Jump to content
V@s1l1s

Αγορά Καινούργιου & Εξοπλισμός

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι καινούργιος στο club, και ελπίζω να μην παραβαίνω τους κανόνες, τοποθετώντας τους προβληματισμούς μου σε λάθος σημείο.

Παρακαλώ στην βοήθεια σας,

μόλις πριν από 10 ημέρες έβαλα παραγγελία το Golf 1.4 160PS HighLine λευκό (υπομονή 3 μήνες)

με δώρο συναγερμό, αισθητήρες παρκαρίσματος και extra (1150¤) multimedia station με DVD, TV, GPS

δυστηχώς αυτή την στιγμή δεν έχω περισσότερες πληροφορίες (μοντέλο, αν έχει bluetooth κτλ) αύριο θα με ενημερώσει ο πωλητής.

Αρχίζοντας να διαβάζω - ψάχνω πληροφορίες για το νέο μου αυτοκίνητο ήδη έχω ανακαλύψει τα εξής

1. 2 μέρες μετά μου λέει ένας φίλος το control του συναγερμού, στο κλείδι;

παίρνω τηλ και μου λέει 100¤ για να μπει στο κλειδί! Τσαμπουκάς !#@#@@#@$%^%&^% ακυρώνω κτλ .... ΟΚ στο τέλος χωρίς χρέωση

2. Βλέπω ένα Golf στο δρόμο κόκκινο με μαύρους αισθητήρες παρκαρίσματος. τηλ πάλι και μου λέει ναι αυτοί μπαίνουν εδώ και άμα θες με 60¤ στους βάφουμε

3. Μαθαίνω ότι οι βαμμένοι σε 3-4 χρόνια ξεφλουδίζουν... παίρνω πάλι τηλ πλακωνόμαστε και του λέω για ταινία, δεν ξέρω τι είναι αυτό μου λέει

4. Τον ξαναπαίρνω και του λέω άκυροι οι αισθητήρες βάλε μου rear view camera (εννοείται χωρίς χρέωση...) και τι μου λέει;;;

Δεν ξέρω αν το multimedia station που έχουμε βάλει υποστηρίζει την camera. Περιμένω να με πάρει αύριο να πει τι είναι αυτό το πράμα

που με χρεώνει 1150¤ και τι υποστηρίζει

Είμαι τόσο απογοητευμένος που σκέφτομαι να πάω να ακυρώσω, VW αγοράζω στην τελική όχι Hyundai

Παρακαλώ την συμβουλή σας... ειδικά αν υπάρχει και κάποιος άλλος που έχει πάρει τα ίδια (εγώ ψώνισα από τον κύριο στον Σταυρό Αγ. Παρασκευής)

Επίσης αν δεν ακυρώσω τι ακριβώς να απαιτήσω

1. Για αισθητήρες; Υπάρχει κανείς που να έχει βάλει αυτή την ταινία να μας πει εντυπώσεις;

2. Για multimedia station

3. Για rear view camera

Είμαι σίγουρος ότι όσοι μακάκες βάζουν extra το κινέζικο πάει σύννεφο....

Μήπως τελικά να τα παίρνουμε γυμνά και να τα βάζουμε όλα after market σε καλύτερες τιμές και ποιότητα;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να απαιτήσεις τίποτα. Διαπραγματεύεσαι μόνο.

Την περίπτωση με τον συναγερμό και το κλειδί έπρεπε να την έιχες ψάξει λίγο από πριν ώστε να μη τους αφήσεις περιθώρια για κάτι τέτοιο.

Οι βαμμένοι αισθητήρες δεν ξεβάφουν. Ποιος σου το είπε αυτό; Η ταινία λένε κάποιοι (το έχω ακούσει και εδώ μέσα) ότι δεν είναι καλή.

Multimedia station εννοείς κάτι after market που ΔΕΝ είναι της VW. Γιατί έπρεπε να το πάρεις μέσα από την αντιπροσωπεία; Είμαι βέβαιος ότι θα μπορούσες στην αγορά να βρεις κάτι καλύτερο ή κάτι φθηνότερο. Τι μάρκα είναι αυτό που σου πουλάει; Τι δυνατότητες έχει; Σου έδωσε τα χαρακτηριστικά αυτού του πράγματος για το οποίο σου ζητάει 1150 ευρώ;;

Βάλε αισθητήρες και πες τους να σου τους βάψουν. Αν επιμένεις για κάμερα, ξέρω ότι οι περισσότερες οθόνες διαθέτους video in για να πάρουν εικόνα από camera.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον εσυ πηρες δωρα.

Εμενα μου ειπαν τι δωρο θελεις? Συναγερμο?Ηλιοροφη?rcd510?

Ειπα το rcd510 που απο οτι ειδα μετα στο τιμολογιο το χρυσοπληρωνα..

Αλλα το ειδα μετααααααα....Οπου και πηγα εκει ακουσαν πολλα .. παρα πολλα.. και μετα μου καναν εκπτωση 750ευρω..

Τι να πω..Υπομονη , Ειναι "μονοπωλιο" τι να κανουμε.

