Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Παιδιά την κατανάλωση να την υπολογίζετε και να μην βλέπετε τα νούμερα. Το αμάξι τουλάχιστον εμένα καταναλώνει αρκετά. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι είτε το πατάς λίγο είτε πολύ είναι μικρή η διαφορά στα νούμερα.

πάντως ο μέσος όρος είναι περίπου στο 9 με 9,5. Καλό σχετικά νούμερο. Σε καμία πάντως περίπτωση δεν παίζει το εργοστασιακό που αναφέρουν. Κάνω 150 χιλιόμετρα καθημερινά. Έχω δοκιμάσειτα πάντα. Βέβαια θα στρώσει σιγά σιγά ο κινητήρας είναι νωρίς ακόμα.

ξέρεις τι έχω προσέξει αν σε όλη τη διαδρομή το πας σταθερά max τις 2500 στροφές είσαι καλά.. ΑΝ όμως έστω και για λίγο αρχίσεις τις σούζες τελείωσε μετά είναι λες και σου έχουν τρυπήσει το ντεπόζιτο και τρέχει η βενζίνη στο δρόμο και πιο αργά να πας μετά αυτό συνεχίζει να καίει περισσότερο :startle:

Link to comment
Share on other sites

τελικά το S είναι μόνο για να κάνει φασαρία και σαματά στο δρόμο, ανεβάζει απότομα στροφές αλλά δε δίνει την επιτάχυνση που θες, δεν έχει τόσο νόημα πιο γρήγορα πηγαίνει αν αλλάζεις ταχύτητες από το τιμόνι και δεν κάνει και kickdown.

To S είναι αν θες να κάνεις μια προσπέραση γρήγορα και με ασφάλεια. Κατά τα άλλα εμένα δεν με εξυπηρετεί. Επειδή ανεβαίνω Διόνυσο κάθε μέρα, με το manual το απολαμβάνω περισσότερο... :startle:

Link to comment
Share on other sites

To S είναι αν θες να κάνεις μια προσπέραση γρήγορα και με ασφάλεια. Κατά τα άλλα εμένα δεν με εξυπηρετεί. Επειδή ανεβαίνω Διόνυσο κάθε μέρα, με το manual το απολαμβάνω περισσότερο... :startle:

μήπως για αυτό σου καίει περισσότερο επειδή το έχεις συνέχεια στο manual??

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τι έχω προσέξει αν σε όλη τη διαδρομή το πας σταθερά max τις 2500 στροφές είσαι καλά.. ΑΝ όμως έστω και για λίγο αρχίσεις τις σούζες τελείωσε μετά είναι λες και σου έχουν τρυπήσει το ντεπόζιτο και τρέχει η βενζίνη στο δρόμο και πιο αργά να πας μετά αυτό συνεχίζει να καίει περισσότερο :startle:

Πρέπει να προσέχεις τι mode χρησιμοποιείς και που. Δηλαδή αν θες να ανέβεις ένα βουνό και θέλεις να πας αργά, δεν πρέπει να βάλεις D. Το D σου κάνει νωρίς αλλαγές βάζοντάς σου μεγάλες ταχύτητες με αποτέλεσμα το αμάξι να ζορίζεται περισσότερο. Νομίζω πως στο manual η κατανάλωση είναι μικρότερη με σωστές αλλαγές.

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

πάντως σήμερα που το είδα και με βροχή και σε εθνική και σε στροφές η συμπεριφορά του είναι πολύ κάλη, πολύ καλά κρατήματα κανένα γλίστρημα και παρόλο που είχε γλίτσα ο δρόμος αυτό κολούσε πάλι στην ασφάλτο. Και ναι θέλει γκάζι στην στροφή και όχι φρένο είμαι σίγουρη ποια. Φρένο θέλει λίγο πριν μπεις στη στροφή και μόλις μπεις γκάζι για να βγεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσέχεις τι mode χρησιμοποιείς και που. Δηλαδή αν θες να ανέβεις ένα βουνό και θέλεις να πας αργά, δεν πρέπει να βάλεις D. Το D σου κάνει νωρίς αλλαγές βάζοντάς σου μεγάλες ταχύτητες με αποτέλεσμα το αμάξι να ζορίζεται περισσότερο. Νομίζω πως στο manual η κατανάλωση είναι μικρότερη με σωστές αλλαγές.

