Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

οο ρε μανα μου...εγω δε τα χω πιασει αυτα.μονο 237 :p

βρηκα και αυτοοοο

επισης προχτες εγινε πατημα με slk 200 φιλου με προγραμμα χταποδι εξατμιση τροχαλια και απο 2ες εφαγε τον αμαζεφτο και 3ες 2-2,5 κενα

Edited by dimaras
Link to comment
Share on other sites

πάντα d το χω εκτος αν είναι τίποτα στροφές που βάζω το s αν και παίζω χειροκίνητο.

το αμάξι έχει πάει 250 ακριβώς!

άλλη φορα που θα πάω από αττική βραδυ που δεν έχει κίνηση θα τα πιάσω :p

Link to comment
Share on other sites

δε σε γραφουν εκεινη τη στιγμη εχτος αν ειναι στημενοι με πιστολακι.ερχεται μετα απο κανα 6αμηνο η φοτο με τη κωλαρα του gti 8)

εχετε pm κυριε ιωνα

Edited by dimaras
Link to comment
Share on other sites

εγω στο λεω γιατι ειμαι 100% σιγουρος οτι την αττικη εχει ρανταρ και βγαζουν και ωραιες φωτο.και να ξερεις οτι μια φωτο μπορει να κανει να σου ερθει και 1-2 χρονια. την επομενη φορα βγαλε την πινακιδα

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

ανα 15000.το πρωτο ειναι μονο λαδια φιλτο λαδιου και φιλτρο αερα.και στα 30000 ολα τα φιλτρα.δες τα βασικα στο βιβλιαρακι του σερβις

Ότι έχει έχει αλλά όχι παντού

3 ειναι νομιζω που δουλευουν.μια στη κατζα στον αλφα,μια αναμεσα κηφισιας και κυμης και αλλη μια προς ελευσινα

Edited by dimaras
Link to comment
Share on other sites

καλα πανω απο 33kg σηκώνει και τωρα .... Υπαρχουν αρκετα cupra και fr πανω απο 33+ κιλα ροπής...

Reflash εννοόντας αυτό

20092012DSGheader.jpg

http://www.unitronic..._software_.html

Oι αλλαγές είναι οι εξής:

-Drive: optimized mode, γρηγορότερες αλλαγές, τα shift points ελαφρώς αλλαγμένα ώστε να επιτυνχάνονται αλλαγές με στόχο το peak torque αλλά και την οικονομία.

-Sport: εδώ τα shift points έχουν σαν στόχο την γρηγορότερη δυνατή επιτάχυνση, λαμβάνοντας υπόψην το power band του κάθε κινητήρα.

-Manual: πλέον αληθινό manual mode. με έμφαση στην ευχαρίστηση της σπορ οδήγησης.

no kickdown, no auto upshift, καλύτερες επιδόσεις.

Απο εκεί και πέρα, τα διάφορα στάδια προσφέρουν επιπλέον αλλαγές στις στροφές του κόφτη, στο launch κ.α.

και έχουν να κάνουν με το στάδιο εξέλιξης που βρίσκεται το κάθε αυτοκίνητο.

Υ.Γ: αυτο με την ροπή δεν εχω καταλαβει γιατι το γραφετε όλοι οσοι εχετε dsg7(σε λιγο κ εγω) ,περιοριστής δεν υπάρχει και αν υπάρχει το προγραμμα που μπαίνει από τους οικους ξεγελαει τον περιοριστή με ψευδεί στοιχεία ροπής...

Ο μόνος περιοριστής που υπάρχει ειναι αυτός από θεματος υλικών στα υλικα τριβής μιας και ο κατασκευαστής αναφερει μεχρι 25κιλα οτι αντέχει...ομως τα 25κιλα τα εχουν ξεπεράσει πολλοί...

