα κ να το εχει σε 1 μηνα στα χερια του!

εκπτωση δεν παιζει καμμια.....του λεω θα τα δωσω μετρητα τα λεφτα ολα κ μου λεει δεν γινεται....μονο καμμια επεκταση εγγυησης το πολυ με κανενα συναγερμο ή αισθητηρες!

Σιγα τα δωρα.....αυτα εχουνε 30 ευρω κινεζικα ειναι!

Αυτο που με ξενερωσε ειναι οτι στην προσφορα που ειχα για το πολο απο την vw μαρουσι τα ΕΞΟΔΑ ηταν 440 ευρω κ σ αυτους στον Φιλιππαιο 490 ευρω......50 ευρω παραπανω....γιατι ρε παιδες.???εισαστε πιο μαγκες εσεις???Φατε τωρα το ακυρο σας κ αντε γεια...

στον Φιλλιπαιο εχει ενα μαυρο gti κ ομολογω οτι δειχνει πολυ αγριο.....πολυ ωραιο!~

Υ.Γ υποβραχιονιο δεν υπαρχει στα εξτρα.....

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο αμαξι τωρα βγηκε τι προβληματα να παρουσιασει????

αν κρινω απο τα προβληματα που βγαζουνε τα scirocco θα μας βγει η πιστη κ με το gti......οχι τιποτα σοβαρα προβληματα αλλα ικανα να σε κανουν να πας στο συνεργειο....

Δηλαδη τι ειδους προβληματα , μπορεις να γινει λιγο πιο συγκεκριμενος???

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι ειδους προβληματα , μπορεις να γινει λιγο πιο συγκεκριμενος???

ρουλεμαν σασμαν

θορυβος παραθυρων

καποια προβληματακια με το dsg

προβλημα στις κρεμαγιερες με αποτελεσμα περιεργη αισθηση στο τιμονι......

Link to comment
Share on other sites

ρουλεμαν σασμαν

θορυβος παραθυρων

καποια προβληματακια με το dsg

προβλημα στις κρεμαγιερες με αποτελεσμα περιεργη αισθηση στο τιμονι......

Ααα.... Αιντε ρουλεμαν σασμαν και παραθυρα τρωγονται ( φυσικα μετα απο καιρο ετσι οχι αμεσως..) αλλα τα αλλα απο που και ως που ?? Μην μου λες τετοια ακομα δεν το πηρα... Πραγματικα ειμαι μεταξυ Polo GTi (80%) kai Corsa OPC(20% καθαρα για λογους εξωτερικης ομορφιας και Ρεκαρο καθισματων!) και με αυτα που μου λες αρχιζω να φοβαμαι.. H VW ειναι σαφως πολυ ανωτερη της Opel αλλα δεν δικαιολογουνται αυτα τα προβληματα σε καινουριο αμαξι... :D

Link to comment
Share on other sites

τα προβληματα που παρατεθηκαν πανω δεν εχουν καθολικο χαρακτηρα εκτος το DSG7 που εχει παρατηρηθει το γεγονος οτι κανει θορυβο

χωρις να εντοπιζεται προβληματικη λειτουργια κ βγαινουν κατα καιρουν αναβαθμισεις...

Link to comment
Share on other sites

Ααα.... Αιντε ρουλεμαν σασμαν και παραθυρα τρωγονται ( φυσικα μετα απο καιρο ετσι οχι αμεσως..) αλλα τα αλλα απο που και ως που ?? Μην μου λες τετοια ακομα δεν το πηρα... Πραγματικα ειμαι μεταξυ Polo GTi (80%) kai Corsa OPC(20% καθαρα για λογους εξωτερικης ομορφιας και Ρεκαρο καθισματων!) και με αυτα που μου λες αρχιζω να φοβαμαι.. H VW ειναι σαφως πολυ ανωτερη της Opel αλλα δεν δικαιολογουνται αυτα τα προβληματα σε καινουριο αμαξι... :D

κ εγω για polo gti παω φιλε.......

απλα πρεπει να εισαι προετοιμασμενος.....καλα για opc ριξε μια ματια στο κλαμπ τους κ στα προβληματα που βγαζουν κ ισως αλλαξεις γνωμη!!

τωρα αν ειναι ανωτερη η vw δεν ξερω γιατι ειδικα αυτοι με τα σιροκο ψιλοαγανακτησμενοι ειναι.....

Link to comment
Share on other sites

κ εγω για polo gti παω φιλε.......

απλα πρεπει να εισαι προετοιμασμενος.....καλα για opc ριξε μια ματια στο κλαμπ τους κ στα προβληματα που βγαζουν κ ισως αλλαξεις γνωμη!!

τωρα αν ειναι ανωτερη η vw δεν ξερω γιατι ειδικα αυτοι με τα σιροκο ψιλοαγανακτησμενοι ειναι.....

Εγω ημουν προετοιμασμενος οτι θα παρω ενα καινουριο αμαξι και ολα θα ειναι οκ. Σε καμια περιπτωση δεν θα περιμενα προβληματα για αυτο και ρωτησα εδω σε εσας για τυχον προβληματα που σιγουρα ξερετε παραπανω για την VW...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν προετοιμασμενος οτι θα παρω ενα καινουριο αμαξι και ολα θα ειναι οκ. Σε καμια περιπτωση δεν θα περιμενα προβληματα για αυτο και ρωτησα εδω σε εσας για τυχον προβληματα που σιγουρα ξερετε παραπανω για την VW...

αμα θες αξιοπιστια κ το κεφαλι σου ησυχο πηγαινε για Ιαπωνα.......vw δεν συνιστω για κανενα λογο!

εγω παω για πολο επειδη ειναι γρηγορο κ εχει το dsg κ αυτο με ενδιαφερει πανω απ ολα.....

Link to comment
Share on other sites

αμα θες αξιοπιστια κ το κεφαλι σου ησυχο πηγαινε για Ιαπωνα.......vw δεν συνιστω για κανενα λογο!

εγω παω για πολο επειδη ειναι γρηγορο κ εχει το dsg κ αυτο με ενδιαφερει πανω απ ολα.....

Ειχα κοιταξει το mitsubishi to colt CZT Ralliart πολυ πιο οικονομικο και αρκετα γρηγορο αλλα το εσωτερικο του ηταν πολυ φτηνο... Τεσπα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.