ναι σωστά λες σε βουνό ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει, πάντως σίγουρα δεν ενδείκνυται το D με τίποτα για ανηφόρα συνέχεια με στροφές

Link to comment
Share on other sites

πάντως σήμερα που το είδα και με βροχή και σε εθνική και σε στροφές η συμπεριφορά του είναι πολύ κάλη, πολύ καλά κρατήματα κανένα γλίστρημα και παρόλο που είχε γλίτσα ο δρόμος αυτό κολούσε πάλι στην ασφάλτο. Και ναι θέλει γκάζι στην στροφή και όχι φρένο είμαι σίγουρη ποια. Φρένο θέλει λίγο πριν μπεις στη στροφή και μόλις μπεις γκάζι για να βγεις.

Το αμάξι με σωστή πίεση στα ελαστικά είναι απλά απίστευτο στις στροφές. Ακόμα και σε πολύ δύσκολες συνθήκες δεν μασάει μία.

Απλά προσοχή γιατί η γλίτσα δεν συγχωρεί ούτε υπολογίζει esp.

Πάντως μπαίνει στις στροφές απίστευτα όπως επίσης μου εχει κάνει εντύπωση και το ότι φρεναρει και πολύ καλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστά λες σε βουνό ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει, πάντως σίγουρα δεν ενδείκνυται το D με τίποτα για ανηφόρα συνέχεια με στροφές

emerald σου χω στειλει comment στο profile σου για να μου πεις εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι με σωστή πίεση στα ελαστικά είναι απλά απίστευτο στις στροφές. Ακόμα και σε πολύ δύσκολες συνθήκες δεν μασάει μία.

Απλά προσοχή γιατί η γλίτσα δεν συγχωρεί ούτε υπολογίζει esp.

Πάντως μπαίνει στις στροφές απίστευτα όπως επίσης μου εχει κάνει εντύπωση και το ότι φρεναρει και πολύ καλα.

με τι πιεση τα εχεις τα λαστιχα?

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει 36 μπρος πίσω, αλλά αρχισε να κοπαναει λιγο. Σκέφτομαι να το κανω 34-35

39-36 είναι το σωστό ότι λέει ο κατασκευαστής, και δεν κοπανάει τόσο αμά το προσέχεις στις λακούβες :startle::lol:

Link to comment
Share on other sites

39 μπρος 36 πισω δεν λεει ο κατασκευαστης? καλα εχει και χαμιλο προφιλ το λαστιχο. δοκιμασε και πες μας εντυποσεις.......

Link to comment
Share on other sites

Εμεραλντ αυτο ισχύει γενικά για τις στροφές! Εγώ Παντός παρατηρώ η Έχω την αίσθηση η μάλλον μου δίνει την αίσθηση ότι οι αναρτήσεις του αμαξιου είναι κάπως μαλακες δηλαδή αν το πιέζεις στις στροφές γίνεται πολυ ελαφρος βάρκα θα ήθελα να νοιώθω ότι το αμάξι είναι τραίνο. Ειδικά όταν φρεναρω στο φανάρι κτλπ . Ίσως Απλά είναι ιδέα μου δεν λεω πως δεν έχει καλα κρατηματα Απλά θα ήθελα λίγο πιο σκληρά.. Αλλα υποθέτω ότι μετά θα ήταν κουραστικές

μέσα στην πόλη και μάλλον δεν το ήθελε αυτο η Vw

Ρε Παιδιά τι 39 36 μου φαίνονται υπερβολικά νουμερα

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

βαλε μια PSS10 να δεις που θα ειναι μετα σε ραγες πανω το πολακι.

:)

σχετικα με το S mode οποιος βαλει προγραμμα θα το χαρει καλυτερα :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά?? Και το D είναι ωραίο , αν το παίζεις σωστά με το πόδι το γκάζι...thumbsup.png ακόμα και σε ανηφόρα.

Απλά είναι κάποιες φορές που σου κάνει καλύτερα το manual, οπότε πατάς το paddle και γίνεσαι προσωρινά manual!!thumbsup.png

Για το S πάντως συμφωνώ με όλους ότι απλά δεν χρειάζεται...rolleyes.gif

Σήμερα παρατήρησα ότι πατώντας το ΟΚ ,του trip μοχλού, παρατεταμένα, μηδενίζει τις ενδείξεις .

Οπότε το δοκίμασα 2 λεπτά αφού ξεκίνησα, στην μέση κατανάλωση και στην συνέχεια μου έδειχνε πολύ λιγότερη κατανάλωση από την συνηθισμένη..