Πως λεμε σε κλασικο σασμαν οτι το δισκοπλατο του αντεχει 35κιλα ροπής,ετσι και εδώ....δεν νομιζω οτι υπάρχει κόφτης που οταν περνας μια ροπή σε κοβει

Φίλε μου το σασμάν και οι δίσκοι του έχουν κατασκευαστεί για να δουλεύουν με τα 25.5 κιλά ροπής που έχει το καινούριο polo gti.Από εκεί και πέρα κάθε παρέμβαση που θα μεγαλώσει αυτό το εργοστασιακό όριο της ροπής φθείρει του δίσκους και μειώνει την μακροζωία του σασμάν.Πολλοί από εμάς έχουμε κάνει επέκταση εγγύησης και έχουμε 5ετή εγγύηση στο πολάκι.Οπότε αν μας βγάλει κάποιο πρόβλημα το σασμάν μπορούμε να το αλλάξουμε στην αντιπροσωπεία.Φυσικά μέσα στα 5 χρόνια.Για δοκιμάστε όμως να πάτε στην αντιπροσωπεία και να πείτε φόρεσα προγραμματάκι που με πήγε στα 240 άλογα και έχω 36 κιλά ροπής και το σασμάν τα έφτυσε...ή μήπως πιστεύει κάποιος ότι αν δεν αναφέρει ότι φοράει πρόγραμμα δεν μπορούν τα διαγνωστικά να βρούνε ότι έχει φλασαριστεί η ecu και ότι υπάρχει και πρόγραμμα στο dsg;; Οπότε σε αυτή την περίπτωση bye bye εγγύηση και πληρώνεις τα 6000 που κάνει το dsg,μιας και κανένας δεν πρόκειται να βάλει χέρι για να το επισκευάσει(δεν νομίζω να υπάρχει η τεχνογνωσία)

Πριν μερικές μέρες πήγα σε γνωστή αντιπροσωπεία της seat το fr του μικρού μου αδερφού το οποίο σημειωτέον είναι full stage 1 αλλά η ροπή του έχει μείνει στα 30.5.Έχω φάει απίστευτη πίκρα από το συγκεκριμένο fr αλλά εγώ προτιμώ να μένω σε stock κατάσταση μιας και με ικανοποιούν τα 192 άλογα του Polo.Μέσα στην αντιπροσωπεία λοιπόν είχε ένα cupra ibiza που από πρόγραμμα είχε πάρει στα χέρια τον ένα κύλινδρο και είχε διαλύσει το dsg.Φυσικά δεν ξέρω τι σόι οδηγός ήταν αυτός που είχε το cupra.Πάντως τώρα καλείται να πληρώσει περίπου 8000 ευρώ για να έχει ξανά ένα κανονικό αμάξι.

Καλά χρυσά τα άλογα και οι ροπές αλλά όταν πιέζεις μία μηχανή δεν μπορείς να ζητάς εγγυήσεις καλής λειτουργίας ούτε φυσικά να περιμένεις ότι θα αντέξει πολύ.Επίσης καλό θα ήταν να μην είμαστε οι κλασσικοί ελληνάρες που λένε..''δεν βαριέσαι βρε αδερφέ ας το χαρώ εγώ 4-5 χρονάκια και μετά ας παλέψει με τα προβλήματα ο επόμενος ιδιοκτήτης''

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το σασμάν και οι δίσκοι του έχουν κατασκευαστεί για να δουλεύουν με τα 25.5 κιλά ροπής που έχει το καινούριο polo gti.Από εκεί και πέρα κάθε παρέμβαση που θα μεγαλώσει αυτό το εργοστασιακό όριο της ροπής φθείρει του δίσκους και μειώνει την μακροζωία του σασμάν.Πολλοί από εμάς έχουμε κάνει επέκταση εγγύησης και έχουμε 5ετή εγγύηση στο πολάκι.Οπότε αν μας βγάλει κάποιο πρόβλημα το σασμάν μπορούμε να το αλλάξουμε στην αντιπροσωπεία.Φυσικά μέσα στα 5 χρόνια.Για δοκιμάστε όμως να πάτε στην αντιπροσωπεία και να πείτε φόρεσα προγραμματάκι που με πήγε στα 240 άλογα και έχω 36 κιλά ροπής και το σασμάν τα έφτυσε...ή μήπως πιστεύει κάποιος ότι αν δεν αναφέρει ότι φοράει πρόγραμμα δεν μπορούν τα διαγνωστικά να βρούνε ότι έχει φλασαριστεί η ecu και ότι υπάρχει και πρόγραμμα στο dsg;; Οπότε σε αυτή την περίπτωση bye bye εγγύηση και πληρώνεις τα 6000 που κάνει το dsg,μιας και κανένας δεν πρόκειται να βάλει χέρι για να το επισκευάσει(δεν νομίζω να υπάρχει η τεχνογνωσία)

