Jump to content
playmaker

Castrol Vs Mobil

Recommended Posts

γιατι εκανε παπαριά το παιδι? και στην αντιπροσωπεία παπαριά μου εκαναν στο 1ο σερβις που μου εβαλαν 5w40 με προδιαγραφες 502 κ 505? μπροστα μου το εχω το μπουκαλακι που ειχε περισεψει τοτε..

Εγω παντως βαζω aral 5w30 και μου ειναι μια χαρα εδω και 30000 χλμ και δεν εχουν καψει σταγωνα μεχρι τωρα με πολυ σκισιμο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τώρα τι λάδια είναι???να φανταστώ castrol με αυτοκόλλητο VW???

http://www.ahw-shop....iii-3-5w30.html

Λογικά έτσι πρέπει να είναι......

Link to comment
Share on other sites

γιατι εκανε παπαριά το παιδι? και στην αντιπροσωπεία παπαριά μου εκαναν στο 1ο σερβις που μου εβαλαν 5w40 με προδιαγραφες 502 κ 505? μπροστα μου το εχω το μπουκαλακι που ειχε περισεψει τοτε..

Εγω παντως βαζω aral 5w30 και μου ειναι μια χαρα εδω και 30000 χλμ και δεν εχουν καψει σταγωνα μεχρι τωρα με πολυ σκισιμο..

πες τα ρε φιλε και εμενα αυτα μου εβαλαν κ με αυτο που μου περισεψε πηγα και πηρα καινουργεια....Υποπτο ?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα έχεις αγοράσει βάλτα ούτος ή άλλως τα λάδια τα αλλάζεις κάθε 7500 εσύ δεν θα έχει πρόβλημα, εκτός κι αν πας και σου τα αλλάξουν με 5-30.

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση. Παρατήρησα ότι στην πρώτη αλλαγή λαδιών σε μια αντιπροσωπεία μου έβαλαν Castrol SLX LongLife III ενώ στην δεύτερη αλλαγή σε άλλη αντιπροσωπεία Castrol EDGE 5W-30. Ξέρει κανείς τι διαφορά έχουν???

Μήπως να ξεκολλήσω εντελώς και να πάω να πάρω τα MOBIL 1 ESP FORMULA 5W30???? 1.4fsi έχω αντίστοιχη προδιαγραφή tsi έχει φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σορρυ κιολας αλλα θα ρωτησω κατι οσο πιο απλα μπορω.

Γιατι εφοσον τα καστρολ δεν εχουν ΚΑΜΙΑ εμφανη διαφορα με τα μομπιλ

και εφοσον ο κατασκευαστης σου λεει καστρολ εσυ και ο καθενας να σκεφτεται τα μομπιλ?

Ειναι σαν να λεμε 2,5+2,5 = 5 και να σου λενε ναι αλλα αν 2+3=5.. το ιδιο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σορρυ κιολας αλλα θα ρωτησω κατι οσο πιο απλα μπορω.

Γιατι εφοσον τα καστρολ δεν εχουν ΚΑΜΙΑ εμφανη διαφορα με τα μομπιλ

και εφοσον ο κατασκευαστης σου λεει καστρολ εσυ και ο καθενας να σκεφτεται τα μομπιλ?

Ειναι σαν να λεμε 2,5+2,5 = 5 και να σου λενε ναι αλλα αν 2+3=5.. το ιδιο ειναι!

εμφανή διαφορά εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν έχουν και μάλλον ούτε και εσύ.Αυτό που ξέρω είναι ότι ήμουν υπερευχαριστημένος με τα mobil σε προηγούμενο αμάξι και σε αυτό ικανοποιημένος με τα castrol.Όμως και ελαιόλαδο να είχα βάλει πάλι ικανοποιημένος θα ήμουν στα 30000χλμ. καθότι θεωρώ πως το αμάξι είναι καινούργιο.Μετά από 100000 χλμ. θα καταλάβω ποιό κάνει καλή δουλειά και ποιο όχι, πιστεύω. Διαβάζοντας όμως από εμπειρίες και γνώμες άλλων παιδιών αναφέρουν διαφορές όπως ότι πχ το ένα μαυρίζει ενώ το άλλο όχι, και διάφορα περί αντοχής θερμοκρασίας.Και ρίχνοντας μια ματιά στο forum-scirocco περι μηνύσεων καταναλωτών στην castrol το ψάχνω από τώρα που είναι σχετικά νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση. Παρατήρησα ότι στην πρώτη αλλαγή λαδιών σε μια αντιπροσωπεία μου έβαλαν Castrol SLX LongLife III ενώ στην δεύτερη αλλαγή σε άλλη αντιπροσωπεία Castrol EDGE 5W-30. Ξέρει κανείς τι διαφορά έχουν???