Έχω δει ότι όταν ανάβουμε την μηχανή και περιμένουμε μέχρι να ζεσταθεί η κατανάλωση βρίσκεται αρκετά ψηλά και στην συνέχεια με πολύ χαλαρό γκάζι πέφτει γύρω στα 7,5 - 8,5 λίτρα στα 100 km μετά από αρκετή ώρα. Σήμερα όμως που μηδένισα την κατανάλωση και το άφησα να ξαναδείξει την μέση από την αρχή, σε ίδιες ακριβώς συνθήκες μου έδειχνε τουλάχιστον ένα λίτρο λιγότερο....frantics.gif . Δοκιμάστε και εσείς και πείτε μου...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Παιδιά το rcd 510 μόνο 290 κάνει; Εμένα μου ζήτησαν 600 και.. Αν βάλω κανά κινέζικο Πειράζει;

Αυτο που σου ειπαν ηταν για το RNS-310 και ΟΧΙ για το RCD-510. δλδ, καμία σχεση!!! Το RNS εχει και πιο μικρη οθονη και δεν εχει 6αρα cd-ιερα, αλλα εχει GPS (στα αγγλικα...)

Δες και τα προαιρετικα που παραθετω στην φωτο :)

post-18772-0-98494500-1295199888_thumb.j

post-18772-0-99237700-1295199933_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Εμεραλντ αυτο ισχύει γενικά για τις στροφές! Εγώ Παντός παρατηρώ η Έχω την αίσθηση η μάλλον μου δίνει την αίσθηση ότι οι αναρτήσεις του αμαξιου είναι κάπως μαλακες δηλαδή αν το πιέζεις στις στροφές γίνεται πολυ ελαφρος βάρκα θα ήθελα να νοιώθω ότι το αμάξι είναι τραίνο. Ειδικά όταν φρεναρω στο φανάρι κτλπ . Ίσως Απλά είναι ιδέα μου δεν λεω πως δεν έχει καλα κρατηματα Απλά θα ήθελα λίγο πιο σκληρά.. Αλλα υποθέτω ότι μετά θα ήταν κουραστικές

μέσα στην πόλη και μάλλον δεν το ήθελε αυτο η Vw

Ρε Παιδιά τι 39 36 μου φαίνονται υπερβολικά νουμερα

Μια χαρά είναι η ανάρτηση. Είναι χρυσή τομή.

τώρα με το βάρκα δεν ξέρω τι εννοείς. Εγώ κατεβαίνω καθημερινά τον

Διόνυσο και τούμπα και μπαίνω σχεδόν σε όλες τις στροφές με όσο πάει και δεν το έχω παρατηρήσει. Πρέπει να γνωρίσεις καλύτερα το αμάξι σου. Τώρα RC δεν είναι όμως μην τρελαθούμε κι όλας. Οχι και βάρκα. Βάρκα δεν ήταν ούτε το golgaki sportline που είχα πριν. Όσο για την πίεση το 39 για εμένα είναι υπερβολή. Με 36 είναι μια χαρά. Δεν είναι ότι βάλαμε 30 και φοβάσαι μην τσακίσει το λάστιχο. Απλά με 39 έχεις λίγο καλύτερη απόδοση στις στροφές. Όμως αρκετά μεγάλη διαφορά στην άνεση. Πιστεύω ότι πρέπει να παίξουμε στο 35-36 όχι πιο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά?? Και το D είναι ωραίο , αν το παίζεις σωστά με το πόδι το γκάζι...thumbsup.png ακόμα και σε ανηφόρα.

Απλά είναι κάποιες φορές που σου κάνει καλύτερα το manual, οπότε πατάς το paddle και γίνεσαι προσωρινά manual!!thumbsup.png

Για το S πάντως συμφωνώ με όλους ότι απλά δεν χρειάζεται...rolleyes.gif

Σήμερα παρατήρησα ότι πατώντας το ΟΚ ,του trip μοχλού, παρατεταμένα, μηδενίζει τις ενδείξεις .

Οπότε το δοκίμασα 2 λεπτά αφού ξεκίνησα, στην μέση κατανάλωση και στην συνέχεια μου έδειχνε πολύ λιγότερη κατανάλωση από την συνηθισμένη..

Έχω δει ότι όταν ανάβουμε την μηχανή και περιμένουμε μέχρι να ζεσταθεί η κατανάλωση βρίσκεται αρκετά ψηλά και στην συνέχεια με πολύ χαλαρό γκάζι πέφτει γύρω στα 7,5 - 8,5 λίτρα στα 100 km μετά από αρκετή ώρα. Σήμερα όμως που μηδένισα την κατανάλωση και το άφησα να ξαναδείξει την μέση από την αρχή, σε ίδιες ακριβώς συνθήκες μου έδειχνε τουλάχιστον ένα λίτρο λιγότερο....frantics.gif . Δοκιμάστε και εσείς και πείτε μου...

Αγορίνα το D σε ανηφόρα είναι απαγορευτικό. Για μικρή κατανάλωση manual με σωστή χρήση. Το αμάξι έχει πολύ ροπη χαμηλά και την εκμεταλεύεσαι υπέρ της κατανάλωσης. Πίστεψέ με το κάνω κάθε μέρα και από 2 φορές...