Πριν μερικές μέρες πήγα σε γνωστή αντιπροσωπεία της seat το fr του μικρού μου αδερφού το οποίο σημειωτέον είναι full stage 1 αλλά η ροπή του έχει μείνει στα 30.5.Έχω φάει απίστευτη πίκρα από το συγκεκριμένο fr αλλά εγώ προτιμώ να μένω σε stock κατάσταση μιας και με ικανοποιούν τα 192 άλογα του Polo.Μέσα στην αντιπροσωπεία λοιπόν είχε ένα cupra ibiza που από πρόγραμμα είχε πάρει στα χέρια τον ένα κύλινδρο και είχε διαλύσει το dsg.Φυσικά δεν ξέρω τι σόι οδηγός ήταν αυτός που είχε το cupra.Πάντως τώρα καλείται να πληρώσει περίπου 8000 ευρώ για να έχει ξανά ένα κανονικό αμάξι.

Καλά χρυσά τα άλογα και οι ροπές αλλά όταν πιέζεις μία μηχανή δεν μπορείς να ζητάς εγγυήσεις καλής λειτουργίας ούτε φυσικά να περιμένεις ότι θα αντέξει πολύ.Επίσης καλό θα ήταν να μην είμαστε οι κλασσικοί ελληνάρες που λένε..''δεν βαριέσαι βρε αδερφέ ας το χαρώ εγώ 4-5 χρονάκια και μετά ας παλέψει με τα προβλήματα ο επόμενος ιδιοκτήτης''

πολυ Καλα τα λες φιλαρακο. Το αυτοκινητο είναι κόμπλε δεν θέλει τίποτα. Και είναι ήδη αρκετά πιεσμενο δεν χρειαζετε και άλλο. Δεν αντέχει άλλο. Οποίος θέλει περισσότερα άλογα Τότε να παει σε μεγαλύτερο κυβισμο!!!!αν και αυτός ο κινητήρας είναι ένα θαύμα. Ποιος θα το έλεγε πριν 10χρονια ότι θα κυκλοφορήσει 1400 κυβικά με 192 άλογα. Απίστευτο. !!!!!αρκεστητε Λοιπόν σε αυτα είναι υπέρ αρκετά για 1400κυβικα!!!!!μην το υπερβαινετε τις αντοχές του αυτοκινητου!!
Link to comment
Share on other sites

πρωτον δεν θες 6000 ευρω για να φτιαξεις το DSG ...το DSG σαν σασμαν ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! το μονο που χαλαει ειναι ο πολυδισκος του ο οποιος κανει 640 ευρω χωρίς εργατικά και φυσικά και αλλάζετε σε ολες τις αντιπροσωπειες .

Δευτερον το συγκεκριμενο προγραμμα δεν σου αλλαζει τα αλλογα ουτε την ροπή απλα σου αλλαζει τα mode στο DSG και σιγουρα δεν παθενει τιποτα δεν ειμαι διαφιμηστης της unitronic αλλα λιγο λογικη δεν βλάπτει.

Το οτι εσπασε ενα δεν σημαινει οτι θα σπασουν ολα, ο πολυδισκος δεν αντεχει 25.5 κιλα ροπής δηλαδη οσο βγαζει το αμαξι,σκεψου οτι ακριβως το ιδιο σασμαν μπαινει σε 1.8 LEON!!!!! σκεψου σε ανηφορα φορτομενος φουλ τη ροπή δεχεται ο πολυδισκος απο το μαμα αμαξι σου.