Οσο για το multimedia δεν νομιζω να αξιζει τοσα.GPS βρισκεις με τα μισα και λιγοτερα.Γνωμη μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να απαιτήσεις τίποτα. Διαπραγματεύεσαι μόνο.

Την περίπτωση με τον συναγερμό και το κλειδί έπρεπε να την έιχες ψάξει λίγο από πριν ώστε να μη τους αφήσεις περιθώρια για κάτι τέτοιο.

Οι βαμμένοι αισθητήρες δεν ξεβάφουν. Ποιος σου το είπε αυτό; Η ταινία λένε κάποιοι (το έχω ακούσει και εδώ μέσα) ότι δεν είναι καλή.

Multimedia station εννοείς κάτι after market που ΔΕΝ είναι της VW. Γιατί έπρεπε να το πάρεις μέσα από την αντιπροσωπεία; Είμαι βέβαιος ότι θα μπορούσες στην αγορά να βρεις κάτι καλύτερο ή κάτι φθηνότερο. Τι μάρκα είναι αυτό που σου πουλάει; Τι δυνατότητες έχει; Σου έδωσε τα χαρακτηριστικά αυτού του πράγματος για το οποίο σου ζητάει 1150 ευρώ;;

Βάλε αισθητήρες και πες τους να σου τους βάψουν. Αν επιμένεις για κάμερα, ξέρω ότι οι περισσότερες οθόνες διαθέτους video in για να πάρουν εικόνα από camera.

Μωρέ απαιτώ και παραπαιτώ....

Μα τον θεό μια π@π@ρι@ να μου πει ακόμη και η μου δίνει τα 2500¤ της προκαταβολής ή του κάνω το μαγαζί καλοκαιρινό....

κάποια στιγμή πρέπει να πατήσουμε πόδι σε όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας;;;

Γιατί θα πρέπει να έχω πτυχίο μηχανικού - ηλεκτρονικού - marketing - .... για να κάνω μια αγορά;;;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω...εχω το 510 και ειναι μια χαρα.. και φυσικα αυτο για τους αισθητηρες ειναι ΜΕΓΑΛΗ παπαρια..

ολη η ουσια ειναι να ειναι βαμμενοι.τα αλλα ειναι γυφτοδουλειες..

κι εγω εχω βαμμενους σε κοκκινο χρωμα και ειναι μια χαρα και με πλυσιματα καθε βδομαδα σε πλυντηρια.. οσο για τον συναγερμο μου τον εβαλαν στο κλειδι χωρις καν να ρωτησουν.. αυτα εννοουνται.

τωρα για μενα καλυτερα να βαλεις το 510 κι οχι μαλακιες aftermarket.

εξαλλου στο 510 μπαινει πανω οτι θες.καμερα-tv-bluetooth ktl...

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε με το συμπαθειο αλλα

εμενα μου δινεις την εντυπωση οτι πηγες να παραγγειλεις πριν το ψαξεις λιγο τι θελεις και τι οχι στο αυτοκινητο

Δηλαδη θα παθαινες τιποτα να ρωτησεις 5 πραγματα , να σκεφτεις , να αποφασισεις και στο τελος να παραγγειλεις εχοντας κατασταλλαξει ?

Μη τα ριχνουμε ολα στους αλλους

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ απαιτώ και παραπαιτώ....

Μα τον θεό μια π@π@ρι@ να μου πει ακόμη και η μου δίνει τα 2500 της προκαταβολής ή του κάνω το μαγαζί καλοκαιρινό....

κάποια στιγμή πρέπει να πατήσουμε πόδι σε όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας;;;

Γιατί θα πρέπει να έχω πτυχίο μηχανικού - ηλεκτρονικού - marketing - .... για να κάνω μια αγορά;;;

φιλε μου οι αντιπροσωπιες κανουν ουκ ολιγες πονηριες και στο συγκεκριμενο φορουμ εχουν γραφτει πολλα. Στην περιπτωση σου ομως θα πρεπει να αναγνωρισεις και την δικη σου ευθυνη. Δεν γινεται να κανεις μια συγκεκριμενη παραγγελια με ενα Χ κοστος και να απαιτεις μετα αλλαγες διχως καμμια επιβαρυνση. Θα μπορουσες πρωτα να ψαχτεις και μετα να παραγγειλεις.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οι αντιπροσωπιες κανουν ουκ ολιγες πονηριες και στο συγκεκριμενο φορουμ εχουν γραφτει πολλα. Στην περιπτωση σου ομως θα πρεπει να αναγνωρισεις και την δικη σου ευθυνη. Δεν γινεται να κανεις μια συγκεκριμενη παραγγελια με ενα Χ κοστος και να απαιτεις μετα αλλαγες διχως καμμια επιβαρυνση. Θα μπορουσες πρωτα να ψαχτεις και μετα να παραγγειλεις.