Για αυτό σας λέω ότι όσο αναφορά την κατανάλωση μην κοιτάτε τα νούμερα. Να το κοιτάτε με την τσέπη σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχεις κανεις το 3θυρο????

και αν ναι ας μου πει καποιος πως ειναι ο χωρος των επιβατων πισω...στενα η τα γονατα ειναι μια χαρα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχεις κανεις το 3θυρο????

και αν ναι ας μου πει καποιος πως ειναι ο χωρος των επιβατων πισω...στενα η τα γονατα ειναι μια χαρα?

2 ατομα άνετα με σωστή στάση σώματος, 3ο πιο στριμογμένο. Εγώ είμαι ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

2 ατομα άνετα με σωστή στάση σώματος, 3ο πιο στριμογμένο. Εγώ είμαι ικανοποιημένος.

Τελεια...οποτε δεν ειναι κλειστοφοβικα οπως εχει βγει αυτη η παραπληροφοριση με τα 3θυρα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι...αλλα απο οτι ειπαν αυτο με τη μειωση στα τελη ταξινομησησ θα ισχυσει μονο οταν κανεις αποσυρση αυτοκινητω του 1998 κ κατω κ αγορασεις καινιουργιο...απο 01/01/2011 αλλαξε κατι στην ταξινομηση?

ναι θα κερδισεις 45 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!! Α ρε Ελλαδα με τις απατεωνιες σου. Σ'το λεω εγω γιατι εγω το αγορασα στις 3-01-11 και ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Paidia exoume kana polo gti 2010 pou na einai apo salonika/katerini i apo kapou voreia??

Telika gia ta ladia paratiro oti akoma mou kaiei... Peutei sinexos ena simeio ston deikti ladiou... Sinexizei na tsibaei kai se esas?

PS:Soz gia ta greeklish gia kapoio logo sto net pou eimai den boro na allakso me tipota tin gloosa grafis...

Εγω ειμαι απο Θεσσαλονικη

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η ανάρτηση. Είναι χρυσή τομή.

τώρα με το βάρκα δεν ξέρω τι εννοείς. Εγώ κατεβαίνω καθημερινά τον

Διόνυσο και τούμπα και μπαίνω σχεδόν σε όλες τις στροφές με όσο πάει και δεν το έχω παρατηρήσει. Πρέπει να γνωρίσεις καλύτερα το αμάξι σου. Τώρα RC δεν είναι όμως μην τρελαθούμε κι όλας. Οχι και βάρκα. Βάρκα δεν ήταν ούτε το golgaki sportline που είχα πριν. Όσο για την πίεση το 39 για εμένα είναι υπερβολή. Με 36 είναι μια χαρά. Δεν είναι ότι βάλαμε 30 και φοβάσαι μην τσακίσει το λάστιχο. Απλά με 39 έχεις λίγο καλύτερη απόδοση στις στροφές. Όμως αρκετά μεγάλη διαφορά στην άνεση. Πιστεύω ότι πρέπει να παίξουμε στο 35-36 όχι πιο κάτω.

Κοπρα απο την πρωτη μερα που το πηρα το δοκιμαζα σε οτι στροφη μπορουσα εδω που ειμαι.. Ειχα στο προηγουμενο αμαξι σπορτ αμορτισερ και ελατηρια χαμηλοματος γνωστης μαρκας και το αμαξι ηταν ενα με το δρομο. Δεν μπορω να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοω.. Αν βαλεις σπορτ αμορτισερ με ελατηρια χαμηλοματος θα δεις τι εννοω.. Εγω παντοσ εχω 30 σε ολα και οταν ειπα στην αντιπροσωπια για 36 μου ειπανε οτι ειναι πολυ...

Λοργο μου ζητησανε 1800 ευρω εξτρα για το RNS 310(δεν μου τονισε τι πηγη θα ειχε εγω υποθετω..) με χειριστηρια στο τιμονι(αυτο εγω το μαντευω γιατι 1800 ειναι πολλα λευτα για το ρνσ 310 μονο).. Για το RCD 510 μου ζητησανε τοσα οσα σοσυ ειπα.. Ο καταλογος που μου εδειξες οταν το πηρα εγω δεν ειχε καν σαν επιλογη να μπορω να βαλω rcd 510.. Και για αυτο ζητανε τοσα πολλα γιατι ρωτησα να το βαλω ξεχοριστα.. παντος αν υπηρχε οταν πηγα θα το εβαζα... Εγω εχω τελειως διαφορετικο καταλογο με εξτρα...

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.