Σιγα μην εφτιαχναν πολυδισκο ο οποιος θα ειναι οριακος για ενα αμαξι.

Σιγουρα το Polo GTI ειναι φοβερο σε επιδοσεις και οτι δεν χρειαζεται κατι αλλα μην τα ισοπεδονουμε ολα.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ίδιο θέμα έχεις ανοίξει και στο αντίστοιχο club της σεατ και λες ότι περιμένεις να πάρεις το καινούριο σιρόκο με dsg κιβώτιο.Δεν ξέρω αν πήρες ή όχι ακόμα το αυτοκίνητο αλλά σίγουρα έχεις προλάβει να μάθεις τα πάντα για το dsg και μας ενημερώνεις κιόλας ότι αν πάθει κάτι το dsg αλλάζουν μόνο οι πολυδίσκοι και μάλιστα κοστίζουν 640 ευρώ μόνο...Μάλλον κάποιον γνωστό θα έχεις στην αντιπροσωπεία που σε ενημερώνει για όλα αυτά.Έλα όμως που στην σεατ όπως συμβαίνει και σε όλες τις αντιπροσωπείες της Ελλάδας αποφάσισαν να μην βάλουν χέρι στο κιβώτιο και να το αλλάξουν όλο.Μπορεί το κόστος να μην είναι 6000 αλλά μαζί με την τοποθέτηση στο αυτοκίνητο σίγουρα το πλησιάζει αυτό το ποσό.Κανένας δεν είπε ότι με παραπάνω από 25.5 το κιβώτιο θα σπάσει αλλά να είσαι σίγουρος ότι μειώνεται ο χρόνος ζωής του.Βέβαια σαν κλασσικοί ελληνάρες που είμαστε θα πούμε δεν βαριέσαι και μετά από μία 5ετία θα δώσουμε το αμάξι και το πρόβλημα θα το φορτωθεί κάποιος άλλος.Εφόσον και στο αντίστοιχο τόπικ στο seatclub έμαθες ότι το dsg7 δεν είναι εμβαπτισμένο σε λάδι όπως το αντίστοιχο dsg6 θα καταλαβαίνεις ότι όταν έχει να διαχειριστεί πολύ περισσότερη ροπή από αυτή που είναι προγραμματισμένο καταπονείται περισσότερο.Από εκεί και πέρα κάθε αυτοκίνητο είναι προσωπική περιουσία αυτού που το αγοράζει και μπορεί να κάνει ότι επιθυμεί χωρίς να δώσει λόγο σε κανέναν.Ευτυχώς που υπάρχουν πάντως και αυτοί που παίρνουν το ρίσκο να προχωρήσουν σε θέμα βελτίωσης για να βλέπουμε τα όρια κάθε εξαρτήματος.Σε οικονομικά δύσκολες εποχές όμως είναι κρίμα να τρέχεις στην VW και να λες ''όοοοχι δεν έχω πρόγραμμα'' '' δεν ξέρω γιατί το αμάξι σκορτσάρει και ρετάρει''!!Πίστεψε με σε αυτή την περίπτωση τον κώλο σου κάτω να χτυπάς θα βρούνε ότι έχει φλασάρει την ecu και τελικά θα χάσεις την εγγύηση.Από εκεί και πέρα μπορείς αν θέλεις να φτιάξεις το σιρόκο να βγάζει 350 άλογα δικό σου είναι τα ευρώ σου έχεις δώσει ότι θέλεις κάνεις.Αλλά μην προσπαθείς να μας πείσεις ότι το κιβώτιο αντέχει όσο ροπή θέλεις να του δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που αποφασιστεί να αλλαχτεί όλο το κιβώτιο πόσο νομίζεις ότι θα κοστίσει..;;Ειρωνία δεν χρειάζεται πάντως φίλε..Αρκεί να διαβάζεις καλά αυτά που γράφουμε και μετά μπορείς να απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

