Jump to content
aris20077

Αναβάθμιση Golf Iv 1.4 16V

Recommended Posts

Παιδιά γειά σας.Έχω ένα κακομοίρικο golfaki 1.4 16V με ηλεκτρόγκαζο.Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω κάτι(χωρίς να το πετάξω και χωρίς να αλλάξω κινητήρα)ώστε να πατάει έστω και λίγο παραπάνω.Οι 75 ίπποι είναι πάρα πολύ λίγοι..μια ζωή τερματισμένο το έχω και πηγαίνω σαν κότα.Να πάω να αλλάξω κινητήρα σε 1.8Τ με 180 ίππους(με πρόγραμμα 210 ίππους) με όλα τα παρεμφερή (όλο το κιτ) με 5500 ευρώ..συμφέρει???Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.Έχω ένα κακομοίρικο golfaki 1.4 16V με ηλεκτρόγκαζο.Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω κάτι(χωρίς να το πετάξω και χωρίς να αλλάξω κινητήρα)ώστε να πατάει έστω και λίγο παραπάνω.Οι 75 ίπποι είναι πάρα πολύ λίγοι..μια ζωή τερματισμένο το έχω και πηγαίνω σαν κότα.Να πάω να αλλάξω κινητήρα σε 1.8Τ με 180 ίππους(με πρόγραμμα 210 ίππους) με όλα τα παρεμφερή (όλο το κιτ) με 5500 ευρώ..συμφέρει???Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Από φίλο που έχω και έχει Leon 1, το οποίο ήταν 1,6 και το έκανε 1,8Τ αξίζει και παρααξίζει. Και είναι ότι πιο ασφαλές από το να πας να τουρμπίσεις το 1,4 που θα σου κοστίσει το ίδιο (με σφυρήλατα, εγκέφαλο, τουρμπίνα και όλα τα συναφή).

Αν θυμάμαι καλά πάντως το GOLF IV 1,4 το τούρμπιζε η SM Bros στην Θεσσαλονίκη.

Και πάλι όμως σου προτείνω με χίλια 1.8Τ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.Έχω ένα κακομοίρικο golfaki 1.4 16V με ηλεκτρόγκαζο.Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω κάτι(χωρίς να το πετάξω και χωρίς να αλλάξω κινητήρα)ώστε να πατάει έστω και λίγο παραπάνω.Οι 75 ίπποι είναι πάρα πολύ λίγοι..μια ζωή τερματισμένο το έχω και πηγαίνω σαν κότα.Να πάω να αλλάξω κινητήρα σε 1.8Τ με 180 ίππους(με πρόγραμμα 210 ίππους) με όλα τα παρεμφερή (όλο το κιτ) με 5500 ευρώ..συμφέρει???Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φίλε μου, αν επιλέξεις τον 1.8Τ, θα είσαι ''πασάς''. Το θέμα είναι όμως ότι, με αυτά τα λεφτά και πουλώντας το δικό σου, αγοράζεις ένα γνήσιο GTI. Απλά σκέψου το καλά.... Σχετικά με αυτό που αναφέρει ο φίλος παραπάνω, νομίζω ότι η συγκεκριμένη εταιρία τουρμπίζει μόνο ντιζάτα 1.4. ¶σε που κατά την γνώμη μου, δεν αξίζει να ασχοληθείς με τον 1.4 σε θέμα βελτίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν επιλέξεις τον 1.8Τ, θα είσαι ''πασάς''. Το θέμα είναι όμως ότι, με αυτά τα λεφτά και πουλώντας το δικό σου, αγοράζεις ένα γνήσιο GTI. Απλά σκέψου το καλά.... Σχετικά με αυτό που αναφέρει ο φίλος παραπάνω, νομίζω ότι η συγκεκριμένη εταιρία τουρμπίζει μόνο ντιζάτα 1.4. ¶σε που κατά την γνώμη μου, δεν αξίζει να ασχοληθείς με τον 1.4 σε θέμα βελτίωσης.

Συμφωνώ γιατί και να τουρμπιστεί ο 1,4 θα είναι 130 - 150 άλογα και γενικά θα είναι το ρίσκο μεγάλο για να σπάσει.

Ο σωστός δρόμος (ασφαλής) είναι τοποθέτηση μεγαλύτερου μοτέρ ή ακόμα καλύτερα αγορά μοντέλου με πιο δυνατό μοτέρ.