Μήπως να ξεκολλήσω εντελώς και να πάω να πάρω τα MOBIL 1 ESP FORMULA 5W30???? 1.4fsi έχω αντίστοιχη προδιαγραφή tsi έχει φαντάζομαι

Τα ιδια λαδια ειναι.Απλα τα πρωτα ηταν η παλια ονομασια.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σορρυ κιολας αλλα θα ρωτησω κατι οσο πιο απλα μπορω.

Γιατι εφοσον τα καστρολ δεν εχουν ΚΑΜΙΑ εμφανη διαφορα με τα μομπιλ

και εφοσον ο κατασκευαστης σου λεει καστρολ εσυ και ο καθενας να σκεφτεται τα μομπιλ?

Ειναι σαν να λεμε 2,5+2,5 = 5 και να σου λενε ναι αλλα αν 2+3=5.. το ιδιο ειναι!

Ο κατασκευαστης δεν ειναι αυθεντια.Και αν λαβουμε υποψιν μας οτι στο θεμα των λαδιων συστηνει τον κατασκευαστη λαδιων που του τα ακουμπα τοτε ο καθενας μας εχει καθε δικαιωμα να τον αμφισβητει.Οσο για τις διαφορες...σε αισθηση δε θα αντιληφθει κανεις τιποτα απο λαδι σε λαδι με το ιδιο ιξωδες.Στη θεωρια οι διαφορες φαινονται στα χαρ/κα τους.Πρακτικα το τι περισσοτερο κανει το mobil σε σχεση με το castrol και γενικα το καλυτερο λαδι δεν γινεται αντιληπτο.Δε χρειαζεται απαραιτητα ομως να αισθανθεις καποια διαφορα για να βαλεις καλυτερο προιον στο αυτοκινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

[όνομα quote = 'ημερομηνία NASOS_ea »=« 25 Νοέμβρη 2009 - timestamp 16:34:41' post = '1259159681 '= '350126']

Ο κατασκευαστης δεν ειναι αυθεντια.Και αν λαβουμε υποψιν μας οτι στο θεμα των λαδιων συστηνει τον κατασκευαστη λαδιων που του τα ακουμπα τοτε ο καθενας μας εχει καθε δικαιωμα να τον αμφισβητει.Οσο για διαφορες τις ... σε αισθηση δε θα αντιληφθει κανεις τιποτα απο λαδι σε λαδι με το ιδιο ιξωδες.Στη θεωρια οι διαφορες φαινονται χαρ στα / κα τους.Πρακτικα το τι περισσοτερο κανει το mobil σε σχεση με το Castrol και γενικα το καλυτερο λαδι δεν γινεται αντιληπτο.Δε χρειαζεται απαραιτητα ομως να αισθανθεις καποια διαφορα για να βαλεις καλυτερο προιον στο αυτοκινητο σου.

[/ quote]

Αν ο κατασκευαστής δεν είναι αυθεντία σε αυτό που κατασκεύασε τότε δεν είναι κανένας. Όσον αφορά δε την προδιαγραφή των λαδιών, αυτή αναφέρεται στο μάνουαλ π.χ ως VW 504 και μπορείς να βάλλεις τα λάδια οποιουδήποτε κατασκευαστή την καλύπτουν. Ίσα ίσα που η VW δεν προτείνει τα λάδια κάποιου κατασκευαστή και σε αφήνει να επιλέξεις με βάση την προδιαγραφή που απαιτεί για τον κινητήρα που κατασκεύασε.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κατασκευαστής δεν είναι αυθεντία σε αυτό που κατασκεύασε τότε δεν είναι κανένας. Όσον αφορά δε την προδιαγραφή των λαδιών, αυτή αναφέρεται στο μάνουαλ π.χ ως VW 504 και μπορείς να βάλλεις τα λάδια οποιουδήποτε κατασκευαστή την καλύπτουν. Ίσα ίσα που η VW δεν προτείνει τα λάδια κάποιου κατασκευαστή και σε αφήνει να επιλέξεις με βάση την προδιαγραφή που απαιτεί για τον κινητήρα που κατασκεύασε.