φιλε iliasd,

Ειμαι Μηχανολος οχι οτι παιζει ρολο αλλα ξερω 5 πράγματα...Φυσικα και λεω οτι δεν αντεχει οσο θελω το σασμαν.Ο πολυδισκος κοστίζει 640 ευρώ χωρις εργατικα εχω φιλο μηχανικό στην VW και εχει δουλεψει και στα κεντρικα στην Γερμανια. Και αν χαλασει και ειμαι εκτος εγγυησης δεν θα κατσω να ακουσω τα παραμυθια με τα 6000 ευρώ ,εκτος εγγυησης ειμαι οτι θελω αλλαζω! Και υπαρχουν και ατομα εκτος αντιπροσωπειας που λυνουν και δενουν DSG χρόνια τωρα πολύ καλύτερα από την αντιπροσωπεια...Πέρνω το ανταλλακτικο και παω και μου το περναει και του δινω και 50 ευρώ επειδη ειναι μαστόρι τρελό.!!!

Φυσικα και ξερω οτι ειναι ξηρου τυπου οι δισκοι του και δεν αντεχουν τρελή ροπή αλλα αν το πας σαν ταριφας ο δισκος αντε γεια!!!! Αρχιζουν σκορτσαρισματα και τα λοιπά...

Και οτι εσπασε ενα DSG(δεν γινεται, μονο πολύδισκος χαλαει και αντε κανενα DMF, Dual Mass Flywheel) γραναζι μεσα στο κιβωτιο να σπασει δεν εχει γινει σε κανενα DSG απο το Golf V R32 που κυκλοφορησε το 2004.

Τα θεματα που συζητω εδώ, στο sciroccoclub και στο seatclub ειναι για να μαθω σε ποσους το κανει γιατι το κανει και γενικα πληροφοριες αλλα και να βοηθησω.

Δεν ειμαι τυπος που βελτιωνει ενα αμαξι ,ουτε επικροτώ την βελτιωση ουτε τιποτα απλα λεω τα πραγματα λογικα...

Και συνεχιζεις να γραφεις για αυξηση ροπής και ιπποδυναμης ενω εγω αναφερθικα σε φλασαρισμα DSG για αλλη χαρτογραφηση των Modes ...

Ποιος σου ειπε οτι κοστιζει 6000 ευρώ το κιβώτιο? Το να αλλαξεις εναν πολύδισκο δεν ειναι τρελη επιστήμη . Που να αλλαξεις δηλαδη και τα δισκακια μεσα στον πολυδισκο.... Ναι το να αλλαξεις τα δισκακια του πολυδισκου μπορει να μην ξερουν αλλα ολος ο πολυδισκος ειναι παιχνιδακι.Εχουν αλλαξει ενα σωρο ατομα πολυδισκο

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που αποφασιστεί να αλλαχτεί όλο το κιβώτιο πόσο νομίζεις ότι θα κοστίσει..;;Ειρωνία δεν χρειάζεται πάντως φίλε..Αρκεί να διαβάζεις καλά αυτά που γράφουμε και μετά μπορείς να απαντήσεις

που την ειδες την ειρωνια??? αν γινω ειρωνικος θα το καταλαβεις....κ σε περιπτωση που αποφασιστει να αλλαχτει ολο το κιβωτιο θα κοστισει 1.750 ευρω....Αρκει να διαβαζεις καλα πριν γραψεις κ μετα μπορεις να ποσταρεις...φιλακια πολλα...
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να έχεις αλλάξει κιβώτιο για να ξέρεις πόσο κάνει φίλε Φάνη ε;;Δύο έχουν αλλάξει στην γειτονιά μου,ένας τύπος με σιρόκο και ένας με το καινούριο fr και πίστεψέ με το κόστος είναι το τριπλάσιο από αυτό που αναφέρεις.Εγώ πολύ καλά διαβάζω και πολύ καλά ενημερώνομαι και προσέχω αυτό που έχω και κοστίζει 21 χιλιάδες.Τα φιλάκια να τα δώσεις στην κοπέλα σου.Όχι σε εμένα!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.