Το θέμα είναι ότι ο φίλος έχει 4άρι και πόσα θα κυκλοφορούν καθαρά πλέον ή καθαρότερα από το δικό του? (GTI εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.Έχω ένα κακομοίρικο golfaki 1.4 16V με ηλεκτρόγκαζο.Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω κάτι(χωρίς να το πετάξω και χωρίς να αλλάξω κινητήρα)ώστε να πατάει έστω και λίγο παραπάνω.Οι 75 ίπποι είναι πάρα πολύ λίγοι..μια ζωή τερματισμένο το έχω και πηγαίνω σαν κότα.Να πάω να αλλάξω κινητήρα σε 1.8Τ με 180 ίππους(με πρόγραμμα 210 ίππους) με όλα τα παρεμφερή (όλο το κιτ) με 5500 ευρώ..συμφέρει???Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το να βελτιώσεις τον 1.4 ξέχνα το. Δεν θα πιάσουν τόπο τα λεφτά σου. Ή αγοράζεις έτοιμο GTI ή αλλάζεις κινητήρα.

Αν βρείς κινητήρα και με 150ps αντί 180, μην κάνεις πίσω. Μια χαρά θα ξεπεράσεις τα 200ps και μ αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

geia se olous prosfata apektisa ena golf 4 1.6 16v dn skopeuw na to pira3w iprvolika giati sxedon eimai ikanopoiimenos apo tn apodosi tou >>>>tr ir8a a8ina gia spoude kai to autokinito emeine pisw stin kerkira pira mia e3atmisi TA-TECHNIX KAI ENA BOUSTER GIA TO ILEKTROGAZO TOU AKOMA PIRA ENA XTAPODI XEIROPOIITO APO TN ZAPATINA ALLA EXW SKALWSEI STO 8EMA OTI AUTO TO KTAPODI EINAI POL MIKRO SAN TO MAMISIO________________EINAI OK AUTO TO XTAPODI I MIPOS NA PAW NA TOU TO FERW STO KEFALI PROSPA8W EDW2 KAI POLES MERES NA LISW AUTIN TIN APOREIA KAI O IDIOS M LEEI OTI EINAI TO KALOUPI TIS SUPERSPRINT_______________DLD EXEI FTIAX8EI SIMFWNA ME TO KALOUPI TIS SUPERSPRINT

Edited by dim crf/athn
Link to comment
Share on other sites

καλα ετοιμασου να ριξεις πολυ χρημα αν ειναι να κανεις οτι δηποτε στο 1.4....εχω εγκεφαλο ,με τσιπακι απο SUPERCHIPS ΓΙΑ το ιδιο 1.4 75 16v ηλεκρονικο γκαζι....χαχα εχω επισης βαρελακι bmc για σενα και χταποδι αυθεντικο της sypersprint για αυτο το αυτοκινητο....το ειχα πρωτο σταδιο αυτο τον κινητηρα και μμμ ειμουν στα 100 αλογα..με εξατμιση κιλας,αλλα ειχα 17αρες και σερνοτανε...με 14αρες ομως ζωγραφιζε...1-2δευτερα... sillyhorse1rb5.gifnew_killother.gif

αν θα εισαι κερκυρα την κυριακη ελα νατ πουμε στο καφε του κλαμπ εχουμε συναντηση καθε κυριακη...αυτη την κυριακη λεμε για πετρα..

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=29796&pid=347063&st=220entry347063

το δικο μου ηταν ακριβως οπως ειναι το δικο σου πριν 8 χρονια...τα περασα αυτα..

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

ποσο το παιρνεις απο απορια??εγω πουλουσα το δικο μου απο 600 της supersprint 200....

Link to comment
Share on other sites

ποσο το παιρνεις απο απορια??εγω πουλουσα το δικο μου απο 600 της supersprint 200....

to agorasa 400 alla logika auto prepei na nai gt eida ti super sprint sto internet kai einai sxedon panomiotipa to mondiko p dn exei to diko m einai to kotsani p bgainei meta ao to xtapodi 3es ekai p ennonetai me ena sfixtira (down pipe) legetai dn 3erw

Edited by dim crf/athn
Link to comment
Share on other sites

moving to the appropriate section.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.