+10!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κατασκευαστής δεν είναι αυθεντία σε αυτό που κατασκεύασε τότε δεν είναι κανένας. Όσον αφορά δε την προδιαγραφή των λαδιών, αυτή αναφέρεται στο μάνουαλ π.χ ως VW 504 και μπορείς να βάλλεις τα λάδια οποιουδήποτε κατασκευαστή την καλύπτουν. Ίσα ίσα που η VW δεν προτείνει τα λάδια κάποιου κατασκευαστή και σε αφήνει να επιλέξεις με βάση την προδιαγραφή που απαιτεί για τον κινητήρα που κατασκεύασε.

Ριξε μια ματια στην ταπα λαδιου και στο αυτοκολητακι στην κολωνα της πορτας σου αν εχεις το 5αρι.Θα δεις οτι προτεινει ξεκαθαρα CAstrol.Οσο για την αυθεντια του κατασκευαστη, αυτη φθανει μεχρι του να θεσει την προδιαγραφη των λαδιων που παιρνει ο κινητηρας του.Οπως θετει τις προδιαγραφες για το τι βαλβολινες παιρνει το κιβωτιο, τι υγρα φρενων το συστημα πεδησης κλπ.Μεχρι εκει.Μην τρελαθουμε ομως οτι θετει και την μαρκα λιπαντικων που θα βαλουμε.Πολλα λαδια πληρουν την ιδια προδιαγραφη.Ειναι ολα ιδια;ΟΧΙ φυσικα.Και ποιος λοιπον θα μας δειξει ποιο ειναι το καλυτερο λαδι απο αυτα της ιδια προδιαγραφης;Η αντιπροσωπεια;Οκ πασο.Εγω προτιμω τα επισημα χαρ/κα των λαδιων που τα βγαζουν οι ιδιες οι εταιρειες που τα φτιαχνουν.Ο καθενας κανει τις επιλογες του.Οσο για την αυθεντια της αντιπροσωπειας...την βλεπω σε πολλες περιπτωσεις που δεν ξερουν τι τους γινεται...

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

[όνομα quote = «ημερομηνία NASOS_ea» = «25 Νοέμβρη 2009 - timestamp μετά 19:57:38 '= '1259171858' = '350175 ']

Ριξε μια ματια στην ταπα λαδιου και στο αυτοκολητακι στην κολωνα της πορτας σου αν εχεις το 5αρι.Θα δεις οτι προτεινει ξεκαθαρα CAstrol.Οσο για την αυθεντια του κατασκευαστη, αυτη φθανει μεχρι του να θεσει την προδιαγραφη των λαδιων που παιρνει ο κινητηρας του.Οπως θετει τις προδιαγραφες για το τι βαλβολινες παιρνει το κιβωτιο, τι υγρα φρενων το συστημα πεδησης κλπ.Μεχρι εκει.Μην τρελαθουμε ομως οτι θετει και την μαρκα λιπαντικων που θα βαλουμε.Πολλα λαδια πληρουν την ιδια προδιαγραφη.Ειναι ολα ιδια? ΟΧΙ φυσικα.Και ποιος λοιπον θα μας δειξει ποιο ειναι το καλυτερο λαδι απο αυτα της ιδια προδιαγραφης? Η αντιπροσωπεια? Οκ πασο.Εγω προτιμω τα χαρ επισημα / κα των λαδιων που τα βγαζουν οι ιδιες οι εταιρειες που τα φτιαχνουν.Ο καθενας κανει τις επιλογες του.Οσο για την αυθεντια αντιπροσωπειας της ... την βλεπω σε πολλες περιπτωσεις που δεν ξερουν τι τους γινεται ...

[/ Παράθεση]

Στο δικό μου δεν έχει πουθενά αυτοκολλητάκι όύτε της Castrol ούτε άλλης μάρκας και στην αντιπροσωπεία δεν μου βάζουν Castrol.Η μόνη αναφορά στην προδιαγραφή λαδιού αναφέρεται στο μάνιουαλ και εκεί η VW δεν προτείνει κατασκεαστή.Τώρα το ποιο είναι καλύτερο από τα διάφορα λάδια που κυκλοφορούν και καλύπτουν την προδιαγραφή του αυτοκινήτου μας σηκώνει πάρα πολύ κουβέντα. Έχουν γραφτεί δεκάδες σελίδων χωρίς να μπορείς να βγάλεις σαφές συμπέρασμα.