+1

H rear view camera δεν συνεργάζεται με όλα τα ηχοσυστήματα,το λέει πεντακάθαρα το προσπεκτους το αυτοκινητου .Συνεργάζεται σίγουρα με το rcd510 και rns 510 . Aπό ότι καταλαβα από αυτο που είπε ο βασίλης μάλλον το ηχοσύστημα που διάλεξε είναι το rns310 που βάζουν και στο leon (δεν εξηγείται αλλιως, gps dvd Κλπ με 1100 ,το rns510 παει σίγουρα παραπάνω) και δεν ξέρω αν συνεργάζεται. Ο πωλητής βέβαια θα έπρεπε να ξέρει ή επρεπε να το τσεκάρει ευθύς αμέσως . Το να σου βάλει τζάμπα όμως την rear view camera το θεωρώ λίγο παράλογη απαίτηση ,κοστίζει κάπου στα 500-600 ευρώ σαν extra. Τώρα για τους αισθητήρες, εγώ γενικά θεωρώ κάπως περιττή την τοποθέτηση τους σε μικρομεσαία αυτοκίνητα όπως το golf ,κυρίω λόγω της αμφιβόλου ποιότητάς τους. Κι εμένα μου τους κάνανε δώρο στο χρώμα του αυτοκινήτου( όπως και συναγερμό) και είπα όχι ευχαριστώ .Για δικούς μου λόγους βέβαια.

Όπως και να έχει, θα συμφωνήσω με όσους είπαν ότι θα έπρεπε να το ψάξεις λίγο παραπάνω. Λίγες(?) φορές αγοράζεις αυτοκίνητο

Edited by through
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω μαζί σας, όμως απαραίτητη προυπόθεση είναι να ξέρεις ή να την έχεις πατήσει

και ευτυχώς ή δυστηχώς τίποτα από τα δύο δεν συμβαίνει. Κάποια πράγματα είναι αυτονόητα ειδικά όταν αγοράζεις golf και οχι fabia.

Την οθόνη ο πωλητής μου την πρότεινε και αρκέστηκα στο ότι είναι πιστοποιημένη από την VW, όπως μου είπε.

Η αλήθεια είναι ότι μόλις χτες κατάλαβα ότι άλλο πράγμα το εργοστάσιο και άλλο πράγμα η αντιπροσωπεία.

Αυτά όμως μόνο στην Ελλαδάρα συμβαίνουν....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω μαζί σας, όμως απαραίτητη προυπόθεση είναι να ξέρεις ή να την έχεις πατήσει

και ευτυχώς ή δυστηχώς τίποτα από τα δύο δεν συμβαίνει. Κάποια πράγματα είναι αυτονόητα ειδικά όταν αγοράζεις golf και οχι fabia.

Την οθόνη ο πωλητής μου την πρότεινε και αρκέστηκα στο ότι είναι πιστοποιημένη από την VW, όπως μου είπε.

Η αλήθεια είναι ότι μόλις χτες κατάλαβα ότι άλλο πράγμα το εργοστάσιο και άλλο πράγμα η αντιπροσωπεία.

Αυτά όμως μόνο στην Ελλαδάρα συμβαίνουν....

Πάντως μη χάνεις χρόνο, λογικά προλαβαίνεις να κάνεις κάποιες τροποποιήσεις στην παραγγελία σου έτσι ώστε το καινούριο σου αυτοκίνητο να είναι ακριβώς όπως το θες.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι θα σου βαλουν κινεζικο ναβι που μονος σου θα το αγορασεις με 450 Ευρω, οποτε ΜΗ το βαλεις και ψαξε στο φορουμ πως μπορεις να το αγορασεις μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

ο αγοραστης δεν ειναι υποχρεωμενος να γνωριζει τιποτα ουτε και να ειναι ψαγμενος.αυτο ειναι δουλεια του πωλητη και γι'αυτο πληρωνεται.αλλα ειναι ασχετοι οι περισσοτεροι...

αυτα συμβαινουν μονο εδω.οποιος εχει αγορασει αυτοκινητο απο Γερμανια μιας και μιλαμε για vw τοτε ξερει τι πωλητες ειναι εκει και τι ''πωλητες'' ειναι εδω.εγω θα την ακυρωνα την παραγγελια.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά....

Μου έκανε μια καλή τιμή, χωρίς δώρα και extra...

Κράτησα μόνο τον συναγερμό με ενσωματωμένο χειριστήριο στο κλειδί

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά....

Μου έκανε μια καλή τιμή, χωρίς δώρα και extra...

Κράτησα μόνο τον συναγερμό με ενσωματωμένο χειριστήριο στο κλειδί

Μια χαρα εισαι!Αντε με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά....

Μου έκανε μια καλή τιμή, χωρίς δώρα και extra...

Κράτησα μόνο τον συναγερμό με ενσωματωμένο χειριστήριο στο κλειδί

Ωραίος! Κι όσον αφορά το multimedia station, με λιγότερα χρήματα θα βρείς ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι.

Υπάρχουν αρκετά ανοιχτά θέματα για να πάρεις ιδέες.

Edit: π.χ. http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31379&pid=334122&st=0entry334122

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.