Όλα τα λάδια που καλύπτουν την VW 504 είναι καλά. Προφανώς κάποια απ αυτά μπορεί να είναι καλύτερα, αλλά εγώ προσωπικά προτιμώ να κάνω ποιο συχνές αλλαγές από το να βασίζομαι στην διαφημιζόμενη καλύτερη ποιότητα τους.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δεν έχει πουθενά αυτοκολλητάκι όύτε της Castrol ούτε άλλης μάρκας και στην αντιπροσωπεία δεν μου βάζουν Castrol.Η μόνη αναφορά στην προδιαγραφή λαδιού αναφέρεται στο μάνιουαλ και εκεί η VW δεν προτείνει κατασκεαστή.Τώρα το ποιο είναι καλύτερο από τα διάφορα λάδια που κυκλοφορούν και καλύπτουν την προδιαγραφή του αυτοκινήτου μας σηκώνει πάρα πολύ κουβέντα. Έχουν γραφτεί δεκάδες σελίδων χωρίς να μπορείς να βγάλεις σαφές συμπέρασμα.

Όλα τα λάδια που καλύπτουν την VW 504 είναι καλά. Προφανώς κάποια απ αυτά μπορεί να είναι καλύτερα, αλλά εγώ προσωπικά προτιμώ να κάνω ποιο συχνές αλλαγές από το να βασίζομαι στην διαφημιζόμενη καλύτερη ποιότητα τους.

Εφσοσον λοιπον σε σενα δεν εχει τιποτα που να δειχνει οτι προτεινει Castrol ενω σε μενα και σε πολλους αλλους το αναφερει ευθαρσως δλδ με λιγα λογια ουτε επισημη γραμμη δεν εχουν,αυτος ειναι ενας λογος παραπανω να μην πιστευω στο " η Vw ξερει πιο ειναι το καλυτερο λαδι " και συνεπως το ψαχνω μονος μου το θεμα.Και σε ποια "διαφημιζομενη" καλυτερη ποιοτητα τους αναφερεσαι;Δε μιλαμε για διαφημισεις εδω.Μιλαμε για επισημα χαρ/κα λαδιων.Συχνοτερη αλλαγη κανω κι εγω (καθε 8000 χλμ τα αλλαζω) αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε θα ψαξω παραπερα να βρω το καλυτερο λαδι για τον κινητηρα μου.Τα επισημα χαρ/κα των λαδιων ειναι το πιο αξιοπιστο στοιχειο για να συγκρινεις λαδια και τα χαρ/κα του mobil μιλουν απο μονα τους.Αν ασχοληθεις λιγακι οπως ασχοληθηκα κι εγω να μαθω τι ειναι το καθε χαρ/κο απο εναν πινακα κατεβατο μπορεις πολυ ευκολα να βγαλεις συμπερασμα.Αν παλι αμφισβητεις τα επισημα χαρ/κα παω πασο αλλα πες μας και ποιο στοιχειο εμπιστευεσαι για να συγκρινουμε λαδια.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

καρτελακι της gastrol ειναι επικολλημενο σε εμφανεστατο σημειο στον χωρο περιξ της μηχανης στο δικο μου αμαξι.υποθετω και σε εκατονταδες χιλιαδες ακομα.η αντ/πια δουλευει τα λαδια που της αποφερουν το μεγαλυτερο κερδος και που εχει λαβει την καλυτερη προσφορα απο τον προμηθευτη.δεν τηρει την επισημη συνεργασια της μαμα γερμανικης vw εν αγνοια της φυσικα για τα κολπα που παιζουν οι Ελληναρες αντ/ποι. εχω δει και διαβασει οτι οι επισημες αντ/πιες δουλευουν aral,fuchs,gastrol,divinol,vw και shell.ουδεποτε εχω δει mobil,amsoil,motul,redline,royal purple κλπ κλπ !ειναι προφανες λοιπον οτι συνδυαζουν κερδος με προδιαγραφες ...

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Εφσοσον λοιπον σε σενα δεν εχει τιποτα που να δειχνει οτι προτεινει Castrol ενω σε μενα και σε πολλους αλλους το αναφερει ευθαρσως δλδ με λιγα λογια ουτε επισημη γραμμη δεν εχουν,αυτος ειναι ενας λογος παραπανω να μην πιστευω στο " η Vw ξερει πιο ειναι το καλυτερο λαδι " και συνεπως το ψαχνω μονος μου το θεμα.Και σε ποια "διαφημιζομενη" καλυτερη ποιοτητα τους αναφερεσαι;Δε μιλαμε για διαφημισεις εδω.Μιλαμε για επισημα χαρ/κα λαδιων.Συχνοτερη αλλαγη κανω κι εγω (καθε 8000 χλμ τα αλλαζω) αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε θα ψαξω παραπερα να βρω το καλυτερο λαδι για τον κινητηρα μου.Τα επισημα χαρ/κα των λαδιων ειναι το πιο αξιοπιστο στοιχειο για να συγκρινεις λαδια και τα χαρ/κα του mobil μιλουν απο μονα τους.Αν ασχοληθεις λιγακι οπως ασχοληθηκα κι εγω να μαθω τι ειναι το καθε χαρ/κο απο εναν πινακα κατεβατο μπορεις πολυ ευκολα να βγαλεις συμπερασμα.Αν παλι αμφισβητεις τα επισημα χαρ/κα παω πασο αλλα πες μας και ποιο στοιχειο εμπιστευεσαι για να συγκρινουμε λαδια.

Δεν νομίζω οτι διαφωνούμε κάπου, απλά λέω ότι η VW προδιαγράφει λάδια VW504 χωρίς να αναφέρει μάρκα. Τώρα αν η πρώτη τοποθέτηση είναι π.χ. castrol και το γράφει στα πλαίσια μιας συμφωνίας με την castrol, αυτό που λέω είναι ότι δεν σε υποχρεώνει να βάλλεις και castrol με την αλλαγή των λαδιών σου αλλά λάδια της επιλογής σου που να καλύπτουν την προδιαγραφή της. Δεν χάνεις ούτε την εγγύηση σε περίπτωση βλάβης ούτε τίποτα άλλο.

Πιθανόν διαβάζοντας τα μετρήσιμα χαρακτηριστικά διαφόρων λιπαντικών να βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα MOBIL υπερτερούν και πιθανόν να είναι και έτσι. Το σημαντικότερο όμως δεν είναι τα χαρακτηριστικά όπως λες σε ένα καινούριο λιπαντικό αλλά σε κάποιο που διήνυσε π.χ. 10.000χλμ. ή μετά από 300 ώρες λειτουργείας σε συγκεκριμμένο φορτίο.Τέτοια αποτελέσματα σου δίνουν οι εταιρείες παραγωγής;

Από την άλλη και η ΚΙΑ στη διαφήμισή της αντιπαραθέτοντας νούμερα και μετρήσεις βγάζει το ceed καλύτερο από το ford focus και το toyota auris αλλά είναι έτσι;

Ελπίζω να κατάλαβες το πνεύμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι διαφωνούμε κάπου, απλά λέω ότι η VW προδιαγράφει λάδια VW504 χωρίς να αναφέρει μάρκα. Τώρα αν η πρώτη τοποθέτηση είναι π.χ. castrol και το γράφει στα πλαίσια μιας συμφωνίας με την castrol, αυτό που λέω είναι ότι δεν σε υποχρεώνει να βάλλεις και castrol με την αλλαγή των λαδιών σου αλλά λάδια της επιλογής σου που να καλύπτουν την προδιαγραφή της. Δεν χάνεις ούτε την εγγύηση σε περίπτωση βλάβης ούτε τίποτα άλλο.

Πιθανόν διαβάζοντας τα μετρήσιμα χαρακτηριστικά διαφόρων λιπαντικών να βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα MOBIL υπερτερούν και πιθανόν να είναι και έτσι. Το σημαντικότερο όμως δεν είναι τα χαρακτηριστικά όπως λες σε ένα καινούριο λιπαντικό αλλά σε κάποιο που διήνυσε π.χ. 10.000χλμ. ή μετά από 300 ώρες λειτουργείας σε συγκεκριμμένο φορτίο.Τέτοια αποτελέσματα σου δίνουν οι εταιρείες παραγωγής;

Από την άλλη και η ΚΙΑ στη διαφήμισή της αντιπαραθέτοντας νούμερα και μετρήσεις βγάζει το ceed καλύτερο από το ford focus και το toyota auris αλλά είναι έτσι;

Ελπίζω να κατάλαβες το πνεύμα μου.

Ψαξε λιγο το θεμα των χαρ/κων και θα δεις οτι φυσικα και μπορεις να βγαλεις συμπερασμα για τις αντοχες ενος λαδιου.Τα χαρ/κα ειναι πολλα και σου δινουν μια πολυ καλη εικονα για την συμπεριφορα του λαδιου και την αντοχη του σε διαφορες συνθηκες.Οσο πιο καλα χαρ/κα εχει ενα λιπαντικο τοσο καλυτερα θα αντεξει και σε παρατεταμενη πιεση με φορτιο οπως λες.Και τα επισημα χαρ/κα δεν εχουν να κανουν με την κατηγορια των διαφημισεων...

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι διαφωνούμε κάπου, απλά λέω ότι η VW προδιαγράφει λάδια VW504 χωρίς να αναφέρει μάρκα. Τώρα αν η πρώτη τοποθέτηση είναι π.χ. castrol και το γράφει στα πλαίσια μιας συμφωνίας με την castrol, αυτό που λέω είναι ότι δεν σε υποχρεώνει να βάλλεις και castrol με την αλλαγή των λαδιών σου αλλά λάδια της επιλογής σου που να καλύπτουν την προδιαγραφή της. Δεν χάνεις ούτε την εγγύηση σε περίπτωση βλάβης ούτε τίποτα άλλο.

Πιθανόν διαβάζοντας τα μετρήσιμα χαρακτηριστικά διαφόρων λιπαντικών να βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα MOBIL υπερτερούν και πιθανόν να είναι και έτσι. Το σημαντικότερο όμως δεν είναι τα χαρακτηριστικά όπως λες σε ένα καινούριο λιπαντικό αλλά σε κάποιο που διήνυσε π.χ. 10.000χλμ. ή μετά από 300 ώρες λειτουργείας σε συγκεκριμμένο φορτίο.Τέτοια αποτελέσματα σου δίνουν οι εταιρείες παραγωγής;

Από την άλλη και η ΚΙΑ στη διαφήμισή της αντιπαραθέτοντας νούμερα και μετρήσεις βγάζει το ceed καλύτερο από το ford focus και το toyota auris αλλά είναι έτσι;

Ελπίζω να κατάλαβες το πνεύμα μου.

φιλε μου αυτη ειναι πολυ σωστη κουβεντα!ειναι γεγονος οτι οι εταιριες δινουν τα στοιχεια απο φρεσκο καινουργιο λιπαντικο.αυτα τα στοιχεια ειναι οι δεικτες κινηματικου ιξωδες στους 40 και 100 βαθμους κελσιου,δηλαδη τα cSt @ 40ºC και cSt @ 100ºC .για αυτον ομως ακριβως τον λογο δινουν ενα ακομα πολυ σημαντικο στοιχειο που ειναι σημαντικοτερο απο τα 2 προηγουμενα.δειχνει ακριβως την αντοχη του λιπαντικου υστερα απο χρηση και ειναι ο δεικτη V.I ή αλλιως viscocity index.το Mobil 1 ESP Formula εχει δεικτη VI 164.δυστυχως ομως δεν γνωριζουμε αυτον του Gastrol Edge 5/30 και η εταιρια δεν τον γνωστοποιει...

επειδη ομως το θεμα ειναι hot και καποιοι εχουν τις αμφιβολιες τους ή ακομα τα θεωρουν το ιδιο ας δουν τους 2 πινακες των χαραχτηριστικων των 2 λιπαντικων για να πεισθουν επιτελους οτι λιπαντικο με λιπαντικο δεν ειναι το ιδιο ακομα και στο ιδιο ιξωδες του 5/30 που ειναι αυτα τα 2.οτι αλλο θελετε να το συζητησουμε επι των πινακων και των τιμων που παραθετουν...

gastrol edge 5/30

27850836.jpg w637.png

mobil 1 esp formula 5/30

72464496.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως απο Castrol δε βρισκεις ευκολα πληρη πινακα.Τυχαιο; closedeyes.gif

:) - λες φιλε μου να μας κρυβουν κατι οι εταιριες που εχουν ελλειπεστατο ή και καθολου πινακα ?

Link to comment
Share on other sites

8) - λες φιλε μου να μας κρυβουν κατι οι εταιριες που εχουν ελλειπεστατο ή και καθολου πινακα ?

Μπααααααα..... :whistling::)

Link to comment
Share on other sites

:) - δεν ειν αι τυχαιο που Amsoil ,Red Line,Mobil εχουν τα παντα (!)

Εχω ακουσει απο φιλο μου πολυ καλα λογια για τα Amsoil. Εχεις να προτεινεις καποιο για TSI 140?

Link to comment
Share on other sites

ωρaiα η αντοχη παιδια και ολα αυτα...αλλα που ξερεις αν το castrol εχει καλυτερα προσθετα?

τα castrol θεωρουνται παντως δυναμη στα λαδια...ειτε τα προτεινη η vw ειτε οχι....

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.